Takmicenje iz srpskog jezika

Pa idi, nemaš šta da izgubiš! :)

Ja imam neka pitanja......

Može li neko da akcentuje ispisujući i ispisivati?

Šta je koren reči učionica i misao?

Da li ima više fonema ili alofona?
Šta su uopšte alofoni?

Unapred hvala......

Korijeni rijeci su uc i mis.

Vise ima alofona nego fonema.

Alofoni predstavljaju razlicito izgovaranje istih glasova u razlicitim rijecima.

Na primjer glas n se razlicito izgovara u rijeci Ana a razlicito u rijeci Anka.

Za akcenat nisam siguran.
 
Alofoni predstavljaju razlicito izgovaranje istih glasova u razlicitim rijecima.

Na primjer glas n se razlicito izgovara u rijeci Ana a razlicito u rijeci Anka..

Alofon je kontekstualno uslovljena realizacija foneme.
Kontekst je ovde glasovno okruženje.
Znači, to je realizacija iste foneme koja je drugačija u različitom glasovnom okruženju, kao što je gore u primerima ana i anka. U oba slučaja je reč o fonemi n.

glas ili fon je konkretan, to je realizacija foneme

fonema je apstraktna, to je najmanja jedinica jezičkog sistema koja ima distinktivnu funkciju tj. unosi razliku u značenje. ona sama nema značenje. šta to konkretno znači?
to znači da na primer foneme n, p, č nemaju značenje, ali unose razliku u značenje reči ren, rep, reč, ove reči se razlikuju samo po toj jednoj fonemi.

dakle u srpskom ima 30 fonema, a fonova kolko hoćeš, kad pera, žika i ja izgovorimo glas a, to je uvek različit fon, zbog različitih oblika naših govornih aparata

i da, još jedna stvar - ni pera ni žika ni ja ne izgovaramo fonemu a, ona je neizgovorljiva, apstraktna; ono što mi izgovaramo je realizacija te apstraktne jedinice

nadam se da sam malo razjasnila
 
Poslednja izmena:
Hvala.......

Potrebna mi je pomoć oko ovog pitanja:

Podvuci proklitike u sledećoj rečenici:

Možeš li da dohvatiš tu knjigu za mene? Ne, ne mogu.

Zašto prvo NE u drugoj rečenici nije proklitika??????

Prvo NE u drugoj recenici nije proklitika jer ne cini izgovornu grupu ni sa jednom rijecju.
Proklitike su nenaglasene rijeci koje stoje ispred naglasenih rijeci i cine jednu izgovornu grupu.
Drugo "NE" ne STOJI NI UZ JEDNU NAGLASENU RIJEC U DRUGOJ RECENICI.
 
ja sam bio na takmicenju...2. razred...i bilo je mnogo teze nego prethodnih godina...
malo sam se iznervirao zato sto je volim ve odstupanje od morfoloske norme, jer se tako kaze u vranju :dontunderstand: ...otkud sam ja to znao?!?!
osim toga sam uleteo u jos par zamki kao "oni zasucu" i "neumesan umesto neumestan", ali sam zadovoljan...
i dositejev filozofski pravac prosvetiteljstvo????zar je to uopste pravac? ja sam stavio racionalizam...
 
Ma užas bre.......kod nas su svi užas uradili.Isto tako i druga godina....
UŽASSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
.........nisam prošla...........to mi se po prvi put dešava..:evil::evil::evil::evil::evil:...................
a prošle godine sam bila i na republičkom.................
grešila sam na svakojaje gluposti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Takmičenja će svake godine biti sve teža i teža!

Prošle godine na republičkom takmičenju predsednik Društva za srpski jezik je rekao da deca mnogo dobro znaju srpski i da oni više ne znaju koja pitanja da postavljaju, pa zato daju svakojake gluposti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:


Imaš za ovo ogrešenje o morfološku normu u gramatici !!!!!!

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
BESNA SAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Kakvo to pitanje o odstupanju od norme pominjete?
Grr,mene je to pitanje jako iznerviralo.Znaci test za drugu godinu je bio skandalozan!!!
Ja sam imao 17 poena,i idem dalje,ali mi je krivo za 'neumesTan' i tu normu.
Bilo je da se zaokruzi koja norma srpskog jezika nije ispostovana u recenici "Volim ve".
a) fonetska
b) morfoloska
c) sintaksicka
d) leksicka
Ja sam sve vreme mislio na volim TE umesto na volim VAS,i zato sam mislio da je fonetska...!!!Nikad nisam cuo za Vranjance da kazu 'volim ve'.
Bilo je da se podvuku pravilno napisane reci,i ja podvukao jednu vise(neumesan).Treba neumesTan.
Bila je jos neka definicija,a ti da napises cega je to.Ja napisao dijalekti,a ono bili funk.stilovi.
To sam ja pogresio,ali idem dalje ;)
PS. Jos jednom,test je bio pretezak!Za vise od pola nisam bio siguran.
 
cetvrtaci, bar na cukarici su katastrofalno uradili, ali, ruku na srce, bilo je nekoliko diskutabilnih resenja :eek::eek: ja sma npr. prva sa 14 bodova.... sad, koliko sam cula, i druge opstine su lose uradila, tipa zvezdara 15, neka 12 :eek: hahaha ako ne spuste kriterijume, bice 10ak ljudi na gradskom xD
 

Back
Top