Operacija srca

Draga Deep Breath,prvo da te pozdravim i da ti napisem kroz sta sam ja prolazila znajuci kakva me operacija ocekuje.
Sasvim slucajno otkrivena stenoza,odmah upucena na Dedinje i istog dana dobila odluku konzilijuma da ce operacija biti obavljena u roku od 3 meseca. Ubrzo dobila i datum,tako da ja nisam imala tu muku koju ti imas ( da li si za operaciju ili moze jos koju godinu da se saceka), ali sam isto prolazila kroz pakao. Mnogo sam plakala. Operisana sam sa 39 godina( prosle godine).
Dvoje dece ( devojcice,tada starija 17,a mladja 8).
Tebi je jos teze,imas malo dete,ali ja sam znala da moram biti operisana i da bez operacije oporavka nema.
Veoma sam opustena otisla na operaciju,zelela sam samo da se to sto pre zavrsi. I Bogu hvala,sve je proslo u najboljem redu,mnogo bolje nego sto sam ocekivala.
Sasvim je u redu i prirodno da potrazis strucnu pomoc.
Da li si dobila misljenje sa Dedinja ?
Kad budes znala sta i kako moras dalje postupiti,bice ti lakse.
Jednostavno,dobices snagu da to sve izguras,jer znas da moras. Zbog sebe i svoje porodice.
Ako mogu da odgovorim na jos neko tvoje pitanje,tu sam.
Ono sto znam,prenecu ti.
Puno te pozdravljam kao i sve drage drugare po srcu ❤
 
Drugarii, ko je od vas isao kod psihijatra privatno pre operacije? Danas sam isla na kontrolu kod privatnog kardiologa. Nije on meni nista strasno rekao, da je stanje isto, da je otvor aorte1.3, EF 76%, razmak izmedju zalizaka 0.7, to nesto PWT 212, Gradijent 66 mmhg (na dedinju videli 79), leva komora malkice uvecana, blaga hipetrofija. Rekao je da je stenoza za operaciju a regurgitacija 2-3 da nije. Do danas nekako sma upala u rutinu s bebom, dorucak, kasice, kupanje, spavanje, setanje. Danas sam em bila na pregledu, em mu je izbio prvi zubic. To je bilo dosta da me izbaci iz svih koloseka. Ubih se od plakanja evo vec 4 sata ridam po kuci. uhvatila me panika da necu biti tu dok on odrasta i svakojake crne misli me spopadose. Ja pokusavam, ali jednostavno nisma psihicki jaka da izdrzim taj period cekanja niti mislim da mogu da podnesem operaciju a da mentalno ne puknem. Imala sam par stabilnih meseci kad me malo popustila i posleporodjajna depresija. Pitala sam ga o kom vremenskom okviru govorimo do nuzne operacije...nista konkretno nije rekao. To mu dodje zivot na produzetke. Ja ne licim na sebe vise, razdrazljiva sam, svadjam se s muzem za gluposti, stalno mislim na srce, merim pritisak po 5-6 puta dnevno, pijem bensedine cesto. Potrebna mi je strucna pomoc, ja ne znam sta da radim sa sobom. Jednostavno ne znam.

Nisam pametna sta da ti savetujem.Razumem.Ali ne znam sta da ti kazem.
Nasa Tajamasa je isla i koristila antidepresive pre op. Ne secam se vise da li smo javno na ovom forumu ili preko privatnih poruka komentarisale da li treba ili ne uzimati ih.Njoj su pomogli.
Ja jedino sto mogu iz licnog iskustva da ti kazem, sto vise meris pritisak i razmisljas o bolesti bice ti sve gore i fizicki i psihicki.Koliko moras kod lekara (jednom u 6 meseci kontrolni eho) a ostale dane pokusaj da zivis.
Znam da je uzasno.Neizvesnost je ono sto ubija najvise.Vise i od svake bolesti. A i bolesti nastaju od neizvesnosti.
Pregurala sam svakakve operacije ali kada smo dosli do aneurizme i da lekar koji je bio prijatelj gleda snimak i kaze- ja vam ne bih bio u kozi, ako se operise ne valja ako se operise ne valja...u tih par meseci sam skoro poludela.I isla kod psihijatra. I nimalo mi nije pomogao.
Morala sam sama sa sobom da rascistim.
Sad zivim kao da ne postoji.Kad se desi da oslepim(a cesto se desi) ili kao prosle godine da izazove blazi mozdani- mene iznenadi kao da nikad nisam cula za njeno postojanje.
Pazi, ne kazem da sam neodgovorna.Pijem ja lekove. i odem na kontrolni magnet ili dopler povremeno.Prestala sam da radim neke stvari koje mogu da je isforsiraju. Ali zivim svaki dan kao da je sve u najboljem redu.I radujem se.
Ima losih dana ali prodju.
Znas ono, cini mi se Andric:boj se ovna, boj se g...a, pa kad cu ziveti?
Kad bude doslo vreme da se radi pokazace se. Do tad sam usvojila prakticno bratovu decu,igram se bas, vozim bajs...Dobro mi je
Sto i tebi zelim
l nadam se da ti je ovo bar malo pomoglo
 
Draga falkenstanjer :)
Pa kako si mi ti :)
Nije me bilo jakkko dugo ali sam redovno na forumu,mami je svaki INR odlican i nalazi su odlicni.Sada su samo oci problem,ne vidi.Mozda samo 10% na jedno oko,sada u OKTOBRU joj je pregled i saznacemo termin operacije.
 
Dragi moji saborci Kaja i sanjka, ja kao da osetim kada treba da se pojavim. U vezi psihijatra, poslala sam privatnu poruku, ne znam da li se smeju reklamirati lekari koji rade na privatnim klinikama.
Kajo, ja te sijem za INR. Kod mene je jednom bio 7, zahvaljujuci leku Daktanol gel, koji sam koristila zbog gljivica u grlu. Dobila sam ih od antibiotika.
Ja sam sada u fazi ispitivanja pluca, jer vec treci put ove godine imam napade kaslja, koji traju po mesec i kusur. Izgleda da je u pitanju opstruktivna bolest pluca ili astma. Nista me vise ne iznenadjuje, kod mene se sve desava iznenada, samo sam previdela jednu stvar, da ni meni nisu dali antibiotik, dok ne obavim sve analize, a to mnogo dugo traje. Dobro je sto sam procitala Kajo tvoje iskustvo, sutra vadim krv i odmah cu nastaviti kod moje lekarke, za slucaj antibiotika, pa cu nastaviti ispitivanja u Zavodu za bolesti pluca. Duvan sam opet ostavila.
Nadam se da cu i ovo oboljenje uspesno prevazici.:klap:
 
zdravo...po prvi put se javljam na neki forum i sl..nisam se nikad snalazila na ovakvim stranicama bas naj bolje ali za sve postoji prvi put..i ovo st sad radim neznam dali je ispravno zi ko ce sve moci da procita .zato vas molim za razumjevanje i pomoc..naime nedavno mi je otkrivena srcana mana koju moram ukloniti hirurski..radi se o zatvaranju asd na otvorenom srcu..kisobran kako lijecnici kazu ne dolazi u obzir..citala sam par komentara na ovu temu ali su svi od 2012 god..sta da radim ? postoji li mjesto za paniku ili je to rutinska operacija ..sve se brzo desilo ..imam toliko pitanja a nigdje odgovora...kakva je procedura ? znali iko?:dash:
 
Zdravo,
Pisala sam nedavno o slucaju svoje majke (68godina), a evo za sve one kojima ce ove reci znaciti.

Moja majka je od 16 godine imala ostecen mitralni zalistak (posle reumatske groznice) ali je dobro funkcionisala. Od pre 20 godina joj predlazu operaciju, ona se plasila I nije otisla. U aprilu ove godine joj se stanje pogorsalo ; dobila je apsolutnu aritmiju (atrijalnu fibrilaciju). I stavili su je na antikoagulante. Inace : EF 60%, regrutacija 4+ na mitralnoj valvuli, a na trikuspidnoj 2+ (koja je u medjuvremenu propala). SPDK (sistolni pritisak desne komore) 45, sto znaci povuisen.
Operisana je u petak. Operisao je dr Stojanovic, sa idejom da uradi rekonstrukciju medjutim ipak joj je stavio mehanicki zalistak umesto mitralnog, a rekonstruisao trikuspidni. Kazao je posle opreacije da je pokusavao da rekonstruise, medjutim zalistak je bio jako izdeformisan i bilo je nesigurno da ostavi tako, smatra da bi doslo do reoperacije posle 3 meseca, pa se odlucio da joj zameni zalistak. Operacija je protekla uredno.
Isto vece su je skinuli sa aparata za disanje i vec bila budna (mi smo stalno zvali intenzivnu i oni su nas uredno obavestavali). Inace, posle operacije zalistaka na intenzivnoj se ostaje 48h bez obzira na stanje pacijenta.Njeno stanje je stabilno sve vreme, dobro se oporavlja , cak su nam i posle 24 sata rekli da sto se njenog stanja tice ona je spremna za poluintenzivnu ali zbog procedure za zalistke ostaje do nedelje.
U subotu smo imali pravo da je kratko obidjemo na intenzivnoj. To je zaista tesko dosta. To je ogromna prostorija u kojoj leze dva bolesnika prikacena na sve ranorazne aparate (monitore, pejsmejker, infuzije...ma svasta) kojis e bukvalno vracaju medju zive. Jedna sestra sedi za pultom i nadgela ih sve vreme. Ja imam utisak da tu apsolutno ne mzoe nista da im se desi. Mama je taj dan bila prilicno dezorjentisana, nije bila sigurna da li smo zaista brat I ja dosli ili je to neki san. Mislila je da je tada operisana. Fizicki je delovala solidno, obzirom da je to stanje zaista tesko.
Sutradan u nedelju (48h od operacije) je trebala da predje na poluintenzivnu negu, medjutim nije bilo mesta pa su je prebacili u drugi blok intenzivne nege (I sprat) na vaskularnoj hirurgiji (tamo je bilo slobodnog mesta). Ta soba slicno izgleda kao intenzivna na kardiohirurgiji(III sprat) u kojoj je do tada bila, ali ipak malo opustenije.
U nedelju tj juce smo je opet obisli na tom odeljenju i u principu dobro izgleda i dobro je, osim sto je jako boli sedalni deo, ona kaze da je nesnosno boli, stalno se zali na to, pa je jako nervozna. To je od lezanja vec 3 dana u istom polozaju polusedecem, ona je mrsava pa je pritisak kostiju direktan. Za samu ranu kaze da je nista ne boli.
Jutros je trebalo konacno da predje na poluintenzivnu i opet se ispostavilo da nema mesta, tako da ostaje do sutra ovde. To vec pocinje da nas nervira, narocito zbog tog hodanja...juce su je stavljali samo u sedeci polozaj, a nadam se da su je danas prosetali bez obzira sto je igrom slucaja jos uvek na intenzivnoj...
Eto, uskoro idem u posetu...pisacu opet za sve one kojima ce znaciti da procitaju....
Pozdrav
Jelena
 
Mama je dobila hemoragicni izliv u plućima i koagulum na plucima. Morali su da joj rade reviziju danas. Kako bi izvadili taj koagulum. Srce nisu dirali. Dobro je srce. Sada je stabilna. Opet u šoku na 3.spratu. Očajni smo i isprepadani. Dr tvrde da se to dešava...ne mogu da isčekam jutro.
 
Mama se stabilizovala posle revizije. Na poluintenzivnoj je. Danas su je prosetali do vrata 3. puta. Samo da se tako nastavi...bas je imala komplikaciju u najvećoj mogućoj razmeri...ali bitno je da se zavrsilo, nećemo da mislimo više o tome...sad ce valjda biti sve bolje...
 
Juče sam se opet smorila ...videh joj nalaze (bacila oko dok sestre nisu bile tu) krvi skaču joj leukociti i ldh...a ona je super ovako, raspolozena, hoda...dobro se oseća.. ne znam dal je to možda nešto što se dešava?
 
Ja ne znam da ti kažem, ali slobodno pitaj sestre ili lekare. Pitaj ih SVE čega se setiš jer su dužni da ti objasne, a kada mamu puste trebaće ti svaki detalj da bi mogla da se snađeš.
 
Draga Kajo,
Juce su je prebacili na obicno odeljenje, a jutros su mi rekli da su joj leukociti i ldh u normali tj. spali. Sad su joj dali infuziju jer su jutros rezultati krvi pokazali da ima nedostakak kalijuma. Pa joj daju kalijum. Ona je dobro, juce je sama isla u trpezariju da ruca (predhodnih dana sam joj ja nosila hranu u poluintenzivnu), a danas je sama isla (uz pratnju ali pesice) na rendgen pluca (to nije na istom spratu) pa se malo umorila...ali to je normalno a i zbog kalijuma.
verovatno ce je u petak pustiti kuci...nadam se da ce biti ok I da ce kuci, danas je vec pune dve nedelje u bolnici...
Hvala Kajo
 
Samo da javim...danas smo išli na Dedinje. Izvadili su joj konce....ladno je to sestra uradila....svašta. Sve je ok...mami je svaki dan sve bolje, sutra može i da se tusira...naravno ona je slaba i treba joj pomoc...ali ostaje i sama po sat / dva dnevno...inace zalistak se čuje kad je totalna tišina. Eto...
 
Kad je moja mama dosla iz bolnice nekako mi je bas bila slaba tih prvih 7 dana , ali oporavljala se nekako brzo. Sad vec sama ide i na pijacu :) Naravno , proslo je vec par meseci . Kao da se oporavljala u pocetku sporije , pa sve brze i brze :)
 
E pa zaista...evo prošlo je već 6 dana od kada je moja mama kuci i svaki dan je sve bolje...Danas je čak uzela da složi sudove u mašinu...pustila sam je malo cisto da napravi neki psihofizicki napredak. Više ni ne lezi po ceo dan kao prvih dva tri dana, već uglavnom sedi u dnevnoj sobi...ili crta, pise sa mojim sinom...raspoloženje joj se totalno popravilo....Jos u bolnici je počela da je boli desna ruka i kad je izašla bolela je bas puno...a sada sve manje... i dalje pije svako pre podne posle doručka brufen ( ujutru obavezno gastroprazol zbog zeluca)...posle cele frke sada je ok. Hvala na iskustima

- - - - - - - - - -

Sledeće nam je kontrola Inra u utorak....pije Farin, u ponedeljak na dedinju su joj vadili krv inr bio 2, 03...i sad pije jedan dan ceo pa dva dana 3/4 do sl. utorka..
 
Mislim da Brufen jako utiče na INR.
Veoma mnogo lekova utiču, zato ćete sada morati da pitate za svaki koji uzima i nema više nikakvih lekova na svoju ruku (ni Brufen, ni za prehladu, ni vitamini...). Najbolje je da svaki lek koji specijalista odobri zapišete negde - za svaki slučaj. Mislim na one lekove koje svi povremeno pijemo, za temperaturu, glavobolju, prehladu, grip, upalu grla, bolove u leđima, vitamine i slično.
A za svaki novi lek koji je prepisan kao stalna terapija - obavezna je provera INR.
I sve ovo važi doživotno.
 
Mama je zbog atrijalne fibrilacije pila antikoagulantne i pre operacije i doktor (Miric) joj je rekao da sme brufen samo je bitno da pije gastroprazol (ili slicno) da obloži želudac. Jer brufen može stvori ranicu u želucu a usled razredjena krvi može doći do krvarenja. Pa se obavezno pije zaštitni lek za želudac. Nije pominjao da brufen utiče na dejstvo antikoagulanata. A u bolnici su davali brufen ženi ( isto pije antikoagulante zbog zaliska) jer je imala vodu na plućima , brufen leči. Proveriću još jednom. Hvala Kajo
 
I mojoj mami je prepisan Brufen , kada joj se pojavila voda oko srca , i to velike doze , nije nesto posebno uticalo na INR . ja sam pitala kardiologa koji je to propisao-i on je rekao da ne utice...I dao joj je da pije vecu dozu onog leka za smanjenje kiseline u zeludcu.-Controlok
 
Koliko biste rangirali bol sternuma posle operacije od 1-10? Na face-u postoji grupa heart valve surgery support group. Oni ih drze na morfijumu, kad ih puste kuci ljudi masovno strasno pate od bolova jer im navodno daju samo Tylenol. Juce je umrla jedna zena 27 god, drug operacija joj je bila, imala je dosta oziljcanog tkiva, nije mogla bez masine da se odrzava u zivotu, pocele infekcije, kazu najvise Candida. I oni je stave na UDARNU DOZU ANTIBIOTIKA. Gde se Candida leci antibioticima????? Ono podivljalo po celom telu i otkazali organi. Tamo imaoko 20 postova dnevno ima dosta iskustva, ovde nije tolika posecenost. Ali mi deluje da nasi bolje to nekako rade. Koliko sam citala tamo je retkost da se voda oko srca ili pluca ili atrijalna fibrilacija ne pojave posle operacije. Neretko se rade revizije.Pa ima neki Peter Gallagher, covek 5 operacija na otvorenom srcu preziveo. Nece ga Bog i gotovo. Sve u svemu-koliko vidim- oni se mnogo lose preovedu u celoj prici a tamo operacija kosta 220 000 dolara. Jedino sto je ekstra u okviru osiiguranja obezbede INR sam da vadis kuci zbog hrane, a i ne obezbedili za te pare.... Ko zna engleski, preporucujem grupu, Cisto ako nekog interesuju druga iskustva, i to veliki broj. Najjaci mi je neki Matthew...tako nekako midlim da se zove, ugraden mu jeprvi vestacki zalizak 1965 god. a aeurizma operisana 1974. Jos pici. Ima 200 kila calac. Pitao doktora koliko misli da ce jos trajati zalizak, doktor mu rekao-ne znam ti si najduzi u istoriji da nije reopersisan, ti reci meni... Ziva istina, ljudi, slikao covek karticu i model zaliska... ali je neki kuglicni stavljen. Sokirao me. Operisan je u svojim dvadesetim
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top