Demokrate pljackaskim privatizacijama teraju radnike u smrt

Skijasica

Obećava
Banovan
Poruka
56
Bahate gazde uteruju strah

NIŠTA se nije promenilo u Gornjem Milanovcu posle svirepe sudbine Dragice Simić, udarnika Fabrike automobilskih delova. Ova žena jedna je od prvih i najstrašnijih žrtava privatizacije u ovom delu Srbije. Za njenu smrt, ni posle dve godine, niko nije odgovarao. Niko njenoj porodici čak ni izvinjenje nije uputio. Niko - ni reč.
Posle najave da je na spisku za otkaz, Dragica Simić je sama sebi presudila, u aprilu 2006. godine, ubrzo posle privatizacije FAD-a. Obesila se o radijator u fabričkoj garderobi. Deci i suprugu ostavila je oproštajno pismo.
"Toliko sam dala fabrici, a tako mi se vraća. Sve bih mogla da podnesem, otkaz ne mogu. Fabrika je bila moj život, život mojoj deci. Danima gledam kako s njom i moj život umire. Molim decu da mi ne zamere, možda će ih posle moje smrti neko prigrliti", napisala je u poslednjoj poruci Dragica Simić.
O svojoj tragediji Simići nikada, u protekle gotovo dve godine, nisu govorili. Otvorili su dušu u sredu, prvi put. Ispričali su priču o ljudskom zaboravu, nebrizi, izneverenoj nekadašnjoj radničkoj solidarnosti.
- Zaćutao sam, kao da sam znao da bi sve što bih rekao bilo kao kad gluvome kraj uveta pljesneš dlanom o dlan - kaže Dragutin Simić, Dragičin suprug.
Dragica je, podsetimo, bila najbolji radnik FAD-a. Za 28 godina provedenih u fabrici zavredela je Zlatnu plaketu. Dobila, čak, i povelju "Rudarske zasluge". To znači, da je na radnom mestu "kopala" kao da je u rudniku.
- Imala je i za koga - govori Dragutin. - Za našu decu: Mariju i Marka. Danas oni, osim što su ostali bez majke, uče još jednu lekciju: da je novo vreme, privatizacija i tranzicija, baš u našoj porodici okrvavilo ruke!
Posle tragedije Simića, u radničkom, Gornjem Milanovcu, nastao je muk. Radnici su uplašeni, sindikati su nemoćni ili se njihove vođe bore za lične pozicije. Kako drugačije objasniti činjenicu, da se upravo sindikat u Fabrici automobilskih delova nije osmelio da nijednom ne poseti Simiće. Upita ih: kako i od čega žive?
- Planirao sam, odavno, da posetim Dragičinu porodicu, ali ću to učiniti ovih dana - kaže nam Miroslav Miletić, predsednik sindikata "Nezavisnost" u FAD-u, čiji je Dragica bila član.
Drugi, Samostalni sindikat, čak se nije udostojio nijedne rečenice. Miroslav Vasović i pre nego što je izustio da bilo šta kaže za novine, spustio je telefonsku slušalicu.
- Sad, baš, nemam vremena za razgovor - bilo je jedino što je rekao.
Na fabričkoj kapiji, između dve smene, ućutali se radnici. Slika je ista i u drugim milanovačkim preduzećima, u kojima je privatizacija nametnula nova pravila ponašanja. Sudbina Dragice Simić: otkazi, prekobrojni i očajni ljudi strahuju da će im nove gazde već sutra reći - ovo je poslednji radni dan.
- To ti je: živiš, a kao da ne živiš! - kaže radnik "Tipoplastike", milanovačkog preduzeća koje je nekad imalo 700, a danas samo 350 radnika.
Nije čudo: gubitak radnog mesta svrstava se među prvih pet najjačih stresova.
- Godinu dana živimo na sedativima, čoveče! - kaže nam radnica nekadašnjeg PIK-a "Takovo", danas "Svislajon Takova". - Svakog dana gledam izobličena lica kolega, niko više nije siguran koliko još dana će mu biti upisivano u radnu knjižicu. Verovatno zbog toga niko od nas nije spreman da digne glas za žrtvu Dragice Simić.Radnici pričaju kako su u ovoj firmi gazde odlučile da se otarase prekobrojnih. Za nekoliko meseci, od bivšeg "Takova" i nekadašnjih četiri hiljade radnika, ostalo je svega 1.700.
- Gazda to zove dobrovoljni odlazak iz fabrike, uz otpremninu - slušamo priču. - A, ekspresno je napravio spisak radnika koji su tri decenije uknjižili staža i, svakog pojedinačno pozvao, pa čik da ne prihvatiš da odeš. Ljiljana Radišić nije htela da uzme otpremninu. I, zabranili su joj ulaz u fabriku. Presavila je tabak i tužila. Ali, nas koji smo ostali, nije ohrabrila.
Radnici govore, reči se gube sa vetrom, niko ne želi da se potpiše ispod onog što kaže. Mač otkaza - svima je nad glavom.
Takva je privatizacija danas u Gornjem Milanovcu, kao u većini gradova u Srbiji.
Zamuklo nekadašnje srpsko privredno čudo.
Čudo je danas - kako sve ovo preživeti.
Od radničke klase - ni traga.
Za osokoljene bogate i bahate gazde ona je samo puka statistika.
Nemoćni su i u opštinskom, samostalnom sindikatu. I to priznaju.
Rade Maksimović, opštinski sindikalni vođa, kaže da, jednostavno, nemaju mehanizme da se odupru samovolji poslodavaca, privatnika.
- U ljude se uvukao strah - kaže nam Maksimović. - I toga su svesne nove gazde milanovačkih fabrika. Zbog toga, verujem, Unija poslodavaca izbegava da sa sa sindikatom potpiše Opšti kolektivni ugovor. Nama su potrebni novi zakoni, ali u okolnostima u kakvim je danas i naša država, nisam optimista da će se skorije nešto promeniti, u interesu radnika.
Rade Maksimović rezignirano primećuje da su privatizacijom egzistencijalno ugrožene čitave porodice, da njihov očajnički krik bahate gazde ne dotiče.
- Gazdama je u interesu profit, pa se ne osvrću ni na poslednje očajničke vapaje koji se razležu ovih dana nad Srbijom. Od Zrenjanina do Gornjeg Milanovca.
- Mi smo svakodnevno suočeni sa molbama ojađenih ljudi, da im pomognemo - kaže Maksimović. - Nažalost, mi u sadašnjim okolnostima nismo u mogućnosti da učinimo ništa više od toga da ih pažljivo saslušamo i sa njima se saglasimo. Jednostavno, posle svakog konkretnijeg dogovora da nešto promenimo, ljudi odustaju. Strah od mogućeg gubitka radnog mesta sputava bilo kakvu želju da se nešto promeni.

SVETAO PRIMER
"METALAC", fabrika za proizvodnju posuđa, sasvim je sigurno jedini svetao primer privatizacije u milanovačkoj opštini. U ovom preduzeću, osim pristojnih plata i otvorenih novih radnih mesta, posebno se stimulišu radnice da uvećaju porodice. Svaka prinova posebno se nagrađuje, novčano. Za prvo dete - 500 evra. Za drugo - 1.000. Za treće - 2.000. Za četvrto i svako sledeće - 4.000 evra. Ali, ovde su vlasnici preduzeća radnici, koji su gradili fabriku za sebe i za svoju decu.

PLATA 13 DINARA
U SINDIKATU Gornjeg Milanovca saznajemo neverovatan podatak: jedan radnik Rudnika olova i cinka, na Rudniku, zaradio je u oktobru prošle godine platu od 9,12 dinara. Bruto - 13 dinara. U sindikatu kažu: zar to nije sramota i poniženje? Istovremeno, u sindikatu napominju da posle privatizacije rudnika rudari rade u takvim neljudskim uslovima, kakvih, verovatno, u Evropi nema.

MILANOVAČKA PRIVREDA

Milanovac je pre privatizacije imao 18.900 radnika.
Danas ima nešto više od 10.000 (velika i mala privreda).
"Graditelj" je imao 1.600 radnika, sada ostalo samo deset.
"Tipoplastika" imala 1.200 zaposlenih, danas samo 200.
"Metal - Seko" imao 200, danas ima 60 radnika.
PIK "Takovo" imao 4.000, danas 1.700.
FAD imao 900 radnika, danas samo 370.
Modna konfekcija "Rudnik" imala 4.500 radnika, danas samo 676 zaposlenih. U okviru "Konfekcije" nekad bilo sedam fabrika u sedam gradova, sada rade samo tri.
NIP "Dečje novine" - propalo preduzeće i iz stečaja rasprodato.
UTRO "Šumadija" - imovina na dobošu iz stečaja, od 350 radnika ostala jedva stotina.
 
Rezultat demokratskog genocida nad srpskim narodom

MILANOVAČKA PRIVREDA

Milanovac je pre privatizacije imao 18.900 radnika.
Danas ima nešto više od 10.000 (velika i mala privreda).
"Graditelj" je imao 1.600 radnika, sada ostalo samo deset.
"Tipoplastika" imala 1.200 zaposlenih, danas samo 200.
"Metal - Seko" imao 200, danas ima 60 radnika.
PIK "Takovo" imao 4.000, danas 1.700.
FAD imao 900 radnika, danas samo 370.
Modna konfekcija "Rudnik" imala 4.500 radnika, danas samo 676 zaposlenih. U okviru "Konfekcije" nekad bilo sedam fabrika u sedam gradova, sada rade samo tri.
NIP "Dečje novine" - propalo preduzeće i iz stečaja rasprodato.
UTRO "Šumadija" - imovina na dobošu iz stečaja, od 350 radnika ostala jedva stotina.

--------------

Ovo je samo primer kako su demokrate unistile Gornji MIlanovac. U Srbiji ima jos mnogo gradova i stotine hiljada radnika koje su demokrate upropastile i ostavile bez posla, bez buducnosti, bez zivota.
 
Milanovac je pre privatizacije imao 18.900 radnika.
Danas ima nešto više od 10.000 (velika i mala privreda).
"Graditelj" je imao 1.600 radnika, sada ostalo samo deset.
"Tipoplastika" imala 1.200 zaposlenih, danas samo 200.
"Metal - Seko" imao 200, danas ima 60 radnika.
PIK "Takovo" imao 4.000, danas 1.700.
FAD imao 900 radnika, danas samo 370.
Modna konfekcija "Rudnik" imala 4.500 radnika, danas samo 676 zaposlenih. U okviru "Konfekcije" nekad bilo sedam fabrika u sedam gradova, sada rade samo tri.
NIP "Dečje novine" - propalo preduzeće i iz stečaja rasprodato.
UTRO "Šumadija" - imovina na dobošu iz stečaja, od 350 radnika ostala jedva stotina.


Зато радници у ЕУ раде и боље живе од нас, зато све увозимо, зато пропада наша привреда, зато пропада наша индустрија, зато треба мењати ствари у Србији.


ЖИВЕЛА СРБИЈА
 
samo da mi je znati ko vam smislja naslove tema......
a pogotovo ko vas uci da se tako bezobzirno poigravate ljudskim zivotima....al dobro....

naslov teme proizilazi iz teksta. veliki broj radnika u srbiji, izvrsava samoubistva zato sto su im pljackaskim privatizacijama unisteni zivoti a oni ostavljeni bez hleba i posla.

privatizacije su pljackaske zato sto prodate fabrike mesto da zaposljavaju vise radnika i bolje posluju , posle privatizacije bivaju unistene, rasprodate a radnici otpusteni.

to mnoge radnike tera da preduzmu ocajnicke poteze kao sto su samoubistva.
 
aha. znaci cim vas neko suoci sa rezultatima vase katastrofalne genocidne politike prema sopstvenom narodu on je kriv?

kako objasnjavas ovu gornjomilanovcku statistiku? kako objasnjavas katastrofu koju su demokrate donele ovom gradu?

Milanovac je pre privatizacije imao 18.900 radnika.
Danas ima nešto više od 10.000 (velika i mala privreda).
"Graditelj" je imao 1.600 radnika, sada ostalo samo deset.
"Tipoplastika" imala 1.200 zaposlenih, danas samo 200.
"Metal - Seko" imao 200, danas ima 60 radnika.
PIK "Takovo" imao 4.000, danas 1.700.
FAD imao 900 radnika, danas samo 370.
Modna konfekcija "Rudnik" imala 4.500 radnika, danas samo 676 zaposlenih. U okviru "Konfekcije" nekad bilo sedam fabrika u sedam gradova, sada rade samo tri.
NIP "Dečje novine" - propalo preduzeće i iz stečaja rasprodato.
UTRO "Šumadija" - imovina na dobošu iz stečaja, od 350 radnika ostala jedva stotina.

kako objasnjavas da je u gornjem milanovcu za vreme milosevica "kad nista nije valjalo" , radilo 20.000 radnika a da danas radi tek 10.000?
 
naslov teme proizilazi iz teksta. veliki broj radnika u srbiji, izvrsava samoubistva zato sto su im pljackaskim privatizacijama unisteni zivoti a oni ostavljeni bez hleba i posla.

privatizacije su pljackaske zato sto prodate fabrike mesto da zaposljavaju vise radnika i bolje posluju , posle privatizacije bivaju unistene, rasprodate a radnici otpusteni.

to mnoge radnike tera da preduzmu ocajnicke poteze kao sto su samoubistva.
To su ''kolateralne štete'' našeg svetlog puta u Evropu.

samo ti uzivaj....
svi odlicno znamo da takvi ljudi kao ti jedva cekaju da neko pogine, da se ubije ili da bude zaklan kako bi plasirali svoje jadne politicke ideje i pljunuli protivnika......

a posto se svi karakterisete kao pravoslavci......znate sta to znaci........
Koja glupost čoveče. Kakve političke ideje, kakvo pljuvanje protivnika?! Pa ovo je živa realnost. Možda si ti na državnoj sisi pa te ovakve stvari ne dotiču.....ili živiš negde drugde.
Miloševića ogroman broj građana i dalje opravdano kritikuje što je zemlju uveo u rat, što smo bombardovani.....jer je on tada bio vlast. A za ovu sadašnju katastrofalnu situaciju u zemlji u pogledu privrede, stope nezaposlenosti, stalnog rasta onih koji ostaju bez posla nakon privatizacija,a koja traje već 4-5 god. koga da krivimo.....vlast ili nekog drugog?? Možda Marjana Rističevića i njegovu stranku.
 
Ускоро ће нас све послати у смрт са својим бајкама о ЕУ
и бољем животу, па та ЕУ је тебала сад да нам помогне кад нам је најтеже
а они хоће да нам отму део територије
и да нас окупирају заједно са унутрашњим полтронима...
...које хвале као да су богом дани,
а и како их и не би хвалили кад раде да само униште наше фирме,
предузећа и привреду да би они могли лакше да продају своје овде у Србији.
 
Da se razumemo,privatnik sam i moje preduzece spada u grupu malih preduzeca.
Svaki otpusen radnik,bilo gde,znaci manje posla i za mene.
Po mom misljenju kompletna "privatizacija" domacih fabrika izvedena je samo da se kompletna ekonomija drzave unisti a ono sto bi kojim slucajem preostalo stavi u zavisnost od stranog kapitala.To je uradjeno svesno i namerno pod plastom tranzicije.Kazem tranzicije jer se svako odjasnjenje svodi da smo u tranziciji i tako mora biti.Kako inace drugacije protumaciti da bas svega sto su se dotakli domaci "eksperti" iz DS-a i G-17 vise ne funkcionise.Danas samo funkcionisu banke i veliki trgovinski lanci.Banke sa zelenaskom kamatama od 25-30% a veliki trgovinski objekti da nam najvecim delom prodaju robu stranih proizvodjaca.
Oni statisticki podaci kojima pomenute demoNkrate masu tvrdeci da nije tacno,iduci dotle da je cak prosecni licni dohodak skoro 35.000 din. u stvari sluzi samo da pocnu sami sebe da ismejavaju i zaglupljuju.
Vise im niko nista neveruje.
 
naslov teme proizilazi iz teksta. veliki broj radnika u srbiji, izvrsava samoubistva zato sto su im pljackaskim privatizacijama unisteni zivoti a oni ostavljeni bez hleba i posla.

privatizacije su pljackaske zato sto prodate fabrike mesto da zaposljavaju vise radnika i bolje posluju , posle privatizacije bivaju unistene, rasprodate a radnici otpusteni.

to mnoge radnike tera da preduzmu ocajnicke poteze kao sto su samoubistva.

Sto se tice Takova nije tacno da je unisteno bas naprotiv posluje nikad bolje , a sto se tice otpustanja radnika u tim firmama treba da shvatite da je drug Kardelj umro pre 30 godina i da je gotovo sa tim samoupravljackim sranjima i komunizmom .Ko je lud da drzi u fabrici na primer 2000 radnika kad u razvijenim zemljama iste fabrike posticu jos vecu produktivnost sa 200 -500 radnika.,a i pored toga tamo se dasavaju masovna masovna otpustanja .
 
Da se razumemo,privatnik sam i moje preduzece spada u grupu malih preduzeca.
Svaki otpusen radnik,bilo gde,znaci manje posla i za mene.
Po mom misljenju kompletna "privatizacija" domacih fabrika izvedena je samo da se kompletna ekonomija drzave unisti a ono sto bi kojim slucajem preostalo stavi u zavisnost od stranog kapitala.To je uradjeno svesno i namerno pod plastom tranzicije.Kazem tranzicije jer se svako odjasnjenje svodi da smo u tranziciji i tako mora biti.Kako inace drugacije protumaciti da bas svega sto su se dotakli domaci "eksperti" iz DS-a i G-17 vise ne funkcionise.Danas samo funkcionisu banke i veliki trgovinski lanci.Banke sa zelenaskom kamatama od 25-30% a veliki trgovinski objekti da nam najvecim delom prodaju robu stranih proizvodjaca.
Oni statisticki podaci kojima pomenute demoNkrate masu tvrdeci da nije tacno,iduci dotle da je cak prosecni licni dohodak skoro 35.000 din. u stvari sluzi samo da pocnu sami sebe da ismejavaju i zaglupljuju.
Vise im niko nista neveruje.
Prosečna plata 35 hiljada.....možda, ali samo onih koji rade. Kada se na njihov broj doda i preko 1 milion radno sposobnih a nezapošljenih, dobiće se realna cifra - 12.000 din......plafon. Možda će u Srbiji sutra raditi samo 100.000 ljudi, imaće prosečnu plati preko 1000 evra.... veliki razloga da vlast slavi i hvali se na sva usta.

sad ce da dodju demokrate i da nam kazu da mi srbi treba da budemo srecni sto su nam uopste dali tu privilegiju da mozemo dau zmmeo kredit. to sto je kamata kao kod najgorih zelenasa 25-30% to nema veze.
Čekam samo da kažu da budemo sretni što su rasprodali SVE U Srbiji ali nisu prodali Srbiju, ona je i dalje naše vlasništvo.
 
Sto se tice Takova nije tacno da je unisteno bas naprotiv posluje nikad bolje , a sto se tice otpustanja radnika u tim firmama treba da shvatite da je drug Kardelj umro pre 30 godina i da je gotovo sa tim samoupravljackim sranjima i komunizmom .Ko je lud da drzi u fabrici na primer 2000 radnika kad u razvijenim zemljama iste fabrike posticu jos vecu produktivnost sa 200 -500 radnika.,a i pored toga tamo se dasavaju masovna masovna otpustanja .
Tačno, dešavaju se masovna otpuštanja.
Samo ima jedna mala razlika između tih razvijenih zemalja i nas - one su RAZVIJENE kao što si sam napisao. A to znači da kod njih SVE RADI. Industrija, proizvodnja......i sve ostale grane privrede, što automatski znači da je ponuda posla veoma velika, pa otpušteni radnik može mnogo lakše i brže da nađe novi posao. Tamo nije ''mrtvo more'' kao kod nas.
 
Tačno, dešavaju se masovna otpuštanja.
Samo ima jedna mala razlika između tih razvijenih zemalja i nas - one su RAZVIJENE kao što si sam napisao. A to znači da kod njih SVE RADI. Industrija, proizvodnja......i sve ostale grane privrede, što automatski znači da je ponuda posla veoma velika, pa otpušteni radnik može mnogo lakše i brže da nađe novi posao. Tamo nije ''mrtvo more'' kao kod nas.
Pa to nema veze sa privatizacijom i sa novim vlasnicima ako ja otvorim trafiku za cigare i novine sigurno necu u nju zaposliti troje ljudi u jednoj smeni ,bez obzira kakava je ponuda poslova na trzistu .Bilo je reci da je neki ministar pretio da ce uvoziti kineze radnike jer su neki poslovi neodgovaraju prefinjenom srpskom radniku , a imam druga koji radi u zavodu za zaposlavanje i kaze da je zaprepascujuce velik procenat nezaposlenih sa biroa sto odbijaju ponudjene poslove .Navikla stoka samoupravljacka na socijalizam da drka qurac i pije vinjak u kancelariji po ceo dan i da za to dobija redovnu platu,topli obrok , svinjske polutke ,letovanje u sindikalnom odmaralistu na moru i slicna sranja i jos mu ne moze niko nista jer je firma "drustvena" ,hebiga nema vise mogu oni da biraju radikale u tri mandata ako oce, nece im se vratiti to vreme da ga yebes.
 
Svašta. Trebalo je ostaviti zaposleno hiljade radnika iako je za proizvodnju dovoljna trećina, petina, desetina tog broja?
Ajde mozgu, objasni ti nama nešto. Kako je bilo moguće da u mnogim preduzećima, fabrikama, do juče rade hiljade tih radnika i da te iste budu uspešne, jake, solventne? Kako to da su mnoge takve firme odjednom fantomski, naprasno, od uspešnih postale.....neuspešne? I to baš u određenom vremenskom roku pred privatizaciju?! A posle privatizacije, radnici....napolje.
Primer, jedno preduzeće kod mene. U zemlji samo ono ili još jedno proizvode određene proizvode. Jaki bili i za vreme sankcija, radili u tri smene, plate super..... A onda odjednom, za kratko vreme, ''propali''. Ubrzo nakon toga privatizovani. Kupljeni za 300.000 evara. Ej, čoveče, pa toliko im vredi samo vozni park. A gde su hale, mašine, zgrade, zemljište.....
Vi ''demokrate'' treba da znate jednu istinu:
NE POSTOJI VIŠAK RADNIKA - POSTOJI SAMO MANJAK POSLA
Kod nas postoji i veliki lopovluk.
 
Ajde mozgu, objasni ti nama nešto. Kako je bilo moguće da u mnogim preduzećima, fabrikama, do juče rade hiljade tih radnika i da te iste budu uspešne, jake, solventne? Kako to da su mnoge takve firme odjednom fantomski, naprasno, od uspešnih postale.....neuspešne? I to baš u određenom vremenskom roku pred privatizaciju?! A posle privatizacije, radnici....napolje.
Primer, jedno preduzeće kod mene. U zemlji samo ono ili još jedno proizvode određene proizvode. Jaki bili i za vreme sankcija, radili u tri smene, plate super..... A onda odjednom, za kratko vreme, ''propali''. Ubrzo nakon toga privatizovani. Kupljeni za 300.000 evara. Ej, čoveče, pa toliko im vredi samo vozni park. A gde su hale, mašine, zgrade, zemljište.....
Vi ''demokrate'' treba da znate jednu istinu:
NE POSTOJI VIŠAK RADNIKA - POSTOJI SAMO MANJAK POSLA
Kod nas postoji i veliki lopovluk.

ownedcarmx8.jpg


A ovo underline. :roll:
 

Back
Top