Operacija srca

Meni sve izgleda normalno.Jedino ti nisu gore priheftali ali to valjda zavisi od hirurga koji zatvara nakon op. Ja sam imala onaj jedan unutrasnji celom duzinom reza a gore i dole po cvor koji raseku i samo povuku i konac ide jednim potezom posle napolje. Istog dana vade i to i od drenova. A sto tebi nisu gore napravili taj cvor - nemam pojma :think:
Mada sad kad je sve sraslo i kod mene je taj deo na pocetku reza siri bar tri puta od srednjeg dela.
Rana mi deluje skroz ok, to sto malo curka - normalno je. Pa i kad poseces prst malo dublje posle krvi bude te limfe dan, dva.
:bye:
 
Što je tebi nekako dugačak taj rez, čak i po stomaku!
Moj je samo do kraja grudne kosti.
Prva slika je pred samo skidanje konca a druga 4 godine kasnije.
 

Prilozi

  • rana 4.jpg
    rana 4.jpg
    15,9 KB · Pregleda: 182
  • 2011 (Bojanova svadba).jpg
    2011 (Bojanova svadba).jpg
    19,9 KB · Pregleda: 182
E pa Kajo, HVALA TI do neba!
Vec sam pomislila da sam ostala sama na ovom forumu i da ste svi otisli negde na lepse mesto da zivite zivot!
A sto voite da se slikate, BRAVO za vas! :worth: se vasoj pameti i svemu sto uz to ide!
Sad dete moze da vidi i da zna da je O.K.
P.S. I moj oziljak je bio kao i njegov - dugacak, samo sto nije imao donji deo heftan unakrst.
I na tvom se lepo vidi da nas prikopcaju sa petljom pod grlom, sto njemu nisu, ne znam sto, ali svejedno se to posle rasiri i bude....srebrnkasto, plavkasto....ogrlice koje nema sanse nigde kupiti :zper:
I opet si :heart2: da nije tebe, ja bih mogla da kuckam do prekosutra ali jedna slika govori vise od hiljadu reci. A ti stavila DVE!
 
To "krckanje" je čudna stvar. Po nekoj logici, to može biti samo trenje kostiju jedne o drugu, a opet, koske nam posle operacije dobro opletu nekom žicom pa nema šanse da se pomeraju.
Meni ništa nije krckalo, ali sam čula od drugih da njima jeste.
Znaš kako to ide: čekaš negde kod lekara na red, snimiš da još neko ima ožiljak kao i ti - i odmah se bacite u priču. To slušaju i drugi pacijenti pa se i oni uključe, i tako, svašta saznaš.
 
Pitam za krckanje jer ja imam sa tim kao "trip" al dobro,isto mi bilo cudno kao i ovo flisovanje. I dalje flisuje cisto da kazem,danas sam bio na previjanju,idem i sutra.
Inace sad kad sam trebao da kinem zabolela me je jako kost,tj taj deo gde je grudna kost,mislio sam da cu se raspasti :)
pivosok hvala puno
 
Pa normalno je da te boli kad kijaš, kašlješ, usisavaš ili radiš bilo šta što aktivira ceo grudni koš. Kost ti je rasečena, srce krpljeno, koža ušivana... treba dosta vremena da to sve zaraste.
 
Vreme... samo treba vremena i sve ce to da zaraste i bice ok, normalno da je to sad sve friško pa ti jos uvek ne smes stavljati ruke ispod glave tj. dizati ih max. u vis, a što se tiče krckanja i to se pojavljuje, a rane su različite jer zavisi i od postupka normalno kad treba raditi 4 bajpasa rupa na grudima se više širi nego ko radi jedan, tako da sve je ovo ok, vidim imao si 2 drena ispod rane ja sam naprimer za 4 bajpasa imao 3 drena.
 
Moram da pitam vas koji ste se isto vec operisali,ali ne tako skoro. Kako vam je tekao oporavak i ono sto mene najvise sada zanima,kad sam bio kinuo danas stvarno me je sve bolelo,ne mogu da kazem da sam se opustio da kinem malo sam se i stegao ali mi je bilo neprijatno. objasnjeno mi je da se drzim za grudni kos kad kijam,kasljem,smejem se i ostalo jer se tada napreze taj deo. E ono sto mene muci je sledeca stvar jer kad sam se drzao za grudni kos kao da sam se malo vise pritisnuo i imao sam osecaj da je to sve kao papir,da mi je kao "upalo" unutra. Ne znam kako drugacije da objasnim,pa me zanima prvo jel to ja uglavi tako malo mislim da je kost ta slaba i taj deo ili je stvarno tako? Druga stvar,interesuje me jer kazu posle 6 nedelja bi trebalo da je kost zarasla,vase aktivnosti koje su bile,koliko smete da se naprezete i ostalo,ako ne tad onda recimo posle 3 meseca (kad se dodje iz banje ako se i ode uopste) Ona sledece pitanje isto me zanima sad trenutno kad ste sve to pregrmili,sta mislite koliko je jaka vasa kost,jeste li imali neke udarce u nju ili ste pali recimo sa bicikla ili slicno. Posto ima od tate u firmi kolega koji je bio pao sa bicikla posle operacije recimo godinu dana i mislio je da se raspao haha,ali mu nista nije falilo. I evo da ne smaram vise,ali stvarno me zanima ovo sve toliko se opterecujem sa pitanjima svaki dan da cu da poludim. Koliki je najveci teret koji ste podigli? Zanima me uopste,jel ima neki limit koji vam je odobren ili to moze biti nesto teze,kad kazem tesko onda na to i mislim. :)
Iz svakog ugla je drugaciji odgovor,svaki covek je takodje drugaciji kao i organizam,tako da bi zeleo da cujem neka iskustva. Neke stvari mi u vezi ovoga nisu jasne,posto sam u bolnici cuo pricu da je neki covek posle 6 meseci operacije podignuo neki blok i da mu je pukla kost,blok koji ima mozda 2-3 kg.
 
Poslednja izmena:
33eil3o.jpg


Ovako izgledaju kosti grudnok koša.
Stvarno ne znam šta bi tu moglo da "upadne unutra", ili da nekome grudna kost pukne.
Nošenje tereta je individualno. U početku je sve preteško, a ja sada nosim i po 7kg uz 16 stepenika. Nije mi lako, zaduvam se i malo bolucka, ali još sam živa i nepovređena.

Na sajtu www.kardiohirurgija.rs ima raznih zanimljivosti, pogledaj.
 
Moja mama treba da opersie srcane zaliske na Dedinju. Tek treba da joj zakazu ultra zvuk. Pa ce onda konzilijum valjda da odluci koje ce joj zaliske raditi. Verovatno mitralni i trikuspidalni. Pre par dana je imala aritmiju apsolutu, imala je 147 otkucaja u minuti :( Nakon toga lekari u Kragujevcu su joj dali uput za Dedinje. Inace 1952. je godiste. Ja sam jako uplasena i ne mogu da se smirim danima.... :(
Volela bih da cujem ljude koji su imali operaciju zalistaka, njihova iskustva, i ako je ikako moguce da se smirim jer se neverovatno bojim :(
 
Froglet29 - dobro došla :zag:, na pravom si mestu!

Većina nas ovde je imala upravo operaciju zalistaka. Danas je to već rutinska operacija a naši hirurzi su odlični i nema razloga za paniku.
Kao prvo i najvažnije: TI moraš da se smiriš. I to ne samo zbog sebe već i zbog majke koja u ovoj fazi pred operaciju nikako ne sme da se nervira. A majka kao i svaka - kad joj dete nije dobro ni njoj nije do ničega.
Šta god da se tebi vrzma po glavi pokušaj da to pred njom sakriješ i budi vesela. Tako ćeš joj najviše pomoći.
Ne znam kakva te konkretno iskustva zanimaju, da li pre operacije, za vreme, posle, ili krajnji efekat par godina kasnije. O svemu tome napisano je ovde već 56 strana i sve su to priče pacijenata.
Pretpostavljam da si nervozna jer ne znaš šta vas sve čeka (svi smo bili takvi :confused: ) pa da ubiješ vreme i smiriš živce kreni da čitaš od prve strane.
Molim te :worth:da ovo ne shvatiš kao neko distanciranje ili odbijanje, jednostavno je priča o iskustvima preširoka da bi stala u jedan jedini post.
Pročitaj, šta god te konkretnije zanima pitaj, uvek će ovde biti neko ko će pomoći ili barem proćaskati sa tobom.
Budi spokojna i javljaj kako napredujete.
 
Froglet29 - dobro došla :zag:, na pravom si mestu!

Većina nas ovde je imala upravo operaciju zalistaka. Danas je to već rutinska operacija a naši hirurzi su odlični i nema razloga za paniku.
Kao prvo i najvažnije: TI moraš da se smiriš. I to ne samo zbog sebe već i zbog majke koja u ovoj fazi pred operaciju nikako ne sme da se nervira. A majka kao i svaka - kad joj dete nije dobro ni njoj nije do ničega.
Šta god da se tebi vrzma po glavi pokušaj da to pred njom sakriješ i budi vesela. Tako ćeš joj najviše pomoći.
Ne znam kakva te konkretno iskustva zanimaju, da li pre operacije, za vreme, posle, ili krajnji efekat par godina kasnije. O svemu tome napisano je ovde već 56 strana i sve su to priče pacijenata.
Pretpostavljam da si nervozna jer ne znaš šta vas sve čeka (svi smo bili takvi :confused: ) pa da ubiješ vreme i smiriš živce kreni da čitaš od prve strane.
Molim te :worth:da ovo ne shvatiš kao neko distanciranje ili odbijanje, jednostavno je priča o iskustvima preširoka da bi stala u jedan jedini post.
Pročitaj, šta god te konkretnije zanima pitaj, uvek će ovde biti neko ko će pomoći ili barem proćaskati sa tobom.
Budi spokojna i javljaj kako napredujete.


Lakse mi je kada cujem da je zapravo vecina vas ovde imala operaciju na zaliscima . Mene zanima sve u vezi operacije, preko oporavka i krajnjeg efekta. Naravno da sam vec pocela da citam forum ali i tekstove o samoj prirodi mamine bolesti tako da mi se cini da vec vladam terminologijom i materijom...Tako je kad muka coveka natera....Samo ne znam ni sama da li se vise bojim kada sve vise citam ili mi je lakse :(
Trudim se da se smirim prvenstveno zbog nje jer je njoj tesko kada vidi da se ja sekiram :( A ona je hrabra. Jedva ceka da prodje operacija da bi se osetila bolje.
Tek u sredu ce joj biti overen uput za Dedinje za ultra zvuk. Ne znam kakva je procedura na Dedinju -da li moramo da idemo licno da zakazemo UZ ili to moze preko telefona?
Hvala puno na recima podrske, jako mi puno znace sada.
 
Lično mislim da sve može da se zakaže telefonom, ali nisam sigurna.
Ne znam koliko dugo sada važi overen uput, pa bi bilo najbolje da prvo zakažeš a onda overavaš da ne bi došla u situaciju da ti je do zakazanog termina overa istekla.
Ja bih odmah sutra nazvala i probala da zakažem, tako da u sredu znaš koji ti datum odgovara za overavanje.
 
Zdravo, evo resih da vam se prikljucim. Ja idem 3.aprila na ikv Dedinje jer mi je zakazana operacija mitralnog zalistka. Inace imam 34god.i to mi je druga po redu operacija.Prvi put mi je radjen ASD i rekonstrukcija mitralne koja nije bas najbolje odradjena pa zatto sad idem ponovo.Prvi put sam operisana 2007god. u medjuvremenu mi je ugradjen i pejsmejker tako da sam ,,kompletna". Sad pocinje da me hvata frka i neznam stacu sa sobom.Nebih davila ukucane mojim strahovima pa rekoh da to podelim sa vama jer ce te me vi razumeti bolje prosli ste ili bar vecina kolko sam procitala od njih. kako da savladam taj osecaj straha kad te voze na onim kolicima u salu? Samo mi je to u glavi:sad2:
 
Pozdrav :) Ja kad sam isao na tim kolicima isto,bio sam bas jako uplasen mislim da se ne moze savladati taj osecaj,jer znas sta te ceka... Al opet ja sam to ovako gledao,najgore mi je samo da odem na operacioni sto i legnem,posle toga me ne zanima nista,jer cu da spavam. Normalno je da se svi plasimo,to su i meni govorili kad sam prvi put isao na operaciju,a ne ti,sad ce drugi put. Ja sam se bas bio uplasio kad sam legao na sto,jer je njih 10 vrtelo se oko mene i radilo sta trebaju,mrak,kako da se ne uplasis,ali sam se nasalio sa doktorima,vec kad su kod srca da iscupaju sva zenska imena napolje i kad smo se svi nasmejali zaspao sam i to je to. :) Pevaj neku pesmu u sebi i razmisljaj o spotu iz te pesme ;)
 
Moras pozitivno da razmisljas,sta sad bezveze brodovi da ti tonu :) Pevaj neke decije pesme onda i razmisljaj o deci...
Inace za ove sto su se operisali i ranije imam pitanje,jesu li ih bolela ledja posle spavanja kad ustanu ? Mene znaci strasno bole ledja,gornji deo. Sigurno traje vec nekih 20 dana.
 
nemogu da pevam ,razmisljam non stop o mojoj deci i bas mi je lose
Volela bih da mogu da ti dam neki pametan savet ali niko od nas toliko pametan nije...
Pre mnogo godina su mi ustanovili oboljenje kostane srzi i rekli da nema sanse...a sin 3 god. i cerka 20 meseci vise. Prvo sam nocima sedela i gledala kako spavaju...nisam mogla ni da placem. A onda sam posle tri meseca nestajanja i neuspeha njihovih terapija okrenula zivot tumbe, spakovala decu i otisla da zivim na selu (ukupno 12 kuca) pod oblacima. I jos sam ziva, pored svih problema.
Upravo taj strah za njih me je postavio na noge i odrzao tolike godine.
Mogu samo da ti pozelim srecu. I dovoljno jaku zelju da docekas da ih gledas kad budu ljudi i krenu da zive sopstveni zivot. I da budes tu za njih i da ih kaznis i da ih mazis.
A strah...pa i da ides prvi put bilo bi nenormalno da nisi u panici.Sad kad znas kako je...:sad2:
Ali - gledaj u decije slike sve dok ne dodju po tebe i sve ce biti dobro -VERUJ U TO
(I neku vezu da pojacaju dozu protiv bolova ;))
Srecno ti!
 
Moras pozitivno da razmisljas,sta sad bezveze brodovi da ti tonu :) Pevaj neke decije pesme onda i razmisljaj o deci...
Inace za ove sto su se operisali i ranije imam pitanje,jesu li ih bolela ledja posle spavanja kad ustanu ? Mene znaci strasno bole ledja,gornji deo. Sigurno traje vec nekih 20 dana.
I danas me bole!
I ti bi dete trebao da predajes papire za rehabilitaciju ako vec nisi...?
 
I danas me bole!
I ti bi dete trebao da predajes papire za rehabilitaciju ako vec nisi...?

Nista od rehabilitacije i banje. Moj doktor misli da ce mi biti bolje kuci nego tamo,jer tamo idu ljudi koji su imali bolesno srce,kako vec znate ja sam imao manu koju sam morao da resavam. Danas je 6 nedelja od operacije i ja se stvarno fantasticno osecam :) Probao sam neki dan da se okrenem na stranu,nista me nije bolelo,ali necu da se igram jer mi ne preporucuju bar jos mesec dana. Jos 6 nedelja cu da se strpim,pa krecem sa treninzima... To je jedina stvar sto me je odrzavala pre operacije,posle operacije i sad dok iscekujem da se stvarno obucem i odem trenirati ;)
 

Back
Top