Maslinovo ulje, suncokretovo ulje, svinjska mast

kako kuvate?

  • pretežno koristim svinjsku mast u ishrani

  • ne korisim svinjsku mast u ishrani

  • koristio/la bih mast, ali smatram da je nezdravo

  • kombinujem, mast koristim samo kada je baš baš potrebno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
em je zdravo. Pogotovu za mušku decu. U periodu intenzivnog rasta, dečacima je kombinacija masti i šećera dobra za pravilan razvoj kostiju.

a što devojčicama nije?
ne znam, probala sam ja i stvari pržene na domaćoj masti (sa sela, nije šala) al i ona mi je čudna. možda navika.

to sam zaboravila u uvodnom postu. bilo bi lepo da neko napiše neki recept koji NE MOŽE bez masti. ipak je ovo kulinarstvo.
 
...:lol:...E, luda si.....Ma, može i za devojčice, ali dečacima ipak više treba jer njihove kosti više traže. Znaš i sama da u pubertetu dečaci mnogo više jedu od nas, i tamane slatkiše.

Ne mogu vanilice bez masti.....Sve varijante sam probala, i ne vredi...

Sve se može spremati na masti. Valjda je tu bitna samo navika, kao kod tebe, predpostavljam.

A,sad sam se setila i jednog divnog recepta za konzerviranje ajvara...To sam nasledila od bake....Kad se ajvar sipa u tegle i zapeče u rerni, prelije se rastopljenom mašću i poveže celofanom. E, kad dodje vreme jela, ta se mast skine. Neko je baci, neko namaže na vruć ' lebac. Ovako se sačuva ajvar bez ikakvih konzervanasa.
 
moja baka sipa zejtin.
ajde napiši recept za te vanilice. evo sad sam se i ja setila nekih super suvih kolača koji se prave isključivo sa mašću, ali recept ne znam. sećam se da ide još i brašno i šećer, i možda jedno jaje. ajd pitaću baku kad je čujem.

Znam za ulje, ali je sigurnije kad se sipa rastopljena mast. Probaj, pa ćeš videti. Kad se mast ohladi, ona se stegne i popuni taj prostor izmedju ajvara i celofana, tako da vazduh ne može proći do ajvara, pa nema ni budji. Jesi li primetila da ulje udje u ajvar i on bude masniji ? Kod masti toga nema. A, da ne pominjem što teglicu možeš okretati kako hoćeš, ništa neće da iscuri i procuri.

Vanilice.

Umutiti 1/2 kg. masti sa 8 kašika šećera u prahu. Dodati umućena 2 cela jajeta i 1 žumance, sok od 2 limuna, sjediniti varjačom. Od 1kg. brašna se odvoji 100- 150 gr. za posipanje i razvijanje, a sa ostatkom se zamese vanilice. Dalje ide klasika, mešenje, razvijanje. Vaditi modlicom vanilice, peći ....

E, možeš probati isti ovaj recept samo umesto masti da staviš margarin ili puter..Razlika je više nego uočljiva.
 
ok je to, razumem ja. čak se već jedno 15 godina psihički pripremam da probam mast+hleb+a.paprika pošto ga svi matorci toliko vole, ali me interesuje šta ljudi kažu na tu temu pošto poznajem ljude koji su mojih, ili čak tvojih godina a sve spremaju - na masti.
aaaa mene jednom mama nalozila da probam zagrizla sam jedan komad i ispljunula koliko je bilo odvratno.
ne jedem svinjetinu uopste a posebno ne mast,a u kuci se kuva na suncokretovom,maslinovom i palminom ulju.
od kolaca i hrane sa svinjskom masti obavezno ili povracam ili sam u agoniji danima...tj to mi se desilo poslednji put negde pre deset godina tako da od tata prvo pitam,sto je sigurno sigurno je!
 
Kad god razmisljam o tome da li da kuvam na ulju ili na svinjskoj masti, setim se pokojnog tece ( nije umro od nepravilne ishrane). On je imao teoriju koju sam ja isprobala. Treba napuniti casu svinjskom mascu i drugu istu takvu casu sa uljem. To izbaciti iz casa i oprati obe case. Onu sto je bila sa masti opracete bez mnogo problema, ali onu sa uljem....bas tesko. E njegova teorija je bila da se isto tako masnoca zadrzava u organizmu.
Koristim i jedno i drugo. U testeninu nikako ne mozes staviti mast na primer, a isto tako u pravi gulas ne mozes naliti ulje jer to nije to. I lenja pita nije lenja ako u nju ne umesis mast.
 
nije ni cudo sto se u srbiji najvise umire od kardiovaskularnih bolesti nisam imala pojma da ljudi ovoliko koriste mast u ishrani :neutral:
doduse ovde u vecini kuca kad ostanem kod nekoga na rucku toliko zamaste da je to tragicno...ne znam u cemu je car kad zatres svaki drugi ukus sto uljem sto mascu al ajde...u mojoj kuci se to apsolutno ne koristi vise na moje i caletovo insistiranje :neutral:
 
Kad god razmisljam o tome da li da kuvam na ulju ili na svinjskoj masti, setim se pokojnog tece ( nije umro od nepravilne ishrane). On je imao teoriju koju sam ja isprobala. Treba napuniti casu svinjskom mascu i drugu istu takvu casu sa uljem. To izbaciti iz casa i oprati obe case. Onu sto je bila sa masti opracete bez mnogo problema, ali onu sa uljem....bas tesko. E njegova teorija je bila da se isto tako masnoca zadrzava u organizmu.
Koristim i jedno i drugo. U testeninu nikako ne mozes staviti mast na primer, a isto tako u pravi gulas ne mozes naliti ulje jer to nije to. I lenja pita nije lenja ako u nju ne umesis mast.
Upravo tako. To tvoj teča zna zbog nekadašnjeg ulja u staklenim bocama. Nisi mogao da ih opereš da si bog otac..
 
nije ni cudo sto se u srbiji najvise umire od kardiovaskularnih bolesti nisam imala pojma da ljudi ovoliko koriste mast u ishrani :neutral:
doduse ovde u vecini kuca kad ostanem kod nekoga na rucku toliko zamaste da je to tragicno...ne znam u cemu je car kad zatres svaki drugi ukus sto uljem sto mascu al ajde...u mojoj kuci se to apsolutno ne koristi vise na moje i caletovo insistiranje :neutral:

Ja kad ostanem kod nekog na ručku, frapiram se koliko žene ne znaju da kuvaju..:shock: Nije ni čudo što im deca ne vole da jedu i za supu kažu da je to masna, vruća voda..:confused: ( a u supu se ne stavlja svinjska mast...:wink: )

Grešiš. Kod nas se relativno malo koristi mast. Uglavnom, ulje. To, što se jelo zamasti ne zavisi od količine masti, nego od domaćice koja je odrasla na hamburgerima i ne zna da kuva.
Mast je kaloričnija od ulja, pa se stavlja količinski manje od ulja u jelo. Dva jaja se mogu ispržiti na pola kafene kašičice masti, bitno je samo da se premaže dno posude. Ulja već treba mnogo više. U prilog tome ti govori podatak da četvoročlanoj porodici u letnjem periodu treba mesečno 4,5 litara ulja za ishranu, a u zimskom za litar manje. Uostalom, pitaj majku koliko potroši ulja mesečno. A, znaš kad ćeš da potrošiš 4 kg.masti ? Pa, i cena ti je dobar pokazatelj, kilogram masti je skuplji od litra ulja.

Kardiovaskularne bolesti su posledica načina života, a ne svinjske masti, koja je zbog glupih predrasuda proterana sa trpeza, nego zbog nepravilne ishrane koja stvara loš odnos izmedju dobrog i lošeg holesterola.
Margarin je u poredjenju sa masti otrov, čista hemija, pa ga trpamo svuda.

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/39/dodatak.htm
 
Ja kad ostanem kod nekog na ručku, frapiram se koliko žene ne znaju da kuvaju..:shock: Nije ni čudo što im deca ne vole da jedu i za supu kažu da je to masna, vruća voda..:confused: ( a u supu se ne stavlja svinjska mast...:wink: )

Grešiš. Kod nas se relativno malo koristi mast. Uglavnom, ulje. To, što se jelo zamasti ne zavisi od količine masti, nego od domaćice koja je odrasla na hamburgerima i ne zna da kuva.
Mast je kaloričnija od ulja, pa se stavlja količinski manje od ulja u jelo. Dva jaja se mogu ispržiti na pola kafene kašičice masti, bitno je samo da se premaže dno posude. Ulja već treba mnogo više. U prilog tome ti govori podatak da četvoročlanoj porodici u letnjem periodu treba mesečno 4,5 litara ulja za ishranu, a u zimskom za litar manje. Uostalom, pitaj majku koliko potroši ulja mesečno. A, znaš kad ćeš da potrošiš 4 kg.masti ? Pa, i cena ti je dobar pokazatelj, kilogram masti je skuplji od litra ulja.

Kardiovaskularne bolesti su posledica načina života, a ne svinjske masti, koja je zbog glupih predrasuda proterana sa trpeza, nego zbog nepravilne ishrane koja stvara loš odnos izmedju dobrog i lošeg holesterola.
Margarin je u poredjenju sa masti otrov, čista hemija, pa ga trpamo svuda.

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/39/dodatak.htm
kazes zene ne znaju da kuvaju:? a muskarci znaju?pa ako znaju sto nisu spremili kad si im otisao u goste
 
Ja kad ostanem kod nekog na ručku, frapiram se koliko žene ne znaju da kuvaju..:shock: Nije ni čudo što im deca ne vole da jedu i za supu kažu da je to masna, vruća voda..:confused: ( a u supu se ne stavlja svinjska mast...:wink: )

Grešiš. Kod nas se relativno malo koristi mast. Uglavnom, ulje. To, što se jelo zamasti ne zavisi od količine masti, nego od domaćice koja je odrasla na hamburgerima i ne zna da kuva.
Mast je kaloričnija od ulja, pa se stavlja količinski manje od ulja u jelo. Dva jaja se mogu ispržiti na pola kafene kašičice masti, bitno je samo da se premaže dno posude. Ulja već treba mnogo više. U prilog tome ti govori podatak da četvoročlanoj porodici u letnjem periodu treba mesečno 4,5 litara ulja za ishranu, a u zimskom za litar manje. Uostalom, pitaj majku koliko potroši ulja mesečno. A, znaš kad ćeš da potrošiš 4 kg.masti ? Pa, i cena ti je dobar pokazatelj, kilogram masti je skuplji od litra ulja.

Kardiovaskularne bolesti su posledica načina života, a ne svinjske masti, koja je zbog glupih predrasuda proterana sa trpeza, nego zbog nepravilne ishrane koja stvara loš odnos izmedju dobrog i lošeg holesterola.
Margarin je u poredjenju sa masti otrov, čista hemija, pa ga trpamo svuda.

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/39/dodatak.htm
ja supu obozavam da jedem i imamo je bar jednom nedeljno za rucak,doduse ja insistiram da se u supu stavlja samo junetina.osim toga od mesa jedem samo bareno i eventualno suvo peceno.
przeno meso ekstremno retko jedem i to samo piletinu.inace se u kuci meso prakticno i ne jede.
svinjetinu ne jedem uopste,da budem iskrena smrdi mi i meso i ta svinjska mast,i vec sam rekla da imam krajnje nepozeljne stomacne reakcije na istu.
uzgred ni margarin ne jedem,ni suhomesnato.
svinjska mast je posebno losa a mom ocu je zbog holesterola doktor preporucio da ga ne jede uopste.a ja imam sklonosti ka istom tako da bilo kakva svinjska mast apostluno ne dolazi u obzir zato sto je 1.odvratnog ukusa (domaca mast da se zna o cemu pricam,ne kupovna) i mirisa 2.nije bas preporucljivo jesti zivotinjske masti (osim ribljh valjda) 3.ne volim na bilo koji nacin zamascenu hranu 4.ne volim svoje stomacne reakcije na mast :?
hehe inace pricala mi nedavno drugarica kako je neka komsinica bila donela salcice valjda i ona kao uzela jedan da proba i posle peglala cele noci :lol:
bas cu pitati majku koliko ulja trosi,ali prilicno sam sigurna da je cifra manja....posebno sto ne pravi ni zaprske,niti przimo meso/przenice/jaja/krompir i slicno...
 

Slične teme


Back
Top