Maslinovo ulje, suncokretovo ulje, svinjska mast

kako kuvate?

  • pretežno koristim svinjsku mast u ishrani

  • ne korisim svinjsku mast u ishrani

  • koristio/la bih mast, ali smatram da je nezdravo

  • kombinujem, mast koristim samo kada je baš baš potrebno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
elem, što više starim =) sve više ljudi upoznajem u čijim se kućama najnormalnije kuva na masti (ono, prže jaja, prženice, stavlja u jelo, ne znam..). onda malo pogledam i po samoposlugama vidim da ima da se kupi svinjska bela mast spakovana kao kobasica. meni to nekako čudno. em mi je čudan ukus i miris, em oni holesteroli i čuda. a i nekako mi ne izgleda praktično zbog skladištenja i načina upotrebe.

sad, dal bi mi neko objasnio ovu misteriju? kako vi kuvate? ako bog da i sreća junačka, videće se i anketa.
 
Tjale mi je prichao da kad su bili mali to je bila glavna poslastica-lebac odozgo namazana svinjska mast,aleva paprika i beli luk:smajlikojineprestanopovratjaukrug:
Margarin/ulje mora da je tada bio skup a tim matorima to ostalo kao lepo setjanje,navika..svinjska mast bila jeftinija alternativa za przenje..i prilichno rasprostranjena posle rata umesto ulja....sve tamo negde recimo do pochetka 70-tih.+postoje neke stvari koje se prave samo uz pomotj svinjske masti,takav recept...odvratno ali je tako.
Ima mnogo slichnih perverzija..ja recimo imam neki kuvar pokojne babe koji je shtampan recimo 50-tih i tamo kad se pravi torta obavezno stoji i recept za pravljenje "prorpdnog"shlaga ili "kako napraviti majonez sa rusku salatu"jer u tubi tada nije bilo niti shlaga u kesici....+ neke perverzije oko ochuvanja svezine...valjda i frizideri bili misaona imenica....
 
Ja sam obozavao da jedem gorepomenuti ''sendvich'' do nekih x godina.Secam se da sam jeo i cevape i te fore u somunu naravno na loju, i to ima neki specifican smek, a ovijeh godina praktikujem da jedem bez ikakve masti etc.(koliko je to moguce).....U principu i nije toliko lose(koliko se secam)...Ali sada nebih bas nesto izea takav ''sendvich''....
 
Mnogi koriste maslinovo, čičkovo, od zrna groždja i od čega sve ne misleći da se zdravo hrane, a ovamo prže li prže. Nutricionisti kažu da je maslinovo korisno (kao i svako drugo) samo ako se koristi na sobnoj temperaturi. Svako prženo ulje (naročito maslinovo) je štetno. Tako da ako hranu uglavnom pržite ne zanosite se da zdravo jedete, samo zato što umesto masti ili suncokretovog ulja recimo, koristite maslinovo.
 
To sam i sam citao - da maslinovo ulje, kao, na visokim temperaturama postaje kancerogeno.

Medjutim, Grci, Italijani, Arapi masovno od pamtiveka prze bas na tom ulju, i to ne ne znam kakvog kvaliteta, i imaju dosta niske stope oboljenja, tako da nisam bas nacisto.

Ja za przenje cesto koristim kombinacije - puter i maslinovo ulje za meso, recimo.

Sto se svinjske masti tice, ukus je perfektan ali ju je tesko naci. Nekad se na ulju pripremalo samo za teze bolesnike i ostale kilavce, ostali su jeli hranu spremljenu na masti.
 
kako za šta... Nešto mi je lepše sa masti nešto na ulju... Gorepomenuta hrana je bila izvor moje snage kao klincu (to i slanine, paradajza i leba...) :D dugo to nisam jeo...
inace je mast i zdrava! Zašto se stavljaju oblozi na vrat baš od masti? I zašto se stavlja mast u nos, kad je nos začepljen?! Možda zvuči smešno al je efikasno...
 
To sam i sam citao - da maslinovo ulje, kao, na visokim temperaturama postaje kancerogeno.

Medjutim, Grci, Italijani, Arapi masovno od pamtiveka prze bas na tom ulju, i to ne ne znam kakvog kvaliteta, i imaju dosta niske stope oboljenja, tako da nisam bas nacisto.

Ja za przenje cesto koristim kombinacije - puter i maslinovo ulje za meso, recimo.

Sto se svinjske masti tice, ukus je perfektan ali ju je tesko naci. Nekad se na ulju pripremalo samo za teze bolesnike i ostale kilavce, ostali su jeli hranu spremljenu na masti.

:lol::lol::lol:
 
Jeste, nekada se masnoća nije kupovala nego se koristilo to što se imalo. Kod nas u Vojvodini - naravno, mast. Međutim, rase svinja su bile drugačije, imale su mnogo manje lošeg holesterola, mast se koristila štedljivo, a i ostala hrana je bila prirodna. Tek pre 40-50 godina počelo je da se jede neumereno, pa su ljudi oboljevali. Sada već i u Vojvodini savremene domaćice koriste razna ulja, a mast samo vrlo retko. Ja kilogram masti imam godinu dana, pošto je trošim samo za jednu vrstu pite i kada nem se prijede hleb sa mašću.
 
elem, što više starim =) i po samoposlugama vidim da ima da se kupi svinjska bela mast spakovana kao kobasica. meni to nekako čudno. em mi je čudan ukus i miris, .
Naravno da ti je čudan i miris i ukus kod te kupovne masti. To je tkz. industrijska mast, presovana sirova, bele boje. I ukus i izgled ove masti mene podseća na plastiku. Domaća mast ( topljena seckana svinjska slanina ) bledo žućkaste je boje, skoro penasta i miriše. Ukus se ne može porediti sa ovom iz posluge. Zaprži pasulj sa ovom mašću, pa ćeš videti kako lepše miriše od onog na ulju.

E, sad, postoje neke vrste kolača i danas koje se jednostavno moraju praviti sa mašću. Mislim, na ovu domaću. Vanilice se jednostavno tope. Zatim, razne vrste pita....Ma, ima toga. ..Tridesetih godina osim sitnih slavskih kolača i torte su mesile sa mašću. Putera i margarina tada nije bilo kod nas.

Za bebe se pravi božanstvena krema, nešto poput Pavlovićeve masti.
Supena kašika domaće svinjske masti se muti sa par kapi obične vode i tako ispira, sve dok ne postane bela, meka i penasta kao kupovna krema. Sa par uljanih AD kapi, ne postoji bolja,prirodnija krema za masiranje beba posle kupanja.. Ova ista mast se stavlja u malim količinama, po mrvica, bebama u nozdrve. Vlaži služokožu nosa, pa bebe nemaju problema u toku spavanja. Pogotovu u stanovima sa centralnim, parnim, grejanjem.

To čuveno parče hleba i masti sa alevom paprikom, ili šećerom, na kojem su odrasle generacije naših očeva i deda, nije bez razloga toliko pominjano. Em je ukusno ( tost natrljan belim lukom, mast i aleva paprika uz parče belog sira, bareno jaje) em je zdravo. Pogotovu za mušku decu. U periodu intenzivnog rasta, dečacima je kombinacija masti i šećera dobra za pravilan razvoj kostiju.

Naravno, sve je dobro, al umereno..8-)
 
To sam i sam citao - da maslinovo ulje, kao, na visokim temperaturama postaje kancerogeno.

Medjutim, Grci, Italijani, Arapi masovno od pamtiveka prze bas na tom ulju, i to ne ne znam kakvog kvaliteta, i imaju dosta niske stope oboljenja, tako da nisam bas nacisto....

I to što kažeš. Na čemu spremaju hranu Italijani?.
Kvalitetno maslinovo ulje jako je skupo, barem za mene. Ako treba da dam preko 10 evra za litar ulja, džaba ga po'so. Kad dopustim sebi takav luksuz, koristim ga isključivo leti za salate. Rafinirana, ili ona dobijena od komina masline, duplo su jevtinija, ali su i lošeg kvaliteta, tako da tu ne vidim nikakvu računicu. Osim što ja mislim da se zdravije hranim.
 

Back
Top