A KO BI DA PROTERA DRUGARSTVO

Drugarstvo je...
Drugarstvo ne zna za granice.
Drugarstvo je neizmisljeno.

Što vise drugova, to lepse nebo!



Bez druga se ne ide u školu
Bez druga se ne ide na izlet
Bez druga se ne igra u kolu
Bez druga se ne polazi u svet.

Da bi neko bio drug,
potrebno je da nadje jos jednog druga.
DRUG JE SAMO DRUGU DRUG!


Ko ima druga, ima sve - i prijatelja,
i pomoć u svakoj prilici,
i adresu za pisma, i gitaru za pesmu.
i još deset prstiju kada je malo svojih deset,
i uvo za tajnu, i uvo za želju,
i još jedne oči, i još jednu pamet.

Tražite se drugovi, širom sveta.
Tražite se pokraj svakog puta, puteljka,
ispod svakog brda, planine,
pokraj svake reke, rečice,
usred svakog polja, livade...

Svuda se beli po jedna kuća i u kući živi drug.
On ume lepo da dočeka goste.
Pošaljite mi pismo.
Poklonite mu knigu,
upitajte ga kako živi,
dobacite mu loptu,
dokotrljajte mu gramofonsku ploču.

Kada se od druga rastaneš,
onda drugu treba pisati.
Pisma su reči za daljine.
Pisma su telefoni za drugove.
 
Ovo je prica o dvojici drugara koji su se setali zajedno po pustinji.
Odjednom uz put su poceli da se raspravljaju, i jedan je udario drugog.
Udareni se osetio povredjen, ali bez reci napisao je ovo na pesku...

"DANAS SAM DOBIO UDARAC OD MOG NAJBOLJEG DRUGA"

Produzili su tako sve dok nisu nasli jednu oazu gdje su odlucili da se okupaju.
Onaj sto je dobio udarac zamalo sto se nije udavio kupajuci se, ali zivot
mu je spasao onaj drugi. Kad je dosao sebi taj, sto se zamalo nije udavio,
izgravirao je na jednom kamenu:

"DANAS MI JE NAJBOLJI DRUG SPASIO ZIVOT!"

Drugar koji je udario svog najboljeg prijatelja pitao ga je:
"Kad sam te udario ti si napisao na pesku, a sad graviras na kamen, zasto?"

Drugar mu je odgovorio:
"Kad neko napravi lose, to treba da zapisemo na pesku da bi vetrovi
izbrisali, ali kad neko uradi dobro, to treba da izgraviramo na kamenu
da nista ne moze da ga izbrise!"

NAUCI SE DA ZAPISUJES "RANE" NA PESKU, A "SRECU" UGRAVIRAJ NA KAMEN
Maha-maja nije na forumu Prijavite poruku
 
Moji drugovi

Moji su drugovi biseri rasuti
po celom svetu
i ja sam selica
pa ih ponekad sretnem u letu

Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad god se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama

Moji su drugovi
zestoki momci velikog srca
i kad se pije i kad se ljubi
i kad se puca
gore od Aljaske do Australije
kad god se sretnemo uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama


Da smo zivi i zdravi
jos godina sto
da je pesme i vina
i da nas cuva Bog
da su najbolje zene
uvek pored nas
jer ovaj zivot je kratak
i prozuji za cas

Za moje drugove
ja molim vetrove za puna jedra
puteve sigurne a noci zvezdane
i jutra vedra
Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad kod se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama



Moji su drugovi biseri rasuti
po celom svetu
i ja sam selica
pa ih ponekad sretnem u letu

Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad god se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama
Bajaga
 
Ej, Milance. A sad se palis na bajadere a protiv si drugarstva. Pa i to je kada ti nasa Spasa ponudi lepe bajadere drugarstvo. I zasto ne pisati i o tome. Kome smeta sve to. Pa pustite da se druzimo, da govoriumo o drugarstvu, druzenju. Pa i ako neko, po katkad promasi, oprostite. Nista nije namerno. Ako smo se dogovoili da nema slika OK. Mad licno smatram, valjda na to imam prava a da ne dobijem katanac, da treba po nekad u okviru teme postaviti i neku sliku vezanu za drugarstvo.
Ne bih voleo da o drugarstvu govore ljudi koji ga ne cene i ne postuju a uz to predlazu da tema nestane. Ako im se ona ne svidja mogu sebi da potraze neku koja im "pase". Ja cu to rado prihvatiti.
Buntovniku pozdrav, naravno i svima iz Panceva u koje rado odlazim.





"Verno prijateljstvo




Zar postoji nešto lepše



Nego iskren i prijatelj pravi?







Kome kad ti je najteže,



Možeš reči sve što te muči,



Sve što ti je u glavi!







Zar postoji nešto lepše



Od iskrenog prijateljstva?



I osmeha, iskrenog.....od srca?!







Ne, ne postoji, jer te taj prijatelj nasmejana želi



I svakom susretu s tobom se veseli!







Ne....ne postoji ništa lepše od toga



To znam, i u to verujem,



A nek se zamisle svi oni



Koji misle da pretjerujem!







Jer onda oni prijateljstvo pravo



Još nikada nisu upoznali....



A verujem, čak sam i sigurna,



Da ga nikad, nisu niti dali!"
 
Dobro vece postovani prijatalji ma gde da ste i u kakvom raspolozenju. Ima li veceg zadovoljstva i srece no imati dobrog, postenog i iskrenog druga. Cenim da u to veruju i moderatori pa ih molim da se izjasne. Voleo bih da drugarstvo zivi, da nas ima, da se, bar ovvde, druzimo, razmenjujemo iskustva i da nam nece biti stavljani katanci... a postovacemo pravila. Hvala Vam sto ste tu, hvala moderatoru na razumevanju, jer kome je u interesu da protera i zabrani drugarstvo.:grin:


Jope, tebi veliki pozdrav kao i uvek! Drugarstvo nikome ne smeta, naprotiv! Bunta se samo trudi da sve bude pod kontrolom i da se ne skreće sa teme.
A to je za svako poštovanje,
 
PRIJATELJSTVO

...Vaš je prijatelj zadovoljenje vaših potreba.
On je vaše polje koje zasijavate s ljubavlju, a žanjete sa zahvalnošću.

On je vaša trpeza i vaše ognjište.
Jer dolazite k njemu gladni, i ištete od njega spokoja.

Kad vaš prijatelj iznosi svoje mišljenje, ne bojite se reći "ne", niti se suzdržavate od "da".

I kad on ćuti, vaše srce ne prestaje osluškivati njegovo srce;

Jer, bez reči, u prijateljstvu, sve se misli, sve čežnje, sva iščekivanja rađaju i dele s radošću koja se ne izvikuje.

Kad se opraštate s prijateljem, ne žalostite se;
Jer, što najviše volite u njemu, može biti jasnije kad je odsutan, kao što je planina planinaru jasnija iz doline.

I neka u prijateljstvu ne bude druge svrhe osim produbljivanja duha.

Jer, ljubav koja ne traži ništa drugo do objašnjavanja vlastite tajne nije ljubav nego bačena mreža: hvata samo što je beskorisno.

I neka vaše najbolje bude za prijatelja.
I ako mora upoznati vašu oseku, neka upozna i vašu plimu.

Jer, šta vam je prijatelj ako ga tražite da s vama ubija vreme?

Potražite ga uvek da oživite vreme.
Jer, njegovo je da vam ispuni potrebu, a ne prazninu;

I neka u slatkoći prijateljstva bude smeha, i deobe radosti.

Jer, u svežini sitnica srce nalazi svoje jutro i okrepljuje se
 
Dobro vece postovani prijatalji ma gde da ste i u kakvom raspolozenju. Ima li veceg zadovoljstva i srece no imati dobrog, postenog i iskrenog druga. Cenim da u to veruju i moderatori pa ih molim da se izjasne. Voleo bih da drugarstvo zivi, da nas ima, da se, bar ovvde, druzimo, razmenjujemo iskustva i da nam nece biti stavljani katanci... a postovacemo pravila. Hvala Vam sto ste tu, hvala moderatoru na razumevanju, jer kome je u interesu da protera i zabrani drugarstvo.:grin:



Da su se " drugovi " držali teme, Bunta ti je ne bi stavio pod ključ.
Dakle, pitanje ne postavljaj moderatoru, već " drugovima".
Nisam četovala na tvojoj temi, te ti mirne savesti ovo sugerišem, pozdrav.
 
Svim prijateljima cestitam praznik, od srca, sa nadom , verom i ljubavlju
bogojavljenje.jpg

Свети Јован Шангајски

БЕСЕДА НА БОГОЈАВЉЕЊЕ

У име Оца и Сина и Светога Духа!

Славећи Богојављење, ми се сећамо и да се Бог показао људима као Тројица и да се Исус јавио свету као Христос. Где се јавио Христос? Где је започео Своје дело? Да ли је отишао у град велики и тамо се јавио у Својој Слави? Или се успео на гору високу, а маса од мноштва хиљада је стајала доле и посматрала Га као некакво чудо? Не! Христос је пошао у пустињу, на реку Јордан, где је Јован крштавао народ. Јован је проповедао покајање и позивао грешнике да се, у знак покајања, крсте у Јордану. И ево, као грешник долази и Христос и моли за крштење. Он, у кога не бејаше греха. Уплашио се Јован. "Ти треба мене да крстиш". "Остави сада" - одговара Исус - јер тако нам треба испунити сваку правду". Адам је гордошћу сагрешио, желео је да се узвиси, да постане попут Бога. А Христос је дошао да испуни правду Божију, да грех гордости Адамове поправи смиреношћу. Адам је желео да се узвиси пред Богом, а Бог се унизио пред човеком. Христос је сишао у воду и прихватио крштење од раба Својега. Дрхтећи, Јован је положио руку на Владара и Бога својега, а Христос је смирено погнуо Своју главу пред њим. Ова смиреност Христова отворила је небо. Тада су се небеса отворила и зачуо се глас Бога Оца: "Ово је Син Мој љубљени, који је по Мојој вољи. Ово је Син Мој, који Себе понизи да би извршио Моју вољу, истински Син Мој, Који се унижава да би човека узвисио". А Дух Свети је сишао са неба на Исуса, потврђујући речи Оца. Тако је смиреношћу Исус отворио небо и показао људима тајну Тројичности Божанства. Али зашто је Он то обавио управо на води, а не на неком другом месту? Сетимо се како је Бог стварао свет. Када је Бог стварао небо и земљу, "земља беше без обличја и пуста, и Дух Божији дизаше се над водом". Потом растави Бог земљу и воду, али тако да вода ипак остане на сваком месту и нужна свему створеном. Човек не може да живи без воде, нити било каква животиња; постоји вода (влага) у ваздуху; узмимо било где грудвицу земље - и тамо постоји вода; постоји вода и у камену, све и ако нам се чини да је тамо нема, па ипак, она постоји и тамо и, када Бог пожели може је ослободити из њега, као што је и учинио за време Мојсија. "Господња је земља и што је год на њој, васељена и све што живи у њој. Јер је Он на морима основа и посред река утврди је" (Пс.24,1-2). "Небеса бише одавно и да је земља из воде и од воде саздана Божијом речи", пише апостол Петар. "Од којих тадашњи свет, водом потопљен, пропаде" (II Пет. 3,5-6). Када је човек сагрешио навукао је гнев Божији не сано на себе него и на читаву природу. Човек је круна Божијег стварања; он је постављен за цара природе. А када цар постаде непријатељ Цару другоме, тада и читаво царство његово постаде непријатељско царство. Казна је била нaмењена не само човеку него и свему створеном /твари/. "Јер знамо да сва твар заједно уздише и тугује до сада (Рим. 8,22). Али, "твар се покори таштини (не од своје воље него за вољу онога који је покори)" (Рим. 8,21-22). Зато опроштење кривцу ослобађа и створено од робовања пропадљивом. "Уништена ће бити ова природа пропадљива и преобразиће се у ново небо и нову земљу, где правда обитава". (II Пет. 3,12-13). Да би се омогућила ова промена, да би се природа припремила за непропадљивост која ће наступити после судњега дана, Христос је дошао на воде Јордана. Уронивши у Јордан, Христос је посветио не само воде Јордана него и читаву водену природу, као што и кличе Црква у својим песмама:"Христос се јави да Јордана освети воде" (Претпразнични тропар), "Данас се водена освећује природа" (Тропар при Исходу на Јордан). А пошто се вода свуда налази, онда је осветивши воде Христос тиме осветио све створено, читаву васељену. Христос је припремио природу да би и она осетила добре последице од жртве коју је Он дошао да принесе. Али не само то Он је води дао моћ да опере људске грехе. Крштење Јованово је било само знак покајања. Хришћанско крштење јесте ново рођење, опроштај свих грехова. Водом је казнио Бог грехове првог света и уништио га је водом у потопу. Водом сада спасава Бог људе кроз Тајну крштења.

Тако је Христос на водама Јордана уништио главу змије, како се то поје у црквеним песмама, главу оне змије која је преварила Адама и Еву, али је била побеђена смреношћу Исусовом, - открио је људима да је Бог Тројица - осветио воду, а са водом припремио и све створено за прихватање речи опроштаја и за непропадљивост.

И тада је, издржавши још једну борбу са ђаволом у пустињи, Христос кренуо да припрема људе за царство будуће и почео је своју проповед речима: "Покајте се, јер се приближило Царство небеско" (Мт. 4,17), или како стоји у другом Јеванђељу: "Испунило се време и приближило се царство Божије: покајте се и верујте у Јеванђеље" (Мк. 1,15).

До тада је Јован Крститељ проповедао покајање, припремао пут Господу. Када Сам Господ виче људима:"Покајте се". Тај глас је намењен не само људима који су живели у Христово време већ се тим речима Христос обратио свим људима у свим временима и вековима. И ми смо слушали те речи из Јеванђеља. Док још нису утихнуле празничне песме Богојављења, оне нас подсећају да се приближава време покајања. Будимо пажљиви! То нису речи пророка или анђела него Самога Господа. Покајаћемо се и у посту, који долази, настојаћемо да победимо наше ст р асти и добијемо опроштај грехова, да бисмо у будућем веку ушли у непропадљиво Царство које је припремио Господ. Амин.

Битољ 1928. године
 
Ej, Milance. A sad se palis na bajadere a protiv si drugarstva. Pa i to je kada ti nasa Spasa ponudi lepe bajadere drugarstvo. I zasto ne pisati i o tome. Kome smeta sve to. Pa pustite da se druzimo, da govoriumo o drugarstvu, druzenju. Pa i ako neko, po katkad promasi, oprostite. Nista nije namerno. Ako smo se dogovoili da nema slika OK. Mad licno smatram, valjda na to imam prava a da ne dobijem katanac, da treba po nekad u okviru teme postaviti i neku sliku vezanu za drugarstvo.
Ne bih voleo da o drugarstvu govore ljudi koji ga ne cene i ne postuju a uz to predlazu da tema nestane. Ako im se ona ne svidja mogu sebi da potraze neku koja im "pase". Ja cu to rado prihvatiti.
Buntovniku pozdrav, naravno i svima iz Panceva u koje rado odlazim.

ne znam kako si dosao do zakljucka da sam protiv drugarstva:?: a i iskreno da ti kazem jesam protiv laznog i arogantnog drugarstva:!:
 
Šta ti je bre, Bunti? Odličan si moderator, a i dobar drug. I baš zato što si takav, usmeravaš romantiku, pa i drugarstvo u pravom smeru.
Naš si, i mi tvoji. Ko neće u to kolo, nek ne igra.

potpuno se slazem sa ovim, mala podrska sa moje strane Bunto, nastavi tako, ja bi bio 10x gori i banovo bi sve likove koji mi se ne dopadaju:p i to bi namerno radio bez obzira sta pise, ako se meni ne dopada Ban bi mi bio pod obavezu, zato cuvajte Buntu da vam ne dodje neki majmun ko ja pa ce na romantici da pisu 3 coveka, ja sam mali djavolko!
 
Nekada davno živela je devojčica koja je imala lošu narav. Njena majka joj je dala kesu punu eksera i kazala joj da svaki puta kad izgubi živce mora zabiti jedan ekser u ogradu. Prvi dan je morala zabiti čak 37 eksera!

Tokom sledećih nekoliko nedelja kako se je učila kontrolisati, broj eksera zabijenih smanjivao se iz dana u dan. Shvatila je da joj je lakše obuzdavati ljutnju nego zabijati ekser u tvrdu ogradu.

Napokon, stigao je dan kada devojčica nije izgubila živce ni jedanput! Kazala je to majci i ona joj je savetovala da svaki takav dan koji prođe u miru - izvuče jedan ekser. Stigao je dan kada je devojčica rekla majci da više nema niti jednog eksera u ogradi!

Majka je uzela kćer za ruku i odvela je do ograde, i rekla joj:

"Dobro si učinila kćeri moja...ali pogledaj rupe koje su ostale u ogradi...ograda više nikada neće izgledati isto! Kada kažeš nekome nešto u ljutnji povrediš ga. Kao da zabiješ nož u tu osobu i potom ga izvadiš napolje. Nema veze koliko puta kazes: "Žao mi je"..rana je ipak još uvek tu.
Povrediti nekoga rešima je ponekad gore nego fizički. Prijatelji su naše retko bogatstvo i treba ih čuvati. Oni te nasmejavaju kada si tužna, ohrabruju te kada trebaš uspeti nešto u životu, pozajmljuju ti rame za plakanje, uši za slušanje i otvaraju ti srce."

ČUVAJTE SVOJE PRIJATELJE!
I IZVINITE IM SE AKO STE IKADA NAPRAVILI KAKVU RUPU U NJIHOVOJ OGRADI!
 
Pa naravno, ljudi su drustvena bica i potrebni su im prijatelji. Najlepse je kad imas prijatelja sa kojim znas da mozes da podelis i radost i tugu i da ce u oba slucaja saosecati sa tobom.


Mudri ljudi rekoše " podeljena sreća dva puta je veća a podeljena tuga dva puta manja" i, bili su u pravu. a rekoše još da su prijatelji kao zvezde, tu su i kada ih ne vidiš!

"Moji su drugovi biseri rasuti po celom svetu..." ljubim vas, gde god da ste! :D:D:D...
 
SRETNA SLAVA SVIM FORUMASIMA KOJI SLAVE

Zitija svetaca za 20./7. januar, godine 2008.

SV. JOVAN KRSTITELJ
images


Zbog toga sto je Jovanova glavna uloga u zivotu odigrana na dan Bogojavljenja, crkva je od starine posvetila dan po Bogojavljenju spomenu njegovom. Za ovaj dan vezuje je jos i dogadjaj sa rukom Pretecinom. Jevandjelist Luka pozeleo je da prenese telo Jovanovo iz Sevastije, gde je veliki prorok i posecen bio od Iroda, u Antiohiju, svoje rodno mesto. No uspeo je samo da dobije i prenese jednu ruku, koja se u Antiohiji cuvala do desetog veka, pa je posle preneta u Carigrad, odakle je i nestala u vreme Turaka. Sv. Jovan proslavlja se nekoliko puta u godini, no najvise svecara ima ovoga dana, 7. jan. Medju licnostima jevandjelskim, koje okruzavaju Spasitelja, licnost Jovana Krstitelja zauzima sasvim zasebno mesto, kako po nacinu svoga dolaska u svet tako i po nacinu zivota u svetu, i po ulozi krstavanja ljudi za pokajanje i krstenja Mesije, i tako najzad po svome tragicnom izlasku iz ovog zivota. On je bio takve moralne cistote, da se vaistinu pre mogao nazvati angelom, kako ga sv. Pismo i naziva, nego li smrtnim covekom. Od svih ostalih proroka sv. Jovan se razlikuje narocito time sto je on imao tu srecu da je mogao i rukom pokazati svetu Onoga koga je prorokovao. Za ruku sv. Jovana prica se, da ju je svake godine na dan svetiteljev arhijerej iznosio pred narod. Ponekad se ta ruka javljala rasirena a ponekad zgrcena. U prvom slucaju oznacavala je rodnu i obilnu godinu, a u drugom nerodnu i gladnu.
 

Back
Top