Takmicenje iz srpskog jezika

Electra,hvala na odgovoru.Nadala sam se da ćeš ti odgovoriti pre bilo koga drugog,jer vidim da vladaš materijom.

Nije pomagala nastavnica koja je dežurala,nego je diskutovala sa njim posle takmičenja.On dosta zna,prošle godine je bio četvrti na okružnom takmičenju,pa je zato ona sa njim pričala o tome.

Ovoga puta je on pogrešio,jer je mislio da je tačno -ački,mada i pored toga dobro je uradio zadatke,i verovatno će biti prvi.

Hvala svima na odgovorima.
 
Electra,hvala na odgovoru.Nadala sam se da ćeš ti odgovoriti pre bilo koga drugog,jer vidim da vladaš materijom.

Nije pomagala nastavnica koja je dežurala,nego je diskutovala sa njim posle takmičenja.On dosta zna,prošle godine je bio četvrti na okružnom takmičenju,pa je zato ona sa njim pričala o tome.

Ovoga puta je on pogrešio,jer je mislio da je tačno -ački,mada i pored toga dobro je uradio zadatke,i verovatno će biti prvi.

Hvala svima na odgovorima.
Nema na čemu, ako bude trebalo nešto - tu sam.

Moje dete koristi zbirku zadataka za upis u srednju školu i ima onu knjigu iz 2005.godine u kojoj su testovi sa takmičenja prethodnih godina.

I da ima nastavnicu koja bi mu se malo više posvetila,ne znam gde bi mu bio kraj.
Loša ili neambiciozna nastavnica jeste faktor minus, ali ne nužno. Meni je, recimo, u osnovnoj srpski predavala žena koja je završila učiteljski fakultet, a u srednjoj koja nije filološka gimnazija gramatika se i ne radi, pogotovo kad je profesorki dosta i takmičenja i koječega drugog (dug radni staž), ali me to nije omelo da samo jedne godine ne odem na republičko, a nekoliko puta sam i tamo uzela diplomu. Znači, rad i ljubav, dobitna kombinacija!

Preporučujem zbirku testova sa takmičenja koju izdaje Društvo za srpski jezik i književnost - to je verovatno ta koju tvoje dete ima - ali što noviju! Najnovija bi trebalo da je izašla i da sadrži testove i iz 2009. godine. Ako se dobro sećam, to nije skupo, mada, davno sam ja to kupovala. Ako želiš, mogu da proverim na fakultetu i da ti ovde kažem cenu.

Koji je razred dete? Zbirka zadataka za upis u srednju teško da mu koristi - eventualno zato što su npr. na jednom mestu zadaci iz fonetike, na jednom iz morfologije itd., ali to su lakši zadaci od onih koji idu na takmičenja, "uprosečeni su", da svako može da ih reši, što sa zadacima sa takmičenja ipak nije slučaj.

Što se teorijske literature tiče, ja sam svojevremeno koristila samo one udžbenike Jezik i kultura izražavanja, mislim da im se u međuvremenu menjao naziv, ali to je ono što nije Čitanka :p i koristila sam Bez po muke ide nam od ruke, ali to je valjda iz osamdesetih-devedesetih, znam da je bila prilično stara i kad sam je ja koristila, verovatno je izašlo još ponešto u međuvremenu...

Srećno! :)
 
Da,na tu knjigu sam mislila,i ako ti nije teško,pogledaj koliko košta i koje godine je izdata.

Pročitala sam temu o FF,i vidim da ti ne studiraš srpski,ali isto vidim i da si jako vredna i ambiciozna,pa nije ni čudo da si išla na republičko takmičenje.Sve pohvale za tebe.

Dete je šesti razred,voli gramatiku,i veće sada priča kako će biti profesor srpskog.

Hvala ti na pomoći,mada bih sada mogla ovde diskutovati da mu je nastavnica rekla da je dobro i -ački,jer ne postoji način da se tačno utvrdi koji je nastavak.

Možda je i ona ponešto zaboravila,već je pred penzijom.
 
electra, pitanje za tebe.
Imamo rec: Pricajuci
Kazi mi sad, da li je ovo prilog ili glagol.
Imam ovu nedoumicu jer se zove glagolski prilog sadasnji, a pise u knjizi da je to i jedan od glagolskih oblika.
I samo jos jedna stvar. Sta znaci znak koji se uglavnom stavlja na poslednjem slogu u reci iznad slova, ima oblik (-), ali je ova crtica stavljena iznad slova.
 
Poslednja izmena:
electra, pitanje za tebe.
Imamo rec: Pricajuci
Kazi mi sad, da li je ovo prilog ili glagol.
Imam ovu nedoumicu jer se zove glagolski prilog sadasnji, a pise u knjizi da je to i jedan od glagolskih oblika.
I samo jos jedna stvar. Sta znaci znak koji se uglavnom stavlja na poslednjem slogu u reci iznad slova, ima oblik (-), ali je ova crtica stavljena iznad slova.

Pricajuci je glagol. Spada u grupu nelicnih glagolskih oblika. Podgrupa oni koji ne razlikuju rod i broj.
Taj znak je poslijeakcenatska duzina. Taj znak se stavlja uvijek iza sloga na kome je akcenat.
Poslijeakcenatska duzina je znak koji se stavlja iza sloga na kome je akcenat i izgovara se nesto duze sa ravnom intonacijom.
 
Pricajuci je glagol. Spada u grupu nelicnih glagolskih oblika. Podgrupa oni koji ne razlikuju rod i broj.
Taj znak je poslijeakcenatska duzina. Taj znak se stavlja uvijek iza sloga na kome je akcenat.
Poslijeakcenatska duzina je znak koji se stavlja iza sloga na kome je akcenat i izgovara se nesto duze sa ravnom intonacijom.

aha.....evo onda sta mi nije jasno u vezi sa akcenatsko duzinom: Da li se ona stavlja uvek na samoglsnik, uvek na suglasnik, ili moze i jedno i drugo?
 
Inace ,mene moja luda nasta "sprema"(ako se to moze nazvati spremanjem) tako sto mi je u 6 raz dala neku praistorijsku knjigu za takmicenje u kojem je pitanje na republickom u 7-napisi imena padeza!!!pa mi recite da je ona normalna!doduse,testovi su iz 80-ih godina.dok mi je bila ona neka druga nastavnica kad se setim samo kako me je spremala....tad sam na gradskom osvojila 3 mesto....moj najveci plasman...............za sada;):lol::hvala:
 
ne,mojoj je samo bitno da vidi svoje ime pored ucenika koji je prvo mesto....al joj se to nikad nije desilo....ona zna da ja mogu da postignem neke rezultate,al mi nikako ne pomaze i totalno je nezainteresovana za ta takmicenja......cak mi ni ne kaze otprilike sta da spremim za takmicenje
 
Ja sam 4. godina srednje skole,moze li mi neko preporuciti literaturu iz koje mogu da se spremam?
Imam testove koje izdaje drustvo za srpski jezik i knjizevnost-Beograd 2005,treba mi neka literatura gde imam lepo o tome sve,da ponovim davno smo to radili,gde moze da se nadje?
 
Kod mene je sve suprotno. Zadovoljan sam s nastavnikom.
pa slusaj,meni je pre bila jedna extra nastavnica,ali bila je zamena......ona me je svaki dan spremala po milion nekih udzbenika i knjiga....uzimala me je sa casova....ali to je bilo nekada.....sada mi je neka tamo budala kao prvo nezainteresovana je,kao drugo ni ona sama ne zna zadatke sa takmicenja kad je pitam da mi nesto objasni, kao trece ne zna pravopis(kad ju je neko pitao da li se pise majica ili majca na pismenom,rekla je da mora da proveri u pravopisu),kao cetvrto na kontrolnom ti zalupi neko staro opstinsko takmicenje i tako te boduje,kao na takmicenju i kao peto ne predaje dobro gramatiku-za pola casa ti ispredaje dve veoma obimne lekcije,i vise ti nista ne objasnjava,a to njeno predavanje je tako sto ti da pet primera i to je to......:(:confused:
 
teamc

Šta uopšte znači znati pravopis?

Ja sam polagala na faksu predmet Pravopis srpskog jezika i to je jedan od najglupljih ispita koje sam ikad imala, morali smo bukvalno ceo Pravopis MS da znamo napamet (za deset) a to je glupost! Pravopis MS zato i postoji - kad nešto ne znaš, da pogledaš u njega, jer sve to što tamo piše nema svrhe držati u glavi! Osnove treba da zna svako - da se vlastita imena pišu velikim slovom, da na početku rečenice ide veliko slova, kad se koristi crta a kad crtica, kako se koriste interpunkcijski znaci... i to je otprilike to. Sve ostalo stoji napisano i glupo je i to štrebati. Mislim, što da znam kako se pišu iks noge a kako gama zraci (eto, ni to ne znam da li je odvojeno ili s crticom), gluposti...

Za pohvalu je to što je nastavnica rekla da mora da proveri, umesto da je lupila jedno, a nije sigurna!
 
Da li neko ima testove za takmicenje iz Republike Srpske ili je sposoban da iste pronadje na Internetu ili na bilo koji drugi nacin ih postavi na Internet. Bilo koji nivo takmicenja, bilo koja opstina, bilo koja regija samo da su za deveti razred.

Hvala
 
Poslednja izmena:
eee, potrebna mi je pomoc. Sta podrazumevamo pod pojmom: "sintaksicka funkcija"? da li je to obicna funkcija samo sto mu jezicka jedinica nije rec, tj, da li je to funkcija u obliku recenice? video sam da se pominje u nekoliko testova, pa eto.
 

Back
Top