Operacija srca

Mislila sam da necu vise morati postavljati pitanja u vezi moje operacije ali sam se prevarila.
Da li neko zna koja hrana sme, a koja ne sme da se jede u vezi INR-a. Pijem Sintrom i INR mi je uglavnom 3, sto je sasvim solidno. Cele prosle nedelje sam jela uglavnom zelenis, kupus, blitvu, zelenu salatu, rastan i pri istoj terapiji INR mi je pao na 1,7, sto naravno nije dobro. Nezvanicno sam saznala da je to posledica konzumiranja zelenisa i da moram da smanjim ili cak izbacim iz ishrane tu vrstu hrane. Zato vas molim, ako neko zna, da mi to napise. Naravno, ja cu pitati svog kardiologa ali nije naodmet cuti i iskustva drugih. Unapred hvala.

Evo jedna korisna adresa http://www.ptinr.com/data/pages/vkregistry.aspx
Osnovno kod ishrane je obratiti paznju da se ne preteruje sa namirnicama koje sadrze puno vitamina K.Ja sam to tako shvatio, pa ce me moderator ispraviti ako sam nesto lupio. Moj INR se krece od 2 do 3 i stvarno se trudim da ne jedem dva dana za redom kupus, sir, ili voce i zelenis u ogromnim kolicinama. Generalno, jedi sve ali pazljivo, nemoj bas "celu nedelju zelenis". Ukoliko moras da pijes neki drugi lek (npr. antibiotik) obavezno procitaj pratecu deklaraciju - da li pojacava ili smanjuje dejstvo antikoagulanta.z:poz:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa zato mi se sajt ne svidja. Namirnice koje najvise volim su pune vitamina K i sad sam razocarana (hahaha). Pokusavam da nadjem zlatnu sredinu, da sa 1/2 tablete Sintrom-a dnevno odredim kolicinu tih namirnica u ishrani. Odstampala sam svih 10 strana ali najvise volim namirnice koje su bas na prvoj strani, koje treba da izbegavam, nazalost. U svakom slucaju, puno hvala, vas savet ce biti od velike koristi i za ostale koji piju antikoagulante.
 
Nema na cemu, trebace sigurno malo vremena da se nastimujes. Pa bas ne moras da jedes prokelj sa salatom od kupusa i tako tri danaz:lol: Ja sam probao da kontrolisem INR posle konzumacije bas takvih namirnica koje imaju puno vit K i mislim da to nije tako drasticna osetljivost. Doduse ja uzimam farin, cuo sam da se sa sintromom lakse postize ujednacen rezultat. z:poz:
 
...............................
Ja sam vec opisala moj slucaj sa zelenisom, koji mi je sa 3 INR spustio na 1,7. Sad vodim racuna, i dalje jedem zelenis ali u ogranicenim kolicinama. Sutra idem na kontrolu, pa cu bas da vidim da li sam se dobro organizovala u vezi ishrane. Imam i onih 10 stranica, spisak namirnica sa sadrzajem K vitamina, pa imam cime da se zabavljam.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mislim da samo mora da prodje neko vreme, da se organizam navikne. I kod mene je bilo posle tri meseca nagli pad INR sa 2,6 na 1,4. Trebalo mi je tri nedelje da povecavam dozu dok se nisam ponovo nasao na preko 2. E to je bilo za pricu - u Niskoj Banji na oporavku, serviraju svaki dan kupus salatu uz rucak i veceru, a za dorucak sir i jaja - mislim ubilo se za srcane bolesnike.z:poz:
 
Prvo vas najlepse molim da isklucite caps lock jer se velika slova smtraju vikanjem , drugo procitajte lepljivu temu "pre postavljanja pitanja obavezno procitati..." i onda preformulisite svoje pitanje jer niko od nas nije dokon da pise na temu onoga na sta obicna pretraga googla moze dati odgovor.
 
:dontunderstand:Stvarno ne razumem zasto ste ponekad tako grubi prema ljudima koji imaju toliko ozbiljan problem? Pa zar stvarno mislite da neko kome je postavljena takva dijagnoza (a vec znate kakve tegobe moze da ima) ne zasluzuje odgovor i malo, ali samo malo podrske?:dontunderstand:z:poz:
 
Pa kad nasi dragi forumasi ne budu toliko lenji da se upoznaju sa osnovnim pravilima ovog foruma mene nece mrzeti da dam odgovor, u krajnjoj liniji ja ne znam za koga je postavljeno pitanje, za komsinicu sa 3. sprata, za sebe licno, za roditelje, za rodjaka, najlakse je napisati hitno.
Koliko ta osoba ima godina, sta pije od lekova, od ceka jos boluje...?

A bez svega toga ja bih mogla da sedim satim i da pisem a da se ta osoba nikada vise ne pojavi na ovom forumu.
Sta cu, alergicna sam na lenjost i ocekivanje da se sve servira na tanjiru.
 
Prvo, moram da kazem da sam licno jako zadovoljan nasom dosadasnjom komunikacijom. Ali... Ja posmatram stvar kroz naocare jednog pacijenta koji je puno toga prosao i kome je ponekad bila potrebna samo jedna rec da se prestroji, sabere i nastavi dalje, a Vi to gledate kao lekar i neko ko ima iskustva sa pitanjima za komsinicu sa treceg sprata. Ne bih uopste reagovao da odgovor na postavljeno pitanje ne smatram krajnje jednostavnim i da nisam i ja prosao postavljanje teske dijagnoze bez dve tri reci objasnjenja. Ali, da ne elaboriram sada dalje, srdacan pozdrav :bye:
 
Naprosto moram da se javim! Posto nemam pravo da pricam o Vasoj dijagnozi, recicu Vam samo o operaciji srca (to je ova tema), posto znam sta Vas muci. Dakle, ja sam imao insuficijenciju aortnog zaliska i cekao sam da dodje vreme za hirurga, jer samo tako moze - kad dodje vreme. Operacija nije ni najteza ni najlaksa, ali se postizu odlicni rezultati. Idite na Institut na Dedinju, oni ce Vam sve lepo objasniti. :bye:
 
Ako Vam je Vas kardiolog rekao da jeste onda ste dosli do stadijuma kada lekovi vise ne mogu da pomognu.
A on to mnogo bolje zna od nas ovde jer ima sve potrebne podatke o Vama, mi ih nemamo, pocevsi od toga da ne znamo ni za koga pitate ni koliko ima/te godina?

Dzabe je pricam ...:roll:
 
Deda se sigurno plasi manje od Vas. Inace nas je bilo svih godista, pa i ljudi preko 70 i svi smo izasli na svojim nogama u dosta prihvatljiv normalni zivot. Ja sam pre tri godine imao 53 i poceo sam da radim posle 4 meseca. Dakle, vodite dedu na Dedinje, naravno ako mu savetuju operaciju! :bye:
 
Pozdrav svima,

Imam 28 godina i pre tri dana sam saznao da mi je neophodna zamena 'mitralne valvule'.
Naravno, po prilicno sam se informisao o samoj operaciji/proceduri koja je u danasnje vreme 'rutinska'. Ima cak i snimak cele operacije na youtube-u.
Elem, dobio sam uput i otisao na Dedinje. Pregledali su me i poslali na konzilijum. U cetvrtak 19og Feb 2009 cu znati koji sam na listi (valjda ce mi to reci, rekli su mi da dodjem tad po svoje papire).

Na nekoliko mesta sam procitao da se za operaciju na srcu ceka preko godinu dana, negde i neverovatnih 3-4 godine (ali za bajpas). Naravno, prioritet zavisi od hitnosti slucaja.

Da li neko ima tacnije informacije o brzem prijemu za operaciju. Negde sam procitao da ako se plati, ide se 'vanredno'. Svote novca koje se spominju su oko 60000 dinara (ali za ugradnju bajpasa sam samo nasao).
Naravno, za novac cu se snaci kako znam i umem ali samo me zanima da li sigurno postoji opcija da ce pre biti operacija ako platim.

Zao mi je ljudi koji nemaju mogucnost za ovom opcijom, ali ne bih sad o drzavi, organizaciji...

Hvala unapred
Pozdrav
 

Back
Top