Takmicenje iz srpskog jezika

Hahahahaha ja ne verujem.
Upravo ta 4 zadatka svi pljuju u Novom Sadu, i niko ih nije uradio sem dvoje.
1. Napisao si da se gradi SAMO od svrsenih. Cak i da pitanje nije tako bilo postavljeno, nisi zaokruzio nesvrsene, sto nije potpun odgovor. Znam da je strasno, jer GLAGOLI NISU gradivo za drugu godinu. UOSTALOM, UVEK SMO NESVRSENIM GLAGOLIMA DODAVALI PREFIKSE KAKO BISMO NAPRAVILI SVRSENE.
2. Skoro svi su podvukli malo soka, a nije zbog toga sto je SOK gradivna IMENICA. i dalje mi nije jasno u cemu je problem, IMENICA je, centar je IMENICKE sintagme :S
3. NIKO nije napisao broj, brojni pridev, i ne znam kako su mogli da ocekuju da bi iko napisao. :S
4. Obratio si paznju na gramaticku promenu imenice, pa ubacivao u recenicu, tj. konkretno na recenicu, A TREBALO JE NA DUBLETNI OBLIK. Isto niko skoro nije znao. Mislim da BAS NIKO nije znao :S

Ne bih ni ja znao nista od ovoga, eventualno prvo. Ali ne verujem.
Uglavnom, katastrofalno.
Najvise je njih iz trece godine proslo kod nas. 10. :O
 
1. Napisao sam da se aorist gradi od svrsenih glagola, sto je i tacno, ALI IMA IZUZETAKA
2.Nisam podvukao dobro imenicku sintagmu.... Podvukao sam malo soka umesto dobar dan
3.Pitanje je trazilo da se odredi vrsta i podvrsta reci DVAJU, u primeru DVAJU KOLA, i ja napiao zbirni broj, sto je i tacno, ali po kljucu je trebalo da napisem: vrsta reci broj, podvrsta zbirni broj....To mi nije priznato.....
4.I poslednje...... Bila je rec u akuzativu, PIJANISTU, i sada treba da se odredi kako glasi nominativ, tj. da li se kaze PIJANISTA, PIJANIST ili oba..... Ja zaokruzio pijanista, a u stvari oba su tacna.

I, tako, ja imah 16 poena.

I ja sam pogrešila aorist i pijanistu kao ti.Aorist se gradi inače od svršenih,ali ko bi se setio da se može graditi od dvovidskih...Ovako bih se sigurno setila,ali tamo pod velikim pritiskom,ne.....Smatram i stojim iza toga da je moralo biti samo pijanista,žalila sam se ali mi nisu uložili žalbu.Nažalost sam tačan odgovor napisala u pogrešne kolone,tj. pomozi sam napisala u kolonu podići....Kada sam shvatila šta sam uradila,bilo je kasno.Pravila su pravila.Prekriženi odgovori se ne priznaju.I poslednja stvar koju sam pogrešila i koja je vrhunac gluposti, jeste to što sam prizrensko-timočki dijalekat obrisala i napisala kosovsko-resavski..Tačnije,ne znam zašto sam to napisala jer sam znala da je u pitanju prizrensko-timočki...
Atmosfera na takmičenju je bila jako loša i verujem da je ta negativnost koju je svako od nas imao danas,učinila svoje...:(:(:(
 
Hajde da rešimo neke nedoumice, za ubuduće.

Stavio sam KOG zbog akuzativa. Kog[a],Sta je cuvala Vizantija? iako mi je zvucalo previse ljudski.
Imenice muškog roda imaju akuzativ koji je jednak genitivu kad označavaju nešto živo: vidim brata, oca, momka, a jednak nominativu kad označavaju nešto neživo: vidim prozor, ular, krst. Pošto je Krit neživ, mora koji a ne koga.

Stavio sam CELO selo, po logici SLADOLED je singularia tantum, nema mnozinu, nebrojiva je, a selo ima mnozinu, pa sam mislio da se menja cela forma reci, jer sam cuo CELO SELO, a nikada CEO sladoled. Elem, previse sam razmisljao.
Pa, sladoled i nije baš tipična singularia tantum. Da li možeš da kupiš dva sladoleda i pojedeš tri?
Ali, zar nije trebalo staviti oblik prideva sav? To mi reče neko od takmičara.
U tom slučaju, valja zapamtiti da u standardnom srpskom jeziku ne postoji reč SVO, nego SVE, što je jedini oblik srednjeg roda ovog prideva.

Napisao sam GOVORNI umesto RAZGOVORNI stil. Nisu mi priznali. Dovoljno receno.
Termin je razgovorni, a ne govorni.

Hahahahaha ja ne verujem.
Upravo ta 4 zadatka svi pljuju u Novom Sadu, i niko ih nije uradio sem dvoje.
Jesu začkoljice ali ne treba ih pljuvati - sve to stoji u gramatici...

2. Skoro svi su podvukli malo soka, a nije zbog toga sto je SOK gradivna IMENICA. i dalje mi nije jasno u cemu je problem, IMENICA je, centar je IMENICKE sintagme :S.
Netačno! Malo soka je partitivna sintagma i centar je prilog malo, a imenica je u funkciji partitivne dopune.

Još pitanja? :)
 
здраво!
каква су питања била...јоооој.....хм.... :think:
елем, у нишу нема никог изнад 17.......две другарице имају 17, па сам ја са 16 и још четири...... за први разред..... па да се похвалим да сам трећа у нишу :per:

занима ме какво је стање горе у војводини? како сте се ви снашли са питањима...било је неких зачкољица.... :dash:
(п.с. мрзи ме да пишем велико почетно слово)
и да...мени је још чудно да се каже ---у свем нашем селу---.......ја написала у свом....
:worth:
 
здраво!

јооој...каква су питања била.....ц..ц..ц....зачкоњице....
иначе...нисам баш нешто задовољна својим резултатом, али добро...следеће године боље.. ако је за похвалу....трећа сам у нишу........две другарице имају по 17, па сам онда ја са 16 поена....код нас....што се тиче првог разреда нико није прошао даље :worth:

како су остали урадили?

и да....мени још увек није јасно зашто не може у свом нашем селу....него мора у свем..... :dontunderstand:

:dash:
 
nije.
poenta je da imas 10 godina iste testove, i onda jedan koji nije ni slican nijednom prethodnom.
i ti vezbas sve sto je bilo, i daju ti nesto levo. iz vedra neba.
za drugu godinu leksikologiju, sintaksu, glagole. gradivo trece godine.
da, to je poenta.
>.<
Ne znam, proslo ih je.. 4-5?
moja drugarica je imala 2o O.O
jedina.
 
testovi su tu kao "ispomoć"

ti ne spremaš testove nego gradivo

sve što je bilo problematično u testu danas - okreneš odgovarajuće poglavlje u gramatici, i eto ti ga odgovor


i još nešto. postoji tačan spisak stvari koje se daju na takmičenju u svakom razredu, na svakom nivou. većina nastavnika ne zna za ovo jer su nezainteresovani - znam to iz sopstvenog iskustva - ali taj spisak postoji i on se svake zime deli profesorima koji učestvuju na zimskom seminaru nastavnika srpskog jezika na filološkom fakultetu. pitajte svoje profesore, većina će vam reći da to ne postoji i da se daje kad šta kome padne na pamet, ali to nije istina. saznajte ko je iz vaše škole ili okoline išao na taj seminar i iscimajte ga da vam da spisak. oni koji prave zadatke za takmičenje NIKAD ne istupaju iz okvira. to jest, možda neke stvari ne daju i samim tim vi imate nedostatak informacije, odnosno ne znate da ta stvar IDE, i onda posle nekog vremena daju - pa vi mislite da su dali iako ne treba da daju.
 
Poslednja izmena:
13
Fascinantno, najgori test koji sam IKADA uradio.
Na SVAKOM okruznom takmicenju za 1. razred sam imao 18 ili vise bodova.
SVAKOM.
I sada 13.
Necuveno.
Greske -
Mislio sam da je REJON ustvari KREJON, ali da nema K zbog greske u kucanju, pa sam preskocio to, i hteo da se zalim na taj zadatak zbog nedostatka slova. Ali nee.To je neka nepoznata leksema.
Nisam podvukao DEC/AK jer sam uporedjivao sa MOM/AK, naizgled sastavljenom recju od "istih" morfema - MOMKA, MOMKU...DECKA,DECKU. Nisam obracao previse paznje na DECKO. : / A i da je MOMAKA, ja bih mislio da se javlja postakcenatska duzina, a ne promena mesta akcentovanog vokala.
Nisam podvukao jednu rec sa dugim akcentom :S
Stavio sam KOG zbog akuzativa. Kog[a],Sta je cuvala Vizantija? iako mi je zvucalo previse ljudski.
Stavio sam CELO selo, po logici SLADOLED je singularia tantum, nema mnozinu, nebrojiva je, a selo ima mnozinu, pa sam mislio da se menja cela forma reci, jer sam cuo CELO SELO, a nikada CEO sladoled. Elem, previse sam razmisljao.
Napisao sam GOVORNI umesto RAZGOVORNI stil. Nisu mi priznali. Dovoljno receno.
Zbog necitanja zadatka podvukao sam NAHRANILI. :S
Nagori test ikada.
Najuvrnutiji koji sam ikada radio.
Samo da dodam, kada daju 6 zadatka sa podvuci reci koje... i daju niz ok 7-10 reci, mnogo je teze uraditi ispravno nego zaokruzi slovo.
JAKO malo dijalekata, fonetike, istorije jezika.
PREVISE zackoljica i pravopisa.
Da cujemo sta ste Vi pogresili? : )

da.......u nisu je isto katastrofa! prvi i drugi razred niko! ja sam imala 16 poena...inace treca sam u nisu...dve ispred mene su imale po 17 poena.....

zadaci....katasrtofa!!!:dash: :worth:
 
okej,gradivo je bilo pravo za prvu godinu, mada je akcenat dat na pravopisu, a ne na fonologiji kao UVEK.
Ali DRUGA godina?
Svi profesori iz karlovacke gimnazije imaju tu podelu gradiva.
Moja NASTAVNICA IZ OSNOVNE je imala...
I pogledaj da li se spominje leksikologija, sintaksa i glagoli za drugu godinu, okruzno takmicenje? : )
 
A na primer, ni na opštinskom, ni na regionalnom nisu bile morfeme, koje su bile bar na jednom od ovih nivoa prethodnih godina!

Bile su vrste reči. Nije da se žalim, to nije bilo teško, ali ja ne pamtim da sam na nekom tesu za prvi razred videla:lol::lol: vrste reči.

Onda su bila i ova trik pitanjima sa zamenicama koji i sav.....
Ja to ne videh nigde na testovima iz prethodnih godina....
I akcenat nije bio baš lak....:confused:

Test se stvarno, bar malo, razlikuje od svih prethodnih.

Da, znam za te priručnike u kojima piše šta će biti na takmičenju.
Uz to ulazi i celokupno gradivo iz osnovne, tako da uvek mogu da se vade na to.
A ponekad na regionalnom daju ono što piše za opštinsko jer nisu dali za opštinsko...

PozZz svima............
 
Mislio sam da je REJON ustvari KREJON, ali da nema K zbog greske u kucanju, pa sam preskocio to, i hteo da se zalim na taj zadatak zbog nedostatka slova. Ali nee.To je neka nepoznata leksema.

Pravilno je rejon, može i rajon. Reon je van standarda.
To je neka veća oblast.......poznati su rejoni RUR i SAR u Nemačkoj.
Često se javljaju i u ukrštenim rečima. :)
 

Back
Top