Takmicenje iz srpskog jezika

belu knjigu sa testovima mozete nabaviti samo u beogradu na filoloskom fakultetu ili da je porucite da vam je posalju. telefon je 011 3285506, kosta 350 dinara. ovo vazi i za osnovne i srednje skole.:mrgreen: osim toga draga deco, pa zasto vam vasi nastavnici ne daju ove sve podatke, ovo je smesno, koliko vidim vi sve radite sami, a sta rade vasi nastavnici kada im se nadje ime pored vaseg sa 17, 18, 19, i 20 bodova? pa u junu dobiju nagradu novcanu koja i vama pripada!!! nije velika, ali zasto da se ne pocastite makar? ;)
zelim vam puno srece. ucite vredno i vidimo se na republickom!!! :rtfm:
 
Molila bih da mi neko odgovori u reči ČITALAČKI (MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI, PLESAČKI) šta je tvorbeni nastavak (sufiks)?

Hvala.

Postavila sam ovo pitanje i na pdf Književnost,ali mi niko ne odgovara.A dete mi je juče imalo školsko takmičenje iz srpskog,pa ga je nastavnica koja je bila dežurna, pokolebala oko tačnog odgovora.
 
Molila bih da mi neko odgovori u reči ČITALAČKI (MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI, PLESAČKI) šta je tvorbeni nastavak (sufiks)?

Hvala.

Postavila sam ovo pitanje i na pdf Književnost,ali mi niko ne odgovara.A dete mi je juče imalo školsko takmičenje iz srpskog,pa ga je nastavnica koja je bila dežurna, pokolebala oko tačnog odgovora.
Plesački tvorbena osnova je plesa a tvorbeni nastavak je čki.
MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI tvorbena osnova je misli, gleda i sluša a nastavci su lački.
 
Pazi ovako:

BIlo je potrebno da se zaokruži slovo ispred tačnog odgovora,a ponuđeni odgovori su bili:

-i
-ki
-čki
-ački

To -lački nije postojalo kao opcija.Tako da nije mogao to da zaokruži.A u rečima mislilački, gledalački i slušalački ja ne bih rekla da je misli,gleda,sluša tvorbena osnova.Pre bih rekla da je to koren reči.

No to nije važno,u ponedeljak će biti rezultati,pa će videti šta je ispravno.

Očekivala sam da će mi odgovoriti neko ko studira srpski jezik,ili je profesor,znači neko ko zna šta je tačno,ali i ovako,hvala na trudu.
 
Pazi ovako:

BIlo je potrebno da se zaokruži slovo ispred tačnog odgovora,a ponuđeni odgovori su bili:

-i
-ki
-čki
-ački

To -lački nije postojalo kao opcija.Tako da nije mogao to da zaokruži.A u rečima mislilački, gledalački i slušalački ja ne bih rekla da je misli,gleda,sluša tvorbena osnova.Pre bih rekla da je to koren reči.

No to nije važno,u ponedeljak će biti rezultati,pa će videti šta je ispravno.

Očekivala sam da će mi odgovoriti neko ko studira srpski jezik,ili je profesor,znači neko ko zna šta je tačno,ali i ovako,hvala na trudu.
Ne studiram srpski jezik,ali sam uspesni takmicar iz tog predmeta vec godinama.Dosta se bavim gramatikom,i dobro je poznajem.Moje misljenje je -čki.Prosto sam u to ubedjen. ;)
U pitanju su nastavci -ski, -čki, -ški,s tim sto je ovde doslo do gubljenja suglasnika. ;)
 
Pazi ovako:
To -lački nije postojalo kao opcija.Tako da nije mogao to da zaokruži.A u rečima mislilački, gledalački i slušalački ja ne bih rekla da je misli,gleda,sluša tvorbena osnova.Pre bih rekla da je to koren reči.
Tvorbena osnova je koliko ja znam slušalac, mislilac, gledalac (ali nisam ni ja srbista) :whistling:
Zato što su reči mislilački, gledalački i slušalački nastale od ovih gore reči.
 
Molila bih da mi neko odgovori u reči ČITALAČKI (MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI, PLESAČKI) šta je tvorbeni nastavak (sufiks)?

Hvala.

Postavila sam ovo pitanje i na pdf Književnost,ali mi niko ne odgovara.A dete mi je juče imalo školsko takmičenje iz srpskog,pa ga je nastavnica koja je bila dežurna, pokolebala oko tačnog odgovora.

tvorbena osnova je, uzmimo rec ČITALAČKI, definitivno ČITALAC. Znaci, sufiks je sigurno -ki, a za ovo Č, neznam, jer je tu izvrsena glasovna promena. Ili je -čki, ili je -ki, ali bi pre bilo da je ispravno -čki. pozzz
 
Molila bih da mi neko odgovori u reči ČITALAČKI (MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI, PLESAČKI) šta je tvorbeni nastavak (sufiks)?

Hvala.

Postavila sam ovo pitanje i na pdf Književnost,ali mi niko ne odgovara.A dete mi je juče imalo školsko takmičenje iz srpskog,pa ga je nastavnica koja je bila dežurna, pokolebala oko tačnog odgovora.

Dete se takmičilo a dežurna nastavnica pomagala?

Plesački tvorbena osnova je plesa a tvorbeni nastavak je čki.
MISLILAČKI,GLEDALAČKI,SLUŠALAČKI tvorbena osnova je misli, gleda i sluša a nastavci su lački.
Osnova je mislilac-, gledalac-, slušalac- a sufiks je -čki.
 
i ja idem na takmicenje iz srpskog!;);
imam na kompu neke testove za vii i viii razred ali to su samo oni iz mrcajevaca:D( inace sam iz Bg-a)ipak,mozda mogu da pomognu.jedini problem je to sto nzm kako da ih zakacim ovde.valjda cu jednom provaliti!:worth:
 

Back
Top