Panteizam

Miki NS

Zainteresovan član
Poruka
202
Na casovima filozofije prvi put sam cuo za panteizam,tj.da su bog i priroda jedno te isto.Meni se to cini veoma logicno,a interesuje me sta vi mislite o ovoj predstavi bozanstva i same prirode.
 
Ако поставиш ствари у смислу да је природа све што нас окружује, а Бог све што постоји, доћи ћеш до истог закључка :)
 
Ako pretpostavimo da ce jednog dana nauka doci do saznanja sta je to sto uzrokuje da se sve odvija na nacin na koji se odvija, zasto svi zakoni prirode funkcionisu bas na taj nacin a ne drugacije, koji je prvi, osnovni i najbitniji zakon iz kojeg proizilaze svi ostali - to ce znaciti da je definisan "BOG".
Sumnjam da se se takvo nesto skorije (u narednih par miliona godina) dogoditi ako je to uopste i moguce da se dogodi. Prema tome, DOK JE LJUDI BICE I "BOGA"!
 
Na casovima filozofije prvi put sam cuo za panteizam,tj.da su bog i priroda jedno te isto.Meni se to cini veoma logicno,a interesuje me sta vi mislite o ovoj predstavi bozanstva i same prirode.

Slazem se da su bog i priroda jedno te isto.Pitanje glasi...zasto ici u crkvu?

Moje misljenje je ako je bog sve ono sto nas okruzuje,nebitno je gdje se nalazimo da mu se zahvalimo ili pomolimo.
U crkvu odem kad-kad da ostavim novcani prilog,i ne osjecam se manjim vjernikom od onih koji idu skoro svaki dan.
 
panteizam je osnova determinizma....... jedno od droogog zavisi i stoji u neraskidivoj vezi....ne postoji jača ravnoteža od prirodne...........panteizam je sasvim prihvatljiv i hrišćanstvu......i svakoj religiji......tako da nema veze sa bogoslooženjem..............ono što se obično smatra verom....ići u crkvu.....to je zajedno...samo je zgodno za zloupotrebu.........
 
Panteizam (grč. pan=sve, grč. theos=bog; svebog) je "stidljivi materijalizam". Kršćanstvo u svim svojim varijantama u panteizmu vidi svoju suprotnost i jedno drugo potpuno isključuju: prema kršćanstvu Bog je duh i sve drugo je drugobitak Božji, a prema panteizmu tijelo =duh pa tu zapravo Boga ni nema. Tijelo može biti oduševljeno/oduhovljeno kao što i duh može biti otjelovljen/materijaliziran (Isus), ali izjednačenje boga/Duha i materije/tijela je deterministički materijalizam kao što je bio dijalektički materijalizam (Engels i drugi; interesantno kako je Marx uvijek izbjegavao Engelsu odgovoriti na pitanje ispravnosti dijalektičkog materijalizma - nije htio izgubiti prijatelja, valjda).
 
determinizam je kaoozalnost svega što postoji....i materijalnog i nematerijalnog....i dooha i tela.....što uoopšte nije u sooprotnosti sa teizmom...a najbliskije je deizmu....čak je i po jevanđeljima.....pa nema sookoba...ne znam kakave veze imaju marx i engels....to je čist realizam....ako hoćeš to jeste dijalektički materijalizam.....ili drooštveni determinizam.......a ne deterministički materijalizam.....koji si trapavo konstrooisao...
 
determinizam je kaoozalnost svega što postoji....i materijalnog i nematerijalnog....i dooha i tela.....što uoopšte nije u sooprotnosti sa teizmom...a najbliskije je deizmu....čak je i po jevanđeljima.....pa nema sookoba...ne znam kakave veze imaju marx i engels....to je čist realizam....ako hoćeš to jeste dijalektički materijalizam.....ili drooštveni determinizam.......a ne deterministički materijalizam.....koji si trapavo konstrooisao...

Vidi moonjo, ja ne kontam bas sve te odraze koje si upotrebio niti smisao svega al' sve nesto osecam da si to stvarno dobro reko, majke mi!
 

Back
Top