Newton Day - бесмисао милитантног атеизма

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Бесмисао екстремног или милитантног атеизма долази из истих разлога као и остали екстремизми. Тај разлог је пре свега генерализација. Тако се генерализују два хомогена ентитета, наука и религија, који се налазе у манихејском односу – религија је све лоше, мрачно, назадно; наука је све добро, напредно... У стварности ни религија ни наука нису хомогене. Иако је ова два појма тешко могу тако поредити сасвим је јасна једна чињеница – постоје разне науке и разне религије.
Омиљена играчка милитантних атеиста је да се на основу нелогичности у хришћанском учењу негира било каква вера у Бога или уопште оно што није материјално доказано. Ислам не смеју да дирају, јудаизам – Боже мој, па то је политички некоректно. Наравно, ови не могу ни да појме да постоје религије које уопште нису монотеистичке, па им је веома тешко замерити диктатуру или искључивост једног принципа.
Слично је и са генерализацијом науке. Заправо, једино код овог соја важи оно што понекад неки фундаменталисти кажу – да „верују у науку“. Наука ваљда тражи егзактан доказ који се може побити, али ето (још) није побијен. Али ови верују у узвишеност нечега чим је наука. У свету чињеница постоје науке које баратају веро-достојним подацима (историја), оне где супротне теорије опстају без краја и конца, а прелиминарне одлуке се доносе под политичким притиском (психологија) или оне које ниједну хипотезу не одбацују ако је у нечему корисна, а није штетна, односно опасна (медицина). О редукционизму овога пута да и не говоримо...

Укратко, све ово слепило може се видети у једном примеру – предлогу једног од најригиднијих атеиста да се слави Њутнов дан уместо Божића
http://www.pescanik.net/index.php?&p=472&ni=1207&nd=1

Све оно што сам горе укратко рекао овде је видљиво, а извор, односно ко се на то овде ложи, је веома индикативан. Прво се нашироко образлаже бесмисленост слављења Божића, при томе тотално занемарујући исконску људску потребу да обележи краткодневницу. То аутор текста само наводи (ваљда као погрешно)...
Но, оно што ме је стварно мотивисало да ово пишем није већи део текста о бесмислености слављења Божића, о томе не желим да полемишем, него оно што је дато на самом крају, ваљда да би имао уопште некакву поенту, да би био занимљив. То је предлог да се 25. децембра слави Њутнов рођендан.

Занима ме колико тога Ричар Докинс уопште зна о Исаку Њутну. Можда следеће ствари и зна, али их је једноставно превидео, јер му се не уклапају у једначину. Сматра се да је Њутн само трећину времена које активно проводио, а био је прави фанатик рада, посветио научним открићима којима је задужио свет. То наравно говори о томе колики је то ум био.
Трећину времена Њутн је посветио алхемији, идејама као што „рашћење метала“. Занимало би ме шта о томе мисле они који данас „верују у науку“. Још је занимљива она друга трећина, посвећена изучавању Библије и својим идејама. Њутн је веома радо читао описе спаљивања калуђерица, зато што је делио уверење ондашњих протестаната да „католици баш и нису људи“. Међутим, није он био баш правоверац ни према ондашњим протестантима. Њутн је веровао како је Христос био обичан пророк, што је веровање донекле слично некадашњим „аријанцима“. Пажљиво је ишчитавао Библију и предвидео је Апокалипсу за 2069. годину. Тада ће по њему доћи до „победе правог хришћанства“. Ове своје закључке рекао је тек на самрти, страхујући од тадашњих црквених ауторитета.

Но, то није све. Вратимо се на његова открића, она у вези природе светлости или гравитације. У истраживањима о природи светлости, опонент му је био један други велики ум тог времена – Декарт. Њутн је био мотивисан не самом жељом за сазнањем него и жељом да докаже да је „протестантска“ наука изнад „католичке“ (пре рецимо него неким супарништвом Енглеза и Француза). Још је занимљив пример теорије гравитације.
Не тврдим ја овде да је мотивација била верска. Оно о чему причам је поглед на свет. У том смислу немогуће је одвојити научну мисао од религијске, која јој претходи. Овде под религијом посматрамо људско осећање оног несазнатог, а не догме или устаљене ритуале. Говоримо о суштини, а не форми. Идеја која настаје око 1000. године на северу Европе је она о бескрајном божанству и његовој вољи. Било је то другачије од идеје о богу као идеалном телу, која је постојала код старих Грка, или магичној светлости, пнеуми, која се спушта са затвореног небеског свода, како се то замишљало на Блиском истоку. У том смислу можемо говорити о одређеној врсти хришћанства, која је обухватила католичанство и касније протестантизам.
Поставимо си онда питање, шта да је неком Грку, рецимо Архимеду пала јабука на главу. Да ли би он уопште могао докучити тајни смисао те поруке? Грци су знали да је Земља округла, па су претпостављали неки антиподни континент, да се планета не би преврнула. Уопште, поглед неке културе можемо видети по најлуциднијим изјавама. „Дајте ми полугу и померићу свет.“ А шта ако нема полуге? Колико је неко коме није природно да Бог делује на даљину уопште докучиво да нека сила може деловати даљински – без физичког додира. А то је управо гравитација. Из божије бесконачности изводи се и инфинитезимални рачун. Значи, религија ипак није само мрак!

Према томе, срећан вам, са закашњењем Њутнов (рођен)дан. И немам никакав проблем да се слави 25. 12. Ја ионако не славим тада Божић...

п.с. Наравно да су ми инспирација они екстремисти које виђам, често баш на интернету. Ово је и позив на расрправу. Ако модератор закључа тему, сматраћу да избегава сучељавање мишљења.
 
Vidim da je, po nekima, samo hrišćanski moral- moral. Ta i takva isključivost, i to čak i kod pravoslavne varijante hrišćanstva, koja je najmanje agresivna prema spolja, jeste jedan od razloga pokretanja ove teme.
Ja smatram da vernici mogu biti moralni, časni i pošteni ljudi; zašto, onda, oni u pravilu to ateistima oduzimaju? Na stranu vrlo uvredljiva teza da su ateisti- militantni? Da li je to zvaničan stav crkve, ili nečiji lični bes zbog same pomisli na neko razmatranje ovakve teme? Čemu takav ton, i zašto je sumnja u postojanje Boga uvreda za vernike? Zar sama vera nije dovoljna i ne obezbeđuje spokoj vernome?
Tako se stado ne okuplja, tako se rasteruje...8-)
 
Где ти видиш да сам било шта рекао о моралу?! Edit -> Find -> морал. Лако се види да се први пут појављује у овом посту на страници, на ћирилици, односно код тебе на латиници ;)
А оно милитнатни атеиста можеш схватити као "милитантна фемисткиња", што многе узимају као комплимент, па не верујем да такве "даме" (наводници јер би им то ваљда било увреда) бацају бомбе. И за Мартина Лутер Кинга се понекад користио израз "милитант". Не знам зашто, али чуо сам то... Овде је то речено у смислу оних који нападају вернике, све вернике свих вера, неселективно и (за сада) на речима. Докинс је пример тога. Оберштурмфирер или ти Шваба тра-ла-ла је пример тога на Крстарици ;)
Наравно, било је случајева застрањивања у "научној примени" неких идеологија. Рецимо код Пол Пота, па наших партизана, па онда неке Чедине изјаве...
 
Sto se Njutna tice,na osnovu svega onoga sto se moze procitati,bio je izuzetan naucnik i los covek.
A da je nemoguce odvojiti naucnu misao od religijske....mislim da je to subjektivno.Poznajem naucnike koji su ateisti a isto tako i one koji su duboko religiozni,i mislim da to nema mnogo veze sa naukom.

"нека сила може деловати даљински – без физичког додира. А то је управо гравитација"-ne bih se bas sa ovim slozila u tom kontekstu u koji si ti to stavio (ovo kazem kao fizicar).

I jos jedno pitanje: kako mislis iz "bozije beskonacnosti"?Ne mislim ovim da otvaram raspravu,samo me zanima sta pod tim podrazumevas?
 
Где ти видиш да сам било шта рекао о моралу?! Edit -> Find -> морал. Лако се види да се први пут појављује у овом посту на страници, на ћирилици, односно код тебе на латиници ;)
А оно милитнатни атеиста можеш схватити као "милитантна фемисткиња", што многе узимају као комплимент, па не верујем да такве "даме" (наводници јер би им то ваљда било увреда) бацају бомбе. И за Мартина Лутер Кинга се понекад користио израз "милитант". Не знам зашто, али чуо сам то... Овде је то речено у смислу оних који нападају вернике, све вернике свих вера, неселективно и (за сада) на речима. Докинс је пример тога. Оберштурмфирер или ти Шваба тра-ла-ла је пример тога на Крстарици ;)
Наравно, било је случајева застрањивања у "научној примени" неких идеологија. Рецимо код Пол Пота, па наших партизана, па онда неке Чедине изјаве...

Samo me je misao odvela na tu stranu nakon procitanog teksta...;)
Pozabavicu se sustinom veceras...:D:D:D
Imacu vise vremena...:roll:
 
Sto se Njutna tice,na osnovu svega onoga sto se moze procitati,bio je izuzetan naucnik i los covek.

A da je nemoguce odvojiti naucnu misao od religijske....mislim da je to subjektivno.Poznajem naucnike koji su ateisti a isto tako i one koji su duboko religiozni,i mislim da to nema mnogo veze sa naukom.

"нека сила може деловати даљински – без физичког додира. А то је управо гравитација"-ne bih se bas sa ovim slozila u tom kontekstu u koji si ti to stavio (ovo kazem kao fizicar).

I jos jedno pitanje: kako mislis iz "bozije beskonacnosti"?Ne mislim ovim da otvaram raspravu,samo me zanima sta pod tim podrazumevas?

Ti si Fizičar... :D ...(prijatno iznenađen)

Mislim da si u drugom pasusu rekla i da i ne. Rujevit i Ja smo nekako zajedno došli do zaključka da je trenutna potreba sadašnjeg "prosečnog" čoveka da traga za istinom i da veruje. To bi veoma bilo ukratko da je čovekovo biće i religiozno i naučno. E sad ima i dalje, ali Rujevit mi pobeže ...a, to su "prelivanja" tih kapacitivnosti ...itd...

~~
Nije uredu da budem Advokat ;) Sekiricinog Duha, ali mislim da sam razumeo i hoće da kaže da je univerzum "nekako" povezan (gluonom? gravitonom?...itd?) i drugo da se monoteizmom stvaraju iracionalne predstave o infinitezimalnim i beskonačnim veličinama... i to se bogami hronološki istorijski poklapa...
 
Poznajem naucnike koji su ateisti a isto tako i one koji su duboko religiozni,i mislim da to nema mnogo veze sa naukom.

То је лично опредељење. Него, није исти атеизам настао на темељу индијске културе (што је рецимо будизам) и онај настао на темељу западњачке културе. Ја кажем да је религијско мишљење претходило научном. Научник који лично не верује у Бога се ипак држи неких ствари које узима здраво-за-готово, а којих није ни свестан. А те ствари у крајњој линији воде порекло од првобитног симбола културе који је религијске природе. Ако би кренуо да критички приступа свему што зна, на крају би разложио и поткопао и саме темеље своје мисли. А то је у суштини постмодерна.

Sekiricinog Duha, ali mislim da sam razumeo i hoće da kaže da je univerzum "nekako" povezan (gluonom? gravitonom?...itd?) i drugo da se monoteizmom stvaraju iracionalne predstave o infinitezimalnim i beskonačnim veličinama... i to se bogami hronološki istorijski poklapa...

Имао сам и о томе неке радове и размишљања, мада ја мислим да је све то нама трансцедентно. Овде се више држим Шпенглеровог мишљења које везује конкретну науку за конкретну културу. Тако бисмо могли повезати (ал)хемију, алгоритме, и остало што почиње на ал- са арапским начином мишљења.

I jos jedno pitanje: kako mislis iz "bozije beskonacnosti"?Ne mislim ovim da otvaram raspravu,samo me zanima sta pod tim podrazumevas?

Мислим на Бога као бесконачну силу, односно вољу. Античко или арапско виђење Бога је другачије. Наше српско виђење Бога као сабрата је опет нешто посебно.
 
Mystic_, налетим понекад да вас исчитам:wink:

Добра тема, надам се да неће под катанац и да неће бити вређања.

Од Докинса ме овакве ствари не изненађују јер је тренутно најјачи борац против религије и окорели атеиста. Није ми јасан циљ тих људи, да ли желе да просвете ''стадо'' или трагају за оповргавањем и доказивањем да бог не постоји? Ако је ово друго у питању онда њихова борба нема смисла, јер нити религиозни човек може доказати да бог постоји нити атеиста да бог не постоји. Уколико је ово прво у питању, на њиховој сам страни.

Не спорим значај религије, мислим да је итекако потребна и да човечанство не би доспело довде да није било ње, али исто тако сам и критичан према религији јер сматрам да је добрим делом ометала раазвој друштава и ''осакатила'' готова сва друштва.
 
Рећи ћу још једном, а рекао сам то доста пута, да религија и наука не стоје једна наспрам друге, већ једна поред друге! Не видим разлог за укидањем Божића, Докинс је кренуо једним путем оштре критике и ту нема повратка. Свако ублажавање мишљења и критике довело би га до исмевања и ''слабости'' научне мисли. Он је једна крајност.

Онај ко хоће да верује да је настао од земље или од ребра нека верује, онај ко хоће да зна прихватиће еволуцију, јер другу научну варијанту о постанку човека немамо.
 
Ја кажем да је религијско мишљење претходило научном. Научник који лично не верује у Бога се ипак држи неких ствари које узима здраво-за-готово, а којих није ни свестан. А те ствари у крајњој линији воде порекло од првобитног симбола културе који је религијске природе. Ако би кренуо да критички приступа свему што зна, на крају би разложио и поткопао и саме темеље своје мисли. А то је у суштини постмодерна.

Овде се слажем у једном, да је религијско мишљење претходило научном. Али, научно мишљење настаје као критичко размишљање у односу на религијско мишљење.
 
Mislim da nisam dovoljno "potkrepljena" znanjem iz oblasti religije i filozofije da bih ucestvovala u ovoj diskusiji,ali me jako zanima veza nauke i religije..tako da cu vas pratiti...
...pa ne zamerite ako "upadnem" sa nekim pitanjcem.

za gravitaciju sam reagovala zato sto postoji prilican broj raznoraznih teorijica (mislim u naucnim krugovima),pa su "delovanje na daljinu" i "fizicki dodir" jako diskutabilne fraze...ali dobro to je sad naucno cepidlacenje...tako da samo vi nastavite.
 
Овде се слажем у једном, да је религијско мишљење претходило научном. Али, научно мишљење настаје као критичко размишљање у односу на религијско мишљење.

Па?
Да би нешто критиковао, мораш да од тога кренеш. Примера ради Теофил Панчић каже како да би критиковао систем мораш бити у систему (кад позива у НАТО), а на другом месту хвали "субверзивност" сцене 80-их у време комунизма. Значи, по њему можемо захвалити комунистима који су били више комунисти од тадашње власти:roll:
Полудигресија, али било је јаче од мене;)

Друга ствар, оно што је после није нужно боље, уосталом по којим критеријумима боље. Како је старац бољи од младића. Проживео је више, па зна више, али му је и смрт некако ближа...
 
У реду, слажемо се по првом питању.

Дрго, није нужно боље, али у овом случају је боље оно што је следило. Добро питање, по којим критеријумима боље, наравно. И опет поновљам, религија има значај јер је кохезивни фактор, значи за почетак је ''окупљач'' што је веома важно.
Наука, можемо да набрајамо колике су заслуге за човечанство.
 
Dobih ovo preko Emaila (Sančeza), pa kako mi deluje veoma indikativno što se tiče verujućih i ne-verujućih ljudi, podeliću sa vama:

U majčinoj utrobi razgovaraju, još nerođeni, blizanci. Jedan od njih je verujući, a drugi neverujući.

Neverujući mališan: Veruješ li u život posle rođenja?

Verujući mališan: Pa, naravno! Svima je jasno da postoji život posle rođenja. Mi smo ovde samo zato da bismo postali dovoljno snažni i da bismo se valjano pripremili za ono što nas docnije čeka.

Neverujući mališan: Ma, to je glupost! Nikakav život posle rođenja niti postoji niti može postojati! Možeš li uopšte i da zamisliš kako bi taj život mogao izgledati?

Verujući mališan: Ne znam baš sve pojedinosti, ali verujem da će tamo biti više svetlosti i da ćemo, možda, sami hodati i svojim ustima jesti.

Neverujući mališan: E, kakva besmislica! Nema šanse da sami hodamo i da svojim ustima jedemo. To bi bilo zaista smešno!Pa, mi imamo pupčanu vrpcu koja nas hrani. Znaš, hteo bih nešto veoma ozbiljno da ti kažem: život posle rođenja ne može postojati i zbog toga što je naš život – pupčana vrpca – i inače suviše kratak.

Verujući mališan: A ja sam siguran i da može i da postoji. Samo što će sve biti malo drugačije, nego što je sada. Ja to zaista mogu da zamislim.

Neverujući mališan: Ali, niko se nikada nije otuda vratio! Život se jednostavno završava rođenjem. I uopšte, život – to ti je samo ogromno stradanje u tami.

Verujući mališan: Ne i ne! Zaista se ne slažem s tobom. Ne znam tačno kako će izgledati naš život posle rođenja, ali, u svakom slučaju, znam da ćemo videti mamu i da će se ona pobrinuti za nas.

Neverujući mališan: Mamu? Zar zaista veruješ u mamu? Ma, gde se to ona uopšte nalazi?

Verujući mališan: Ona je svuda i u svemu oko nas. Mi u njoj prebivamo i zahvaljujući njoj krećemo se i živimo. Bez nje mi jednostavno ne možemo postojati.

Neverujući mališan: E, to je stvarno totalna besmislica! Ja nisam video nikakvu mamu i zato je očito da ona jednostavno i ne postoji.

Verujući mališan: Ne mogu se nikako s tim složiti. Jer ponekad, kada sve unaokolo utihne, čujem je kako poje i osećam kako posmatra ovaj naš svet. Čvrsto verujem da će naš pravi život početi tek nakon rođenja. A ti?
 
Mystic_, налетим понекад да вас исчитам:wink:

Добра тема, надам се да неће под катанац и да неће бити вређања.

Од Докинса ме овакве ствари не изненађују јер је тренутно најјачи борац против религије и окорели атеиста. Није ми јасан циљ тих људи, да ли желе да просвете ''стадо'' или трагају за оповргавањем и доказивањем да бог не постоји? Ако је ово друго у питању онда њихова борба нема смисла, јер нити религиозни човек може доказати да бог постоји нити атеиста да бог не постоји. Уколико је ово прво у питању, на њиховој сам страни.

Не спорим значај религије, мислим да је итекако потребна и да човечанство не би доспело довде да није било ње, али исто тако сам и критичан према религији јер сматрам да је добрим делом ометала раазвој друштава и ''осакатила'' готова сва друштва.

~~~
Da,
Primetio sam (možda samo umišljam) da tu postoji jedna određena "kapacitivnost" vrsta mere koja se preliva u ljudskom biću iz "religioznog" u "naučni rezervoar" . Npr, postoje izuzetno religiozni ili tvrdi ateisti koji se okrenu i postanu sopstvena protivurečnost , promene stranu a intezitet ostane isti. Veliki je broj primera teologa / naučnika, koji nastavljaju svoj rad, a menjaju uverenje. Mislim da jedno bez drugog ne možemo opstati kao izvorna civilizacija ili ćemo morati pretrpeti ruiniranje sopstvene duše na račun hladnog predstojećeg duha ....
 
У реду је ако ти људи то изражавају као лична осећања или уверења, то не би требало да смета никоме. Али друга је ствар ако своје лична уверења, у овом случају наводим религијска, меша у домен науке. Нека се религија не меша у науку јер ту није ништа урадила! Нико нема проблем са верником, појединцем, али када крене организовано, институционализовано мешање у науку почиње друга прича.
Моје мишљење је да религије никада неће нестати, веома је дуг пут освешћења а и човекова потреба је, како се говори, да верује.
 
Skeniranje ateiste :
1.Prva grupa su ljudi koji ne veruju u Boga...i izbegavaju ove teme, jer ih uopšte ne interesuju. Njih nećemo naći na forumu.
2.Drugi su interesantni.
Ateista je najveći vernik. On (Mile-kontraš)veruje u nešto (slučaj, pišanje uz vetar...***, šta li je...), za šta msli da može da ubedi da je istina druge - ali zna da ne može sebe.
I zato je uporan do besvesti...
Za njega je bezveze tip Dostojevski (tvrdi se da je njegova vera, bila malo manja od vere apostola Pavla) - a cool face su Dokins, Braun...i tamo neki prolazni, bledi likovi...
Kaže se (a ko kaže, naćićete u mojim prethodnim postovima-na Shvatanju stvarnosti-da se ne ponavljam), ako ateista u svojim teorijama želi podršku nauke - neka ide na filozofiju(Niče), nikako na fiziku(Njutn), i ostale prirodne nauke, jer tu nema šta da traži.
Jer,
matematička mogućnost da je život nastao slučajno je :
1 : 100.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.(ovde prekidam. jer po svim matematičkim parametrima stigli smo do apsolutne O), (ali tu nije kraj), 000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.; i da ne zamaram više, još 7*20 ovih 000.

" Teško svetu od sablazni. Jer je potrebno da dođe sablazan, ali teško onom čoveku kroz koga dolazi."
Mt 18:7

3. Ne može se odbaciti ni treća mogućnost.
I pored sve svoje elokventosti, načitanosti, harizme ( ono : što se od jutros osećam harizmatično...i : ogledalce, ogledalce moje...), kilometar i milja postova...
postoji mogućnost, da je...
taj lik (ateista), jednostavno - glup.
 
matematička mogućnost da je život nastao slučajno je :
1 : 100.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.(ovde prekidam. jer po svim matematičkim parametrima stigli smo do apsolutne O), (ali tu nije kraj), 000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.; i da ne zamaram više, još 7*20 ovih 000.

nule, a?
prvo, to i dalje nije nula po svim matematickim parametrima.
drugo, takvi procesi se ne odvijaju tako kako ti zamisljas, vec mnogo drugacije, a za shvatanje toga je potrebno elementarno poznavanje fizike i hemije.
 
Jer,
matematička mogućnost da je život nastao slučajno je :
1 : 100.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.(ovde prekidam. jer po svim matematičkim parametrima stigli smo do apsolutne O), (ali tu nije kraj), 000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.
000.000.000.000.000.; i da ne zamaram više, još 7*20 ovih 000.

.

"Oh!"-rece statisticka fizika i ostade :shock:
 
nule, a?
prvo, to i dalje nije nula po svim matematickim parametrima.
drugo, takvi procesi se ne odvijaju tako kako ti zamisljas, vec mnogo drugacije, a za shvatanje toga je potrebno elementarno poznavanje fizike i hemije.

Švabov,
pa ja sam ti "kum" - treba da me poštuješ.
Sad si imenovan...a uskoro ćeš biti i kršten...samo će to uraditi neko drugi.
 

Back
Top