KO JE STVORIO "SRPSKI MENTALITET"?

OK, meni je profanka srpskog iz gimnazije pricala da su mu roditelji bili Vlasi iz Timocke Krajine. Moguce da si ti u pravu.


Njegovi likovi se ne razlikuju mnogo od drugih komediografa i, generalno, pisaca Evrope tog vremena, kojima je malogradjanstina bila predmet ismevanja. Tako da se slazem, ako su njegovi ili Sterijini komadi nekome potvrda za neku predrasudu koju gaji prema Srbima, problem je u njemu, a ne u Srbima. Je l' tako Koschei?

ТАКО ЈЕ!

... повикаше сељаци и поседаше голим гузицама у трње!
 
153610fearloathinglfv1.jpg

:shock:Uhhh odlican tekst ,a daj sad nesto od cika Jove I Deretica da se dokusurimo :D


Ako ste dokolni,
pročitajte ovo:
Stari patak ukraj bare
Držao je slovo.
Slušale ga žabe
Velike i male,
Slatke su mu reči
Jedva dočekale.
Govorio patak
O vrlini mira,
I da niko nikog
Ne treba da dira.
Svako ima prava
Da slobodno živi,
Niko ne sme tlačit one
Što mu nisu krivi.
Sloga, mir i ljubav
Blagoslov je pravi,
Zato neka niko
Nikoga ne gnjavi.
Slušale su žabe
Ovo krasno slovo,
Kad patak ućuta,
Desilo se ovo:
Jedan žabac mali
Pobliže je stao -
A patak ga zgrabi,
Pa ga progutao.
Iz ovog se nešto
I naučit dade:
Hulje lepo zbore,
Al’ nitkovski rade.


J.J. Zmaj, 1900. godine​

Ево данас испуњавам жеље!
 
Sad me stvarno zanima: koje je Nušićevo mesto?
I da li se ti zaista slažeš sa ovim što je o njemu izneseno u ovom tekstu, da je njegov književni rad podsmevanje i ismevanje Srba sa smišljenim i planiranim ciljem masona da nametnu sliku "srpskog mentaliteta" koja je prilično ponižavajuća?

Место му је међу масонима, а не у школама!
А то за масоне смо ваљда доказали!
 
Ovo me podseca na izjave tamo nekih da treba da zaboravimo Dositeja i Vuka, a da se bacimo na NIkolaja i Justina.Prva dvojica su hteli da nas uvedu u Evropu, dali nam pravopis i kulturno nas obrazovali, a ova poslednja dvojica su nam pricala kako ne treba da se kupamo.
Pa to je crnogorski mitropolit popularni Risto imao besedu kako su put Svetog Save i put Dositeja dva razlicita puta i kako je sveti Sava bio u pravu , a Dositej je bio u zabludi i slep od ociju sto je pokusao da obrazuje i prosveti malo onu nepismenu raju sto je nasao u zavicaju :-?
 
Ма ја реагујем само када имам необориве доказе, пусти то рекла-казала!

Ne znam kakav ti je to neoboriv dokaz za članstvo u masonima, sa njihovim principom tajnosti.
Mokranjca imaš na spisku Regularne velike lože Srbije.
http://www.rgls.org/sr/poznati_masoni.php

I ne samo to, gde god se pominje kao mason, pominje se kao jedan od prvih 4 u novoosnovanoj loži.
Npr. ovde http://www.djordje-vajfert.org/djv_mason.htm

Ti lepo proveri u svojim izvorima, pošto si vičniji, pa javi.

A prema knjizi "Masonski simboli u Beogradu" i grob Živojina Mišića ima masonska obeležja (i on je takođe na spisku pomenute lože).

I opet: šta ćemo sa Andrićem?

Mene i dalje zanima zašto sve te ljude treba gledati kao srpske zlotvore valjda, a Olgu Pjanović kao, šta? Braniteljku vascelog srpstva?
 
Ne znam kakav ti je to neoboriv dokaz za članstvo u masonima, sa njihovim principom tajnosti.
Mokranjca imaš na spisku Regularne velike lože Srbije.
http://www.rgls.org/sr/poznati_masoni.php

I ne samo to, gde god se pominje kao mason, pominje se kao jedan od prvih 4 u novoosnovanoj loži.
Npr. ovde http://www.djordje-vajfert.org/djv_mason.htm

Ti lepo proveri u svojim izvorima, pošto si vičniji, pa javi.

A prema knjizi "Masonski simboli u Beogradu" i grob Živojina Mišića ima masonska obeležja (i on je takođe na spisku pomenute lože).

I opet: šta ćemo sa Andrićem?

Mene i dalje zanima zašto sve te ljude treba gledati kao srpske zlotvore valjda, a Olgu Pjanović kao, šta? Braniteljku vascelog srpstva?

Она сигурно није масон, јер је жена!!!
 
Nisam ni rekla da jeste.
I šta, zato je vrednija za srpstvo? Podobnija za lektiru? :roll: Pa gde nju da nađu/nađeš?

Nego šta ćemo sa svima nabrojanima?

Ма бре ти ми не одговори на моје једино питање:
Што деца не уче "Чујте Срби" од Арчибалда Рајса?

А мене не престајеш да ислеђујеш!!!
 

Back
Top