Oreol u obliku trougla!?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

DeLaga

Početnik
Poruka
9
Evo jedne teme za ljubitelje masona i teorije zavjere. Ima dosta zanimljivih stvari na ovoj slici, ali mi je najvise privuklo paznje ovaj oreol iznad glave. Za razliku od uobicajenih freski, ikona i drugih slika svetaca kod kojih je okrugli oreol, ovdje ja vidim oreol u obliku trougla. da li to odudara od zakona ili vjerovanja pravoslavne (hriscanske crkve)?

tsafdevvv-1.jpg
 
Нема ту ничега чуднога.

Реч је о једноме од начина представљања прве од трију Ипостаси Свете Тројице - тј. Бога Оца.

Због тога и тругли ореол, као символ тројичности Божанства.

Истина, неки од помесних Сабора су одбацили овакав начин представљања Свете Тројице, као одвећ антропоморфан.

Далеко је богословски и иконографски оправданије представљање Свете Тројице Иконама типа Гостољубља Аврамовога (по узору на Светога Андреја Рубљова)...

Иначе, истина, ово са троуглим ореолом понекада код неупућених (поготово ако су и љубитељи ''теорија завере'') изазива одређену саблазан, баш као и представа ''свевидећега'' или ''недреманога ока'' - тј. ока у троуглу, које се може често наћи у нашој Црквеној уметности (особито барокне провенијенције), а посебно често нпр, на појединим Иконама Светога Архангела Михаила...
 
Trouglasti oreol postoji u ikonografiji, dakle nije ovo nista spektakularno. Trougao kao simbol trojstva. Mozemo ga tako tumaciti na ovoj ikoni.
Ova ikona koja je prikazana je po meni vrlo zanimljiva, iz vise razloga. Na njoj se nalaze dva stuba Hriscanstva. Isus Hrist sa leve strane i Sv. Jovan sa desne. Ispod njih nalazi se sv. Majka Bozija. Na njih se spusta sv. duh koji blagosilja carstvo nebesko... Tablica sa 10 Bozijih zapovesti... Vrlo zanimljiva ikona sa zaista prelepom simbolikom.

Na trouglasti oreol, nailazio sam u vise crkava i manastira. Recimo u Grckoj, sam video prikaz Sv. Jovana (isto na desnoj strani ikone jer je na levoj takodje bio Isus) sa oreolom sestokrakom zvezdom (mnogi misle da je to jevrejski simbol). Takodje, u Beogradu sam video sestokraku zvezdu ili Davidovu kako je poznatije, iznad ulaza u jednu crkvu.
Imate recimo i crkvu sv. Petke na Kalemgdanu koja ima takodje vrlo zanimljivo oslikane zidove.
 
Вујадине, надам се да не покушаваш довести везу масонерије и икона у Православном храму. Упоређивати једно и друго је бесмислица.

Mislim da gresis. Simboli su univerzalni. Da li su koreni tih simbola isti? Ne zaboravi da su mnogi simboli preuzeti iz predhriscanskog perioda.
 
Масони су (зло)употребили и Крст, двоглавога орла и сл.

Треба ли и њих да се одрекнемо?

Na koji nacin mislis da su zloupotrebili?
Krst nije hriscanski simbol, recimo preuzet je iz Egipta kao i mnogo toga jos...

Dvoglavi orao nije samo srpski simbol, koriste ga mnoge tradicije... Predstavlja dijarhiju.
 
Полузнање је понекад горе од незнања. Нарочито када се излаже тако ''ауторитативно''.

1. Ово јесте Икона, јер Иконе и сачињавају Иконостас.

2. На овој представи крунисања Пресвете Богородице од стране Свете Тројице нигде нема Светога Јована. То су Отац (у виду старца са троуглим ореолом), Син (у уобичајеноме иконографскоме виду) и Свети Дух (у облику голуба)

3. Троугли ореол овде није сивол ''тројства'', већ Свете Тројице

4. У древноме Египту је кориштен ''анкх'', а не Крст

Узгред, нађите ми где сам рекао да је двоглави орао ''само српски симбол''.

Мислим да такву бесмислицу још нисам изустио...
 
Полузнање је понекад горе од незнања. Нарочито када се излаже тако ''ауторитативно''.

1. Ово јесте Икона, јер Иконе и сачињавају Иконостас.

2. На овој представи крунисања Пресвете Богородице од стране Свете Тројице нигде нема Светога Јована. То су Отац (у виду старца са троуглим ореолом), Син (у уобичајеноме иконографскоме виду) и Свети Дух (у облику голуба)

3. Троугли ореол овде није сивол ''тројства'', већ Свете Тројице

4. У древноме Египту је кориштен ''анкх'', а не Крст

Узгред, нађите ми где сам рекао да је двоглави орао ''само српски симбол''.

Мислим да такву бесмислицу још нисам изустио...

Jako je primereno kada sam sebi das epitet sveznalice, pritom sebi dajes za pravo da u pezorativnom smislu omalovazavas druge. Priznajem jako "hriscanski" po tebi, no to vise govori o tebi kao osobi. Ima vremena naucices, pre svega da u sebi samome postignes odredjeni nivo tolerancije.

Svi smo mi ovde (na ovom svetu) rodjeni da bi ucili, zato i kazemo, covek se uci dok je ziv!

1. Slazem se sa tobom, ikonostase cine ikone

2. U vise slucajeva nailazio sam na slicne predstave gde su Isus Hrist i sv. Jovan naslikani tako da jedan zauzima levu poziciju, odnosno drugi desnu. Obicno se sv. Jovan prikazuje sa propovednickim stapom koji drzi u ruci. Moguce je da me ja ovoj ikoni, zavarao "ovaj polustap" koji drzi u ruci. Tako da prihvatam kao moju gresku.

3. Ovde se ne bi slozio, trougao predstavlja trojstvo (kako bi oznacio neciju trostruku prirodu, ali i elemente vatra, voda i vazduh) i to u mnogim tradicijama. Ne vidim zasto bi na ovoj ikoni trougao predstavljao Svetu. Trojicu, kada na samom prikazu imamo tri Sveca, pritom iznad slovima pise "Sveta Trojica"? Golub, koji se spusta na njih, kao simbol sv. Duha, jeste jedan od entiteta sv. Trojstva.

4. Upravo tako, u drevnom Egiptu je postojao Ankh, preteca hriscanskog krsta.

Uopste nisam ni rekao da si spomenuo kako je dvoglavi orao samo srpski simbol, vec sam tom recenicom zeleo da skrenem paznju na opstu rasprostranjenost tog simbola.
Ne razumem, zasto tako ostar odnos prema sagovornicima?
 
Jako je primereno kada sam sebi das epitet sveznalice, pritom sebi dajes za pravo da u pezorativnom smislu omalovazavas druge. Priznajem jako "hriscanski" po tebi, no to vise govori o tebi kao osobi. Ima vremena naucices, pre svega da u sebi samome postignes odredjeni nivo tolerancije.

Svi smo mi ovde (na ovom svetu) rodjeni da bi ucili, zato i kazemo, covek se uci dok je ziv!

1. Slazem se sa tobom, ikonostase cine ikone

2. U vise slucajeva nailazio sam na slicne predstave gde su Isus Hrist i sv. Jovan naslikani tako da jedan zauzima levu poziciju, odnosno drugi desnu. Obicno se sv. Jovan prikazuje sa propovednickim stapom koji drzi u ruci. Moguce je da me ja ovoj ikoni, zavarao "ovaj polustap" koji drzi u ruci. Tako da prihvatam kao moju gresku.

3. Ovde se ne bi slozio, trougao predstavlja trojstvo (kako bi oznacio neciju trostruku prirodu, ali i elemente vatra, voda i vazduh) i to u mnogim tradicijama. Ne vidim zasto bi na ovoj ikoni trougao predstavljao Svetu. Trojicu, kada na samom prikazu imamo tri Sveca, pritom iznad slovima pise "Sveta Trojica"? Golub, koji se spusta na njih, kao simbol sv. Duha, jeste jedan od entiteta sv. Trojstva.

4. Upravo tako, u drevnom Egiptu je postojao Ankh, preteca hriscanskog krsta.

Uopste nisam ni rekao da si spomenuo kako je dvoglavi orao samo srpski simbol, vec sam tom recenicom zeleo da skrenem paznju na opstu rasprostranjenost tog simbola.
Ne razumem, zasto tako ostar odnos prema sagovornicima?

Ово је Икона из Православнога Храма и на њој троугли ореол око главе представе Бога Оца не представља ватру, воду и ваздух, ваћ само и једино Свету Тројицу.

У Православљу (а подсећам Вас да је ово Православна Икона!) Света Тројица нису исто што и ''свето тројство'', јер израз Света Тројица подразумева и лични начин постојања трију Ипостаси нашега Тројединога Бога, док то са безличним изразом ''тројство'' није случај.

Подвлачим, ми овде немамо приказ ''три Свеца'', већ символичне представе три Лица (Ипостаси) Божија.

''Анкх'', иако крстолик, није ''претеча хришћансог крста''. Крст је оруђе страдања и спасења Христовога и његово поштовање имамо да ''захвалимо'' чињеници да је на Њему Господ разапет, а не да је у староме Египту постојао изгледом сличан, а символизмом разнородан, символ.

Уосталом, у многим другим древним цивилизацијама ћете наћи крстолике символе (нпр. свастика у хиндуизму), па њих нисте навели као ''претече'' Крста Христовога...

Какав тон очекујете на изјаву типа: ''Крст није хришћански симбол''?

И то и истој поруци (којом мени одговарате) и имплицирате да сам твдрио да је двоглави орао ''само српски симбол''...

Опростите, дакле, ако сам Вас увредио, али ја Вама нисам у уста стављао оно што нисте рекли, већ сам само желео да Вас позовем да се макар рудиментарно упознате са темом о којој пишете, па да тек онда почнете да са толиким ''ауторитетом'' износите инстант ''истине'', које немају везе са реалношћу.

Опростите још једном!
 
Иначе, истина, ово са троуглим ореолом понекада код неупућених (поготово ако су и љубитељи ''теорија завере'') изазива одређену саблазан, баш као и представа ''свевидећега'' или ''недреманога ока'' - тј. ока у троуглу, које се може често наћи у нашој Црквеној уметности (особито барокне провенијенције), а посебно често нпр, на појединим Иконама Светога Архангела Михаила...

oreol u obliku trougla? to je vec stvar iluminata, cim je na drugoj fresci pored -oko u piramidi... a i nalazi se svuda u svetu pa sto da ne i u pravoslavnoj crkvi, da se proshvercuje po koji. Nije kriv narod za to, niti pravoslavlje, vec pojedinci koji su to nacrtali...
ima cak i u Rusiji, u Moskvi misim, u crkvi slika sa tim simbolom...

a u ovoj crkvi stoji na jednoj fresci oreol trougao a na drugoj oko u piramidi (masonsko) onako IZNAD svega! >:(
podsvesno uticanje na narod je njihova glavna fora od davnina

:rtfm:
 
oreol u obliku trougla? to je vec stvar iluminata, cim je na drugoj fresci pored -oko u piramidi... a i nalazi se svuda u svetu pa sto da ne i u pravoslavnoj crkvi, da se proshvercuje po koji. Nije kriv narod za to, niti pravoslavlje, vec pojedinci koji su to nacrtali...
ima cak i u Rusiji, u Moskvi misim, u crkvi slika sa tim simbolom...

a u ovoj crkvi stoji na jednoj fresci oreol trougao a na drugoj oko u piramidi (masonsko) onako IZNAD svega! >:(
podsvesno uticanje na narod je njihova glavna fora od davnina

:rtfm:

messsh9.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top