Čitalački klub - poziv na čitanje

I ja sam je pročitala! Ne mogu da verujem da sam čuvala od 1986. nepročitanu ovako dobru knjigu. Valjda me Hese smorio mladu i nespremnu sa Sidartom, Demjanom i Stepskim vukom pa Narcisa i Perle nisam ni čitala. Hitno moram da ispravim grešku i pročitam sve još jednom.
 
Da pocnemo...
Meni se knjiga dopala. U sredistu radnje je prijateljstvo dva mladica koji rastu zajedno u istom okruzenju, a postaju dijametralno razlicite licnosti. Narcis je vishe... tip shtrebera tj. mislioca... voli latinski, grcki, gramatiku, predaje u manastirskoj skoli, okrenut je duhovnom zivotu i racionalnome... a Zlatousti je tip kod kojeg je razvijeno nesto drugo... culnost, emocije, osecaj za umetnost, masta. Ja sam u stvari skapirao da se na mnogo mesta identifikujem sa Zlatoustim.
Elem...
Primetio sam da je na pocetku izmedju njih dvojice postojala neka cudna seksualna napetost... kao.. latentna homoseksualnost(?). Sva ta "naklonost" jednih prema drugima mi nekako prevazilazi onu normalnu dozu naklonosti dva prijatelja muskog pola... i ocekivao sam da ce se desiti neshto u gej fazonu... medjutim nije. Inache, ako ste citali Hesseovog Demijana, ista (seksualna)stvar... koja se na kraju zavrsava poljupcem... malo mi je to cudno, al' dobro.

Jedan od glavnih motiva romana je seksualnost. Zlatousti odlazi shvatajuci da je manastirski zivot postao preuzak za njega, i krece da luta. Imao je mnogo zena na svom putesestviju. Bas mnogo. Pravi zavodnik. Od prve Ciganke nadomak manastira... sticao je svoja seksualna iskustva, uvidjao koliko je zena "slatka", i konstantno se trudio da te zene (a i sebe) zadovolji. U njima je trazio svoju majku, koju nikad nije upoznao. Cak i tu ima perverzija. Na dvoru onog viteza, u krevet su mu dosle 2 rodjene sestre... i istovremeno je pokusao obe rukama da ih zadovolji.... ne znam sta mu bi... uglavnom, svaki seksualni cin ne desava se tek onako... vec ima svoju vezu sa psiholoskim koje Zlatousti nosi u sebi.

Kuga. Na vrlo deskriptivan nacin je docarano kako je zahvatila taj deo Evrope i kako se uvukla u kuce ljudi po selima i gradovima. Bilo je jako hrabro od pisca sto je u to vreme pisao o tome kako su za kugu optuzili Jevreje i kako su ih zive spaljivali. Posebno mi se dopalo sto je pomogao onoj mladoj Jevrejki cijeg su oca spalili, a koja je odbila da seksualno opsti sa njim, premda je cekala sigurna smrt nakon sto je otisla od njega.

Umetnost. Zlatousti u sebi gaji talentovano umetnicko bice, koje se pod okom starog majstora koji ga je uzeo k sebi, razvija do granica kad i sam Zlatousti postaje majstor skulptura. Pravi skulpture po uzoru na Lidiju (jednu od 2 vitezove kcerke), i Narcisa. Chini mi se da je tako hteo da ima neki otisak ljudi sa kojima fizicki nije bio blizak, koji su mu bili nedostizni.

Na kraju, posle josh mnogo ljubavnih avantura, biva osudjen na vesala zbog ljubavisanja sa konkubinom nachelnika okruga... medjutim, Narcis ga, u liku svestenika za kog je Zlatousti verovao da je dosao da ga poslednji put ispovedi, spasava i odvodi nazad u manastir gde mu uredjuje odaje prigodne za bavljenje njegovom umetnoscu. U tom periodu, oni neprestanu razgovaraju, i razmenjuju miseljenja i iskustva o svojim zivotima... gde Zlatousti potajno zali sto je postao takav kakav je postao... star, bradat, nikakav... a Narcis ga ubedjuje da je zapravo njegov put, put umetnosti i culnosti... mnogo bogatiji i raznovrsniji nego sto je to zivot jednog manastirskog nastojnika. Zlatousti umire na Narcisovim rukama.

Hesseov nacin pripovedanja je naravno sjajan. Linija price je dobra, mada ponekad smori opisujuci detalje koji izgledaju nebitni. Knjiga o dva coveka, dva prijatelja, koji su krenuli razlicitim putevima, a nakon "gustiranja" zivota i svojih poziva, oni, koji su godinama razmisljali jedan o drugom, opet su spojeni i stavljeni pred podvlacenje crte i uporedjivanje sa onim drugim.
 
Pozitivci obojica, a tako različiti. Jedan drugog dopunjuju. U proseku dva idealna mladića.
Narcis, obrazovan, nadmen, karakteran. Oko sebe stvorio neprobojan zid. Ali i on je od krvi i mesa, pa taj zid popušta pred onim koga je on odabrao. Potvrđuje moju uverenost da u manastir često odlaze ljudi skloni homoseksualizmu. Jakom snagom volje on tu sklonost odbacuje. To ne može svako.
Zlatousti, ima sve predispozicije da "uspe u životu". Ali njegov nemirni duh mu to ne dozvoljava. On je željan telesnog uživanja od trenutka kad ga je spoznao, i jednostavno mu se ne može odupreti. Njega vode emocije a ne razum. Bira teži put, put neizvesnosti. Podsvesno traga za majkom. Lako se zaljubljuje, ali je u ljubavi dosledan. Umetnik. Smatram da jedino čovek koji istinski veruje u ljubav može da bude pravi umetnik. Njegove najbolje skulpture su upravo plod iskrene ljubavi.
Njih dvojica su neraskidiva celina, kao jin i jang, i kad nisu zajedno, uspomena na onog drugog im pomaže da budu kompletna ličnost.
 
Ja sam izgubila volju da učestvujem, zbog toga što se ljudi, od kojih najviše očekujem da čujem komentare, obično ne jave. Glupo je da komentarišem knjige ja, koja sam laik u tom pogledu.
.. šta znači da si laik ..?
.. u kom pogledu si laik ..?

.. ako ste iz srbije .. onda ćete moći da nabavite guldovu knjigu o ribi ..
.. autor je ričard flanagan ..
.. eto .. ja bih to preporučila za čitanje ..
.. a možemo posle i ćaskati ..
 
.. i dalje ne razumem šta je tu .. laik ..

.. dobar recipijent je uvek merodavan da iskaže svoje mišljenje o knjizi ..
.. sasvim je nebitno šta je po profesiji ..
(.. koga bi ubrojala u profesionalce .. kao suprotnost laicima .. i zašto ..?

Ne znam da li si primetila, ja i jesam iskazivala svoje skromno mišljenje o pročitanim knjigama. Ali drugi nisu, a obećavali su. A mene je živo zanimalo šta o njima misle, to jest, zašto te knjige vredi preporučiti nekome.

Evo, ti si recimo, profesionalac, jer dok sam ja na fekultetu dokazivala teoreme, ti si čitala i analizirala dela koja ti je neko preporučio. Ti, takođe, dok čitaš, vodiš računa koje je boje plašt glavnog junaka, kako bi prepoznala sutra da li je neki učenik zaista čitao knjigu ili nije. Mene to ne zanima (čak me opterećuje). Više me zanimaju moralni kvaliteti likova.

I ovo moram da kažem. Kad pomislim da ćeš analizirati svaku moju rečenicu ponaosob, unapred me je strah, pa te molim, poštedi me toga. :heart: :hvala:
 
Ne znam da li si primetila, ja i jesam iskazivala svoje skromno mišljenje o pročitanim knjigama. Ali drugi nisu, a obećavali su. A mene je živo zanimalo šta o njima misle, to jest, zašto te knjige vredi preporučiti nekome.

Evo, ti si recimo, profesionalac, jer dok sam ja na fekultetu dokazivala teoreme, ti si čitala i analizirala dela koja ti je neko preporučio. Ti, takođe, dok čitaš, vodiš računa koje je boje plašt glavnog junaka, kako bi prepoznala sutra da li je neki učenik zaista čitao knjigu ili nije. Mene to ne zanima (čak me opterećuje). Više me zanimaju moralni kvaliteti likova.

I ovo moram da kažem. Kad pomislim da ćeš analizirati svaku moju rečenicu ponaosob, unapred me je strah, pa te molim, poštedi me toga. :heart: :hvala:
.. ne znam zašto to pomišljaš ..
.. malopre te nisam tranžirala ..

.. a odgovaranje na rečenice ponaosob je sličnije razgovoru ..
(.. mada ljude ovde generalno ne zanima razgovor .. koliko sam primetila .. više su nekako za razmenu nepovezanih monologa nego za razgovor ..)

.. ne verujem u profesionalizam .. kada je književna analiza u pitanju ..
.. moji đaci cepaju listove s nakaradnim definicijama u knjigama .. gluposti zatamnjuju crnim flomasterom .. i
.. zbog promene perspektive ..

.. moral me ne zanima .. to je društvena odrednica ..
.. ono gde ti tražiš moral mene bi verovatno zanimao .. čovek ..
.. kod čitanja me zanima .. šta se sve u priči može pronaći .. gde to priča vodi .. šta je to pisac skidao i odakle ..

.. šteta ..
.. htela bi sagovornike .. a kad je neko voljan da razgovara .. onda se trudiš da ga odbiješ ..
(.. guldova knjiga o ribi te ne bi zanimala ..?
.. imam ja kao predlog još jednu .. koju kao da niko još nije otkrio .. a savršena je ..
.. musungu džim i veliki poglavica tuloko ..
.. odlična ..
.. spektar likova s različitim moralnim kvalitetima .. širok .. dopalo bi ti se .. možda ..)
 
Poslednja izmena:
.. šteta ..
.. htela bi sagovornike .. a kad je neko voljan da razgovara .. onda se trudiš da ga odbiješ ..
(.. guldova knjiga o ribi te ne bi zanimala ..?
.. imam ja kao predlog još jednu .. koju kao da niko još nije otkrio .. a savršena je ..
.. musungu džim i veliki poglavica tuloko ..
.. odlična ..
.. spektar likova s različitim moralnim kvalitetima .. širok .. dopalo bi ti se .. možda ..)

sanja*, vidim da si se bavila ovim dvema knjigama i ranije. Guglajući slučajno naiđoh na tebe(?) i alima na Forum.HR-u iz 2007/08. godine. Vidim da ste se družili i 2004. na nekom trećem forumu, a evo vas i na Meši Selimoviću. Da li sam u pravu? Ako jesam, da li ste vas dvoje jedna osoba? Hvala.
 
.. slabo uviđam značaj tog pitanja za ovu temu ..
.. ali .. ne ..
.. po onom zakonu koji kaže da jedna ista stvar ne može biti na dva različita mesta istovremeno .. nas dvoje ne možemo biti ista osoba .. jer smo udaljeni nekih 1000 kilometara ..
.. a i po jednom drugom .. nepisanom .. po kome muško i žensko teško mogu biti ista osoba .. takođe ..

.. a to je za ovu temu značajno iz kojih razloga ..?
 
neke preporuke do mene
Basara-Dnevnik Marte Koen(okultna pozadina komunizma u Jugoslaviji, i Basarino standardno ludilo)
Daglas Adams-Autostoperski vodic kroz galaksiju
Erik Ajdl - Put Na Mars (Ajdl je nekadasnji Montipajtonovac, i humor mu je neverovatan)
Arsenijevic-Predator (moderna prica o kanibalizmu sa ex-yu akterima, fantasticno uoblicena)
Pol Oster-Sve(moderni genije)
Dzon DeLilo-Kosmopolis
Viktor Peljevin-Slem Uzasa, Generacija P (novi kafka, i totalni frik za teorije zavere i jos milion stvari)
Otkacene Price Juzne Amerike
Alber Kosri - Siroti i gordi
Dokumenti za razumevanje ruske avangarde (dosta smorno, ali par ludackih zapazanja Kazimira Maljevica the legend-a)
Murakami, Kad padne noć (jedan od retkih modernih koji nije skroz uzasan a masovno se cita svuda)
Dzulijan Barns, Pre no što me je srela (ne volim barnsa inace, ali ovo je simpaticna prica o dubini i uzasima ljubomore)
i par trans-sf klasika za sva vremena-Sterdzen-Venera Plus Iks, Kejt Roberts - Pavane, Vonegat-Klanica Pet, Dik-Ubik, Dilejni-Nova, Asimov-Kraj Večnosti itd
Krajton-Mreza Vremena (ovo je zrelo za reprizu, ali je sjajna, mozda i njegova najbolja knjiga...covek je, inace, odgovoran za Jurrasic Park, moju naj naj klinačku paljevinu lol)
Golding-Gospodar Muva
Virtuelna umetnost(metode u umetnost koje ce oblikovati buducnosti)
knjige intervjua Džim Džarmuš, Linč o Linču, Bunjel-Moja Labudova Pesma
 
Молим помоћ. Постоји ( негде некаква ) Песмарица о ослобађању ( или ослобођењу ) Србије и у њој песма Освета Косова и Сливнице. Биће да је та Песмарица прилично стара, јер ту песму памти деда рођен 1930. Ако ико икога има ко може да се сети те песме, или боље и целе Песмарице, најсрдачније молим да јави. Наш народ би рекао: " За душу је ".
 

Back
Top