Koga više cenite?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Pitanje prosto, a put ka spoznaji....

Koga više cenite, vi lično, proroka koji je toliko dobar da može da sve predvidi šta će biti u sledećih 5000 godina, ali neće da priča šta će biti sutra ili za godinu?
Ili proroka koji po nešto ubode, a često prorokuje šta će biti sutra i do sledeće godine?

Da li oba proroka imaju razloga za ono što čine?Ili što ne žele da čine?
Kako tumačite te razloge?
 
Pitanje prosto, a put ka spoznaji....

Koga više cenite, vi lično, proroka koji je toliko dobar da može da sve predvidi šta će biti u sledećih 5000 godina, ali neće da priča šta će biti sutra ili za godinu?
Ili proroka koji po nešto ubode, a često prorokuje šta će biti sutra i do sledeće godine?

Da li oba proroka imaju razloga za ono što čine?Ili što ne žele da čine?
Kako tumačite te razloge?

Пророка који ћути.
Наравно да оба имају разлоге за то што чине.
Један жели да промени свет, а други је свестан да ништа не може да промени.
На путу ка самоспознаји, онај ко ћути је на знатно вишем нивоу.
 
Ne slažem se. Prorok koji ponešto ubode, prvo, nije prorok. I ja mogu ponešto da ubodem. Verovatnoća je takva.

Ali sama činjenica da ćuti kazuje da je pomiren sa sudbinom i da je ne dovodi u pitanje, nema duh i ne ceni svoju sposobnost. Sebičan je. Jedino što ga može objasniti jeste da nije čovek.

Posmatrati pasivno svet, propadanje ili uzdizanje, znati više od ostalih, a ćutati o tome..... obično egoistično proseravanje. Iz ugla tumačenja postupaka te osobe.

Naravno, postojale bi možda situacije kada bi obelodanjivanje nekih budućih događaja ugrozilo veliki broj ljudi, ili neke više ciljeve, da ne lupam, normalno je ćutati u tom slučaju..... ako imaš stado koje ti veruje.
Ali odabrati ćutanje kao trajno rešenje za višak čula je, u najmanju ruku, besmisleno.
 
Ne slažem se. Prorok koji ponešto ubode, prvo, nije prorok. I ja mogu ponešto da ubodem. Verovatnoća je takva.

Ali sama činjenica da ćuti kazuje da je pomiren sa sudbinom i da je ne dovodi u pitanje, nema duh i ne ceni svoju sposobnost. Sebičan je. Jedino što ga može objasniti jeste da nije čovek.

Posmatrati pasivno svet, propadanje ili uzdizanje, znati više od ostalih, a ćutati o tome..... obično egoistično proseravanje. Iz ugla tumačenja postupaka te osobe.

Naravno, postojale bi možda situacije kada bi obelodanjivanje nekih budućih događaja ugrozilo veliki broj ljudi, ili neke više ciljeve, da ne lupam, normalno je ćutati u tom slučaju..... ako imaš stado koje ti veruje.
Ali odabrati ćutanje kao trajno rešenje za višak čula je, u najmanju ruku, besmisleno.

Предвидети будуће догађаје на основу вишка чула? :shock: Не. У то заиста не верујем.
Предвидети будуће догаћаје на основу логике, е то је сасвим друга прича.
За то је потребна мудрост а не вишак чула.
Мудар човек није човек?
Ко сам ја да процењујем да ли је то што мудрац ћути нормално или смислено?
 
Ne slažem se. Prorok koji ponešto ubode, prvo, nije prorok. I ja mogu ponešto da ubodem. Verovatnoća je takva.

Ali sama činjenica da ćuti kazuje da je pomiren sa sudbinom i da je ne dovodi u pitanje, nema duh i ne ceni svoju sposobnost. Sebičan je. Jedino što ga može objasniti jeste da nije čovek.

Posmatrati pasivno svet, propadanje ili uzdizanje, znati više od ostalih, a ćutati o tome..... obično egoistično proseravanje. Iz ugla tumačenja postupaka te osobe.

Naravno, postojale bi možda situacije kada bi obelodanjivanje nekih budućih događaja ugrozilo veliki broj ljudi, ili neke više ciljeve, da ne lupam, normalno je ćutati u tom slučaju..... ako imaš stado koje ti veruje.
Ali odabrati ćutanje kao trajno rešenje za višak čula je, u najmanju ruku, besmisleno.
Veoma paušalno rečeno, pogotovu boldovano. Proročstvo i mudrost nisu baljezgarije. Samo mudar čovek može postati prorok.
 
Znači svako ko ćuti je ujedno i mudar?

Recimo ja sad odlučim da ne progovorim ni jednu jedinu reč više... umire čovek u pustari ispred telefonske govornice, gledam ga, ali ja ćutim i mudra sam? WTF :confused:
 
За то је потребна мудрост а не вишак чула.

Za to je potrebno pitati Patka (koliko je uopšte bitno za razgovor) kakve je "proroke" imao na umu, možda je stvarno mislio na fizičare..... jer meni uopšte nije jasno kako je to mudrost potrebna za proricanje (predviđanje) budućnosti.

Ako misliš na nečiju sposobnost da pretpostavi hoće li to biti Toma ili Boris, ja bih to ipak nazvala inteligencijom, ne mudrošću.

A ako ćete vas dvoje da propovedate sada, postoje šanse da će zaključati temu, i prvi put mi prija ta ideja iz istog razloga.
 
Za to je potrebno pitati Patka (koliko je uopšte bitno za razgovor) kakve je "proroke" imao na umu, možda je stvarno mislio na fizičare..... jer meni uopšte nije jasno kako je to mudrost potrebna za proricanje (predviđanje) budućnosti.

Ako misliš na nečiju sposobnost da pretpostavi hoće li to biti Toma ili Boris, ja bih to ipak nazvala inteligencijom, ne mudrošću.

A ako ćete vas dvoje da propovedate sada, postoje šanse da će zaključati temu, i prvi put mi prija ta ideja iz istog razloga.

Па и није...:lol: Видовитој Зорки би мудрост само засметала... мислим... њена чула не би могла да дођу до изражаја...;-)

Хајде овако...
Имамо једног мудраца са вишком чула и једног приглупог са вишком чула. (При том не мораш уопште да ми објашњаваш која су то чула и одакле ти идеја да постоје:roll:)
Ко ће ћутати а ко причати?
А главно питање је ''Кога ћеш више ценити?''

Е, да. Ја нећу проповедати. Немам ни вишка мудрости ни вишка чула. :D
 
Lexa ti prosudjujes o cutanju iz ugla obicnog coveka a takvim ljudima
kad se jave vizije i prorocanstva, oni govore, bilo iz zelje da pomognu
bilo radi licnog interesa. Medjutim kad covek prodje kroz vrata mudrosti
on ZNA da mudrost i pricanje iskljucuju jedno drugo iz prostog razloga
sto iza tih vrata vaze drugi zakoni.
Omerta medju mudracima :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Takodje, mudrost i cula iskljucuju jedno drugo
 
Za to je potrebno pitati Patka (koliko je uopšte bitno za razgovor) kakve je "proroke" imao na umu, možda je stvarno mislio na fizičare..... jer meni uopšte nije jasno kako je to mudrost potrebna za proricanje (predviđanje) budućnosti.

Ako misliš na nečiju sposobnost da pretpostavi hoće li to biti Toma ili Boris, ja bih to ipak nazvala inteligencijom, ne mudrošću.

A ako ćete vas dvoje da propovedate sada, postoje šanse da će zaključati temu, i prvi put mi prija ta ideja iz istog razloga.

...............Totalno sam apolitican i nemam ni trunke prorostva u sebi nego samo mislim da sam inteligentan dovoljno da mogu to da vidim u skorijoj buducnosti (i to naravno, veze nema sa stanjem kod nas).
 
При том не мораш уопште да ми објашњаваш која су то чула и одакле ти идеја да постоје:roll:
Šta :confused:

Da ponovim, u temi ne piše mudrac. U temi piše prorok. On može biti i glup i pametan, ali ima jednu karakteristiku - na ovaj ili onaj način vidi (predviđa) budućnost. To je jedino što je bitno za temu.

Ja sam temu razumela kao pitanje - da li opravdavate (ili možda podstičete?!) ćutanje u slučaju da neko zna toliko više od ostalih ljudi? A mudrost i inteligencija tog čoveka mi uopšte nije delovala kao relevantna za temu. Iako je postavljena rečima koga biste više cenili. Zato rekoh pitaj Patka, jer možda ja stvarno grešim, možda je patak mislio na Muhameda ili Sidartu, ili čak Isusa. Ko zna, možda je to tema.....
 
Lexa ti prosudjujes o cutanju iz ugla obicnog coveka a takvim ljudima
kad se jave vizije i prorocanstva, oni govore, bilo iz zelje da pomognu
bilo radi licnog interesa. Medjutim kad covek prodje kroz vrata mudrosti
on ZNA da mudrost i pricanje iskljucuju jedno drugo iz prostog razloga
sto iza tih vrata vaze drugi zakoni.
Omerta medju mudracima :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Takodje, mudrost i cula iskljucuju jedno drugo
Da, ja prosuđujem iz ugla običnog čoveka, mislim da sam tu bila dovoljno jasna. O svecima i mudracima, iako bih možda želela, ne znam mnogo pa se nešto i ne oglašavam. Možda sam mudra zbog toga? :lol:
Ali iole razumnom čoveku ćutanje je svojstveno samo kada nešto ne zna.
Ovi iz teme znaju recimo suviše. Njihovi motivi su nebitni, nije u prirodi čoveka da ćuti, ili da bar ne reaguje na saznanje. Napisala sam da, u tom slučaju, ne možemo govoriti o ljudskom biću, uopšte.

I otkud sad opet mudrac? Stvarno, evo ja sam zbunjena, yel obrisao on neki tekst u međuvremenu? Ili su možda modovi..... :shock: :confused:
 
Licno imam averziju prema prorocima...vecinom svoja prorocanastva tako lijepo upakuju,a ljudi sami izvode svoje zakljucke,svako gledajuci iz svog ugla,i kako im u datoj situaciji odgovara.Ovo je pretezno igra sa ljudskim umom.:D
 
Slusam onoga u mojoj glavi.
Doduse, po glasovima bih rekao da ih ima vise.
Kaze da nema odgovore na univerzalna pitanja, i nagovara mene da ih trazim.
Odgovore na obicna, kratkorocno vazna pitanja skoro redovno nabode, mada ima losu osobinu da ne priznaje promasaje nego smislja izgovore.
Ponekad razmislja kao forest gamp...
 
Lexy lady, mudraca smo ubacili cisto da bi napravili razliku
izmedju proroka koji prica i koji cuti, ne moramo da ga zovemo
mudrac, moze da bude i kolaboracionista.
Ako kazes da o takvim ljudima ne znas mnogo, zasto
kazes da je to egoisticno proseravanje, da to nije covek,
da je cutanje nerazumno i da to nije u prirodi ljudi.
Onaj koji zadobije znanje o delovanju sudbine, samim tim dobija i znanje
o tome da u tocak sudbine ne sme dirati.
 
Ako je sudbina upisana negde i nekako jedan prorok to zna i vidi...zasto bi je otkrivao??? kada bi svako na svetu znao sta ce sutra uraditi, nista nece uciniti da to promeni.
kada bih ja znala kako ce moj zivot teci u narednih 10 godina, ne bi mi se ni zivelo... cemu onda zaintrigiranost onim sta ce nam sutra doneti?
opredeljujem se za onog koji cuti.
a sad, generalno posmatrano, ne verujem ni u jednog ni u drugog. svako gradi svoju sudbinu, svako sebi pravi put kroz zivot...i taj put je nepredvidiv.
 
@kojica

Šta te čudi?
Misticizam pod vidom religije, koja je u svakom izgrađenom i samosvesnom društvu dobrodošla kao deo poštovane tradicije, na Krstarici ima svoje mesto na podforumu Kultne teme.
Zar vidovnjaštvo ne spada u misticizam? :razz: Odakle ono na Filozofiji, a ne na Kultnim temama? A uz to, nije ni tako društveno prihvaćeno kao religija, dakle, ni približno aktuelno.
To je objašnjenje mog komentara. A tvoji smajlići znače - šta? :-| Ako ti nije teško, objasni mi pls.
Moguće da pogrešno tumačim, ali imam utisak da se vrši negativna selekcija. :)
 
proroka koji je toliko dobar da može da sve predvidi šta će biti u sledećih 5000 godina, ali neće da priča šta će biti sutra ili za godinu?
Ili proroka koji po nešto ubode, a često prorokuje šta će biti sutra i do sledeće godine?

Da li oba proroka imaju razloga za ono što čine?Ili što ne žele da čine?
Kako tumačite te razloge?
pa ne cenim nijednog vise, deluje kao da obojica rade u skladu sa svojim mogucnostima... ovaj sto zna vise, mozda ima razloge sto cuti o neposrednoj buducnosti. ovaj koji zna manje, slobodniji je da otkriva jer ne sagledava posledice svojih otkrivanja... tako nekako, ako sam razumela dobro temu
 
Pitanje prosto, a put ka spoznaji....

Koga više cenite, vi lično, proroka koji je toliko dobar da može da sve predvidi šta će biti u sledećih 5000 godina, ali neće da priča šta će biti sutra ili za godinu?
Ili proroka koji po nešto ubode, a često prorokuje šta će biti sutra i do sledeće godine?

Da li oba proroka imaju razloga za ono što čine?Ili što ne žele da čine?
Kako tumačite te razloge?

hehe... a kako ti znash za ovog prvog da predvidja tachno ako ti nije rekao shta ce se desiti sutra i sl? :roll: hm... polazeci od pretpostavke da za 500 godina necu moci lichno da se uverim u njegove prorochke moci odustajem od pomisli da mu verujem a samim tim i da ga cenim... a ove shto nagadjanjem poneshto i pogode takodje ne cenim ali me tu i tamo zabave...:D
 
Pitanje prosto, a put ka spoznaji....

Koga više cenite, vi lično, proroka koji je toliko dobar da može da sve predvidi šta će biti u sledećih 5000 godina, ali neće da priča šta će biti sutra ili za godinu?
Ili proroka koji po nešto ubode, a često prorokuje šta će biti sutra i do sledeće godine?

Da li oba proroka imaju razloga za ono što čine?Ili što ne žele da čine?
Kako tumačite te razloge?

Jes' ti patak cugnuo koju kad si postavio ovo pitanje???
Šta ja ima da cijenim jednog više ili manje.
Različiti su i eto.
 

Back
Top