Takmicenje iz srpskog jezika

Sintaksička funkcija je ono što ti je poznato pod funkcijom, samo preciznije :) dakle subjekat, predikat, objekat, apozicija, apozitiv, priloške odredbe itd. itd. E sad, ti pomenu reč vs. rečenica - "sintaksička" se zove zato što je to funkcija unutar rečenice, a jedinica koja vrši funkciju može biti bilo reč, bilo sintagma, bilo rečenica (zavisna; nezavisne rečenice imaju komunikativne, a ne sintaksičke funkcije).

Omladina je zbirna imenica. Gramatički rod ženski, a prirodnog nema.
 
Poslednja izmena:
Sintaksička funkcija je ono što ti je poznato pod funkcijom, samo preciznije :) dakle subjekat, predikat, objekat, apozicija, apozitiv, priloške odredbe itd. itd. E sad, ti pomenu reč vs. rečenica - "sintaksička" se zove zato što je to funkcija unutar rečenice, a jedinica koja vrši funkciju može biti bilo reč, bilo sintagma, bilo rečenica (zavisna; nezavisne rečenice imaju komunikativne, a ne sintaksičke funkcije).

Omladina je zbirna imenica. Gramatički rod ženski, a prirodnog nema.
Jeeee,tacno sam napisao ;) Dobijam 100% pet ;) P.S. Hvala :)
 
Da li pridev 'licna' ima i odredjeni i neodredjeni vid??!!Da li se moze reci i 'lican' i 'licni'?
Ovo me jako zbunjuje,cuo sam razlicita misljenja. O.o
Kod pridjeva zenskog roda odredjeni i neodredjeni vid je u pisanju isti samo se razlikuje u akcentu. Kod pridjeva muskog roda u pisanju je razlicit.
Npr.
Nov auto. NEODREDJEN VID> KAKAV AUTO
Novi auto. ODREDJEN VID> KOJI AUTO

Odredjeni vid se dobija na pitanje koji a neodredjeni na pitanje kakav.

LICAN JE NEODREDJENI VID
LICNI JE ODREDJENI VID
 
Ubeđena sam da je postavljaču pitanja jasna teorija a pogotovo primeri sa "nov" i "novi". :roll:

njega zanima da li je moguće reći "ličan" jer očigledno nije baš rasprostranjeno

izvinjavam se što se stavljam u ulogu advokata ali mislim stvarno.... :neutral:
Bas tako.Jednostavno nisam bio siguran za pridev 'licni' da li ima neodredjeni vid.To sto je on napisao mi je odavno poznato.Videcu kad dobijem kontrolni... ;)
 
Kod pridjeva zenskog roda odredjeni i neodredjeni vid je u pisanju isti samo se razlikuje u akcentu. Kod pridjeva muskog roda u pisanju je razlicit.
Npr.
Nov auto. NEODREDJEN VID> KAKAV AUTO
Novi auto. ODREDJEN VID> KOJI AUTO

Odredjeni vid se dobija na pitanje koji a neodredjeni na pitanje kakav.

LICAN JE NEODREDJENI VID
LICNI JE ODREDJENI VID
Ovdje sam naveo i odredjeni vid LICNI i neodredjeni vid LICAN.
Dakle moj odgovor je bio moze imati i odredjeni i neodredjeni vid.
 
što loše po tebe... loše možda na kontrolnom, ali sad bar znaš da postoji i nije li to super? :heart:
Hehe,dobio sam 5,i idem na takmicenje <3 .Mada nam jos nije podelila testove,ali je rekla.
By the way,hvala Djordju. ;)
@Bivsa Electra: Ja znam da neki pridevi koji se zavrsavaju na -an nemaju neodredjeni vid,i znam da postoji grupa tih prideva medju kojima je i 'narodni'(ne postoji 'narodAN).To me je zbunilo.
 
Evo, po trideset i osmi put da pitam, da li ima neko testove za prvi razred srednje skole [gimnazije]?
Koliko vidim po ednom testu koji je profesorka dala, dosta je teze nego osnovnoj, jer daju sinonimne nazive grupa glasova, akcenat je dat na naukama koje se bave jezkom, fonetici i fonologiji, istoriji jezika, dijalektima, sociolektima i narecjima.
I da li ima neko neki savet, posto je takmicenje za 2 dana, a nisam se spremao, da li vredi ici? Imam dobro predznanje is osnovne skole.
 

Back
Top