Operacija srca

danijelabeljan

Početnik
Poruka
11
Prvi put se javljam,ali vas citam odavno.Imam brigu oko majke koja sutra ide u Institut Dedinje na operaciju by-pass-a i hitnu revaskularizaciju miokarda.
Zanima me da li neko ima neka iskustva u vezi s tim. Bojim se ihoda i njenog oporavka. Osim toga ne znam kada da odem u BG, posto zivim u Nisu, i radim kod privatnika. Koja je procedura nakon operacije. Kajem se sto sutra ne mogu da podjem s njom, a opet samo bih je otpratila do bolnice. Molim Vas da mi neko napise nesto ako ma sta yna o ovoj vrsti zahvata. Srdacan pozdrav:cry:
 
Zavisno od stanja pacijenta i stanja miokarda te ostecenja miokarda i zapusenja krvnih sudova (posto nam nista niste napisali, kao da smo vidoviti) - ove intervencije mogu biti prilicno rutinske i zavrsiti se kompletnim oporavkom i dugotrajnim srecnim zivotom pacijenta a mogu se i iskoplikovati. Utom smislu leppljiva tema Obavezno procitati pre postavljanja pitanja.

Sta to znaci - radite kod privatnika? Je l on neki robovlasnik koji nece da Vam da slobodni dan ili sta je problem da dodjete za Beograd? Najbolje ce VAm moci dati informaciju o svemu sto zleite da znate lekar koji operise VAsu majku.
 
Postovana, TACNO NA DANASNJI DAN prosle godine,primljena sam na Kliniku Dedinje,a vec 25.01. sam i operisana! Radilo se suzenju dve arterije srca(95% i 85%),pa je uradjen dvostruki bay pass!Operisana sam ujutru u 8 sati,u toku popodneva sam se nekoliko puta budila,da bi uvece bila potpuno budna!!!Ujutru sam izasla iz sok sobe,drugoga dana sam ustala,a petoga dana izasla iz bolnice!!! Imam 56 godina,odlicno se osecam i bas danas se intenzivno prisecam prijema u bolnicu jer je godisnjica!!! Ne sekirajte se ,ekipa lekara je fenomenalna,sve ce proci kako treba! Sto se poseta tice,GRIP uzima maha,treba se cuvati pa je mozda bolje ne preterivati sa posetama! Bila sam svedok odlaganja odlaska kuci upravo zbog visoke temperature ili kaslja!Vasa mama ce dobiti KOMPLETNO UPUTSTVO o daljem lecenju,ponasanju,kontrolama... i verujte za godinu dana to ce biti samo ovo sto ja sada osecam- zadovoljstvo da sam otisla na operaciju na vreme! Pozdrav!
 
Zahvaljujem na odgovorima, izvinjavam se zbog nekompletnih informacija koje sam dala, ali sam bila jako uspanicena da bih detaljnije pisala.Osim toga laik sam u oblasti medicine, pa da bih konkretno bilo sta napisala moram da minimiziram ovaj e-mail, jer sva dokumenta imam skenirana na jednom folderu; sve mi je to vrlo komplikovano, pa ipak:
LM:stablo b.o.
LAD: bez znacajnijih stenoza
LCx:dominantna, pred odstupom velike Om1 grane, LCx suzena 85-90%. U daljem toku bez znacajnijih stenoza.
RCA: minorna, bez znacajnijih stenoza
Zakljucak: Indikovana je zamena aortne valvule i hiruska revaskularizacija miokarda baypass RCx.
Ovo je izvestaj lekara sa koronorografije, sa Dedinja.
Pored ovog problema, moja majka ima Anginu pectoris crescendo(? ma sta to znacilo), Stenosis ostii arteriosi sinistri, ... i jos nekoliko "recenica" , sve na latinskom, tesko razumljivo za obicnog smrtnika.
A to sto ste pitali: da li je moj poslodavac robovlasnik- nije, Naprotiv, glupo sam formulisala. Radi se o tome da ne znam da li cu majci biti potrebnija sada, ili za koji dan, ili kad izadje iz bolnice... U tom smislu ne mogu svaki cas da trazim slobodne dane. Nije fer sto ste tako okrutni u obracanju.
Mozda ni ovo nije najpotpuniji opis stanja moje majke, ali napominjem da lose baratam ovim strucnim terminima, a meni treba laicki odgovor zasnovan na konkretnom slicnom iskustvu.
Hvala sto ste mi objavili pitanje.
 
A to sto ste pitali: da li je moj poslodavac robovlasnik- nije, Naprotiv, glupo sam formulisala. Radi se o tome da ne znam da li cu majci biti potrebnija sada, ili za koji dan, ili kad izadje iz bolnice... U tom smislu ne mogu svaki cas da trazim slobodne dane.
.

Najvise ces joj koristiti kad je puste kuci,jer ce joj trebati pomoc oko svakodnevnih aktivnosti u pocetku.
Dok je u bolnici imace dovoljnu negu od strane osoblja.
 
Cao, ponovo ja. Majka mi je danas operisana, po recima sestre koja se javlja na telefon informacija, na intenzivnoj nezi je, budila se nekoliko puta nakon anestezije i da je sve je o.k. Brine me jedino to sto je rekla da je na aparatima za disanje, da je to normalno zbog prirode operacije. Da li treba da se brinem oko toga, ili je zaista to normalno?! Jos je rekla da ce i sutra biti na intenzivnoj.... Molim za odgovor
 
Posto se radi i o operaciji zalistka,a ne samo o by pass operaciji, zbog dinamskih promena u cirkulaciji,ovi pacijenti se duze zadrze u intenzivnoj nezi(u moje vreme je jedan dedica bio 5 dana u sok sobi),a postoperativni tok im je malo tezi nego kod onih dge je uradjen samo by pass!! Ne sekirajte se!Pozdrav!
 
Cao, ponovo ja. Majka mi je danas operisana, po recima sestre koja se javlja na telefon informacija, na intenzivnoj nezi je, budila se nekoliko puta nakon anestezije i da je sve je o.k. Brine me jedino to sto je rekla da je na aparatima za disanje, da je to normalno zbog prirode operacije. Da li treba da se brinem oko toga, ili je zaista to normalno?! Jos je rekla da ce i sutra biti na intenzivnoj.... Molim za odgovor

Nemas razloga ni za kakavu brigu,to je potpuno normalno u prvim stima nakon operacije.
U nekim slucajevima pacijenti "na aparatima" budu i dan-dva.
Pavilno disanje ne moze odmah da se uspostavi nakon tako dugih operacija.
 
Danjela, moj otac (1932 god.) je operisan 22.01. Uradjen je dvostruki bajpas. Potpuno sam iznenadjen brzinom oporavka svih pacijenata koje sam video u bolnici. Pusten je kuci nakon 6 dana. Najveci problem je rana na nozi.

Budi bez brige. Tvoja majka ce moci normalno da se krece po izlasku iz bolnice. Zaista nije potrebna neka posebna nega koliko god da ti to sada izgleda neverovatno.
 
zao mi je sto sam tek sada videla o cemu pisete,ako nekoga jos nesto zanima operacija srca neka mi se javi.Radim kao instrumentarka gde svaki dan op. srce.....I mogu da vam dam odgovor,ako vam je potreban....
 
Mnogo hvala na podrsci i korisnim informacijama svih ovih dana.Zelim da kazem da je moja majka (1947godiste), operisana je prosle srede, dva dana je bila "na aparatima", u petak je vec lezala na poluintenzivnoj, u subotu vec super zvuci i od tada pa nadalje, kako ona kaze, iz sata u sat, sve bolje i bolje. Hocu da kazem da se oporavak zaista brzo odvija, neverovatno...Ljudi hvala na svemu. Zelim vam dobro zdravlje i dug zivot.
 
Pozdrav svima.Slabo koristim forume ali me briga naterala da malo "googlam" pa naleteh na krstaricu.Naime majka mi je operisana pre 20-ak dana u institutu u Sremskoj Kamenici i otpustena je kuci.Ali me brine povisena temperatura koja ne spada od dana operacije pa do danas. Temperatura se krece od 37,2 do 38,6. Molim za odgovor i unapred hvala
 
Moze li mi neko pojasniti ovu dijagnozu: Aorta svijetlih zidova,normalnog dijametra u korjenu,ocuvane separacije AoV trolisna,sa AR 2+.Lijeva pretkomora dilatirana 49mm,bez stranih masa u njoj:lijeva komora normalnih zidova i kavitarnih dimenzija,ocuvane EF oko 60%.Mitralna valvula fibrozno izmijenjena uz MR 2-3+ i sistolno podrhtavanje PML.Desna komora normalnih dimenzija uz TR 1-2+ i kompetetna PV perikard bez slobodne tecnosti. Da napomenem da je predlozena operacija,o kakvoj se operaciji radi kakav je ishod itd.
 
Nema, zato sto smo resili da Vas nateramo da naucite da pitate svoje lekare ono sto Vas zanima dok ste u ordinaciji.
Dodjete na forum, prepisete nalaz bez ijednog relevantnog podatka o pacijentu i ocekujete da Vam iz rukava izbacimo sta je u pitanju, kakva je operacija u pitanju, i ishod.
Pa nismo vidoviti.
Mozemo samo da pretpostavimo da je izmenjena valvula i da se verovatno savetuje zamena, ali i ne mora to biti u pitanju.
 
Kakvi podaci trebaju o pacijentu,osoba je zenskog pola starosti 61 god.a pitao sam lekara kako da nisam pa on je i predlozio operaciju ali zeleo bih da cujem i jos necije misljenje a ne samo jednog dr.
 
Ako zelite jos necije misljenje uzmite papire i nalaze pa se zaputite u jos neku kardiolosku ordinaciju - neozbiljno je uopste traziti misljenje o tako ozbiljnoj stvari preko interenta na nevidjeno, a neozbiljno bi i od nas bilo da Vam na nevidjeno i bez papira, nalaza, i poznavanja i pregleda pacijenta damo bilo kakvo misljenje na tu temu.
A nije zgoreg procitati lepljivu temu "Obavezno procitati..."
 
Upravu ste ovo je preozbiljno pitanje za forum a naravno da cu otici u jos neku (ne jednu) kardiolosku ordinaciju ali sam mislio da mozda i ovde ima neki iskusan kardiolog pa da procitam i njegovo misljenje, pozz..
 
moj stric je operisao srce- bajpas isto dvostruki prije dvadesetak godina
i dan danas ne pije vodu
samo pivo i rakiju
doduse on je operisao u hjustonu posto tad nije bila rutinska operacija kod nas..velika je bila smrtnost
 
Moram opet da pitam pa ako neko hoce neka mi odgovori,radi se o operaciji zamene zaliska a uz to je i leva komora uvecana jer kod zdravog srca stane oko 50ml krvi a u ovom slucaju je 93 ml (skoro pa duplo) pa me zanima kako ce ovo uvecanje uticati na funkciju srca posle operacije.
 
Ja sam očekivala da će posle zamene valvule celo telo da mi funkcioniše drugačije. Mislila sam da ću sad imati eksploziju kiseonika, pa predivan ten, pa dobru cirkulaciju - a ono ništa. Svo vreme pred operaciju sam bila u nekoj euforiji i jedva sam čekala da se probudim pa da osetim čudo neviđeno - kako je to imati normalno srce. Ispostavilo se da posle buđenja čovek ima sasvim drugih briga, a ovog sam se setila tek negde desetog dana i baš sam se slatko nasmejala. Prošlo je 10 meseci, i dalje se lako zamaram jedino što više nemam vode u plućima. Nažalost, takvo srce je godinama trpelo, operacija je sprečila daje pogoršanje, ali ono nikada neće biti normalno.:bye:
 

Back
Top