Maslinovo ulje, suncokretovo ulje, svinjska mast

kako kuvate?

  • pretežno koristim svinjsku mast u ishrani

  • ne korisim svinjsku mast u ishrani

  • koristio/la bih mast, ali smatram da je nezdravo

  • kombinujem, mast koristim samo kada je baš baš potrebno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ja svoju majku nikako da ubedim (kao lekar, znate ono što lekari deklamuju ko pesmicu) da nije zdrava. Kaže- eee, ranije se sve spremalo na masti pa ljudi bili zdraviji i živeli po sto godina...
Ne koristim uopšte svinjsku mast, i svinjetinu proterala iz kuće...Suncokretovo i maslinovo ulje( za salate, ne za jela i prženje) pa sve tako dok nauka jednog dana ne demantuje i ovo.
Btw, jedino što znam da ne može bez svinjske masti su neki SALČIĆI(tako ih zvala moja baba, svinjsko salo tri puta mazala preko nekog testa, pa sekla na pravougaonike ,pa džem na sredinu, pa se preklopi i peče. Kako se to razlista u rerni.Pospe se prah šećerom i jede...Bilo davno...I nemam recept...
 
Btw, jedino što znam da ne može bez svinjske masti su neki SALČIĆI(tako ih zvala moja baba, svinjsko salo tri puta mazala preko nekog testa, pa sekla na pravougaonike ,pa džem na sredinu, pa se preklopi i peče. Kako se to razlista u rerni.Pospe se prah šećerom i jede...Bilo davno...I nemam recept...

Imam ja.....:D...... Al , ti ne dam .....:D.... Kad budeš poslušala majku, onda ok...

Da se ne shvati pogrešno, ne držim ja ovde slovo o blagodeti svinjske masti, samo hoću da kažem da je nepravedno proterana, da ni suncokretovo ulje nije zdravo .... Svi pljuju po svinjskoj masti, a niko se ne zapita koliko je margarin štetan ! A, svinjska mast nije ni približno štetna kao margarin.
Hajde, molim te, kao lekar pogledaj ovaj link koji sam postovala.
 
hehe inace pricala mi nedavno drugarica kako je neka komsinica bila donela salcice valjda i ona kao uzela jedan da proba i posle peglala cele noci :lol:...

Jel jede ta tvoja drugarica žu-žu? I ne pegla posle ? Salčići i žu-žu se prave skoro na isti način, odnosno, potrebna im je masnoća da bi narasli.
Peglala je najverovatnije zbog toga što se prejela vrućih kolača.Ili joj možda smeta vinska kiselina, a salčići se mese sa belim vinom.
 
Ja svoju majku nikako da ubedim (kao lekar, znate ono što lekari deklamuju ko pesmicu) da nije zdrava. Kaže- eee, ranije se sve spremalo na masti pa ljudi bili zdraviji i živeli po sto godina...
Ne koristim uopšte svinjsku mast, i svinjetinu proterala iz kuće...Suncokretovo i maslinovo ulje( za salate, ne za jela i prženje) pa sve tako dok nauka jednog dana ne demantuje i ovo.
Btw, jedino što znam da ne može bez svinjske masti su neki SALČIĆI(tako ih zvala moja baba, svinjsko salo tri puta mazala preko nekog testa, pa sekla na pravougaonike ,pa džem na sredinu, pa se preklopi i peče. Kako se to razlista u rerni.Pospe se prah šećerom i jede...Bilo davno...I nemam recept...

Možeš li nam, kao lekar, u najkraćim crtama objasniti šta je holesterol, trigliceridi, HDL, LDL....Zapravo, više odnos dobrih i loših masti u organizmu. Koliko znam, ranijih godina je postojao samo jedan holesterol u laboratorijskim analizama, a naše babe bi se šlogirale da znaju da postoji dobar holesterol.
 
jel sam lepo rekla da je jedan pojela :confused:
nije mi jasno cemu tolika ostrascenost u branjenju svinjske masti,jedi ako volis ja necu :lol:

Nemoguće da je pojela jedan...:wink:..

A ma, ti jedi šta god hoćeš....
Ovo i nije tema o tome šta neko od nas voli ili ne voli da jede, nego o svinjskoj masti. Da li je koristiti ili ne? Da li je toliko štetna koliko se priča, ili nije. Argumenti za i protiv.
Ja barem tako shvatila.
 
:lol:Ubih se pišući a nisam se ulogovala, te ispari sve!
Ukratko, da ne ponavljam priču kako se hol taloži i lepi na krvne sudove stvarajući plakove koji se otkinu, nošeni krvlju stignu do nekog kr.suda koji je manjeg lumena pa ga začepe u potpunisti . I eto infarkta srca, mozga, pluća...
Kad lekari vide povišen hol ini se ne uzbude odmah (:lol:) , udahnu duboko i onda traže vrednosti nje4gove dobre (HDL) i loše(LDL) frakcije, kao i njihov odnos. Ako je odnos povećan na račun "dobre" frakcije, onda lekari ne deklamuju sve one "recitacije za pacijente"- samo po neku (al deklamuju).Ako je povišena LDL frakcija, e, onda pobenave i uplaše pacijenta-istinom! (neke ne može ni istina uplašiti, priznajem!)...

Ajd, sad daj recept za salčiće!:lol:
 
Ja svoju majku nikako da ubedim (kao lekar, znate ono što lekari deklamuju ko pesmicu) da nije zdrava. Kaže- eee, ranije se sve spremalo na masti pa ljudi bili zdraviji i živeli po sto godina...
Ne koristim uopšte svinjsku mast, i svinjetinu proterala iz kuće...Suncokretovo i maslinovo ulje( za salate, ne za jela i prženje) pa sve tako dok nauka jednog dana ne demantuje i ovo.
Btw, jedino što znam da ne može bez svinjske masti su neki SALČIĆI(tako ih zvala moja baba, svinjsko salo tri puta mazala preko nekog testa, pa sekla na pravougaonike ,pa džem na sredinu, pa se preklopi i peče. Kako se to razlista u rerni.Pospe se prah šećerom i jede...Bilo davno...I nemam recept...



e i ja se secam. moja ujna ih je spremala kad joj njeni posalju salo.
salo je valjda ona kvalitetnija masnoca sa svinjskog stomaka i koristi se za te kolace. fenomenalni su. znam samo da nisam umela da stanem kad ih spremi..i nekako mi je uvek prvog dana bila muka jer sam ih jela vruce - ko da ceka da se ohlade..

i kao klinka sam jela palacinke koja je moja baka przila na otopljenoj svinjskoj masti..i nisam imala zamerku, bile su super.
i jesam jela namazanu mast na hlebu pa posuto paprikom, a za ``dezert`` posuto secerom..i to mi je onda bilo super..
al` mislim da bih sad umrEla kad bih tako nesto pojela..

ne zato sto sam sad fina, nego sam se prosto odvikla od jake hrane..
 
Evo jedan dobar za salcice:
mnogo je lakse ako imas multipraktik sa onim nozevima, onda ubacis 500 gr sala i izradis sa tim, a ako nemas, onda to salo moras da sameljes. Dodas 200 gr brasna u to salo.
Posebno umesis 400 gr brasna, 1 jaje, 2 zumanca, malo soli i malo secera, 4 kasike belog vina ili sirceta i pola praska za pecivo. Tu dodas oko 2 dl vode da se glatko zamesi.
Razvijes to testo i premazes salom. Preklopis sa desne, leve strane, odgore i odole da dobijes kocku. Treba da odstoji 1 sat, pa razvijes i ispreklapas ponovo na isti nacin ( kazu da je to vazno) i tako ukupno tri puta.
Posle ta tri odstajanja i razvijanja - razvijes debljine oko pola cm, seces kvadrate ili trouglice, stavljas pekmez (najbolje od sipka) uvijes kao kiflice i peces.
Pecene valjas u prah secer, najedes se vrucih i odmah ides u bolnicu jer ce ti biti lose, ali to je nemoguce izbeci jer su tako primamljive, mirisne, slatke...mmm...ili, ako imas snage- jedes tek kad se ohlade.
 
Već oko 15 godina u kući prilikom spremanja jela koristim isključivo svinjsku mast ulje koristim samo kad mi nestane mast ili za salatu (nekad i za neko jelo napr. blitvu ne možete zaliti sa mašću) i niko nema problema sa zdravljem po pitanju holesterola ili kardio-vaskularnog sistema. Imam neke principe što se tiče masti. Isključivo koristim domaću mast kupljenu od seljaka (imam omiljenog seljaka kod kojeg kupujem) nikako iz prodavnice zato što je puna aditiva koji su kancerogeni. Osim toga da je mast štetna a ulje nije su izmislili američki lekari 60-tih godina koji su lobirani od industrije ulja da sprovode "naučne" projekte (uljare su i kod nas jedne od najprofitabilnijih firmi) a kasnije je dokazano da samo ceđena ulja od masline i bundeve nisu kancerogena.
Pokušajte da sa ladnom vodom pomešate mast, pogledajte rezultat, pa pokušajte ulje biće vam sve jasno.
@ marina.c
Kod nas ljudi boluju od povišenog holesterola zbog duvana, alkohola a na prvom mestu zbog nikakvih fizičkih aktivnosti (moje komšinice u zgradi koje imaju po 100 kg koje žive na 3. spratu mogu i po 1h vremena da čekaju da se popravi lift ali ni jedna neće da se popne stepenicama i u rukama drže pune najlon kese lekova). Za mene tvoja majka je u pravu.
PS: Moje zanimanje nema nikakve veze sa zdravstvom (osim što mi se dopala jedna lekarka) i sve gore navedeno je moje lično mišljenje.
 
nemoj da me zayebavas da mogu da ih zagrejem
nikad mi ne bi palo na pamet :lol:
sad cu da probam da vidim jel stvarno moguce :p
poenta je da su hladno cedjena ulja zdravija od rafinisanih upravo zbog toga sto su "hladno" cedjena jer se na visim temperaturama menja struktura
i da gube na tom kvalitetu kad se koriste za przenje
pitanja?
 
Ne bre.

Hladno su cedjena zato sto je cedjen samo mesnati deo ploda, obicnom presom. Ako se koristi para i visoke temperature mogu da se cede i ostaci - koscice i komina - mada se to sada radi i hemijski, ne samo termickom obradom. Ulje dobijeno iz komine je losije i manje zdravo.

Prema tome, hladno presovano znaci da je kvalitet i ukus najvisi, a sta ces posle raditi sa njim je tvoja stvar.
 
..... (osim što mi se dopala jedna lekarka) ...

Pošteno, brate...;-)

Čekaj, bre, ti odmah udari na duvan i alkohol....:lol:....Duvan je lošijeg kvaliteta nego ranije, to stoji, i ko zna kakvu sve krdžu pušimo, al, ajd sad,..a, umerni alkohol pomaže varenju...:wink:

Mnogo sedimo, malo se krećemo, nikakve fizičke aktivnosti koje bi trošile preobilnu i jaku klopu. Mislim da je tu naš problem. Volimo tradiciju u kuhinji. Maminu sarmu, bakin podvarak...ali zaboravljamo da niko više od nas ne ide na kopanje! Posle dobre klope zna se, sovka. A, to ubija.
 

Back
Top