Sa Novog Sada...

Peta W.

Veoma poznat
Poruka
10.039
forumasi, molim za savet. mozda da se obratim "pravnim savetima"? sta biste uradili kada biste culi da u skoli -kao elitnoj- koju vase dete pohadja nastavnica u nekom drugom razredu lepi traku na usta ucenicima da bi cutala, a direktor umesto da brani prava ucenika primenjuje metod zastrasivanja da deca ne bi ispricala dogadjaj roditeljima? na svu srecu, deca pricaju, pa je tako jedna devojcica u dvoristu ispricala mojoj deci koja su prepricala meni, ...a ja ne mogu da verujem, dodje mi da ih dignem u vazduh, ali moja deca su tamo i ... ?

Kopirala sam ovaj post jer mislim da ce ovde naici na vishe korisnih odgovora,a isti sam ostavila i na Novom Sadu...
nadam se da modovi nemaju nishta protiv. ;)
 
privatne škole.. pa ne znam.. nedavno sam u jednom tržnom centru prošla pored stočića za kojim su mogla da se igraju sasvim mala deca, kao promocija jedne privatne škole. i htela sam da isečem cenu sa nečega što sam kupila, te sam pretražila stočić ne bih li pronašla neke dečje makazice.. i našla sam, bogme, one velike kao krojačke makaze sa jako oštrim vrhovima. tad sam rekla - ako ikad budem imala dete, u ovu školu neće ići.
i to je samo obična nepažnja i to na javnoj promociji. šta se dešava iza zatvorenih vrata - neću ni da mislim =(
 
Рекла-казала приче су увек врло опасне. Док једна прича стигне од непосредног учесника до вас - прође кроз стотину уста. Људи воле сензације и свако ту нешто дода, нешто одузме... Значи, жестити се због нечега што сте чули посредно од неког ко је чуо од неког трећег - илузорно је!
Не кажем да неко ту намерно лаже - само да је истина замагљена и деформисана безбројним препричавањима.

Да заиста постоји озбиљан проблем - неко од родитеља те деце би сигурно реаговао.
Овако, највећим делом се све своди на урбане легенде.
 
lepi traku na usta ucenicima da bi cutala

znam primer da su svi sedeli sa rukama iza ledja - svi, kao vojska.
znam da znaju da udare dete jace, znam i one koji udare "pedagoski" - da pukne sramota, ali "da ne boli"
znam da zaista hoce nekog da uzmu na zub (mada je 99% onog "mrzi me nastavnik" glupost)
znam da dodju na cas "blago pijani"
jednom recju - ima svacega
ali da lepe traku deci na usta? To jednostavno mora biti preuvelicavanje. A i lici na decije preuvelicavanje. Sto ne znaci da je skola ok, ali lepljenje traka i sl - nema sanse.
 
dabome.
možda ih je samo učila kako se depiliraju brkovi.
prvo sam mislio da je losa sala, ali kad sam video prethodni tvoj post... mozda mrzis te skole jer ne bi imala dovoljno novca da ih priustis, pa su ti neke makaze izgovor (iako makaze jesu previd), mozda su daleko, mozda... sta god da je - ti ako mislis da nastavnici deci lepe traku na usta, razmisli jos jednom pre nego sto rodis.

А шта је лоше да седе са рукама иза леђа?
Па лекари управо то саветују због кичме...

Nastavnik to nije radio kicme radi, vec da ne bi niko ni susnuo, ni mrdnuo. A ne verujem da lekari savetuju da se u tom polozaju nepomicno provede 45 minuta bez mrdanja. Poredjati svu decu tako kao vojnike mi je ipak previse. Ali ok, u nekim zemljama jos uce Kuran napamet - i to valjda lekari savetuju zbog memorije, ali to tim skolama nije bio razlog.
 
Evo članka iz Blica od 3.3.2007.

Vaspitačica ućutkala dete selotejpom

ZRENJANIN - Dragana Brusin, vaspitačica vrtića 'Zvončica 1' iz Zrenjanina, zalepila je u utorak selotejpom usta petogodišnje devojčice da bi je ućutkala. Vaspitačica je odmah suspendovana i upućena na vanredni lekarski pregled, koji moraju da prođu svi zaposleni u obrazovanju.

- Događaj je nedopustiv i strašan. Vaspitačica je 'izgubila kontrolu jer je devojčica, kojoj je zalepila usta, neprekidno pričala u vreme odvijanja radnih aktivnosti - izjavila je juče Anđelka Mirković, direktor Predškolske ustanove.

Roditelji od utorka ne dovode dete u vrtić i ne žele da komentarišu slučaj. Otac je, revoltiran medijskom lavinom koja se sručila na njihovu kuću, poručio novinarima da unapred ne osuđuju vaspitačicu.

- Greške se događaju i one su neoprostive ukoliko zbog njih dete pati, ali mi ne možemo tačno znati šta se desilo u vrtiću i šta je sve prethodilo događaju. Svi smo mi ljudi i imamo svoje probleme. Nije se dogodilo ništa strašno zbog čega bi vaspitačica trebalo da snosi posledice - rekao je otac devojčice.

Direktorka ustanove izjavila je da bi disciplinski postupak, koji je pokrenut protiv vaspitačice Brusin, trebalo da pokaže da li je reč o zlostavljanje deteta ili ne, ali i da rasvetli okolnosti pod kojima se incident dogodio.

- Na prijavu mame pozvali smo vaspitačicu i ona je, vidno uznemirena i uz očitu grižu savesti, odmah priznala da je do incidenta došlo. Njihove izjave se podudaraju - navela je Anđelija Mirković i dodala da nikada ranije nije bilo pritužbi na rad Dragane Brusin. U vrtić su upućeni pedagog i psiholog kako bi se u grupi dece u kojoj se incident dogodio stanje normalizovalo.

Niko u vrtiću 'Zvončica' nije želeo da govori o incidentu, a vaspitačica, koja je odbila da se predstavi, tvrdila je da do incidenta uopšte nije ni došlo.

Zrenjaninski prosvetni inspektori tvrde da je ovo prvi slučaj koji može biti okarakterisan kao zlostavljanje dece od strane vaspitača ili nastavnog osoblja.

J. Vojinov
Inspektori ispituju slučaj

Prosvetni inspektor Ružica Tapavički rekla je za 'Blic' da je suspenzija vaspitačice Dragane Brusin ispravna.

- Prelepljivanje usta deteta selotejpom može se okarakterisati kao zlostavljanje, ali i ne mora u zavisnosti od okolnosti. Slučaj bi mogao da se smatra težom povredom radne obaveze. U zavisnosti od toga šta se utvrdi, vaspitačica može da dobije otkaz ili da bude kažnjena smanjenjem plate - navodi inspektorka Tapavički.
 
Pfffff :roll: kome ja da pišem za one Rusove šamarčine drugu iz osnovne?

Ne, mislim, u redu je..... ali otac je potpuno u pravu, što se mene tiče. Kada bi se iznela svaka pojedinost tog tipa mislim da ne bi postojao prosvetni radnik koji ne bi bio suspendovan. Za ove stvari treba da čuje direktor i da reaguje, a ne da novinari ispiraju usta :?
 
Pfffff :roll: kome ja da pišem za one Rusove šamarčine drugu iz osnovne?

Ne, mislim, u redu je..... ali otac je potpuno u pravu, što se mene tiče. Kada bi se iznela svaka pojedinost tog tipa mislim da ne bi postojao prosvetni radnik koji ne bi bio suspendovan. Za ove stvari treba da čuje direktor i da reaguje, a ne da novinari ispiraju usta :?
Znači, Lexo, ti to svoje VUČEŠ još od osnovne škole ?!? :shock:
 
Е, та прича из Зрењанина је стара 2 године.

Најновија прича је да је једна мајка претукла васпитачицу зато што је васпитачица предложила њено дете за категоризацију.
 
Jaooo...:lol:
Што волим када се унапред доносе закључци без основних информација! :lol:

Категоризацију ради стручна комисија састављена од психолога, психијатара, дефектолога...која путем разних тестова, разговора, посматрања и других анализа процењује способности неког детета.
Значи - не може васпитачица да одреди да ли је неко дете за специјалну школу - васпитачица само може да то дете упути стручној комисији која ће после категоризације дати предлог родитељима како и шта даље са дететом.
 

Back
Top