Istorija Cigana- Cigani u vreme osmanske vlasti

ancika

Iskusan
Poruka
5.442
Evo shta sam ja iskopala o tome. A shta vi znate?

Cigani u vreme turske vladavine

Daleko znacajnije pitanje od broja Cigana koji je dosao s Turcima Osmanlijama je svakako pitanje njihovog mesta i uloge u osmanskom feudalnom drustvu
Prisustvo mnogobrojnih skupina Cigana (danas se nazivaju Romima) hriscana na Balkanu u prvim decenijama turske vlasti nedvosmisleno ukazuje da njihov masovniji dolazak ne treba vezati za turska osvajanja. Ostaje, medjutim, van spora da je izvestan broj Cigana muslimana stigao na balkanske prostore upravo s Turcima. Za Cigane muslimane u Beogradu, na primer, izricito se navodi da stanuju tu od »vremena carskog osvojenja«. Ipak, medju njima je veliki broj islamiziranih i islamizacija ce uopste tokom citavog 16. veka - a verovatno i u kasnijem vremenu (o kojem nema relevantnih izvora) - biti prilicno jaka. Zbog toga je veoma tesko preciznije utvrditi brojcani odnos ove dve grupe Cigana na osnovu verske pripadnosti. Pa i izvestan broj Cigana hriscana - i to u najranijim turskim popisima - nosi imena koja bi mogla da svedoce o njihovom ne tako davnom dolasku sa maloazijskih prostora. Ipak, sa sigurnoscu se moze tvrditi da je pretezna vecina Cigana na Balkanu tu bila pre turskih osvajanja. A mozda su upravo turska osvajanja i dovela do masovnijih seoba Cigana. Time se, naravno, ne iskljucuje ni tvrdnja, vec izneta u nauci, da su Cigani pratili osvajacke horde, pa sledstveno tome, i Turke Seldzuke i Osmanlije.

Daleko znacajnije pitanje od broja Cigana koji je dosao s Turcima Osmanlijama je svakako pitanje njihovog mesta i uloge u osmanskom feudalnom drustvu. Siroko oslonjeno na lako pokretljive maloazijske nomade i balkanske stocarske skupine ovo drustvo je, znaci, i nomade Cigane vrlo lako moglo uklopiti u svoj sistem. Utoliko lakse sto je veoma oskudevalo u zanatlijama koje se bave preradom metala. Upravo zahvaljujuci tom svom umecu Cigani ce, i to kako muslimani tako i hriscani, zauzeti relativno znacajno mesto u osmanskom feudalizmu i njihov polozaj korenito ce se razlikovati od onog u evropskim zemljama. Pored toga sto ih u velikom broju ukljucuje u razne drzavne sluzbe - uglavnom kao zanatlije (po tvrdjavama i pristanistima) - osmanska vlast im dozvoljava i relativne slobode. Iako iz fiskalnih razloga nastoji da veze Cigane za jedno mesto, ipak, u odredjenim situacijama - a posto bi namirili svoje obaveze prema drzavi - oni su mogli imati izvesnu slobodu kretanja, posebno se to moglo odnositi na zanatlije. Naime, oni se slobodno krecu unutar odredjenih kadiluka (podrucje jurisdikcije kadije), a naseljavaju, u znatnom broju, i gradove. Uporedo s ucvrscenjem turske vlasti i razvojem feudalnih odnosa dolazice, razumljivo, do sve primetnijih teznji drzavne vlasti da Cigane nomade ucini stalnim sedeocima, a da se, dobija se utisak, pri tom nije pribegavalo suvise grubim pritiscima. Sigurno je da je izvesnih, mozda i znacajnih uspeha u tom smislu bilo.

Oslanjajuci se na najstarije propise, svi Cigani, osim onih u drzavnoj sluzbi, placali su harac.

Na osnovu raspolozivih svedocanstava zakljuceno je da su Cigani uzivali gradjanska prava. Drzava je, naime, pruzala pravnu zastitu i zadovoljstinu svakom Ciganinu koji je bio fizicki povredjen. Cigani su, zatim, mogli ucestvovati u privredi i samostalno su uredjivali svoj privatni zivot. Nema pomena o zabrani upotrebe njihovog jezika, vrsenja starih obicaja i sl. U svakom slucaju upadljivo veliki broj Cigana, i danas, unutar granica nekadasnjeg Osmanskog Carstva, nedvosmisleno ukazuje da su oni upravo tu nasli neku vrstu mirnijeg utocista i otuda se mozda pre moze govoriti o masovnijem ostajanju na balkanskim prostorima nego o masovnom dolazenju iz Anadolije.


Olga Zirojevic
 
kod nas
zive u mahalama oko turske tvrdjave
jer je grad na tom mestu relativno kasno obnovljen
pre toga, Klisura je imala ulogu nekadashnjeg Izvora, Rumizijane, Resesiane...

e sad... kazu da su turci i cigani doshli u kompletu
turci napravili tvrdjavu i ziveli u okviru zidina
a cigani oko tvrdjave, kao zanatlije, pre svega kovachi (kao i danas)

srbi su doshli kasnije i naselili obronke Malog Kurila...

mada... naisho i na jedan zanimljiv spis da su imali i naselje oko Gushevca, to je sa druge stane brda,
tu ima dosta rimskih ostataka... i da su i tu imali zanatlijsko naselje...

a shto ti ovo treba?
neka nauka il...
 
Nauka, da. Trenutno postoji i diskusija oko toga da je mozda deo cigana i pre Osmanlija doshao na Balkan.

Ovo ne razumem:
"Klisura je imala ulogu nekadashnjeg Izvora, Rumizijane, Resesiane..."

Kakva je ta uloga?

pa posle rushenja Izvora
narod se, naravno, razbezao
pa se skupio ponovo
malo vishe i planine ;)

negde izmedju danashnjeg sela Klisura i sela Kremenica
mnogo ludo mesto :D

ima ispred kremenice ostaci kule

a prema klisuri ima veliko, rezervno pecinsko naselje
tamo josh nisam bio ;)
 
Kojeg ljupcheta? Bi zna da je ovde otvorena tema, pa moze tu da pishe ako neshto zna. Mada, koliko vidim, ovde, na ovom forumu, je istorija ogranichena samo na period srednjevekovne Srbije i eventualno na pochetak novog veka (takodje u Srbiji) i to u globali. Veoma retko se detaljishe, shto mi se ne svidja. Uglavnom, kad god pitam o nechemu drugom, dobijem odgovor "ne znam". Chini mi se da ljudi ovde u poslednje vreme zestoko ogranichavaju svoja interesovanja na neshto o chemu se bash mnogo pishe, pa je i lakshe dostupnije narodu. One druge stvari, o kojima ima manje materijala za chitanje ili je teze dostupan, se bacaju u drugi plan. Mislim da to ne treba tako da bude.
Nashla sam ovamo neke stvari o istoriji Cigana, ali u Bugarskoj. A traze mi srpsku literaturu... A niko ne zna da mi kaze gde da trazim. Ok, u Narodnoj biblioteci u Sofiji sigurno postoji neki tekst na srpskom o ciganima, ali meni trebaju imena autora kako bih uopshte mogla da trazim.
 
POREKLO STANOVNIŠTVA

Arhivska dokumentacija SO Surdulica uglavnom potiče od 1878.godine pa do danas. Tako u drugoj polovinim XIX veka u Surdulici obitava 9 kuća Turaka, samo 3 kuće Srba, 4 kuće Arbanasa i 20 kuća Cigana.

U vreme srpsko-turskog rata (1876-78 god.) i posle oslobođenja od Turaka 1877.godine, etnička sruktura stanovništva se iz korena menja. Naime, tursko i arbanasko stanovništvo je nasilnom migracijom raseljeno. Na mesto ovog stanovništva, ubrzo se doseljava brojno srpsko stanovništvo iz susednih sela i varoši.

Kao najstariji stalnosedelački srpski rodovi smatraju se: Antići, Petrovići i Stambolije. Toliko je svega srpskih kuca bilo prilikom oslobođenja od Turaka 1877.godine.

Iz sela u okolini Surdulice doselili su se: Božilovi, Slančani, Cvilikari (s.Bitvrđa) ; Vasiljevići i Vojčinovići (s.Masurica); Stojiljkovići (s.Bojince) ; Pešinci (s.G.Romanovce); Anđelkovići (s. Vučadelce); Stankovići (s. Novo Selo); Stojiljkovići (s. Bojince); Dubravci (s. Ravna Reka). Sa Vlasine vode poreklo Zeljari, Stojkovići, Cvetkovići i Čubrini. Dervečani su iz Dervenca (okolina Džepa). Antići i Tare vode poreklo iz Crne Trave. Iz okoline Vranja doseljeni su: Grebenarci, Jankovići ("Kušinci"), Janjinci, Palikućinci, Popovići, Stošići, Vlasi ("Mečkari"), Ćosinci, Stankovići (s. Preobraženje), Kupinčani (s. Kopinince), Krivofejci (s. Kriva Feja), Dubravci (s. Trebešinje); Bujkovčani (s. Tibužde). Iz gornje Pčinje vode poreklo Vučkovići i Tasini (s. Radovnica). Iz Velesa i njegove okoline dolaze Veljkovići, Đošini i Dimkovići a Kitanovići iz okoline Debra u Makedoniji doselili su se u selo Mačkatica, a odatle u Surdulicu. Na kraju pominjemo da Radojičani vode poreklo iz Bugarske.

Za tačniji uvid u položaj pomenutih mesta pogledajte kartu surduličkog kraja.

Ovaj spisak obuhvata starija imigraciona kretanja stanovništva izvršena u XIX veku. Nakon toga usledila su nova strujanja stanovništva iz raznih krajeva naše zemlje u drugom talasu doseljavanja između minula dva svetska rata (1920-1940.)

Međutim, većina današnjih stanovnika Surdulice i okoline vodi poreklo od stanovništva doseljenog u periodu posle drugog svetskog rata, kada je Surdulicu zadesio ubrzani industrijski razvoj.
 
" Ime [uredi]
Romi sebe na svom jeziku nazivaju Romima, dok ih pripadnici nekih drugih naroda nazivaju Ciganima. U poslednje vreme neki krugovi postavljaju pitanje ispravnosti korišćenja imena "Cigan", "Ciganin" i "Cigani". Rasprava o tome nije otišla dalje od dnevnopolitičke upotrebe i česte zloupotrebe. Posebno su istaknuti primeri predizborne zloupotrebe i neuobičajeno "

Mogu da kazem da ovo prvo shto pishe u tekstu nije najtachnije. To najvishe zavisi od grupe do grupe. Postoje grupe cigana koje kazu da su romi, ali, s druge strane, ima i cigana koji kazu: "Zashto me nazivash Romom? Ja sam Ciganin." Tako da ime ciganin ne bi smelo da se izbaci iz upotebe jer to ime nije od svih cigana shvaceno kao pogrdno, posebno shto se oni od vajkada zovu atcingani, pa je sa promenama u jeziku doshlo i do promene rechi.
 
Kojeg ljupcheta? Bi zna da je ovde otvorena tema, pa moze tu da pishe ako neshto zna. Mada, koliko vidim, ovde, na ovom forumu, je istorija ogranichena samo na period srednjevekovne Srbije i eventualno na pochetak novog veka (takodje u Srbiji) i to u globali. Veoma retko se detaljishe, shto mi se ne svidja. Uglavnom, kad god pitam o nechemu drugom, dobijem odgovor "ne znam". Chini mi se da ljudi ovde u poslednje vreme zestoko ogranichavaju svoja interesovanja na neshto o chemu se bash mnogo pishe, pa je i lakshe dostupnije narodu. One druge stvari, o kojima ima manje materijala za chitanje ili je teze dostupan, se bacaju u drugi plan. Mislim da to ne treba tako da bude.
Nashla sam ovamo neke stvari o istoriji Cigana, ali u Bugarskoj. A traze mi srpsku literaturu... A niko ne zna da mi kaze gde da trazim. Ok, u Narodnoj biblioteci u Sofiji sigurno postoji neki tekst na srpskom o ciganima, ali meni trebaju imena autora kako bih uopshte mogla da trazim.

ma... ovde reeeeeetko kog zanima istorija
uglavnom su politikanstvo i frustracije IN ;)

iskreno... mene proshlo to lozenje na istoriju...
po neshto od tih oblasti, shto naidje...

ovde svracam da prochavrljam s drugarima i toliko...


p.s. jedino se pretvorim u uvce kad neshto naidje vezanu za onu "najvecu boljku nashig krajeva" a ima veze sa via militaris

rado bi ti pomogo na temu
al to shto znam, to sam i napiso

ostaje ti google :(
 
(...) vishe o istoriji cigana, treba mi nadugo i nashiroko, poshto mi ovamo traze da citiram srpsku literaturu, a ja o tome pojma nemam :(
Izvini, kasno sam video o čemu se radi... pre dve godine sam intenzivno istraživao literaturu na srpskom za jedan posao, odnosno projekat.

Evo, nešto što u ovom trenutku imam arhivirano u računaru.

Према истраживањима Рајка Ђурића(1) Роми су се јавили под различитим именима, од којих су најпознатија „Цигани“, „Џипси“ и „Гитаноси“. Међусобно, припадници овог народа се зову Ромима (Ром, Рома), или Синтима (Синто, Синтура). Име је ознака и за етничку припадност, али има и значења: супруг, супруга, човек, људи.
На основу лингвистичких истраживања, која су пратила и антрополошка, етнографска, митолошка, социолошка и друга, Роми су народ индијског порекла, а њихова далека прошлост није само део историје Индије, већ и Ирана (Персије), потом арапског, византијског и османског царства, куда су водиле сеобе Рома и где су се задржавали и остајали.
У прапостојбини Индији ромска заједница настала је уједињавањем више племена различитих дијалеката, па и раса. Заједница је највероватније добила име по Рами, јунаку епа Рамајана, а њени припадници постали су „Рамина деца“ – romane čhave, под којим именом су стигли и у европске земље. За прапостојбину Индију постојали су различити називи: „Baro than“ – „Велика земља“, или „Romani phuv“ – „Земља Рома“. Ови називи се појављују и у неким легендама и причама.
Узроци да ромска племена почну да напуштају Индију могли су бити освајачки походи азијских војсковођа, посебно авганистанског султана Махмуда Газнија, после чијег освајања Пенџаба и Синда, почетком 11. века, заједница Рома се распала и велики број племена је отишао изван граница Индије. Пресудни су били и освајачки походи Махмуда из Гора, такође авганистанског владара, потом Џингис Кана и његовог потомка Тамерлана у 13. и 14. веку, који су коначно натерали Роме на дуге путеве њихових сеоба, а многе групе су већ тада стигле у европске државе.
У средњовековним византијским земљама Роми су се појавили већ средином 11. века, док је бројнија ромска група стигла у македонске и српске земље за време владавине српског краља Стефана Дечанског.
За време Турака забележени су масовни доласци Рома на балканске просторе, о чему су најбоља сведочанства турски пописи. Њихова главна занимања у то време била су ковачки занат, чување и препродаја коња, свирање на разним инструментима и многа друга, од којих је посебно занимљив податак да је било и бродоградитеља који су обављали тај посао на бродовима дунавске пловидбе у Градишту, Голупцу и у Београду.
Према попису Рома у Београду из 1536. године, постојала су два џемата: џемат Цигана-муселема и џемат других Цигана.
Муселеми (муслиманске вероисповести) су имали царски ферман којим је регулисано да „кад се укаже потреба да се поправљају лађе које се налазе у пристаништу споменутог града, они обављају ковачке радове. За ту службу опроштени су и ослобођени харача, испенџе и изванредних намета. Они такође израђују разни алат који је од гвожђа а потребан је тврђави“.
Под турском влашћу Роми муслиманске вероисповести (до доласка Турака углавном хришћани) били су повлашћени и имали сва права и дужности, док су Роми хришћани имали права као и остала раја. Зато су Роми који су припадали „џемату других Цигана“ плаћали харач који је сакупљао цигански харачлија и испенџу (феудални порез) који је наплаћивао цигански санџак бег.
У време Првог српског устанка, Рома је било у већини градских насеља, а и у многим селима. У Београду су биле три циганске махале. Они који су били муслиманнске вероисповести били су одани Турском царству и војсци. Међутим, бројни Роми били су одани сарадници српских устаника и ослободилачке револуције и као поштоноше часно обављали поверене им задатке и дужности.(2)

(1) Рајко Ђурић, Сеобе Рома – Кругови пакла и венац среће, БИГЗ, Београд 1987.
(2) Татомир Вукановић, Роми (Цигани) у Југославији, Врање 1983, стр. 68.
 
Пореске дажбине, тј. харач, у време Обреновића нису биле за све исте. За оне који се сељакају из пашалука у пашалук износио је 1818. године по 21 грош за сваку главу годишње, 1820. године за момка од 15 година до старца од 80 година харач је износио по 11 гроша, а за дете („шошоја“ или „шошовца“) по 4 гроша. Године 1827. харач на децу од 7 до 15 година био је 8 гроша, а од 15 до 80 година – 21 грош. Доцније су шошаји (деца од 7 до 14 година) плаћали 8 гроша, полуглаве (од 14 година док се не ожене) по 12 гроша, а целе главе (од женидбе до смрти) по 24 гроша.
Харач су сакупљале циганске харачлије. Над свим харачлијама у Србији био је један главни харачлија, харачлибаша, или врховни управитељ Цигана. Последњи је био Атанасије Ивановић Таса, који је према историјским подацима и народној традицији био злотвор за ромски народ.
Иначе, у Турској је цигански поглавица био церибаша. Тај назив се односио на скитачке Цигане, а старешина настањених носио је назив малбашија. И церибаша и малбашија имали су дужност да одршавају ред, да помажу у сакупљању харача и да буду посредници између власти и цигана. Те дужности церибаше и малбашије имали су и у ослобођеној Србији, а ти називи су у почетку замењивани именом цигански кнез, а доцније сасвим су замењени називом цигански кмет.
Харач је, иначе, укинут у Србији 1884. године законом о непосредном порезу. Према попису из 1895. године, у Краљевини Србији било је 46.212 Рома, од којих је 8.621 живео у градовима, а 27.591 у селима.
У раздобљу од 1901. до 1918. године Роми су делили историјску судбину са осталим народима, тј. у Србији са већинским српским народом. У ратним сукобима страдао је не мали број Рома у редовима српске војске.
Између два светска рата делили су судбину сеоске и градске сиротиње.
У Другом светском рату Роми су доживели таква страдања, да је у нацистичким логорима остало више од 100.000, што је чинило половину ове популације у Југославији.

(3) Тихомир Ђорђевић, Наш народни живот, 2, Београд 1984, стр. 321.
 
Организовање. Са јасно формулисаним програмом и политичким захтевима Роми су иступили на Оснивачкој скупштини друштва „Ром“, која је одржана у Београду 1. јуна 1969. године. Тада је озваничено и име овог народа. (4) Друштво „Ром“ основано је са циљем афирмисња народности Рома путем општенародног просвећивања, побољшањем квалификационе структуре, афирмисањем постојећих културних вредности, укључивањем у привредни и друштвено-политички живот и обезбеђивањем услова за плодоносно стваралаштво. Акције и активности које су потом уследиле, почев од истраживања, преко научних скупова и саветовања, подстакли су решавање проблема, као и интересовања и потребе за објављивањем публикација, укључујући и књиге које имају практичну намену као што су Граматика ромског језика Крумета Кепеског и Шаипа Јусуфа и Српскохрватско ромски енглески речник Радета Ухлика.
Захваљујући покретању акције о организовању југословенских Рома, на предлог Слободана Берберског, 6. априла 1971. године одржан је Први светски конгрес Рома у Лондону и основана Међународна организација за чијег председника је изабран Берберски. Тада је донета одлука о химни и застави Рома, а успостављен је и први контакт са индијском владом. Веза са матицом, тј. са прадомовином, од тада је непрекидно јачала. У Чандигару, главном граду Панџаба, основан је Институт за ромологију и покренут часопис „Рома“, а 1976. године у реченом граду одржан је и Први светски фестивал културе Рома. У лето 1977. године, на предлог Индијске мисије, Комисија за људска права у Женеви, донела је резолуцију по којој су Роми индијска историјска, културна и језичка мањина, и да, сходно томе, уживају заштиту и права која су утврђена документима Уједињених нација.
Према попису из 2002. године у Србији живи 108.193 припадника ромске популације, од чега у Централној Србији 79.136, а у Војводини 29.057.

(4) Рајко Ђурић, Сеобе Рома – Кругови пакла и венац среће, стр. 81.
(5) На истом месту, стр. 203.
 

Back
Top