Operacija srca

Da li neko ko je prosao operaciju srca (zamenu aortne/mitralne valvule) moze da mi kaze 'koliko' traje priprema pred operaciju.

Dakle, prijem mi je zakazan 18og Marta na Dedinju i verovatno ce sprovoditi antikoagulantnu terapiju i raditi neke dodatne analize (koronarografiju?).
Zanima me otprilike koliko traje taj period i sta mogu da ocekujem.

Hvala
 
Priprema traje dva do tri dana. Ako već nisi radio koronarografiju, uradiće ti već sutradan po prijemu. Malo je neprijatno, ali ne boli ništa. Posle koronarografije mora da se miruje pola dana i da se popije dosta čaja da bi se eliminisao kontrast koji se primi tokom postupka. Najverovatnije da će operacija biti drugi dan posle koronarografije (ne mora da znači). Ta dva dana se primaju (ne sećam se koliko često) neke injekcije koje su izgleda antikoagulant, ne znam tačno. Veče pred operaciju nema večere, dobije se klizma. Ujutro dođe brica i obrije te celog (ovo je najneprijatnija stvar, odvratno je, čovek radi na suvo). Posle se lepo okupaš sa medicinskim sapunom i dobiješ benkicu da obučeš. Ako si na redu u prvoj turi u 8 h, odmah te stave na kolica, daju ti "veselicu" u debelo meso, i voze u salu. Ako čekaš drugu turu u 14 h, legnu te i daju infuziju, pošto ne sme da se jede. I to je to. Probudiće te u intenzivnoj, šta ćeš tamo videti i kako treba da se ponašaš, objasniće ti detaljno u dane pred operaciju. Posle zamene zalistaka ostaje se dva do tri dana u intenzivnoj, a onda te voze u poluintenzivnu u kojoj ćeš biti još jedan do dva dana. Čim te donesu u poluintenzivnu, ako nisi na infuziji ili na EKG, zovi bolničara da ti pomogne da ustaneš, pa malo prošetaj - to ćeš sigurno moći. I još dva dana na odeljenju, skinu ti konce, odrade ultrazvuk, i kući! I kraj priče, posle nekog vremena kao da se nekom drugom dešavalo. :bye:
 
Da li neko ko je prosao operaciju srca (zamenu aortne/mitralne valvule) moze da mi kaze 'koliko' traje priprema pred operaciju.

Dakle, prijem mi je zakazan 18og Marta na Dedinju i verovatno ce sprovoditi antikoagulantnu terapiju i raditi neke dodatne analize (koronarografiju?).
Zanima me otprilike koliko traje taj period i sta mogu da ocekujem.

Hvala


Ja sam video na sajtu Dedinja da je i meni operacija predvidjena za 18. mart (cetvorostuki baj pas) ali mi jos nista nisu javili. Zvao sam pre neki dan ja, ali su mi rekli da sacekam, javice mi uskoro. Da li su tebe vec zvali i zakazali ti datum?
 
I kraj priče, posle nekog vremena kao da se nekom drugom dešavalo.

Prica je divna :ok:
Hvala

Ja sam video na sajtu Dedinja da je i meni operacija predvidjena za 18. mart (cetvorostuki baj pas) ali mi jos nista nisu javili. Zvao sam pre neki dan ja, ali su mi rekli da sacekam, javice mi uskoro. Da li su tebe vec zvali i zakazali ti datum?

Zvali su me odmah posle konzilijuma da dodjem i da preuzmem svoje papire/rezultate sto pre.
Dobio sam papir na kojem pise da je prijem 18og Marta.

Trebalo bi bar mesec dana ranije da ti jave (ovo je samo moje misljenje) jer ces dobiti uputstvo da uradis neke analize krvi (ne bas one standardne) i sve to ne sme da bude starije od 15 dana od dana prijema.
 
Prica je divna :ok:
Hvala



Zvali su me odmah posle konzilijuma da dodjem i da preuzmem svoje papire/rezultate sto pre.
Dobio sam papir na kojem pise da je prijem 18og Marta.

Trebalo bi bar mesec dana ranije da ti jave (ovo je samo moje misljenje) jer ces dobiti uputstvo da uradis neke analize krvi (ne bas one standardne) i sve to ne sme da bude starije od 15 dana od dana prijema.

A kad si predao dokumentaciju, odnosno kad je to pogledao konzilijum?
 
Ujutro dođe brica i obrije te celog (ovo je najneprijatnija stvar, odvratno je, čovek radi na suvo). Posle se lepo okupaš sa medicinskim sapunom i dobiješ benkicu da obučeš.

Kad kazes 'celog' jel mislis samo grudi ili bukvalno celo telo (noge, genitalije)?

Znacilo bi mi da se pripremim. Kad sam venu na nozi operisao, obrijao sam nogu kod kuce pa mi je brica samo deo oko genitalija izbrijao (da sam znao da i to treba, i ja bih to obrijao kod kuce, ali niko mi nije rekao, rekli su samo noga da se pripremi)

Hvala
 
Ne razumem cemu sluzi izbrijavanje genitalne regije i nogu kod operacije srca?! Stvarno svcasta, ali ajde.....Cak ni za kateterizaciju ne vidim cemu bi se vrsilo izbrijavanje, iako ona ide preko femoralne vene (na nozi) a posebno ne razumem kod intervencije na grudnom kosu cemu izbrijavanje donjih partija tela (grudni kos kod muskaraca koji tu imaju dlake shvatam).
 
Možeš misliti koliko meni nije bilo jasno! Ali mi je hirurg objasnio da za vaskularizaciju mora da uzme kvalitetan deo vene iz noge. Pa pošto može da se desi da nije zadovoljan, on ide na drugu nogu, pa ako i tu nije zadovoljan, onda ide na ruke. To se dosta često dešava kod dijabetičara. E sad, zašto i one kojima menjaju zaliske a ne rade bajpas, nemam pojma. Mene je brica gulio dva puta: prvi za koronarografiju, samo genitalije i unutrašnje delove butina, a drugi, za operaciju, detaljno... :bye:
 
Opet jedno pitanje, naravno, molim za odgovor. Posle koliko vremena, od operacije zamene aortnog zalistka, kada sve prodje OK: rana odmah zarasla, pritisak je uredu, prelazim dnevno oko 5km, nekad vise, nekad manje, radim sve po kuci ali uvek je neko uz mene. Od operacije je proslo tacno 3 meseca, da li mogu sama da krenem u setnje, u grad. Ovi moji su mi vec dosadili od briznosti, a ni ja nisam nacisto da li vec da krenem sama. Kada je neko samnom i ne primetim koliko dugo hodam i koliko daleko, kada izadjem sama cujem kako mi lupa srce (vestacki zalistak), povremeno mi se zavrti u glavi (od lekova za razblazivanje krvi) i malo mi je prpa. Kako ustvari da se ponasam, vrlo prihvatam sugestije.
 
Opet jedno pitanje, naravno, molim za odgovor. Posle koliko vremena, od operacije zamene aortnog zalistka, kada sve prodje OK: rana odmah zarasla, pritisak je uredu, prelazim dnevno oko 5km, nekad vise, nekad manje, radim sve po kuci ali uvek je neko uz mene. Od operacije je proslo tacno 3 meseca, da li mogu sama da krenem u setnje, u grad. Ovi moji su mi vec dosadili od briznosti, a ni ja nisam nacisto da li vec da krenem sama. Kada je neko samnom i ne primetim koliko dugo hodam i koliko daleko, kada izadjem sama cujem kako mi lupa srce (vestacki zalistak), povremeno mi se zavrti u glavi (od lekova za razblazivanje krvi) i malo mi je prpa. Kako ustvari da se ponasam, vrlo prihvatam sugestije.

Mislim da je već vreme da kreneš sama u šetnje i pomalo u nabavku, na kaficu sa prijateljima... Za neko vreme će prestati prpa, ne treba da se plašiš ako ti je pritisak OK. Vrtoglavice će potrajati zavisno od lekova koje piješ i to moraš sama da proceniš koliko ti smetaju. Za početak nemoj sama da zapucaš daleko od kuće, ne zato što ne možeš, nego da te ne uhvati panika i nervoza. Posle par puta prestaćeš da se opterećuješ. Ja sam posle četiri meseca krenuo na posao i počeo da vozim kola. Posle oko šest meseci išao sam na teren i vozio 300 km. I još nešto: lekovi za produžavanje protrombinskog vremena ne razređuju krv nego produžuju vreme reakcije trombocita (stvaranje ugruška). I počni da razmišljaš o povratku na posao! :bye:
 
Hvala mspopovic-u za pravi odgovor. Ja sam shvatila da se lekovi u vezi INR piju za razblazivanje krvi, da vitamin K zgusnjava krv i zato ga treba sto manje konzumirati ili neutralisati vinom i belim lukom. Tako sam bar nasla na internetu.
Da iskoristim priliku i da pitam za pusenje. Pre operacije sam pusila po kutiju dnevno i do pre neki dan nisam osecala potrebu za pusenjem. Sad se bas borim i mucim i ne znam kako da se savladam da opet ne krenem sa pusenjem.
 
Danas su me zvali sa Dedinja i posle godinu i po cekanja zakazali mi operaciju. Pozvan sam da se 12.03. (a to je vec za 10 dana) javim na odelenje. Godinu i po dana sam cekao da me pozovu, a sad mi je frka. Nikada nisam imao nikakvu peraciju (a iamam 45 godina), a sada idem na cetvorostruki baj pas.
 

Back
Top