Tezak izbor

Nevenaa

Aktivan član
Poruka
1.119
Zamislite da morate da birate izmedju dve stvari koje su vam mnogo bitne i podjednako ih zelite...ako izaberete jednu drugu sigurno gubite...da li mislite da biste u oba slucaja bili srecni ili da biste u oba slucaja bili NESRECNI zbog onoga sto ste izgubili?
 
Zamislite da morate da birate izmedju dve stvari koje su vam mnogo bitne i podjednako ih zelite...ako izaberete jednu drugu sigurno gubite...da li mislite da biste u oba slucaja bili srecni ili da biste u oba slucaja bili NESRECNI zbog onoga sto ste izgubili?

Obzirom da je tema unlock-ovana........

Nevena, matematika je jasna, dva puta nista su nista (sto bi reko Sofronije iz crtaca). Ako zelimo dve stvari koje se medjusobno iskljucju necemo se zadovoljiti samo jednom od njih, za razliku od onog ako biramo izmedju "dva zla", gde necemo pogresiti ako izaberemo ono za koje procenimo da je "manje zlo".
Za onog ko zeli najbolje bi bilo da dobije oba, ako moze, zna i ume. I to ljudi u svojim zivotima i rade, trude se da imaju stvari koje su tesko medjusobno spojive. Neki uspevaju vise, neki manje.........
 
Hm, Dragon, nemoj tako lično, ne mislim da je Nevena potražila stručnu pomoć ovde :lol: iako se zna da su forumaši najveći univerzalni stručnjaci :) i savetnici :)

Vrlo sličan primer sa polupunom/praznom čašom...

Bacila bih kockicu, tako ne bih patila zbog izbora, jer izbor i ne bih sama načinila.
Interesantno je da nam je psiha takva da kajanje/žaljenje za nečim obično vrlo usko povezujemo sa sopstvenom krivicom pri činjenju izbora.

"Da sam samo odabrao nju....." između dve žene, u kriznom momentu, tužno ali..... tako je. To čak nije ni žaljenje, više neka vrsta besa i samosažaljenja.
 
Zamislite da morate da birate izmedju dve stvari koje su vam mnogo bitne i podjednako ih zelite...ako izaberete jednu drugu sigurno gubite...da li mislite da biste u oba slucaja bili srecni ili da biste u oba slucaja bili NESRECNI zbog onoga sto ste izgubili?

Две ствари подједнако битне...:roll: Тешко замислити, јер увек постоје нијансе, али добро...
Наш избор. Потпуно сами одлучујемо о томе хоћемо ли бити срећни или несрећни.
Неко је способан да у оба случаја буде срећан, а неко не...
 
Nebitnoje sta ces izabrati, bitno je samo da se posle tog izbora ne kajes.
Da sam na tvom mestu ne bih izabrao ni jednu, obe "stvari" bih potrazio na drugom mestu, vezbao malo strpljenje.....

Govorim o situaciji u kojoj je nemoguce naci obe stvari na jednom mestu. I to nije hipoteticka situacija, vrlo je realna i moguca. Zamisli da se radi o dve stvari iz potpuno razlicitih aspekata tvog zivota,i pritom najbitnijih aspekata tvog zivota...a pritom je tehnicki nemoguce naci ih obe na istom mestu.
 
Tema je nakratko bila locked, ali cemo je ipak otkljucati. Nemojte samo da se pretvori u "draga Saveta", OK?
Tema nije otvorena sa ciljem da dobijem savet. Ja se jesam nasla u datoj situaciji, odluku cu vec doneti, ali me je to nateralo na razmisljanje o tome da li je uopste moguce biti srecan pri takvom izboru. Filozofska tema:D
 
Hm, Dragon, nemoj tako lično, ne mislim da je Nevena potražila stručnu pomoć ovde :lol: iako se zna da su forumaši najveći univerzalni stručnjaci :) i savetnici :)

Vrlo sličan primer sa polupunom/praznom čašom...

Bacila bih kockicu, tako ne bih patila zbog izbora, jer izbor i ne bih sama načinila.
Interesantno je da nam je psiha takva da kajanje/žaljenje za nečim obično vrlo usko povezujemo sa sopstvenom krivicom pri činjenju izbora.

"Da sam samo odabrao nju....." između dve žene, u kriznom momentu, tužno ali..... tako je. To čak nije ni žaljenje, više neka vrsta besa i samosažaljenja.
:) Svidja mi se sto si shvatila da nisam dosla po strucnu pomoc. Kad sam procitala ono o 'draga saveta' osetih se bas bedno pomislivsi kako je neko shvatio moju temu.
Tacno je da ljudi povezuju kajanje sa sopstvenom krivicom...Kockica opet povlaci osecaj krivice sto odluku prepustamo njoj...Moje osnovno pitanje je, ako silom prilika biras izmedju dve stvari podjednako, podjednako, i podjednako bitne, da li je uopste moguce izbeci kajanje jednog dana? I zaljenje prvog dana posle izbora sto smo izgubili ono drugo? Da li je ljudska psiha sposobna da se raduje zbog onoga sto dobija ako je pri tom gubi nesto podjednako bitno?
 
Две ствари подједнако битне...:roll: Тешко замислити, јер увек постоје нијансе, али добро...
Hm...ima jedan film u kome na kraju majka drzi dva sina koji padaju u provaliju, jednog za jednu drugog za drugu ruku. Nije sposobna da jednom rukom izvuce dete...da bi jednog spasila drugog mora svesno ispustiti, inace obojica ginu. Postoje li uvek nijanse?
 
Hm...ima jedan film u kome na kraju majka drzi dva sina koji padaju u provaliju, jednog za jednu drugog za drugu ruku. Nije sposobna da jednom rukom izvuce dete...da bi jednog spasila drugog mora svesno ispustiti, inace obojica ginu. Postoje li uvek nijanse?

Деца нису ствари. :roll:

Или грешим?
 
Деца нису ствари. :roll:

Или грешим?
Ne gresis, deca nisu stvari. Ja se izvinjavam sto sam pitanje pogrsno formulisala:oops: ...kada sam rekla 'dve stvari koje vam podjednako znace' nisam mislila na stvari kao predmete, vec na nesto zasta trenutno ne mogu da pronadjem rec...ali bilo cega dva sto podjednako znace...
 
Mozda bi duzom i detaljnom analizom dosli do zakljucka da je jedno uvek vaznije od drugog
i da jedino kad ne znamo u sta se upustamo razmisljamo sta bi bilo kad bi bilo.
Ali posto si vec rekla da su podjednake, mislim da je vrlo tesko izbeci kajanje posle
odluke, mislim da i nije poenta da se izbegne kajanje, vec da naucimo da zivimo sa
svojim odlukama, da stojimo iza njih, ma kakve one bile.
 
Ne gresis, deca nisu stvari. Ja se izvinjavam sto sam pitanje pogrsno formulisala:oops: ...kada sam rekla 'dve stvari koje vam podjednako znace' nisam mislila na stvari kao predmete, vec na nesto zasta trenutno ne mogu da pronadjem rec...ali bilo cega dva sto podjednako znace...

Деца нису ствари, нити је живот ствар. Одличан ти је овај пример, можда мало прегруб/превише суров за мене па ми је било тешко да поразмислим.
Са једне стране живот и са друге стране живот. Иста ствар? За коју се одлучити? Не, не... то је и даље изговор...:roll:
Постоје нијансе и у љубави према деци. Барем у начину на који се она показује.
Да ли ће мајка спасити дете које је у животу више штитила или ће управо из гриже савести, према детету које је штитила мање, спасити управо њега... хм... не знам... а и одлука је скоро тренутна... што више размишља, све је мања шанса да ће спасити и једно дете... Не. Стварно не могу даље да размишљам... превише ми је мучно...

Задала си ми главобољу. :)
 
Hm...ima jedan film u kome na kraju majka drzi dva sina koji padaju u provaliju, jednog za jednu drugog za drugu ruku. Nije sposobna da jednom rukom izvuce dete...da bi jednog spasila drugog mora svesno ispustiti, inace obojica ginu. Postoje li uvek nijanse?

U ovakvim situacijama se nema vremena razmisljati,djeluje se instiktivno.

Ako je pitanje da biramo,shvatila sam kao takvo da ima malo vremena za razmisljanje.
Ima isto tako jedno pitanje koga cete izabrati...kazu vam da morate birati izmedju zivota partnera i djeteta.Ciji zivot spasavate?
Ja licno dijetetov...ali iznenadjena sam da ih ima dosta koji"spasavaju"zivot muza/zene,a time zrtvuju dijete.
 
To sa filmom je bio samo ekstreman primer da ne postoje uvek nijanse...cak i ako postoje ne znaci da ce nam one uciniti izbor laksim, jer su to ipak samo nijanse...i, da, kada sam postavila temu mislila sam na situaciju u kojoj se izbor ne vrsi u tenutku, vec imamo vremena za razmisljanje(sto izbor cini tezim, barem kod mene-sto vise razmisljam to sam dalje od izbora)...
Situacija o kojoj ja govorim daje vremena za razmisljanje, ali postoji jos jedan problem. Oba izbora su mogucnosti...u oba slucaja moze se desiti da ono sto izaberemo propadne, a vise se ne mozemo vratiti onoj drugoj stvari. To izbor cini jos tezim, a trenutak kajanja jos izvesnijim...
Ali to je nebitno...uzmimo u obzir situaciju u kojoj cemo uspeti u onome sto odaberemo...da li cemo, ipak, uvek misliti na potisnutu zelju? I da li ce nas ostvarenje jedne zelje ispuniti i ostvariti kao osobe , ako pritom znamo da smo zbog toga potisnuli teznju ka necemu sto jako zelimo...?
 
To sa filmom je bio samo ekstreman primer da ne postoje uvek nijanse...cak i ako postoje ne znaci da ce nam one uciniti izbor laksim, jer su to ipak samo nijanse...i, da, kada sam postavila temu mislila sam na situaciju u kojoj se izbor ne vrsi u tenutku, vec imamo vremena za razmisljanje(sto izbor cini tezim, barem kod mene-sto vise razmisljam to sam dalje od izbora)...
Situacija o kojoj ja govorim daje vremena za razmisljanje, ali postoji jos jedan problem. Oba izbora su mogucnosti...u oba slucaja moze se desiti da ono sto izaberemo propadne, a vise se ne mozemo vratiti onoj drugoj stvari. To izbor cini jos tezim, a trenutak kajanja jos izvesnijim...
Ali to je nebitno...uzmimo u obzir situaciju u kojoj cemo uspeti u onome sto odaberemo...da li cemo, ipak, uvek misliti na potisnutu zelju? I da li ce nas ostvarenje jedne zelje ispuniti i ostvariti kao osobe , ako pritom znamo da smo zbog toga potisnuli teznju ka necemu sto jako zelimo...?


Uf! Ovo je vec - filozofija
 
To sa filmom je bio samo ekstreman primer da ne postoje uvek nijanse...cak i ako postoje ne znaci da ce nam one uciniti izbor laksim, jer su to ipak samo nijanse...i, da, kada sam postavila temu mislila sam na situaciju u kojoj se izbor ne vrsi u tenutku, vec imamo vremena za razmisljanje(sto izbor cini tezim, barem kod mene-sto vise razmisljam to sam dalje od izbora)...
Situacija o kojoj ja govorim daje vremena za razmisljanje, ali postoji jos jedan problem. Oba izbora su mogucnosti...u oba slucaja moze se desiti da ono sto izaberemo propadne, a vise se ne mozemo vratiti onoj drugoj stvari. To izbor cini jos tezim, a trenutak kajanja jos izvesnijim...
Ali to je nebitno...uzmimo u obzir situaciju u kojoj cemo uspeti u onome sto odaberemo...da li cemo, ipak, uvek misliti na potisnutu zelju? I da li ce nas ostvarenje jedne zelje ispuniti i ostvariti kao osobe , ako pritom znamo da smo zbog toga potisnuli teznju ka necemu sto jako zelimo...?

Дакле времена за размишљање на претек. :D И ничији живот није угрожен...
Лаганица...
Избор не би требао да буде тежи. Осим ако дозволиш да те ухвати паника... Шта ако погрешим?! :shock: Погрешно...;-)
То онда и није размишљање већ блокада.
Права ствар је лагано размислити свему и потражити нијансе...
 
Hm, svi smo (valjda) gledali film Sofijin izbor, nekad davno.
Prava filozofija - premetati po glavi nešto neodređeno, hipotetičko... ali dve opcije su sigurne - treba doneti trenutnu odluku pod jedan - i ima se vremena za razmišljanje pod dva. :lol: :lol: :lol:Tako autorka teme postavlja stvari.

UVEK postoje nijanse. I kad porastemo, kada zaista odrastemo :D , svesni smo posledica svoje odluke. Zašto bi žalili? Zašto bi se kajali? Ako smo sazreli, onda znamo da dve bitne stvari ne isključuju jedna drugu. :)

Šta je ovde tema? :confused: Filozofija odrastanja? :)
 
Zamislite da morate da birate izmedju dve stvari koje su vam mnogo bitne i podjednako ih zelite...ako izaberete jednu drugu sigurno gubite...da li mislite da biste u oba slucaja bili srecni ili da biste u oba slucaja bili NESRECNI zbog onoga sto ste izgubili?

Čovek može uvek, ako hoće, da nađe razlog da bude nesrećan...ali ipak treba biti srećan ako sačuva i tu,bar jednu stvar koja mu je bitna.
 
Prava filozofija - premetati po glavi nešto neodređeno, hipotetičko... ali dve opcije su sigurne - treba doneti trenutnu odluku pod jedan - i ima se vremena za razmišljanje pod dva. :lol: :lol: :lol:Tako autorka teme postavlja stvari.
:roll:
Citam svoje postove ponovo i nikako ne vidim gde sam napisala da treba doneti trenutnu odluku...primer sa filmom u kome zena donosi trenutnu odluku je bio samo primer koji je trebalo da pokaze da postoje dve podjednako bitne stvari. Da, ima se vremena za razmisljanje i to sam u startu rekla.

UVEK postoje nijanse. I kad porastemo, kada zaista odrastemo :D , svesni smo posledica svoje odluke. Zašto bi žalili? Zašto bi se kajali? Ako smo sazreli, onda znamo da dve bitne stvari ne isključuju jedna drugu. :)

Šta je ovde tema? :confused: Filozofija odrastanja? :)
Da li zaista mislis da ne postoje dve bitne stvari koje iskljucuju jedna drugu?
 
Ako pricamo o stvarima..licno mislim..primer bogatijih ljudi,koji sebi verovatno postavljaju mnogo vise ciljeve,imaju vise ili vece mogucnosti razocarenja..skromnost je vrlina,za nekog glupost..
Takodje sebi ne postavljam visoke ciljeve,posto sam tako vaspitan..pa samim tim ne zalim za drugom stvari,koju ne dobijem.
 

Back
Top