Koliko vam treba da donesete društveno važnu odluku?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Dakle imate mogućnost da donesete društveno važnu odluku, npr da li da gradimo nuklearke u Srbiji, ili da li da se potapa neka kotlina zbog izgradnje hidrocentrale ili da li ostaviti neku močvaru ili je pretvoriti u proizvodno ili poljoprivredno zemljište....


Koliko vam treba vremena , a da i dalje imate svoje obaveze i standardno nepredvidjene okolnosti, da se koliko toliko raspitate ili pronadjete na nekom mediju informacije koje smatrate da bi vam značile da donesete bolju odluku, a i spremni ste da ih potražite?

Odluka neće zavisiti SAMO od vas, a nećete biti u prilici da kroz konstruktivnu ili destruktivnu diskusiju dolazite do podataka i argumenata.


Koliko vam vremena treba da se naterate da budete koliko toliko odgovoran ili siguran pojedinac pre zauzimanja nekog stava?

P.S. Nikako ne očekivati i ne tumačiti koliko bi trebalo po mišljenju drugih ili "stvarno" koliko bi trebalo.Tj ako ste sigurni da vreme ne bi ništa promenilo u smislu nekog prikupljanja znanja i info u vezi donošenja odluke , onda vam je dosta i pola sata....
 
Takve odluke donosim odmah, u telefonskom razgovoru, bez ikakvog dodatnog prikupljanja informacija, na osnovu informacija koje vec imam. Zovnu me iz stranke i pitaju me, navedu mi 10 ili 15 primarnih oblasti u koje bi moglo da se investira i ja izdvojim 3. To su poljopriverda, ulaganje u jacanje pozicije nase drzave u regionu, i gasifikacija. Tako isto, pitaju me da ocenim pojedine politicare po nekim karakteristikama, pa ih oni prema tim ocenama, valjda, rasporedjuju na funkcije.
 
Pitam se pitam , da li bi pitanje bilo jasnije da je glasilo :
"Koliko vam vremena treba da glasate na referendumu?

Da li vidite koliko se samo glupih pretpostavki postavi oko jednog za sve malo obzirnije , ipak jasnom pitanju.

A inače, u Srbiji se samo 10% ljudi slaže da se odriču glasa u korist nekog važnijeg i stručnijeg.
Ostali insistiraju da glasaju.
Pa me interesuje koliko se pripremaju pre nego što glasaju i da li ipak , ako bi sebi ostavili neko vreme za rezervu, mogu sebe da nateraju da se pripreme pre nego što glasaju?

Inače mi zvuči malo smešno , hoću da glasam, o čemu , nemam pojma tačno , koje su sve opcije, pa znaš ono A, B , C, šta je od toga bolje ili gore, pa znaš uvek je bolje ono što je moje tako da je ovde sve jedno....

Zamislite gazdu kafane (primer samo zbog toga što tu nema neke velike mudrosti , da bi kafana dobro poslovala, ako već dobro posluje) koji daje svim zaposlenima da glasaju , a oni se tako ponašaju...
Koliko treba kafani da propadne....?
Medjutim , ako su već tako radili u kafani koja je već propala i saberu da je bolje da malo porazmisle i ipak kafana ostane u životu, onda će glasati o odlukama malo drugačije....Čak će sami računati kad treba da se obnove zalihe....

Dakle , koliko ostalima , koji se nisu izjasnili treba vremena kad saznaju za pitanje na lokalnom ili republičkom referendumu da ispametuju svoj stav?
 
Medjutim , ako su već tako radili u kafani koja je već propala i saberu da je bolje da malo porazmisle i ipak kafana ostane u životu, onda će glasati o odlukama malo drugačije....Čak će sami računati kad treba da se obnove zalihe....
U Patkogradu može ovako, u stvarnom svetu tražiće novi posao, u Srbiji bi verovatno protestovali ispred skupštine da im Vlada isplati zaostale dnevnice plus bakšiš.
 
Zamislite gazdu kafane (primer samo zbog toga što tu nema neke velike mudrosti , da bi kafana dobro poslovala, ako već dobro posluje) koji daje svim zaposlenima da glasaju , a oni se tako ponašaju...
Koliko treba kafani da propadne....?
ako je gazda
onda je to samo njegov kafana/novac/problem/odgovornost
dobro i gazdaricin da me ne bi napale lokalne feministice
ali ako je kojim nesretnim slučajem kafana zajednička
onda je i problem zajednički
 
koliko mi treba da donesem odlooku o važnim drooštvenim pitanjima............i koliko sam podložan uticajima?
......generalno smo svi podložni uticajima.....manjim ili većim....ali iskoostvo, onda...praksa...i pažljivo sloošanje i kritičko gledanje na stvari..i upoređivanje.......analitički pristoop.....recimo kad formiiraš stav o tome da li izaći na izbore.....biti aktivan ili pasivan.....cela istorija je iza ljoodi koje biraš.....ili nećeš.....bilo dobro pitanje juče na tv....da li pevači itd. javne ličnosti koje učestvooju u izbornim kampanjama...... doprinose opredeljivanju glasača i donose tim partijama glas više.....ne...nego samo učvršćooju odlooku onih koji su već definisali svoj stav.................
 
Pa zar nije čudan stav da pravo glasa tumačite kao samoupravljanje, a onda banalizujete samoupravljanje kao neodgovorno busanje da imate pravo glasa, te upravo tako glas pretvarate u neodgovorno trenutno hirovito zaokruživanje, te se postavlja pitanje da li je važnost pitanja o kojem se glasa velika ili mala.

Ako se ovako postavlja većina ili svi (sudeći po reakcijama na temi) onda bi svako normalan sva bitna pitanja izbegao i isključio iz glasanja, tj glasanje mu dodje kao lakrdija i što je interesantno , to je stav većine ili svih.....

A da nije zbog dnevnica?
A pa onda je jasno da jačamo jajarizam i politikantstvo i usrk uvlakaštvo....

Ja znam da može drugačije, ali mi je interesantno da je opšti stav da ovde to ne može, čak i da i ne treba drugačije....
 
vd:
ako je gazda
onda je to samo njegov kafana/novac/problem/odgovornost
dobro i gazdaricin da me ne bi napale lokalne feministice
ali ako je kojim nesretnim slučajem kafana zajednička
onda je i problem zajednički


Izvini što te vredjam , ali postoji nešto što se zove delegiranje funkcija.
Takodje postoji distributivno upravljanje , naravno i sličan menadžment...
Tako je vrlo mudro naći način da uvedeš distributivno upravljanje jer je žilavije i efektnije , a i jevtinije, human resource management služi da se nadju egoisti i odvoje od kooperativnih ljudi, pronadje motivacija i odvoje neetični.

Naravno da ovo fali u srbiji te je ovde forsiran sistem , pridji , muljaj, pokradi gazdu i na kraju otvori sličan biznis....
Prednost u jevtinijem i efikasnijem poslovanju je prednost koja se isplati na zapadu, gde se potrošač brine i o ceni i o brzini i kvalitetu rada, dok kod nas uvek fali bar jedan od nabrojanih delova.
A o uticaju države, koji okreće naopako selekciju , ne ka efikasnijem i kvalitetnijem već ka vezama i pranju para (edukacija i sa strane USAID koja je inače poznata po pranju para u bosni traže od 50-70% od datih sredstava i možete da prodjete i sa farmom komaraca u obližnjoj šumi).
 

Back
Top