Posledice pretjeranog "internetisanja" u kritičnim godinama

Space Cadet

Početnik
Poruka
2
E ovako, interesuje me ima li nade za mene?
Imam 20 godina.
Od najranijeg djetinjstva sam se bakćo oko kompjutera.
Prvo sam imao komodore 64, pa onda PC 286, pa pentium dvicu,
pa pentium četvorku, i sad imam laptop core duo.
Što i nije toliko važno, al eto rad ilustracije.
2000. godine sam se prvi put sreo sa internetom.
Otad pa do sad sam sa pauzama dosta često provodio jako puno vremena na internetu. I to, što je najgore gledao sam razne gluposti koje su mi eto, ko klincu bile zanimljive i egzotične, stvari koje nemaju blage veze sa životom tipa meteorologija, razne paranormalne pojave, nauka itd. Kad se wikipedija omasovila, počeo sam čitati veliki broj članaka na sve moguće teme i slično. Kad su mi hormoni proradili, krenuo sam posećivati i ONE sajtove, i to bolesne (ne toliko zbog opscenih slika koliko zbog bolesnog psihičkog sadržaja).
U najgorim fazama sam znao biti po čitav dan na internetu, (s manjim pauzama).
U međuvremenu su moji vršnjaci igrali fudbal, muvali ribe, zajebavali se, pravili žurke, slušali muziku i sl.
Ne kažem da ja to nisam radio, jesam i ja, ali nedovoljno, tj. vrijeme provedeno na računaru je smanjivalo raspoloživo vrijeme za ove druge aktivnosti.
Što se škole tiče, ovo mi nije previlo frku, bio sam odličan i u osnovnoj i u gimnaziji, kriza je bila na prvoj godini faksa, pa sad zato obnavljam, al na drugom faksu i ide mi dobro.
Poslijedice: višak kila, nedovoljno uklapanje u društvo, slabo znanje iz finih društvenih vještina, slabo znanje o sportu, filmu, muzici, serijama itd.
A ja bi želio, fala Bogu, biti normalan, zanimljiv, i ne biti najšutljiviji i najdosadniji stvor u društvu, što često jesam.
Da li se sve to može nadoknaditi i promijeniti?
Kakva su vaša iskustva u vezi sa ovim i sličnim problemima?
 
Може се надокнадити и има наде за тебе.

Ово ти каже неко ко је прошао отприлике исто што и ти. Додуше ја нисам баш до 20те, али две-три године мање-више не значе пуно ;) Важно је да останеш свој. Да се и даље интересујеш за ствари које ти леже и које желиш да знаш и не покушавај да будеш нешто што ниси и да градиш неку квази-личност која ће личити на нешто што друштво очекује. Ниси ни свестан колико брзо можеш да постанеш ''ин'' и ''кул'' лик уз само мало труда... док ћутиш и док досађујеш другима, упијај ствари о чему они то причају па онда кад дођеш кући седи за интернет па наћи податке о томе, али не сад да учиш напамет детаље него чисто информативно. Па онда када неку ствар чујеш више пута, питај некога да ти објасни о чему се ради у чему су форе итд... поскидај те филмове и серије прегледај их и имаћеш вишеструку корист... прво што ћеш знати о чему људи причају, а с друге стране можеш да се похвалиш како их имаш на дисковима па ће људи обратити пажњу на тебе... наравно, постоји ризик да ти се неки обрате како би те искористили, али биће и оних који ће мало обратити пажњу на тебе и ту ти ступаш на сцену и требаш да се покажеш... наравно треба да будеш спреман да препознаш искрене људе и оне друге (да не кажем нешто безобразније). Наравно, ово за филмове је било чисто примера ради... дакле, искористи своје потенцијале на прави начин јер ако је све овако како ти кажеш да јесте онда немаш разлога за бригу, важно је само да се мало социјализујеш и то је то ;)
 
Pa mislim da su tu i roditelji krivi kad su ti kupovali te komodore,internete i ostalo...Sa tih strana nemam problem,jedino što možda što stalno idem u 3 kafića i to uopšte ne menjam iako npr.društvo iz odeljenja ode npr. iz grada u neko selo da bi posetili neku diskoteku koja se tek otvorila,što je meni potpuno bzvze da ja idem iz grada u selo da bi video nešto novo...E i drugo što cenim kvalitetnu muziku daklem volem da slušam i Balaševića i Kubansku muziku i džez i rock dok svo moje društvo sluša turbofolk i rep i po pitanju muzike mene smatraju čudakom...
 
Dovla to što si naveo je više za mlađe osobe od njega,daklem osnovce...Slušaj ovamo,promeni stajling,idi najpre u kafiće gde te niko ne poznaje,navijaj za neki tim ako tamo ima TV-a,započni priču sa nekim tipovima koji navijaju za taj tim kome si se ti priklonio,popij neko pivo,baci pogled na neke ribe ako ih ima,priđi ako treba da zapale cigaru i započni razgovor...
 
Budi svoj.Veruj mi, to sto sto si sklapao, popravljao i instalirao na komodore 64, ima vise da ti znaci u zivotu nego da si gledao i pravio kako je tamo neko pobedio tamo nekog u fudbalu! Ostani svoj.I ja tako po 2-6h na internetu, posecujem normalne forume (ne ko ovaj), gledam klipove, skidam sve i svasta,Sport je prolazan, a sve o IT svetu ce ti ostati u secanju. Mozes se i ti hvaliti kako imas dobar forum, kako znas HTML, kako ima C2D, kako znas da insteliras OS (ako znas!).Toliko od mene.
 
Tema jeste dobra na neki način,pa mislim da bi trebali da je proširimo i na slične probleme ovom...Npr. imam jednu drugaricu u odeljenju koja je dosta ćutljiva i nekomunikativna i sa njom se tek onako druži ta što sedi sa njom u klupi,i meni bi žao malo da je gledam tako kako sama sedi i blene u onaj sto i prišao sam joj i započeo razgovor o nekim bezveznim temama,čisto da je malo oraspoložim i počeo da smišljam i neke šale da bi je nasmejao i uspeo sam u tome...Počela je da mi šalje i poruke i tako sam je donekle bar malo socijalizovao iako sam navikao da se ne družim sa takvima...Time sam i sebi proširio pogled na svet shvatajući kako ga i neki drugačiji vide... U bre al sam filozofski ovo kaz'o... :D
 
Ja sam na internetu od svoje 10te godine, sada imam 16 ipo...
Naučio sam sve i svašta...
isto toliko izgubio...
ne volim da se mnogo družim, volim da igram igre, pratim razvoj tehnologije, razne zajebancije na netu ovo ono...
izgubio sam neke interese koje sam prije imao, ali sam stekao nove...
bio sam van dometa kompa i neta i po par mjeseci, ali brzo sam se navikavao na sve, tako da i nisam neki zavisnik...

starci bi najradije slupali i izbacili komp iz kuće, jer mi ode zdravlje zbog njega...
mogao bih sada promijenuti način življenja, ali ne želim, jer navikao sam ovako, i osjećam da bi bio korak iza svega što se dešava, mada bih bio IN u glupostima u pravom životu, pijančenja, tuče, kurvanje i slično...
 
idi najpre u kafiće gde te niko ne poznaje,navijaj za neki tim ako tamo ima TV-a,započni priču sa nekim tipovima koji navijaju za taj tim kome si se ti priklonio,popij neko pivo,baci pogled na neke ribe ako ih ima,priđi ako treba da zapale cigaru i započni razgovor...
Ovo dosta liči na foliranje... a to je ono što ne treba da radi! Neiskusni foliranti se brzo provale. Ali ono sigurno imaš prijatelje... uključi se sa njima u neku aktivnost ;)

Meni koji baaaš ne volim sport... zapravo je samo bavljenje istim pomoglo. Da nisam u 3. godini srednje počeo da se bavim TaeKwonDo-om sada bih bio... pa ne toliko visok kao sad... definitivno pogrbljen :( Ne želim ni da pomislim šta još bi bilo gore... :P
U svakom slučaju to ti je lepa društvena aktivnost, upoznaš puno različitih ljudi ;) A i zdravo je kao predah od kompjutera... Eto to je moj savet. Ja sam u to uleteo čisto da dokažem sebi (i mom ortaku) da mogu to... da ako se potrudim mogu da budem dobar.

Iako ne treniram već dve godine :(
I dan danas sam zahvalan drugu koji me je uvukao u to :)

Eto ti zašto sport... bez kenjanja matoraca... "ma vataj loptu juri loptu... a ne u ekran da bleneš to zrači znaš... ko rendgen... Sećam se ja bio sam u vojski..."
Eto ako hoćeš tako nešto odaberi nešto što te interesuje... ne najpopularniju stvar ;)
 
Pa moze da igra PES ili Fifu i da nauci pravila fudbala i kako se igra
kreza.gif
!
 
Pa mislim da su tu i roditelji krivi kad su ti kupovali te komodore,internete i ostalo...Sa tih strana nemam problem,jedino što možda što stalno idem u 3 kafića i to uopšte ne menjam iako npr.društvo iz odeljenja ode npr. iz grada u neko selo da bi posetili neku diskoteku koja se tek otvorila,što je meni potpuno bzvze da ja idem iz grada u selo da bi video nešto novo...E i drugo što cenim kvalitetnu muziku daklem volem da slušam i Balaševića i Kubansku muziku i džez i rock dok svo moje društvo sluša turbofolk i rep i po pitanju muzike mene smatraju čudakom...

To nije tacno, i meni keva i cale kupuju "internete" i imam dobar komp i brz net pa opet nespadam u nijednu kategoriju osobija koje je Space Cadet naveo.

Jeste prvi put kad sam dobio komp i net visio sam po ceo dan jer mi je to bilo zanimljivo, a sada mi vec dosadi net.

on-topic:
Najvaznije ti je da se odvojis od interneta i radis druge stvari, izadjes sa ortacima par puta u grad ili u kraj (zavisi od sredine) i onda ces shvatiti da je to mnogo zanimljivije nego blejati po netu svaki dan. A za informacije nemoras uvek koristiti internet, npr. ako te zanima nesto o fudbalu mozes da pitas nekog ko zna o fudbalu da ti to objasni npr.

I za kraj srecno u pokusaju da se promenis.
 
Ocigledno ti takvo tvoje vidjenje sebe smeta a saveti da ostanesh isti sigurno ti nece bash koristiti.

samo se druzi vishe i to je to...

ponashaj se normalno i prirodno i ne trazi da uvidish razliku izmedju tebe i drugih ljudi... Postoje tu sigurno hiljade sitnih stvari koji te koche ali sve se da prevazici samo pokazi volju.

To bih bilo od mene.

Pozdrav i srecno.
 
Ja imam komp jos od svoje 8 god,kojem u tom periodu nisam prilazila cesto i jednostavno nisam pokazivala veliko interesovanje...kasnije,sa 14 god,sam pocela da igram igre preko neta i time sam se zarazila,i tako je i do danas ostalo.

Slazem se sa svim sto je Limunovo drvo rekao,tako je i kod mene.

Provodim dosta vremena za kompom,ali smatram da nista nisam znacajno propustila,vreme za druzenje,2-3 sata,uvek mozes da odvojis,meni licno vise postane i smor...ali to je vec individualno...

Nemoj da smatras da ukoliko si ceo zivot proveo na kompu,da si smor ili nenormalan,sigurna sam da znas toliko stvari o kojima drugi pojma nemaju i mozda bi voleli da saznaju..mozda naidjes na nekog ko je isto posecivao "ONE" sajtove...i eto :p

Ukljucivanje u "real life" ne znaci da treba sve svoje dosadasnje navike da menjas iz korena,ukoliko stvarno ne zelis...Mi mozemo sa tobom da podelimo sopstvena iskustva,a saveti tipa "pazi ' vamo,ovo ces da uradis" itd..su suvisni,znaces da se snadjes i sam,ako ne znas,naucices, budi svoj i druzi se vise i to je to.
 
meni je nekako net deo svakodnevnog zivota....bez njega nemogu da funkcionisem....ali opet uvek volim i da izadjem sa drustvom i da idem na basket....uvek odvojim vreme za sve....posto komp imam jos od malih bogu takoreci odrastao sam uz komp ne odvajam se od njega...zanima me dosta toga i znam ponesto...a net kao standarno koristtim odprilike od 5 razreda....i bio sam veliki zaludjenik chata i visio sam stalno...ali me ubrzo to smorilo....a sad sam spao da eto skidam sa neta igram ponekad cs posetim koj forum posetim wikipediu ako me nesto zanima i to je sve....
 

Back
Top