Operacija srca

Evo je cura, juce sam stigla iz bolnice. Svima puno pozdrava i poljubaca. Operacija je uspela, pacijent je preziveo. Danas je tek sedmi dan od operacije, tako da sam jos iscrpljena i mozda vec sutra napisem sve detalje. Htela sam samo da vas pozdravim i zahvalim za podrsku, koju ste mi dali pre operacije. Niste ni svesni koliko ste mi pomogli. Institut Dedinje je zaista SVETSKI.
Cujemo se uskoro:cmok:
 
Tek sam danas videla ovu temu.POzdrav Tajamashi drago mije da je sve dobro proslo.I ja sam u martu 2007 operisala srce.Uradjena su 2 bypassa od predvidjenih 3.Takodje "iz punog zdravlja".Imala sam skoro 43god.Bila sam nasmejana, vedra,bila sam gl.sestra velikog odeljenja gradske bol.Sve sam mogla,i postizala....samo u zadnjih nekoliko meseci nesto sam se osecala umornije,kao da posustajem, cesto mi se samo lezalo a nista me nije bolelo...Doduse ruku na srce bilo je u toku predhodnih godina nekoliko vevih stresova-ali pa svi ih imaju.posao mi je odgovoran i stvarno naporan,ali ja to resavam o.k.uvek izadjem na kraj sa svim problemima -ima i tezih.Sviu mojoj porodici{po muskoj liniji}imaju kv oboljenja,neki i dijabet a otac umro posle 2 infarkta od cvi.-predispozicija,ko u danasnje vreme to nema,pa sve se nasledjuje.Otkriven mi je 2005 dijabetes,pocela sam da uzimam lekove...jedva sam prihvatila da ga imam.prosloje nekoliko mes.pre nego sam prihvatila th. i iole HDR.Nije bitno sto sam med. ses.U mom slucaju to je bila otezavajuca okolnost -samo je pomogla da minimiziram svoje stanje, a u tome su mi svesrdno pomogli lekari sa kojima sam radilai kojima sam bila drag saradnik.tada sam naucila PACIJENT U BELOM NIJE DOVOLJNO PACIJENT ,DOK NE BUDE KASNO.
A da,pusila sam-samo po5-6 cigareta dnev.,uto samo u drustvu,a pasivno svako pre podne,po....Gojazna sam...sta cu kad volim da spremam -,i u tome sam odlicna.I na kraju
svoju "umerenu" hipertensiju i tahucardiju "od debljine i stresa " "uredno" regulisem tab. Prinorm 2x1/4.
EPILOG: avgust 2006-INFATKT DONJEG ZIDA, mali kazu,nije opasno povedi racuna samo je NON Q, sta god to znacilo kardiolozima.I povelaa sam racuna ozbiljno,ALI SE NIKAKO NISAM OPORAVLJALA,BILO JE SVE GOREDok dete ne zaplace majka ga ne uzima... ERGO test POZITIVAN,Stigla sam na koronarografiju.:
NALAZI : VISESTRUKA ZAPUSENJA NA LAD sis.[2 po95,90%,na Circumflexu 2 po90i65%) I na DCA 100% na gornjoj trecini.Za moju srecu glavno stablo slobodno.
Za nanedna 4.mes moj zivot,a sto je najzalosnije i zivot moje porodice promenio se 100%.
Najvazniji motiv da izborim moju borbu bila su moja deca kojima sam jos i te kako potrebna.operisana sam u S.KAMENICI.operacija nije uspela 100%.Predvidjeni pass na DCA nije mogao da se izvede,ali ja sam ziva.I na tome sam jako zahvalna celom timu na institutu u Kamenici-tamo su vrhunski u svakom smislu.Vaeujte mi da nije rana na telu,bezmalo biste rekli da ste u nekoj banji.Po izlasku iz bolnice je opet bilokompl.(Perikarditis,prelazak na insulino th.,3 mes.sam patila od nesanice)Ali kao uvek u zivotu,sve ima svoje trajanje i kraj.
Odlicno sam se oporavila i posle 6.mes.pocela ponovo da radim svoj posao.
Ubrzo sam shvatila da sam precenila sebe,ali sta je tu je idemo dalje.
OVOLIKO SAM VAS SVE SMORILA SVOJOM PRICOM SAMO DA BI PORUCILA DA NIKADA NE TREBA MINIMIZIRATI ZDR.PROBLEME,JER PO PRAVILU UVEK POSTAJU VECI.ALI I KAD POSTANU STVARNO VELIKI-NIJE KRAJ DO SAMOG KRAJA.
TEK POSLE OPERACIJE,PREDSTOJI VAM STVARNO VELIKA BITKA DA OCUVATE TAJ NOVI ZIVOT KOJI SU VAM DALI HIRURZI STOJECI U MESTU I RADECI NAD VASOM SUDBINOM 5,6, I VISE SATI. TO NIKAKO NIJE "SAMO".TO JE JOS JEDNA PRILIKA DA OPET POSTANETE VECINSKI VLASNIK SVOG ZIVOTA,DA OPET VIDITE SVOJE NAJDRAZE,DA UZIVATE U MNOGIM STVARIMA KOJE VOLITE,DA SE PROBUDITE I DISETE.TO VAM JE JOS JEDNA PRILIKA DA NAUCITE DA VOLITE I CENITE SVOJ ZIVOT I DA SE PAMETNOI ODGOVORNO ODNOSITE PREMA NJEMU.

JA TO JOS UCIM,NISAM NAJBOLJI DJAK, ALI NADAM SE DA CU IMATI DOVOLJNO VREMENA....POZZZ
 
Tajamasha zelim ti sve najbolje, brz i kompletan oporavak.Polako i slusaj lekare i svoje telo oni najbolje zna sta i kad mozes i smes i naravno zdrav stil zivota je recept za oporavak i dug zivot.Samo napred. :bye: :cao:
 
Moze li neko ukratko objasniti o koliko teskoj operaciji srca se ovde radi
1.Rekonstrukcija mitralnog zalistka
2.Anuloplastika trikuspidnog zalistka
Intraoperativna procena sa TEE
Unapred zahvalan
 
Moze li neko ukratko objasniti o koliko teskoj operaciji srca se ovde radi
1.Rekonstrukcija mitralnog zalistka
2.Anuloplastika trikuspidnog zalistka
Intraoperativna procena sa TEE
Unapred zahvalan

Nezahvalno je i nerelevantno davati bilo kakve procene na osnovu ovih podataka.
"Tezina operacije" je relativan pojam i zavisi od mnogo,cesto heterogenih,faktora.
Cak i sama tezina zahvata nije jedino bitna,jer joj sledi postoperativni oporavak,koji isto moze da nosi neke rizike i komplikacije,srecom-retke.
Ni jedna operacija nije apsolutno "bezbedna",ali,ako je za utehu i ohrabrenje,operacije na otvorenom srcu se odavno uspesno i rutinski obavljaju.
Za pacijenta je najznacajnije da posle operacije pruzi svoj maksimum u postovanju uputstava o ponasanju u daljem toku zivota.
Znam da nije ocekivan odgovor,ali...verujte u dobar ishod.:bye:
 
Dragi moji, odavno se nisam javljala. Malo sam se preforsirala i sada ispastam. Zbog prevelike aktivnosti pocele su male aritmije, promenjena mi je terapija, malo sam se smirila, pa ce valjda biti dobro.
Povod mog javljanja je obaveza, koju osecam, da napisem nesto o Institutu na Dedinju. Ovih dana slusam na TV price o jako losem stanju u nasim porodilistima, o nekorektnom odnosu osoblja, i lekara i med. sestara prema porodiljama, tj. pacijentima.
Nasuprot tome Institut je svetski. Osoblje, lekari, sestre su toliko organizovani, ljubazni, predusretljivi, da ne mozete verovati da se to desava kod nas. Kada vas prime, ne morate o niocemu da razmisljate. Sve ide po dobro uhodanoj proceduri, svi su ljubazni, obracaju vam se sa postovanjem. Sve sto vas interesuje odmah vam objasne. U operacionoj sali vas docekaju sa osmehom na licu, u sok sobi su stalno pored vas i obsluzuju vas neprekidno 24 sata, u poluintenzivnoj nezi imate osecaj da se nadmecu ko ce biti ljubazniji prema vama. Nije mi jasno odakle im tolika snaga. Isto je i u bolesnickim sobama. Sestre se utrkuju koja ce biti ljubaznija, kao da se snima neki film, a ne da je java. Posto je ministar za zdravlje obavesten o losem stanju u porodilistima, nadam se da je obavesten i o dobrom stanju u Institutu na Dedinju. Ako smem da navodim imena kardiologa, koji su na svetskom nivou, o njima je ovih dana pisano i u novinama, kada je dolazio prof. iz Pariza da operise cetiri pacijenta, besplatno, sa srcanim manama. To su dr.LJilja Jovovic, dr.Slobodan Micovic, direktor Djukanovic i mnogi drugi. Svi su stvarno klase i velika je privilegija da vas oni operisu.
 
Bravo, za Dedinje.

Ljubaznost, lepa reč i profesionalni odnos, nešto čega sve manje ima u našem okruženju.

“Kao da se snima neki film”, osim što ste me nasmejali, tužno je, ali zaista smo, izgleda šokirani kada nam se dogode ovakve, trebalo bi, normalne stvari koje, eto, nisu uobičajene.

I ja se nadam, da je gospodin minister obavešten, jer vaše iskustvo sigurno nije usamljeno, a “dobar glas daleko se čuje”, pa verujem da je bar neki od njih dopreo i do njega.
U svakom slučaju, šteta je što mediji malo više pažnje ne posvećuju ovakvim slučajevima i pozitivnim iskustvima, mada ko zna, možda će i ovaj vaš post pročitati
neko ko će poželeti da nešto napiše ili snimi prilog o divnim ljudima koje ste pomenuli.

Želim vam sve najbolje :)
 
Drago mi je da je sve proslo u najboljem redu kako smo i ocekivali i da ste sa Instituta otisli sa dobrim iskustvom i minimalnim stresom. Pazite na sebe i budite dobri prema svom srcu! :)
Brvao za kolege sa Dedinja, ali i za Vas jer ste se setili da ih pomenete.
 
Pa jaki su naši kardiohirurzi, a u kakvoj besparici rade - pravi su supermeni!
Eto, profesor Ristić JEDINI NA SVETU operiše srce (zaboravih koja vrsta operacije) u lokalnoj anesteziji.
 
Može li neko da mi odgovori? Moj otac ,1947 god( iz Republike Srpske). je od novembra na listi čekanja za operaciju četvorostruki bypass na klinici Dedinje.Jedina informacija koju smo uspjeli da dobijemo je da je 38-i na redu,ali ne i šta to znači vremenski.Da li neko zna kojom brzinom se dolazi na red,s obzirom na tu poziciju,čemu da se nadamo....
 
Mislila sam da necu vise morati postavljati pitanja u vezi moje operacije ali sam se prevarila.
Da li neko zna koja hrana sme, a koja ne sme da se jede u vezi INR-a. Pijem Sintrom i INR mi je uglavnom 3, sto je sasvim solidno. Cele prosle nedelje sam jela uglavnom zelenis, kupus, blitvu, zelenu salatu, rastan i pri istoj terapiji INR mi je pao na 1,7, sto naravno nije dobro. Nezvanicno sam saznala da je to posledica konzumiranja zelenisa i da moram da smanjim ili cak izbacim iz ishrane tu vrstu hrane. Zato vas molim, ako neko zna, da mi to napise. Naravno, ja cu pitati svog kardiologa ali nije naodmet cuti i iskustva drugih. Unapred hvala.
 
Može li neko da mi odgovori? Moj otac ,1947 god( iz Republike Srpske). je od novembra na listi čekanja za operaciju četvorostruki bypass na klinici Dedinje.Jedina informacija koju smo uspjeli da dobijemo je da je 38-i na redu,ali ne i šta to znači vremenski.Da li neko zna kojom brzinom se dolazi na red,s obzirom na tu poziciju,čemu da se nadamo....

Dnevno se obavi 12 operacija(6 sala po 2 operacije).Oni koji plate privatno idu preko reda,kao i veze i vezice(i jednih i drugih nema puno).Nadam se da ce Vas otac brzo biti operisan!Iskren pozdrav!
 
Lisnato povrće i banane drastično smanjuju INR. I neki multivitamini.
Ne treba, naravno, da ih izbaciš iz ishrane, ali vodi računa šta jedeš dan-dva pre vađenja krvi (jedi kao i inače, ne da se baš tad napucaš kupusa i banana). Lekar određuje dozu antikoagulanta prema tvojim vlastitim potrebama (nekome se INR menja brzo a nekome sporo) a cilj je da možeš da vodiš normalan život a ne da se svega odrekneš.
Nažalost, i ja sam od onih kojima INR strašno varira, ni posle godinu i po još mi nisu odredili stalnu šemu Farina.
 
Pozdrav svima operisanim i onima koji cekaju na red. Prijavio sam se na ovaj forum sa zeljom da izmenim iskustva o zivotu posle operacije srca. U maju 2006, u 54 godini, operisan sam na Dedinju - hirurg je bio Dr Slobodan Micovic (divan mladi covek). Uradjena mi je zamena aortnog zaliska i ushodnog dela aorte (Bentall). U oktobru iste godine vratio sam se na posao i trudim se da sto aktivnije zivim. Muce me ceste ekstrasistole, ali se borim iako sam po prirodi pesimista (citaj kukavica). Kardiolog je zadovoljan, smatra da sam se dobro oporavio i da moram da poradim na tome da prihvatim smetnje koje imam kao nesto sto naprosto mora da bude tako. E sad, to je ono sto je u celoj stvari najteze - pobediti svoju prirodu. Potrazio sam i pomoc psihijatra, pomoglo je, donekle sam savladao napade panike i ocaja kada pocne aritmija. Pomirio sam se i sa tim da vise ne mogu da "teram kera" ali i da ne smem sebe da bacim u staro gvozdje. z:poz:
 

Back
Top