Kako izaci na kraj sa tinejdzerima?Tema za mame

Твоји избори ЈЕСУ тема. Немој сад да бежиш.

Ако ти СВЕ МОЖЕШ - зашто не би могла да се запослиш?

Или си одлучила да прогуташ све и да се покораваш док год мама маше новчаником?


Мама ти се гади али не и њен новчаник? ;) Зарад њега ћеш пристати на све? ОК, и то је твоје право избора, али онда ћути и гутај то што си изабрала.

Pa nije bas tako... Joj komplikovano je. Ai meni bi bilo krivo kad bih otisla od nje. Jer ona ne moze bez mene, Ai ono imam ja i druge rodjake. Ma ja samo hocu da mi se makne sa glave malo, i da nadjemo neki dogovor, necu ja da ratujem protiv nje or anything. Ja samo hocu da pomirim sa svima. I da me ostave na miru.
 
Pa nije bas tako... Joj komplikovano je. Ai meni bi bilo krivo kad bih otisla od nje. Jer ona ne moze bez mene, Ai ono imam ja i druge rodjake. Ma ja samo hocu da mi se makne sa glave malo, i da nadjemo neki dogovor, necu ja da ratujem protiv nje or anything. Ja samo hocu da pomirim sa svima. I da me ostave na miru.


Ti ne znas sta hoces i to je cela istina... Neko sazreva ranije neko kasnije. Vecina tvojih vrsnjaka ( ako zaista imas 19) je vec zrela ali ti malo kasnis, mozda bas zbog tih poremecenih porodicnih odnosa. Za par godina ce verovatno sve doci na svoje mesto ako ne u odnosu tvoje majke i tebe a ono barem stvorice se neki red u tvojoj glavi i tacno ces znati sta zelis i na koga si besna. Do tada se pretvaraj da si odrasla, olaksaj i sebi i svojima u kuci ili ako ti je tako tesko i pretvarati se onda sama sebe pozuri da se uozbiljis i prihvatis da svet nije uvek po tvojoj meri da ti ipak ne mozes ni mnogo a posebno ne mozes sve.
 
Ето, немам шта да додам Катарининим речима.:ok:

Иначе, када већ причамо о тинејџерима, нормална је та фаза кроз коју ти, Анита, сада пролазиш...Само обично прође мало раније.

То је фаза када млади људи јако желе да се осамостале, када имају осећај да их родитељи гњаве, нервирају, смарају...када мисле да су довољно зрели, одрасли и желе да их родитељи и прихвате као такве...А родитељима треба времена да се навикну на мисао да њихово мало дете више није мало...;)....и треба да се и заиста увере у зрелост и одговорност своје деце. А за то деца морају да се изборе тако што ће им својим поступцима и доказати да су зрели и способни да брину сами о себи и да сносе одговорност за своје поступке и одлуке.

Е, то је онај тежи део. Тинејџер мисли да је свемоћан (''ја све могу'' ;)), а чим се први пут сусретне са озбиљним животним проблемом и чим буде суочен са тиме да мора сам да доноси одлуке и да сам буде одговоран за њих - онда би радије ипак био још мали, и радије би препустио родитељима да све то регулишу место њега, па да он може поново да настави да се буни и чантра против родитеља који га ''гуши''.

Сви смо ми, на овај или онај начин, прошли кроз те фазе. У породицама у којима су односи складни та фаза се превазиђе безболније...тамо где су нарушени - та фаза извуче на видело и многе друге међусобне проблеме који вуку корене од боктепита кад...

Одрастање је у ствари врло болно......... али је и лепо. :ok:
Анита, држим ти фиге.

П.С. што се нарушених породичних односа тиче - можда би заиста било згодно да се обратиш саветовалишту за младе. Мислим да ти тамо могу помоћи да нађеш начин комуникације са мајком.
 
Procitala sam vase odsve zanimljive postove. Sa necim se slazem, sa necim ne.
uglavnom se svodi na to.
Zivot je s=anje, moja inteligencija, snaga luakvost, sve se vrti. Glava mi je toliko puna da ne znam ni ko sam.Napadaju me na sve strane, sve ih moram pobiti, jos jednom zarad svoje sujete. Putujem po svetu.
Nema mira gde god odem, Moram ustati i neodustati od borbe?
Moje stare rane, jos uvek gore od bole, svi smo deo ponosnog boga. Ali ako svacija rana nije zaceljena kako onda mozemo ici dalje? Treba mi samo Jos jos
Bas je s=anje zivot ali ne odstati od borbe cilj je?
Cool, Nadajmo se da cu da pobedim :D
Eto to sam uspela da izvucem iz vasih postova
 
А да се вратиш, благо мени, још једном, па да их ишиташ, а? :confused:

Нико није рекао да је живот срање - јер није! Али ничији живот није ни цветна башта на којој расте само мирисаво цвеће. И не очекуј да ће ти се ишта у животу нудити на тањиру.

Рекох: сазревање јесте јако болно - али је и јако лепо! :)

А баш због тих твојих прича о томе да некога или нешто мораш ''побити'', да те неко ''напада са свих страна'', о сујети и немиру - требало би да поразговараш у саветовалишту са људима који ти могу помоћи да што безболније изађеш из те фазе, да нађеш свој мир и да откријеш шта је то што заиста желиш и можеш.
 
А да се вратиш, благо мени, још једном, па да их ишиташ, а? :confused:

Нико није рекао да је живот срање - јер није! Али ничији живот није ни цветна башта на којој расте само мирисаво цвеће. И не очекуј да ће ти се ишта у животу нудити на тањиру.

Рекох: сазревање јесте јако болно - али је и јако лепо! :)

А баш због тих твојих прича о томе да некога или нешто мораш ''побити'', да те неко ''напада са свих страна'', о сујети и немиру - требало би да поразговараш у саветовалишту са људима који ти могу помоћи да што безболније изађеш из те фазе, да нађеш свој мир и да откријеш шта је то што заиста желиш и можеш.

pa gde je to savetovaliste za mlade? daj mi fon pls!
 
У мом граду се саветовалиште за младе налази у оквиру школског диспанзера и број телефона се налази на плакату у свакој школи у граду.

Што се Београда тиче - ту не знам. Могу само нешто да изгуглам:

SOS centar za mlade
(18:00 - 20:00)
011/3192-782

SOS Centar za mlade
Svakog dana od 18 do 22 časa
Savetovalište
011/3192-782

SOS telefon i Centar za devojke
Radnim danima od 16 do 20 časova
Savetovalište.
011/3444-950

Reč protiv stresa
Radnim danima od 9 do 18 časova
Savetovalište
Palmotićeva 37, 11001 Beograd
011/3234-610

Institut za Psihijatriju
Non stop tele apel
Savetovalište.
011/2685-050

Grupa "Iz kruga"
Savetovalište: Invalidi, Žene i Deca - Ponedeljak, Sreda, Petak od 11 do 16 časova.
Sredačka 2, 11000 Beograd
011/3618-648

Dečija SOS linija
Non-stop besplatni i poverljivi pozivi
Savetovalište.
0800-123456
 
Хаха!
Ја сам са 18 била студент,тако да кад ми неко каже :,,Имам 19 година и студирам'', ја разумем тако како пише.



Питам поново: да ли је твоја мајка дужна да испуњава твоје жеље и зашто су родитељи дужни деци тако нешто?


i u moje vreme bilo tako

qract, sve sto mi je majka uradila jeste otezala mi zivot i unistila ga dodatno :super:
Sve sto em je naucila je pogresno. Ja sada zbog nje (ali ne samo zbog nje) uopste nemam osnovna znanja o zivotu. I svi moji atributi su katastrofalno unisteni. I ja moram da krenem od nule, koji god put da se odlucim.

e sad polako
da nemaš osnovna znanja o bilo čemu to je evidentno i tu se slažemo
da su ti svi atributi uništeni nije mi najjasnije, obično pod ličnim atributima podrazumevamo fizičke, nije te majka nagrđivala?!

Procitala sam vase odsve zanimljive postove. Sa necim se slazem, sa necim ne.
uglavnom se svodi na to.
Zivot je s=anje, moja inteligencija, snaga luakvost, sve se vrti. Glava mi je toliko puna da ne znam ni ko sam.Napadaju me na sve strane, sve ih moram pobiti, jos jednom zarad svoje sujete. Putujem po svetu.
Nema mira gde god odem, Moram ustati i neodustati od borbe?
Moje stare rane, jos uvek gore od bole, svi smo deo ponosnog boga. Ali ako svacija rana nije zaceljena kako onda mozemo ici dalje? Treba mi samo Jos jos
Bas je s=anje zivot ali ne odstati od borbe cilj je?
Cool, Nadajmo se da cu da pobedim :D
Eto to sam uspela da izvucem iz vasih postova

nekako mi se čini da ti imaš glasove.
kako pišeš i razmišljaš mislim da nećeš da razumeš šta sam time htela a kažem, ali ipak ovo čitaju i neko kojima ne treba da se sve nacrta.

Mislimda si ili užasno nezrela (čak i zabrinnjavajuće) ili da si se utripovala opasno i da si još devojčica.

a sad možeš intezivno da me mrziš, jer ako rođenu majku možeš, onda meni ništa drugo i ne sleduje:manikir::manikir:
 
Danas me pozvao direktor skole telefonom da me obavesti da je dodela diploma maturantima u tri sata i da nas pozove da dodjemo jer je moj sin nagradjen ucenik, Vukovac, jedno dobro i pametno dete. Ali to je moj stariji sin.
Moj mladji sin, je osmi razred ( u devetogodisnjem skolovanju) i dosadasnji Vukovac. Direktor me je u razgovoru usput pitao za njega, kako je i je li ozdravio!!! :eek::eek::eek:
Nisam imala pojma o cemu govori jer on redovno odlazi u skolu. Medjutim ispostavilo se da on vec dva dana nije u skoli.
Pronasli smo ga u internet klubu, sa drustvom, na glavi marama sa lobanjama, nausnica u uhu ( to sam ja dopustila i nikad mi pre danas nije zasmetalo), pice (sok doduse) pred njima i CIGARETE!
Vec posle prve recenice koja je licila na sve osim na istinu priznao je sve. Opravdanje za bezanje sa casova je to sto je poslednja sedmica skole i naravno da niko nece na informacije!!!:eek::eek::eek: A ocene nisu bitne jer vec ima sigurno cetvorku iz hemije i iz srpskog pa nije vise Vukovac a ako nije Vukovac svejedno je da li je odlikas sa dve ili pet cetvorki.
Smisljala sam sta da radim i nista nisam smislila osim sto sam plakala i placem celi dan. Trudila sam se spremna docekati pubertet ali on je dosao tamo gde ga nisam ocekivala, tj dosao kod mog mladjeg deteta zaobisavsi starije...
Kakav dan!
Znam sta nose te godine, znam da je to skoro pa uobicajeno ponasanje u tom uzrastu, znam da mi treba strpljenja ali...
Neka ostane zapisan ovaj dan ovde na forumu, nadam se da cu vec sledece godine citati ovaj post i biti ponosna i na sebe i na njega sto smo sve ovo resili tako da je bez mnogo trzavica sve zaboravljeno i neponovljeno. Ali plasim se da je ovo mozda "jutro po kom se dan poznaje" i ne mogu da prestanem misliti gde sam pogresila i kako cu ispraviti gresku. I kako to da tri deteta od istih roditelja iz iste kuce, istog vaspitanja, iz iste skole mogu biti tako razliciti.
 
cekaj katarina, nisam dobro razumela zbog cega places ceo dan: zbog toga sto te je slagao i bezao iz skole, cigareta ili zbog toga sto nece i on biti vukovac?
ja tu ne vidim nikakav problem:
pobegao prvi put u osmom razredu? pa on je divno dete, vecina to obavi do osmog.
marama i ostalo? pa svi se tako oblace, sto bi se on izdvajao.
cigarete? da, to ne valja, ali da znas da mnogi puse u osmom. pokusaj da nekako razgovaras sa njim, da ga na neki nacin ubedis da je to out a ne in, ne znam recept za to.
nece biti vukovac, ima dve cetvorke? pa sta? znaci da je sjajan ucenik i da ce se upisati gde god hoce.
stvarno ne razumem zbog cega si toliko ocajna. mislim da si ti jedna jako srecna zena samo to treba da shvatis. :)

i nemoj da mislis da si ti negde pogresila, naprotiv.
sve je to jednom moralo da se desi. ocigledno se sad otrgao, i to je normalno u tim godinama. normalnije je to nego dete koje nijednom i ni zbog cega ne iznervira roditelje, pa nije robot.
 
Poslednja izmena:
Катарина, само се сети каква си била и шта си ти радила у његовим годинама (ако си била просечан тинејџер ;))! :mrgreen:


Хехе...водила сам недавно ђаке на дводневну екскурзију....па пре ексурзије причам са колегиницама о томе чега се плашим (а шта ако се напију, а шта ако ово, а шта ако оно....), а једна каже:''Их, па сетите се какве сте ви биле на ескурзијама, као да нисте све то исто радиле!''', а ја јој на то одговорим:''Па, баш зато се и плашим, што ЗНАМ шта све може да има падне на памет!'' :mrgreen::lol:
 
cekaj katarina, nisam dobro razumela zbog cega places ceo dan: zbog toga sto te je slagao i bezao iz skole, cigareta ili zbog toga sto nece i on biti vukovac?
ja tu ne vidim nikakav problem:
pobegao prvi put u osmom razredu? pa on je divno dete, vecina to obavi do osmog.
marama i ostalo? pa svi se tako oblace, sto bi se on izdvajao.
cigarete? da, to ne valja, ali da znas da mnogi puse u osmom. pokusaj da nekako razgovaras sa njim, da ga na neki nacin ubedis da je to out a ne in, ne znam recept za to.
nece biti vukovac, ima dve cetvorke? pa sta? znaci da je sjajan ucenik i da ce se upisati gde god hoce.
stvarno ne razumem zbog cega si toliko ocajna. mislim da si ti jedna jako srecna zena samo to treba da shvatis. :)

Hvala ti mnogo za podrsku! :cmok2:
Placem jer ne mogu da verujem da nisam uspela ono najvaznije za svakog roditelja a to je da izgradim poverenje svog deteta. On zna da nisam tip roditelja koji decu udara, omalovazava, ponizava. Zna da sam maksimalno tolerantna, da razumem i ono sto ne razumem i opet sve sto radi radi nekako daleko, u tajnosti. Ne govori on meni cesto ni lepe stvari niti se hvali uspesima. Jednostavno jako retko uopste mi se poverava dok drugo dvoje dece prepricavaju dan od Kulina Bana on skoro nikad nista.
Eto to me boli i zato placem jer danas me ta cinjenica prodrmala iako sam je i mnogo pre bila svesna.
 
Иначе, потписујем ово што је Фиби рекла, и само бих још додала да је јако велико оптерећење за једно дете када родитељи очекују да буде исто као друго. Нема везе што су расли у истој породици, у истим условима и исто васпитавани - свако ко има двоје деце зна да се они често разликују као небо и земља!

И ја имам сличну ситуацију као ти: једно дете које је (за сада) без икаквих проблема екстра ђак, и једно које је стално све везано за школу радило уз фрку и натезање...и које ће сада, у 6. основне имати две четворке (а до сада је била скроз одлична):(.
Искрено, тешко ми пада да моје дете не буде Вуковац, а ја сам то постизала са пола снаге....али, нек је жива и здрава, наћи ће се и она негде! ;)
 
Катарина, само се сети каква си била и шта си ти радила у његовим годинама (ако си била просечан тинејџер ;))! :mrgreen:


Хехе...водила сам недавно ђаке на дводневну екскурзију....па пре ексурзије причам са колегиницама о томе чега се плашим (а шта ако се напију, а шта ако ово, а шта ако оно....), а једна каже:''Их, па сетите се какве сте ви биле на ескурзијама, као да нисте све то исто радиле!''', а ја јој на то одговорим:''Па, баш зато се и плашим, што ЗНАМ шта све може да има падне на памет!'' :mrgreen::lol:

Pa iskreno bila sam normalan tinejdzer a svi znamo sta se pod tim "normalan" podrazumeva, posebno za tinejdzere iz crnackih cetvrti odakle poticem :) ali ja ni slucajno ne zelim da on kroz to sve sam prolazi, plasim se da nece znati odakle krenuti ni gde stati.
Pisali smo vec i o alkoholu i o travi i ja stvarno znam da su sve to faze odrastanja ( a bogami nekom i starenja ;) ) ali samo zelim da budem upoznata sa tim kad vec nema razloga da se plasi i da krije. Nije mi jasno zasto me iskljucuje iz svog odrastanja.
 
Hvala ti mnogo za podrsku! :cmok2:
Placem jer ne mogu da verujem da nisam uspela ono najvaznije za svakog roditelja a to je da izgradim poverenje svog deteta. On zna da nisam tip roditelja koji decu udara, omalovazava, ponizava. Zna da sam maksimalno tolerantna, da razumem i ono sto ne razumem i opet sve sto radi radi nekako daleko, u tajnosti. Ne govori on meni cesto ni lepe stvari niti se hvali uspesima. Jednostavno jako retko uopste mi se poverava dok drugo dvoje dece prepricavaju dan od Kulina Bana on skoro nikad nista.
Eto to me boli i zato placem jer danas me ta cinjenica prodrmala iako sam je i mnogo pre bila svesna.

Мислим да си сада тренутно под јаким утицајем свега тога, али надам се да ће то код њега остати све на нивоу дечачког мангуплука (ох, какав изазов, збрисати из школе и дан провести у играоници, па то мора да се проба! :D)

Збришем ја једном (додуше у средњој школи) из школе и одем у библиотеку на тадашње музиколошко одељење, и седим са другарицом у кабини и слушам класичну музику....кад наилази мој ћале! :eek: Ја се утроњам - шта ће рећи кад ме види, јер би требало да сам у школи...и смишљам који изговор да нађем....а он ништа...попричали смо мало и није се сетио да ме пита зашто нисам у школи! Сва срећа те је увек био расејан! :lol:

А и нама је био провод - збришемо из школе да бисмо слушали Брамса...:mrgreen:
 
Pa iskreno bila sam normalan tinejdzer a svi znamo sta se pod tim "normalan" podrazumeva, posebno za tinejdzere iz crnackih cetvrti odakle poticem :) ali ja ni slucajno ne zelim da on kroz to sve sam prolazi, plasim se da nece znati odakle krenuti ni gde stati.
Pisali smo vec i o alkoholu i o travi i ja stvarno znam da su sve to faze odrastanja ( a bogami nekom i starenja ;) ) ali samo zelim da budem upoznata sa tim kad vec nema razloga da se plasi i da krije. Nije mi jasno zasto me iskljucuje iz svog odrastanja.

А јеси ли ти совје родитеље укључивала у све то? ;)
 
А јеси ли ти совје родитеље укључивала у све то? ;)

Pa moji roditelji nisu bili ovako kul, puni razumevanja i topline, nisu slusali istu muziku kao ja tada, nisu su se oblacili moderno i bili su Savezu Komunista :lol:
Zvucim li kao da sam jos uvek u pubertetu? :(
Sala, ali ova je dokaz da u svakoj ima pola istine, jer stvarno mislim da sam drugacija od njih i da od svoje dece zasluzujem vise poverenja i vise razumevanja nego su moji zasluzivali od mene. Subjektivno, je l' da al' iskreno koliko nas to stvarno misli za sebe?
 
..moja teen girl je precutala trojku na pismenom iz engleskog i
trojku na pismenom iz srpskog u poslednjih 10 dana.. :confused:
..ovo saznadoh na poslednjim otvorenim vretima kod razredne,
na koja i ne idem bash redovno, puna poverenja u miss.. :(
..peti razred je zavrshila sa svim peticama,
medjutim, shesti se nekako izmigoljio, od nedelje do nedelje,
sa tri chetvorke na polugodishtu,
sa silnim opravdanjima istih i obecanjima tokom zimskog raspusta,
sa mnogo prijavljenih dobrih ocena tokom drugog polugodishta
i sa ovim, precutanim ocenama, na samom kraju istog.. :confused:

..ne mislim da "moje dete moooora da bude vukovac" :roll:
niti da je savrsheno i genijalno i omnipotentno,
ali me je jako zabolelo cutanje.. :(
..a zabrinulo to shto nismo testirali cutanje koje bi tada moralo
da postane ili priznanje ili laganje.. :neutral:
..miss "ne zna" zashto je cutala :roll: ,
da li se nadala da ce "popraviti", da li se plashila, stidela ili joj je bilo svejedno..

..dok sam ja odrastala, niko nije imao posla sa mojom shkolom
dok ne stigne knjizica kuci..
..razumela sam jako rano da je to moja briga,
moj zivot, moja buducnost..
..ako preterujem sa gluvarenjem i zurkama -
- par komentara "nemoj da se iznenadimo ocenama, inache.."
..problem je shto ja ne znam shta "inache.." znachi.. :sad2:
..ali iako moje dete zna i jako lepo ume drugima da objashnjava
shta ti prosek, znanje, sposobnost znachi, shto sad, shto za par godina -
- ja ne znam kako da se postavim danas..
..ili kada stigne knjizica.. :neutral:
 
Pa moji roditelji nisu bili ovako kul, puni razumevanja i topline, nisu slusali istu muziku kao ja tada, nisu su se oblacili moderno i bili su Savezu Komunista :lol:
Zvucim li kao da sam jos uvek u pubertetu? :(
Sala, ali ova je dokaz da u svakoj ima pola istine, jer stvarno mislim da sam drugacija od njih i da od svoje dece zasluzujem vise poverenja i vise razumevanja nego su moji zasluzivali od mene. Subjektivno, je l' da al' iskreno koliko nas to stvarno misli za sebe?

Mислим да свако од нас то мисли о себи.;) Али, с друге стране, мислим да се помало иза свега тога крије наша потреба за контролом и одбијање да прихватимо ризик одрастања нашег детета. :confused:

Али, ако ствар гледамо из угла тинејџера - како год да је родитељ диван, пун раумевања, толерантан и другарчина, дете има потребу да створи неки свој мали свет у којем родитељ неће имати уплива. Значи, чак и ако нешто крију од нас, не мислим да то крију зато што се плаше наше реакције или казне, него зато што имају потребу да део свог живота сачувају само за себе, то је нешто што маторци ''не могу да разумеју'''... Колико год да смо кул, савремени и у фазону - ми смо за њих ипак маторци)! (са свим оним што та реч носи са собом ;))

П.С. Маторци:
- смарачи
- досадни
- прегазило их време
- немају пома о животу
- нису у тренду и у току са најновијим кул стварима
- немају појма о моди
- не прате топ листу МТВ
- стално нешто чантрају
- не морају баш све да знају
- свугде се мешају
- мисле да су ми неопходни 24 сата дневно
- одрасли људи, а сви одрасли су, наравно, увек сморени, досадни, сиви...
- терају ме да учим!
- не дају ми лову за најновији модел патика
- досађују са причом ''у моје време....''
- сматрају ме клинцем, а немају појма да сам већ зрео човек са својих 14 година!
-.....
-......

-
 
Poslednja izmena:

Back
Top