Moć podsvesti

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Nisam nešto originalna i dosetljiva, koristim naslov jedne knjige da dam i ovoj mojoj temi nekakav naziv...

Čitam nešto o Frojdu nekoliko dana i u to vreme, tumarajući na ovom pdf, videh da postoji jedna tema koja raspravlja o tome koliko je jak udeo podsvesnog i nesvesnog u našem životu... Ali ja nešto konkretnije želim da postavim da bude teza...

Radi podsećanja (ili informacije), Frojd je čitavu svoju koncepciju izgradio na uticaju nesvesnog (zanemarimo seksualne nanose u njegovoj teoriji)...

Interesantno je čuveno njegovo poređenje psihičkog života sa ledenim bregom koji plovi morem, i veći deo mase se nalazi ispod P vode (nesvesno), a neznatni deo je iznad (svesno).

Pa se tako, između osalog, postavlja pitanje: kada smo suočeni sa preteranom i nemotivisanom ljubavi, nije li u pitanju psihološka obrada mržnje prema osobi kojoj je usmerena tako napadna i neuzvraćena ljubav?

Ja sam imala (sretala) u svom okruženju neke osobe koje su tako... umišljale da vole, volele i preuveličavale to... verovale da vole...

Kao i uvek, hvala na ozbiljnim odgovorima.
 
Ja sam imala (sretala) u svom okruženju neke osobe koje su tako... umišljale da vole, volele i preuveličavale to... verovale da vole...
zanimljivo...za odredjeni broj ljudi sam oduvek bila ubedjena da upravo to rade...preuvelicavaju iz nekog meni neznanog razloga i to tako nekako napadno i neprijatno...jes da nema veze sa temom,ali mi privuklo paznju :)
 
Cini mi se da ti je tema vise za Kultne stvari ili Filoyofiju nego za Ljubav i moda.
Ovde se najvise skupljaju emotivci (i podkecivači) i od njih ćes dobiti odgovor koji je prvenstveno emotivno motivisan.
 
Mislim da to rade ljudi koji su zeljni i gladni ljubavi.Odnosno osecaja da vole i budu voljeni da dobijaju i pruzaju.Svi mi,koliko god bili razlicti,kakva god iskustva imali,itd jednostavno smo rodjeni sa tom potrebom da budemo voljeni i da volimo naravno.A kada covek prezivi mnoga ljubavna razocaranja ili jednostavno izgubi se u toj potrazi za pravom osobom,skoncentrise se na tu neku osobu,i jednostavno pokazuje svoju prirodnu potrebu-da voli.Umisli da voli,pokusava da utoli glad.Nema to veze sa mrznjom,to je se jos jedna ljudska potreba-ljubav.
 
Moguće je, ali ne isključivo povezano sa neuzvraćenom ljubavi neke treće osobe, ako sam dobro razumela..... sad da ne blatim, ali X devojaka znam da su se udale za nekoga koga znaju, lupam, 1, 2, 3 meseca, pošto su raskinule sa osobom sa kojom su bile isto toliko..... godina. Ili više.
E tu nije neuzvraćena ljubav, ali jeste razočarenje.

Onda, ima i onih koje jednostavno uzmu ono što mogu tada, pa da ne bi sve to ispalo patetična farsa, pred drugima a i tim nekim njim (pravo je pitanje kakav je on u toj stvari) izvode svoj mali šou "ja te volim najviše na svetu" :( pomalo tužno je to..... al' razumem ih, što je najgore.
 
to je lekso projekcija ljubavi na drugi objekat;)
@tema
sto bi prosto kad moze komplikovano
mada jeste zacudjujuce
kad se npr. ti nekome nevidjeno dopadas a on tebi ama bas nikako
i ocigledno ste potpuno razliciti svetovi
verujem da se izmedju ljudi nekada oseti jaka energija i da se u odnosu prema drugom coveku ispolje odredjene potrebe
sto ljudi ne umeju da artikulisu
i nazivaju nekim pogresnim imenom, izmedju ostalih i ljubavlju
 
za SKVO :

prosto sa slut valjda :) bila si promiskVitetna :lol: znas cake (mada za mene je to u sex. smislu a ne kissing and vatachenje )
za vezu vidis da je komplikovano - goldi vs ........iha ...klon...trazi pametnog ,mladog i da ima para i dete kad se njoj prohte :lol:

Ne stvarno ako mi odgovoris ...

zasto bi se njemu dopadala devojka koja je dvolichna ,nezainteresovana za njegove potrebe da ne kazem probleme ?? Jel se ona to pravila samo malo looda ili je prosto takva hm ?
I uz to joj govori da nije onakav kakv joj se cini,ako je iskusna trebala je to presecji,ovaj put nije trazila "letnju shemu" (pesma iz prslook benda)

ti si mnogo hrabra skvo :ajde iskreno odgovori.Ne moras me se plasiti ja tudje devojke ne diram ni udate ( pogotovo osobe koje mi kazu preko neta pa ne znam te kao doci cu ti na prag ,jok pa ThE best da cu zvati sve za ljubav!!! )

sta goldi trazi kod dechka kad podrazumeva int. uostlom sto otvrara toliko klonove i pricha kako je stidljiva ,kad sam joj jos lepo rekao da moze sa mnom da prica o svemu i uz + starija skoro 10 godina. znas sa koliko bih se dogovorio sa samoukom i slc. za 2-20 minuta a sa njom ne mogu godinu dana i svu krivicu svaljuje na mene koji sam radio da bih izdrzavao porodicu platio veliki bill za telefon 8000 + je nazvao ,i n_i_k_a_d_a me nije nazvala ,sve sa skrivenog pre 12 h (lujka )a prica ozbiljno,nesto oce niste zene feeer : treba da razumete koliko muski spavaju,mi momci jos free we can ,a onda da prichate nesto drugo ,zasto u..zasto goldi kaze nije dzora a ponasha se tako :? sta jel to kao pms treba da izdvojim 20 eura za fosila koja je ochajna na slikama. ja imam mnogo razloga za sebe ali vise nemam kad je ona u pitanju jer devojka je bezobraazna jedn. ako sam ja nepismen i trudio se da joj pojasnim neke stvari da bi lakse komunicirao nije morala,koji je njen problem :shock:
odnosi sa majkom,previse osama i ljubimci,ako mi ne kaze ne mogu,da znam (imam precha posla od nje )

KAKO sa devojkom da komuniciram ozbiljno kad je sama neozb. i zeli da ostane neotkrib\vena ???

Iako je nisam zeleo ,ali donja glava kad je diktirala tempo ja sam se opet nekako suzdrzao,a sad ,a sad kad nisam siguran gde se nalazi i broj sam obrisao (istinsk!) vise ,nemamga,ponovo nesto tu mulja,ona mora da zna da sam ja u fazi josh, i da ja moram da ebem ako ne ja cu prsnuti ,svisnuti josh vise.
 
Ja sam imala (sretala) u svom okruženju neke osobe koje su tako... umišljale da vole, volele i preuveličavale to... verovale da vole...

Kao i uvek, hvala na ozbiljnim odgovorima.

Kako uopšte neko može da umišlja ili veruje da voli :shock:

Pa sama ljubav je toliko iracionalna i razlozi zašto nekog volimo mogu da budu i krajnje glupi, ali ako naši osećaji govore drugačije, tu velike filozofije nema .... i daleko od toga da ljudi ''umišljaju'' ljubav ili da veruju da vole.... Tu tvoju formulaciju nisam baš najbolje shvatila.

Uostalom, kako ti možeš da znaš da tvoja ljubav nije umišljena, u odnosu na moju npr. Koji su kriterijumi za ''neumišljenu ljubav'?
 

Back
Top