(NE)POTPISUJEM

POTPISATI ILI NE?

  • DA

  • NE

  • Posle razvoda bih opet potpisala

  • Posle razvoda nikad više ne bih potpisala


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

NatasaNatasa

Elita
Poruka
15.620
Dakle .... Šta za vas znači ''brak''? Da li je bitno da se brak ovekoveči potpisom i da se zvanično naziva brak ili vam je sama zajednica i život sa partnerom upravo brak i bez tog potpisa?

Kada ste se udavali / ženili zašto ste potpisivali?
Šta taj potpis znači?
Da li vas taj potpis u nečemu unapredjuje, daje vam veću sigurnost, afirmiše vas?
Zašto je potrebno dva svedoka i potpis (+250 ljudi manje više na svadbi) da bi se zakleli jedno drugom na vernost i ljubav do kraja života? Zašto nije dovoljan jedan pogled, stisak ruke i poljubac negde na nekoj livadi pod suncem?

Primećujem da mnogi govore ''ma taj potpis i nije važan'', ali kad dodju u situaciju da se odluče, ipak će se najpre odlučiti za ''overu''.... Koliko god da je danas ''institucija braka'' u krizi i koliko god da je danas razvoda... ipak trčimo da potpišemo.
 
je l se tebi to malo udaje?:mrgreen:
znas kako,moj brak je nastao kad smo shvatili da je to najlaksi nacin da se resimo nekih administrativnih problema:? mi smo i pre toga bili ekipa,ali u jednom momentu je bilo neophodno da se potpisemo kako bismo mogli dalje
neki ulaze u to iz drugih razloga
kad bude drustvo prestalo da daje toliku vaznost potpisu mislim da ce i parovi prestati
 
Ja sam potpisala jer nisam mogla da ostanem u drugoj zemlji, he kad nismo u EU. I bili samo on, ja i kumovi, niko vise. Inace meni je vazno da se mi volimo i postujemo, to je samo papir i svadbe su uglavnom preterano trosenje para a u 90% slucajeva se zavrsi razvodom, zasta ti opet trebaju pare.
 
još jedna tema sa potencijalom da postane feministička:p

i bila je u različitm formama već nekoliko puta.

ja sam potpisala i nisam preterano razmišljala zašto, kako itd jer sam išla emocijama. živeli smo zajedno pre toga dve godine i ulaskom u brak nam se nije ništa promenilo. E, sad, zašto nije ostalo na zajedničkom životu bez potpisivanja-ne znam, ali znam da sam želela da nam se dete rodi u bračnoj zajednici, meni je to bilo važno. Svadbe nije bilo, nisam bila mlada u venčanici, nikad nisam patila za tim niti zamišljala sebe u belom itd. Čak sam uzela i njegovo prezime, zamislite:shock:.
 
Ja sam htela da dodam njegovo prezime, ali po novom grckom zakonu ne moze. Zamisli ti moras da ostanes kako i jesi a biras za dete cije ce prezime nositi ili da li ce kombinaciju od oboje. I sad meni tu neke stvari nisu jasne, recimo ja odlucim da moje dete nosi i moje prezime i prezime mog muza, znaci on ima dva prezimena i sad sutra se to dete uda/ozeni za nekoga ko isto ima dva prezimena i oni oboje hoce da daju svom detetu svoja prezimena i sta onda, moje unuce ce da ima 4 prezimena, a da ne idem dalje. E Boze, ovo mi stvarno nije jasno.
Malo sam van teme, sorry, ali stvarno je debilno
 
još jedna tema sa potencijalom da postane feministička:p

i bila je u različitm formama već nekoliko puta.

ja sam potpisala i nisam preterano razmišljala zašto, kako itd jer sam išla emocijama. živeli smo zajedno pre toga dve godine i ulaskom u brak nam se nije ništa promenilo. E, sad, zašto nije ostalo na zajedničkom životu bez potpisivanja-ne znam, ali znam da sam želela da nam se dete rodi u bračnoj zajednici, meni je to bilo važno. Svadbe nije bilo, nisam bila mlada u venčanici, nikad nisam patila za tim niti zamišljala sebe u belom itd. Čak sam uzela i njegovo prezime, zamislite:shock:.
ti si stvarno patrijarhalno:?
:lol::p
 
ne znam cemu toliki strah ili sta vec od potpisivanja papira:shock:?

ako sa nekim vec zivis ne vidim kako to jedan papir moze da promeni........kao sto kvinsi rece,volela bih da se moje dete rodi u bracnoj zajednici jednog dana....stupanjem u brak kao stices neku moralnu obavezu prema mnogim stvarima,u suprotnom nisi obavezan ni prema kome pa mozes da radis sta ti je cef(sto je ok dok si mlad al mislim da se takvo vidjenje menja sa godinama)

:wink:
 
ne znam cemu toliki strah ili sta vec od potpisivanja papira:shock:?

ako sa nekim vec zivis ne vidim kako to jedan papir moze da promeni........kao sto kvinsi rece,volela bih da se moje dete rodi u bracnoj zajednici jednog dana....stupanjem u brak kao stices neku moralnu obavezu prema mnogim stvarima,u suprotnom nisi obavezan ni prema kome pa mozes da radis sta ti je cef(sto je ok dok si mlad al mislim da se takvo vidjenje menja sa godinama)

:wink:


A gde ti vidiš strah? Ja ga ne vidim jer većina mladih potpisuje?

Zašto je bitno da dete bude rodjeno u bračnoj zajednici, kad vanbračna deca imaju ista prava kao i bračna?

A što se tiče moralnih obaveza, e tu je već problematično ... pošto smo svedoci toga da su danas brakovi sve, samo ne odlika morala i vernosti.
 
A gde ti vidiš strah? Ja ga ne vidim jer većina mladih potpisuje?

Zašto je bitno da dete bude rodjeno u bračnoj zajednici, kad vanbračna deca imaju ista prava kao i bračna?

A što se tiče moralnih obaveza, e tu je već problematično ... pošto smo svedoci toga da su danas brakovi sve, samo ne odlika morala i vernosti.


pa u tome i jeste problem:razz:....da su ljudi moralniji i ozbiljniji u shvatanju bracne institucije,brakovi bi bili mnogo srecniji;-)...nego danas svi izigravaju neko ludilo i drve da izvinete-onu stvar:lol:...kad zivis sa nekim u braku(ili ne)nema vise samo ja,ja,ja nego smo tu mi a kad dodju i deca,tek se tad stvar komplikuje:wink:
i zaista ne bih volela da postane normalno radjanje dece u vanbracnoj zajednici...meni to nije ok:roll:
 
A gde ti vidiš strah? Ja ga ne vidim jer većina mladih potpisuje?

Zašto je bitno da dete bude rodjeno u bračnoj zajednici, kad vanbračna deca imaju ista prava kao i bračna?

A što se tiče moralnih obaveza, e tu je već problematično ... pošto smo svedoci toga da su danas brakovi sve, samo ne odlika morala i vernosti.

nema to veze sa pravima, nije poenta stalno u dokazivanjima kako sve isto funckioniše, bili u braku ili ne. Nekada čovek ne razmišlja toliko duboko da li potpisati ili ne, šta to znači i donosi sa sobom, jel nesigurnost ili sigurnost, nego se jednostavno oženi/uda jer želi da provede ostatak života sa tom osobom u bračnoj zajednici. Simple as that. Kod mene je bilo tako. Ja sam želela da budemo porodica sa istim prezimenom i to je to. A moralna odgovronost bi trebalo da postoji i u vanbračnoj i u bračnoj zajednici, nema to veze s papirima. Papir tu ništa ne menja.
 
A zašto ti nije OK radjanje dece vanbračno?
Šta taj potpis menja u ponašanju tebe i tvog deteta ... ili tvog muža i tvog deteta?

Ako neko nije normalan baš, neće mu ni papir pomoći da svoje dete vaspita kako treba i suprotno.
 
A zašto ti nije OK radjanje dece vanbračno?
Šta taj potpis menja u ponašanju tebe i tvog deteta ... ili tvog muža i tvog deteta?

Ako neko nije normalan baš, neće mu ni papir pomoći da svoje dete vaspita kako treba i suprotno.

ovde se slazem sa tobom,nije svako za brak ili uopste za zivot udvoje:wink:
jednostavno,brakom nastaje porodica sto je licno meni,jako bitno...
a sto se radjanja deteta vanbracno tice,evo jednog banalnog primera....to dete krene u skolu i oko njega sva deca imaju porodicu,mamu i tatu koji su uvek tu i koji su,zvucace mozda malo otrcano,pred ocima boga i zakona cestiti...i deca kao deca ce to dete ismejavati jer ne zivi u "normalnim" uslovima i "normalnoj" porodici sto tom detetu moze stvoriti traume za ceo zivot:roll:

p.s.znam primer iz zivota kako su pakosna deca rekla jednoj mojoj poznanici da je usvojena sto njeni jos uvek iz nekog razloga nisu hteli da ona sazna...i mozes misliti kako se to sve posle zavrsilo...
 
ovde se slazem sa tobom,nije svako za brak ili uopste za zivot udvoje:wink:
jednostavno,brakom nastaje porodica sto je licno meni,jako bitno...
a sto se radjanja deteta vanbracno tice,evo jednog banalnog primera....to dete krene u skolu i oko njega sva deca imaju porodicu,mamu i tatu koji su uvek tu i koji su,zvucace mozda malo otrcano,pred ocima boga i zakona cestiti...i deca kao deca ce to dete ismejavati jer ne zivi u "normalnim" uslovima i "normalnoj" porodici sto tom detetu moze stvoriti traume za ceo zivot:roll:

p.s.znam primer iz zivota kako su pakosna deca rekla jednoj mojoj poznanici da je usvojena sto njeni jos uvek iz nekog razloga nisu hteli da ona sazna...i mozes misliti kako se to sve posle zavrsilo...

izvini ali ja zivim u dosta primitivnoj sredini(banjaluka) pa mi opet nije jasno o cemu pricas...osim ako ne zivis u bas nekoj selendri...onda mogu da shvatim.
 

Back
Top