Трешње и црви

Meda Božanin

Ističe se
Poruka
2.440
Pretraжujem Krastaricu i naiђem na jedan interesantan naziv: Crvi i Treшњe. Tema sasvim bezazlena ali nema veze sa onim шta mi je na prvi pogled palo na pamet.

Prvo шta mi pade na pamet je uzaludnost savrшenstva. Opasno teжim savrшenstvu i patim zbog toga jer imam poriv za nemoguћim... borim se sa time... gde god mogu i kad god mogu... i vidim besmisao toga...

Mogu li treшњe biti bez crva?

Sve i da jesu bez crva... kakve su онда to treшњe koje ni crvi ne napadaju?


PS:
Kokane... nisam bas siguran da spada ovde... ako mislis da je suvisna na ovom pdf... cusni je negde gde odgovara... samo kazi gde je ta kanta ili taj pdf.
 
Pretraжujem Krastaricu i naiђem na jedan interesantan naziv: Crvi i Treшњe. Tema sasvim bezazlena ali nema veze sa onim шta mi je na prvi pogled palo na pamet.

Prvo шta mi pade na pamet je uzaludnost savrшenstva. Opasno teжim savrшenstvu i patim zbog toga jer imam poriv za nemoguћim... borim se sa time... gde god mogu i kad god mogu... i vidim besmisao toga...

Mogu li treшњe biti bez crva?

Sve i da jesu bez crva... kakve su онда to treшњe koje ni crvi ne napadaju?


PS:
Kokane... nisam bas siguran da spada ovde... ako mislis da je suvisna na ovom pdf... cusni je negde gde odgovara... samo kazi gde je ta kanta ili taj pdf.

- vostane, plasticne?
- silikonske?
- zesce prskane?
- virtualne? :roll:
- vec pojedene?
 
Prvo шta mi pade na pamet je uzaludnost savrшenstva. Opasno teжim savrшenstvu i patim zbog toga jer imam poriv za nemoguћim... borim se sa time... gde god mogu i kad god mogu... i vidim besmisao toga...

Здраво "побратиме"... :D

Да, заиста не постоје трешње без црва, и да, изгледа да заиста савршенство само илузија... оне трешње које црве не привлаче само су наизглед трешње... као што рече Врагана, воштане, пластичне и остале... могу преварити наивног посматрача, али не и црва :)

А као што каже пословица "пут до пакла поплочан је најбољим намерама", па је једном тежњом за савршенством настао и један Трећи Рајх и један СССР рецимо, на идеалистичким иделогијама које су их водиле, а које су се показале погубнима примењене на несавршеног човека... :) Свака побуна на овом свету, сваки рат, сваки немир је тежња за правдом и савршенством... :)

Тако да мислим да је ипак најбоље остати по страни и пустити ствари да "клизе" својим током, објавити трајно примирје ветрењачама...

Ја овде постављам једно комплексније питање - ко нам је, ту идеју савршенства бесповратно уградио у мозак, шта ће нам она, и зашто цео живот покушавамо немогуће? :)
 
Ја овде постављам једно комплексније питање - ко нам је, ту идеју савршенства бесповратно уградио у мозак, шта ће нам она, и зашто цео живот покушавамо немогуће? :)

pa ako savrsenstvo posmatras kao ideal, mozda nedostizan do kraja, ali nesto ka cemu se vredi kretati, onda je to nesto sasvim drugacije. bez te teznje ka usavrsavanju ne bi se kretali, ne bi imalo sta da nas pokrene. uvek imas ikara i dedala-nategnuto poredjnje ali, neko uvek sagori pokusavajuci nemoguce. umerenost je kljuc.
 
- vostane, plasticne?
- silikonske?
- zesce prskane?
- virtualne? :roll:
- vec pojedene?

Ja uzimam da je чast da mi Vragana odgovori na temu... neшto kao da dam штаfetu Titi u ruku ;-)
Ako su virtuelne... onda su one samo plod maшte... a veћ pojedene... takoђe jer ne mogu biti naшe... a i ako takve nisu naшe... bojim se da su one crvљive u oчima onih koji ih imaju...
Trudim se da savrшenstvo naђem u crvu, u kanalima koje su crvi napravili... i mada je teшko, mislim da pomalo uspevam.
Muчan je жivot kada traжis treшњe koje su bez crva jer takvih nema.

Здраво "побратиме"... :D

Да, заиста не постоје трешње без црва, и да, изгледа да заиста савршенство само илузија... оне трешње које црве не привлаче само су наизглед трешње... као што рече Врагана, воштане, пластичне и остале... могу преварити наивног посматрача, али не и црва :)

А као што каже пословица "пут до пакла поплочан је најбољим намерама", па је једном тежњом за савршенством настао и један Трећи Рајх и један СССР рецимо, на идеалистичким иделогијама које су их водиле, а које су се показале погубнима примењене на несавршеног човека... :) Свака побуна на овом свету, сваки рат, сваки немир је тежња за правдом и савршенством... :)

Тако да мислим да је ипак најбоље остати по страни и пустити ствари да "клизе" својим током, објавити трајно примирје ветрењачама...

Ја овде постављам једно комплексније питање - ко нам је, ту идеју савршенства бесповратно уградио у мозак, шта ће нам она, и зашто цео живот покушавамо немогуће? :)
I ja se pitam jer ta ideja nekima zvuчi kao lepa... a onima koji je nose kroz жivot deluje sablazna... nemoguћnost da se utoli glad treшњama a da su treшњe jedine na meniju


eto vidis sagorevas polako. fora je u procesu a ne u cilju. cilj je tu samo da motivise proces.
A kakva je to fora da neki, mi, sagorevamo... a da drugi mogu da naђu zadovoljstvo i u crvu?
Naђem i ja zadovoljstvo u crvu treшњe... ali moram da se silujem
 
pa ako savrsenstvo posmatras kao ideal, mozda nedostizan do kraja, ali nesto ka cemu se vredi kretati, onda je to nesto sasvim drugacije. bez te teznje ka usavrsavanju ne bi se kretali, ne bi imalo sta da nas pokrene. uvek imas ikara i dedala-nategnuto poredjnje ali, neko uvek sagori pokusavajuci nemoguce. umerenost je kljuc.

Шта кажеш - вреди се кретати, иако је идеал недостижан? То ми мало личи на магаре које се креће за шаргарепом која виси у ваздуху... :)

Савршенство је савршенство, нема ту или-или, или јесте, или није...

Зашто се уопште морамо "кретати"? Није ли то "кретање" само илузија...?
 
Pretraжujem Krastaricu i naiђem na jedan interesantan naziv: Crvi i Treшњe. Tema sasvim bezazlena ali nema veze sa onim шta mi je na prvi pogled palo na pamet.

Prvo шta mi pade na pamet je uzaludnost savrшenstva. Opasno teжim savrшenstvu i patim zbog toga jer imam poriv za nemoguћim... borim se sa time... gde god mogu i kad god mogu... i vidim besmisao toga...

Mogu li treшњe biti bez crva?

Sve i da jesu bez crva... kakve su онда to treшњe koje ni crvi ne napadaju?

Природна потреба човека је да иде напред. Када сагледа једно савршенство већ иза њега назире још једно савршеније... И тако до у бесконачно? Или до краја живота? Свеједно.
Не разумем потребу да се против тога бориш, нити да то доживљаваш као бесмисао.

Питање је шта ти на том путу може постати ''савршеније''... Нешто што није нужно и лепше и веће? Није немогуће.
Можда је читава збрка само у начину на који ти посматраш савршенство.
Као што рече Снага Воље (заправо слично томе)... Идеја о савршенству не мора бити наша. Може бити и уграђена. Шта је онда на том нашем путу напред а шта назад?
 
Pretraжujem Krastaricu i naiђem na jedan interesantan naziv: Crvi i Treшњe. Tema sasvim bezazlena ali nema veze sa onim шta mi je na prvi pogled palo na pamet.

Prvo шta mi pade na pamet je uzaludnost savrшenstva. Opasno teжim savrшenstvu i patim zbog toga jer imam poriv za nemoguћim... borim se sa time... gde god mogu i kad god mogu... i vidim besmisao toga...

Mogu li treшњe biti bez crva?

Sve i da jesu bez crva... kakve su онда to treшњe koje ni crvi ne napadaju?


PS:
Kokane... nisam bas siguran da spada ovde... ako mislis da je suvisna na ovom pdf... cusni je negde gde odgovara... samo kazi gde je ta kanta ili taj pdf.

Da, trešnje mogu biti bez crva.
To su one tzv. probrane.
Govorim o trešnjama koje 'rastu' na pijačnoj tezgi, a ne na drvetu. One i ne liče sasvim na trešnje sa drveta, jer su sve podjednako okrugle, podjednako crvene i iste veličine. Čak su i slatke. Dakle - skoro pa savršene.
Ali, nisu savršene baš zbog toga što su toliko lepe na oko, bescrvne i slatke. Navališ na njih, prejedeš se i posle te boli stomak.
Što je najgore od svega, svaka liči na onu drugu. Ne možeš da izdvojiš jednu jedinu trešnju i kažeš: "Ova je najsavršenija"; možeš samo da kažeš da su te TREŠNJE a ne TREŠNJA, savršene.
Posle izvesnog vremena, više i ne primetiš njihovovo savršenstvo. Smuče ti se. Stoje u činiji, nepojedene, i počnu da trule ili buđaju. Tako da je, zapravo, sasvim svejedno da li ih napadnu crvi ili plesan; trajanje im je ograničeno vremenom koje se meri jedinicom tvoje potrebe za njima.

Nema savršenstva,.Medo.
Pravo savršenstvo leži u nesavršenosti. Ali ta nesavršenost mora biti autentična i neponovljiva, i za svakog drugačija.
 
Мислим да савршенство није субјективна него објективна вредност, и самим тим није компаративна вредност. Од савршеног "савршенијег" не може бити. Савршено је суперлатив :)

Мислим да је један, и то велики рзлог тежње људима ка Богу зато што се он представља свемогућим и савршеним...
 
Мислим да савршенство није субјективна него објективна вредност, и самим тим није компаративна вредност. Од савршеног "савршенијег" не може бити. Савршено је суперлатив :)

Мислим да је један, и то велики рзлог тежње људима ка Богу зато што се он представља свемогућим и савршеним...

савршено-субјективно

савршено - објективно

Сада ми реци, где сам ја говорила о савршеном?
Ја не знам шта је савршено.
 
Мислим да савршенство није субјективна него објективна вредност, и самим тим није компаративна вредност. Од савршеног "савршенијег" не може бити. Савршено је суперлатив :)

Мислим да је један, и то велики рзлог тежње људима ка Богу зато што се он представља свемогућим и савршеним...

Da je savršenstvo objektivna vrednost, onda bismo znali ŠTA je savršenstvo. Postojao bi jedinstveni obrazac savršenosti za sve ljude.

Nešto može biti savršenije od savršenog.
Nije reč o gramatici već o onoj senzaciji kada pomisliš da si našao savršenstvo, a onda pronađeš nešto drugo i zaključiš - baš na osnovu komparativne vrednosti - da je to drugo ono "pravo" savršenstvo. Što, naravno, ne isključuje mogućnost da je ono prvo, što si ti odbacio, nekome "pravo" savršenstvo.
 
Образац савршености и јесте једнак - Бог је савршен (зашта иначе и постоји него да буде саврешен :) ) :D

Као што рекох савршено је суперлатив - ако неко савршено извршава неку радњу, како би је радио онај ко је савршенији од њега?

А то о чему ти причаш је већ људска илузија :)
 
Шта кажеш - вреди се кретати, иако је идеал недостижан? То ми мало личи на магаре које се креће за шаргарепом која виси у ваздуху... :)

Савршенство је савршенство, нема ту или-или, или јесте, или није...

Зашто се уопште морамо "кретати"? Није ли то "кретање" само илузија...?
A ažto ti uopšte sebe zoveš Снага Воље? Zašto ne Немоћ Воље?
 
Образац савршености и јесте једнак - Бог је савршен (зашта иначе и постоји него да буде саврешен :) ) :D

Као што рекох савршено је суперлатив - ако неко савршено извршава неку радњу, како би је радио онај ко је савршенији од њега?

А то о чему ти причаш је већ људска илузија :)

Ali savršenstvo bi trebalo da bude objektivno postojeće za SVE ljude.
Ovako, kako si ti rekao, ispada da samo verujući ljudi znaju šta je savršenstvo. Neverujući ne znaju? I ko je merodavan da proceni šta je savršeno?

Iluzija je sve što ne vidimo, ne dodirnemo, ne okusimo, ne omirišemo... a ipak doživljavamo, tj. osetimo. Individualno. Prema tome, ono što je iluzija za tebe, ne mora biti i za mene, i obrnuto.
 
savršenstvo je jedinstveno.........to je ono idealno.....opšte a najbolje od mogooćeg je idealno..........nije tačno da se razlikooje od ljoodi do ljoodi...............sv imamo isto mišljenje o idealnim stvarima....šta je idealan život....6 milijardi ljoodi će da kaže iste stereoptipne stvari....i navede opšta mesta.....
 
savršenstvo je jedinstveno.........to je ono idealno.....opšte a najbolje od mogooćeg je idealno..........nije tačno da se razlikooje od ljoodi do ljoodi...............sv imamo isto mišljenje o idealnim stvarima....šta je idealan život....6 milijardi ljoodi će da kaže iste stereoptipne stvari....i navede opšta mesta.....

:shock:

Молим?
 
savršenstvo je jedinstveno.........to je ono idealno.....opšte a najbolje od mogooćeg je idealno..........nije tačno da se razlikooje od ljoodi do ljoodi...............sv imamo isto mišljenje o idealnim stvarima....šta je idealan život....6 milijardi ljoodi će da kaže iste stereoptipne stvari....i navede opšta mesta.....

Sloošaj ti, ono što je savršeno tj. idealno za tebe, nije i za mene.:D
Obrazac nije isti i za 6 milijardi ljudi. Neko misli da je izlazak Sunca savršen, a neko da je zalazak Sunca savršen. A poneko uopšte ne vidi savršenstvo ni u jednom ni u drugom.
Šta je za tebe idealan život? Ako znaš da tako nešto ne postoji (a ne postoji jer se tada ne bi zvalo "idealno"), onda ne postoji ni savršenstvo.
 
kojice.......tebi treba malo više vremena uvek.................
sloošaj i ti....borka ratoborka....
....ti ne znaš šta je idealno...sam pojam.....tvoj ideal savršenstva može da boode samo tvoja iloozija.....predstava, težnja.......ali to je tako lako.....kao što rekoh.....ovde može svako da napiše na prmer odgovor na pitanje....šta je po vama dobar život...? i 90% odgovora će se poklopiti...isto bi bilo da pitanje postavimo ljoodima iz različitih koolturnih sredina......
kako može da ne postoji savršenstvo...ako hoćešpojedinačno...još su stari grci definisali 7 veština koje čovek mora da posedooje.....
ti mešaš idealno sa nekim svojim pojmom "biti savršen"....kao veštica i ogledalo........ista je ova priča sa trešnjom i crvima..... po naooci postoji onaj sistem po kome se i sama ljoodska lepota i proporcije račoonaju kao savršeno........
 
kojice.......tebi treba malo više vremena uvek.................
sloošaj i ti....borka ratoborka....
....ti ne znaš šta je idealno...sam pojam.....tvoj ideal savršenstva može da boode samo tvoja iloozija.....predstava, težnja.......ali to je tako lako.....kao što rekoh.....ovde može svako da napiše na prmer odgovor na pitanje....šta je po vama dobar život...? i 90% odgovora će se poklopiti...isto bi bilo da pitanje postavimo ljoodima iz različitih koolturnih sredina......

:D:D:D
Dobar život nije isto što i savršen, tj. idealan život.
Odgovori u takvoj anketi bi zavisili i od kulturnog miljea, ali i od uzrasta, vaspitanja, inteligencije, obrazovanja, senzibiliteta.
Probaj da anketiraš pa ćeš videti.
Ybg, ja, na primer, mnogo volim one trešnje sa tezge, što nemaju crve.
Neko voli da ih bere s drveta i guta sa sve crvima.
A neko voli kandirane.
Ima i onih koji uopšte ne vole trešnje.
 
kako može da ne postoji savršenstvo...ako hoćešpojedinačno...još su stari grci definisali 7 veština koje čovek mora da posedooje.....
ti mešaš idealno sa nekim svojim pojmom "biti savršen"....kao veštica i ogledalo........ista je ova priča sa trešnjom i crvima..... po naooci postoji onaj sistem po kome se i sama ljoodska lepota i proporcije račoonaju kao savršeno........

Pa bilo je svakavih definicija i uslova da bi nešto bilo savršeno. Zlatni presek, Fibonačijev broj, zmijolika linija... I ništa od svega ponuđenog nije savršeno rešenje, zato što ljudi imaju različite kriterijume u vrednovanju idealnog.
 

Back
Top