Kafana kod knjiškog moljca

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Raymonde...drago mi je da ti se svidja nas zin...
Mi ga uopste ne reklamiramo okolo...kontamo da ce se procuti..

Ja sam uleteo nedavno, zadnja dva broja mozda u njega...al se svojski trudim da napisem zanimljive i lako za citanje clanke u istom.
Price prepustam svojim drugovima, jer ja za iste nemam vremena......

Elem, drago mi je da ti se svidja, i tvoje sugestije mnogo znace u daljnem razvoju zina.

Dodji na nas forum, ucestvuj i ako imas nesto zanimljivo da kazes, napravi clanak o tome i postavi bilo gde na nas forum.
Ako bude ono inn, bice i objavljen sa tvojim potpisom....sto da ne?

:)
 
I jel ima neko ideju ... ukoliko dodje do kolonizacije neke nastanjive planete u buducnosti (kao sto je pomenuta GLIESE 581 c, po kom osnovu ce se birati stanovnistvo koje ce se iseljavati na tu planetu? Zar nije logicno da ce to prva uciniti NASA pa da ce tu privilegiju (a mozda i nije privilegija) imati samo Amerikanci. Nece li to dovesti do amerikanizacije galaksije i upravo do situacije iz Star Treka gde je sveprisutna americka kultura?
Mislim da ce se u startu najpre eksploatisati neki..mnogi resursi Gliese 581c ili slicnih planeta Zemlji. Bitno stratesko pitanje. Pa, sigurno SAD racunaju i na takvu mogucnost..ne sumnjam. Kolinizacija bi usledila znatno kasnije. Po kom osnovu ce se birati stanovnistvo ? Zavisi od uslova zivota tamo. Sto su bolji, to je potrebniji veci racun u banci. Prirodna selekcija... :( :D
 
Da interesantna je tema naseljavanja. Jer mi potpuno deluje neverovatna prica iz Star Treka, da ce vec za 200, 300 godina novac nestati u ljudskoj civilizaciji. Mislim da treba da prodje hiljade godina, kako bi covek toliko sazreo da radi koliko treba i trosi koliko treba.

Tako da ostaje zaista neki vid selekcije. Kod naseljavanja planeta cemo biti u slicnoj situaciji kao pri naseljavanju novootkrivenih kontinenata. Pretpostavljam da ce jedan talas naseljenika biti robijaski, koji ce biti poslati tamo da raskrce i pripitome okruzenje za koloniste, ili ukoliko to ne budu hteli da tamo umru. A zatim ce odlaziti kolonisti.

Ici ce oni koji budu imali novca i avanturistickog duha. E sad, ukoliko se pak iznadje neka nova a opet jeftina tehnologija za putovanje brze od svetlosti, u sta sam ubedjen da ce se desiti, onda ce kolonizacija biti opste moguca. Recimo da je pre 2000 godina automobil bio apsolutno sf stvar. Krajem XIX veka i pocetkom XX veka nastaje automobil. A vec u roku od par decenija je i sama srpska nacija bila u stanju da proizvodi svoj automobil Yugo. kako vreme prolazi paritetno, covecanstvo izmislja sve brze nove tehnologije. Tako da verujem da kada budemo savladali nadsvetlosnu brzinu da ce to vrlo brzo biti opste rasireno znanje. I mislim da cmeo vrlo brzo svi dolaziti u posed FTL (faster that light da upostrenim malo BSG) brodova. A nekako sam ubedjen da su to jednostavna saznanja koja su nam i sada dostupna samo sto ih mi ne vidimo.

Mislim da je samo nasa galaksija prepuna planeta koje su nastanjive. Sama pomenuta planeta u najnovijem e-zinu sf tima, kako se tvrdi, ima izuzetne temperature tokom godine. Mislim da ce biti pronadjene planete koje ce biti i mnogo pogodnije za zivot od nase. Neke ce biti naseljene i inteligentnim bicima, a neke samo zivotinjskim i biljnim neinteligentnim bicima.

Bice to interesantan zivot kolonista. Ziveti na prostranoj zdravoj planeti prepunoj novih ukusnih vrsta biljaka i mesa. Sa fenomenalnim prirodnim okruzenjem i klimatskim uslovima. Tada ce i kolonizacija naseg meseca postati zanemarena i apsolutno nepotrebna. Ja bih sigurno bez velikog dvoumljenja odlucio da sa porodicom kolonizujem neku od takvih svetova. Jer bi to izmedju ostalog bio ne samo licni uspeh nego i istorijski uspeh ljudske civilizacije. Ma lupetam... jednostavno bilo bi to extra zanimljivo i fenomenalno iskustvo. A na Zemlju ces uvek moci da se vratis. :D No ona ce do tada biti toliko pretrpana i zagadjena da ce je verujem covek uskoro odbaciti, kao sto beba odbacuje posteljicu materice nakon rodjenja.

Kao zakljucak mogu samo reci da mi je drago sto nisam rodjen 500 godina ranije ali i krivo sto nisam rodjen 5000 godina kasnije. Mozda smesna recenica ali verujem da se svaki iskreni ljubitelj sf-a slaze samnom. :D
 
@Raymonde...drago mi je da ti se svidja nas zin...
Mi ga uopste ne reklamiramo okolo...kontamo da ce se procuti..

Ja sam uleteo nedavno, zadnja dva broja mozda u njega...al se svojski trudim da napisem zanimljive i lako za citanje clanke u istom.
Price prepustam svojim drugovima, jer ja za iste nemam vremena......

Elem, drago mi je da ti se svidja, i tvoje sugestije mnogo znace u daljnem razvoju zina.

Dodji na nas forum, ucestvuj i ako imas nesto zanimljivo da kazes, napravi clanak o tome i postavi bilo gde na nas forum.
Ako bude ono inn, bice i objavljen sa tvojim potpisom....sto da ne?

:)

Uf ali mnogo je naravno lakse da se nesto ocenjuje nego da se stvara :D Ali pokusacu da dobijem inspiraciju. :D
 
Da li je ove potrebno da nekog "poznajes" da bi taj neko s kim si u ok odnosima primetio neki tvoj text i dao ma kakav komentar?Ja sam se tek uclanila na ovaj forum,redovno pisem,da li moj blog ne posecuje niko ili nemate apsolutno nikakavo misljenje ili komentar na sve sto napisem?
 
Da li je ove potrebno da nekog "poznajes" da bi taj neko s kim si u ok odnosima primetio neki tvoj text i dao ma kakav komentar?Ja sam se tek uclanila na ovaj forum,redovno pisem,da li moj blog ne posecuje niko ili nemate apsolutno nikakavo misljenje ili komentar na sve sto napisem?

Naravno da nisu potrebni nikakvi familijarni, intimni i kakvi već odnosi da bi neko nečije napisano prokomentarisao.
Forum je mesto gde je ''komunikacija'' življa i razvijenija, pa i tu neki naši postovi i teme ostanu bez komentara i zainteresovanosti drugih. To ne znači da loše pišeš, ali možda si pisala o nečemu što široj ''publici'' nije dovoljno intrigantno, ili ne poznaje to o čemu pričaš, pa se i ne meša...
To što se foruma tiče.

A što se tiče blogova, e tu ne znam... Oni su područje za sebe, ne znam koliko su posećeni i nemam ingerencije nad njima.
Ja, recimo, ne čitam blogove, jer nemam vremena i za to, ali ako neko ima želju da njegov blog pročitaju posetioci ovog podforuma (kao ti), neka stavi to kao neku vrstu obaveštenja na ovoj temi... Ako bi ti to značilo i pomoglo...
 
Знам ја да ти радиш свој посао онако како само ти знаш - НАЈБОЉЕ! Само се изнервирам кад видим да им хитно треба анализа "Хамлета" или "Злочина и казне"! :shock:
 
Пошто у ову тему спадају и похвале, без посебног разлога, а под општим утиском, похвалио бих Соколицу, па могу рећи да на књижевности до скоро није било зглавног модератора...позз ;)
 
Пошто у ову тему спадају и похвале, без посебног разлога, а под општим утиском, похвалио бих Соколицу, па могу рећи да на књижевности до скоро није било зглавног модератора...позз ;)

Hvala. :oops:
Ali za dobru saradnju je uvek potrebno da su obe strane korektne, te ja uzvraćam pohvalu svim ljudima koji posećuju na ovaj podforum i sa kojima mi je zadovoljstvo raditi...
Ukoliko bude nekih problema nadalje, nadam se da ja mogu rešiti ili ako ne mogu sama - u tom slučaju se uzdam u vas...

:)

Pišite, narode! Uživajte!
ZzOp
 
Пошто у ову тему спадају и похвале, без посебног разлога, а под општим утиском, похвалио бих Соколицу, па могу рећи да на књижевности до скоро није било зглавног модератора...позз ;)

Да, Соколицу заиста треба похвалити... С тим што је ја хвалим због мноштва посебних разлога... ;)
 
Да, Соколицу заиста треба похвалити... С тим што је ја хвалим због мноштва посебних разлога... ;)

:oops:

... samo još da raširim krila ranjena... ;)

Sokolica nije uvek za pohvalu, ali, 'ajde, neka ti bude, neka ide život... za bolje i nije taj idiotski proizvod nego da prolazi... :)

Eh... da ja poverujem da sam vredna pohvala... :(

Da ne pretvorim temu u čet, hvala vam svima i samo pišite, unapredite teme, podforum... i predlažite... pa ćemo nešto i da realizujemo... :)
Ja već imam neke ideje u glavi... Što bi rekli: ''Samo opušteno''... :)
 
Da li se može ovde tehnički organizovati neka rubrika (ili više rubrika) u kojoj bi se sistematski predstavljali značajni autori, pesnici i prozni pisci, tako što bi se postovale njihove pesme, odlomci iz proze?
Takođe, gde bi se predstavljale nove knjige, pisali prikazi...

Mislim da bi ovo bilo bitno zbog toga što postoji mnogo odličnih pisaca za koje takozvana "šira javnost" nije mnogo čula, a koji svojim delima itekako zavređuju pažnju.

(Vrlo dobro znamo da širu medijsku pažnju zapravo dobija jedan manji, i uglavnom stalno isti krug. A ja sam za mnoge odlične pisce saznala i upravo ovako, preko Interneta, na raznim književnim i drugim forumima).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top