Thai - info

Sirkepa

Početnik
Poruka
48
Obzirom da sam se kasno odlucio da putujem krajem februara u Tajland i ne postoje opcije da odem preko neke agencije prinudjen sam da putujem u samostalnoj reziji a nemam skoro nikakvih informacija zamolio bih sve koji se pronadju da mogu biti od koristi da daju neki savet. Imam na raspolaganju nesto manje od mesec dana, putovao bih Aeroflotom i ono sto me zanima je sledece: koliko se zadrzati u Bangkoku i sta obavezno obici, kako naci smestaj i koliko to moze da kosta, kojim redosledom dalje obilaziti Thai, sta obavezno pogledati a sta preskociti, gde se najdrze zadrzati? Ne zelim klasican odmor, ne zanimaju me hoteli i preterano izlezavanje po plazama, zelim samo sto vise videti i obici za sto manje vremena i naravno para. Zapravo, ako zanemarimo prevoz koliko treba para po osobi za jednu ovakvu avanturu? Unapred hvala svima na korisnim savetima!!!
 
There is some risk to your security in Bangkok and we recommend New Zealanders exercise a high degree of caution. A series of bombings occurred in Bangkok on 31 December 2007, including in areas frequented by tourists. Further attacks may occur.
 
On 19 September 2006, there was a coup against the Thai civilian government. A general election was subsequently held in Thailand on 23 December 2007 but the political situation is still uncertain.
 
Obzirom da sam ideju o obilasku Tajlanda dobio zahvaljujući forumima, smatram da je korektno da sada po povratku iz ove , nadasve, zanimljive zemlje svoje utiske, zapažanja i iskustva podelim sa vama kako bi , možda, nekome ko se tek sprema za ovu avanturu pomogao i olakšao. Na startu treba pomenuti da se svi razlikujemo po svojim željama, navikama i prohtevima pa iz toga proizilazi da se sigurno nećemo složiti oko svega rečenog na ovu temu, ali, za početak treba imati na umu nekoliko stvari... Ako želite da vidite Tajland i da ga doživite u pravom svetlu morate videti pored Bangkoka i juga obavezno i sever zemlje a ukoliko vam vreme dozvoli i oblasti koje su istocno i zapadno od Bangkoka su takođe jako interesabtne. Tek nakon obilaska cele zemlje moći ćete da da stvorite realnu sliku o ovoj zemlji kao i o njenim stanovnicima. Za ovako nešto je optimalno odvojiti bar mesec dana, ako imate manje nečega ćete se morati odreći a svaki dan više je vrlo poželjan :) I još jedan detalj koji je vrlo bitan, a tiče se finansijskog momenta – život na Tajlandu jeste jeftin za turistu ali ne bagatelan tako da se ne treba voditi mišlju kako je dovoljna karta i par stotina €, to je jedna od prvih zabluda koje se treba osloboditi – čim pre to bolje! Elem, spavanje i Guest House-ima je nešto skuplje nego se pominje na ovim stranam, treba uzeti u obzir da većina nas koja ode na ovaj put očekuje minimum komfora u smislu da to bude bar čisto, iole prostrano i funkcionalno. U zavisnosti od destinacije gde se budete nalazili ove cene će varirati ali će uvek biti najmanje od 10 do 20€ za dvokrevetnu sobu i to je minimum minimuma koju civilizovan čovek može da podnese... znači, viđao sam smeštaje za 200-300 baht-a i tamo ne bih želeo da provedem ni pola sata, a kamo li noć, verujem, ni većina vas dako da je cifra koju sam pomenuo ona sa kojom treba računati kao realnom. Druga stvar se tiče hrane... da, interesantna je Thai kuhinja ali malo nas je naviklo da takve stvari trpa u svoj stomak, za one malobrojne koji se pronađu u toj priči ostaće jedan problem manje, jer ko može da jede scve ono što tajlanđani nazivaju hranom taj može i da računa da će ga obrok koštati 2-3€. Ja i pored najbolje volje nisam uspeo za 40 dana boravka na ovim prostorima da naviknem svoja čula ukusa i mirisa na thai kuhinju... možda, tek nekoliko stvarčica ali to nije nešto na šta bi se moglo osloniti kada ogladniš. Sa druge strane sve ono što spada pod evropsku hranu i ono što je nama neophodno da preživmo košta isto koliko i u Beogradu. U prevodu parče piletine na ulici je 1-2€ a pizza u restoranu 5-6€ koliko i neka druga pasta ili komad mesa što je manje-više slično ovdašnjim cenama. Istina, cene bezalkoholnih napitaka su nešto niže ali kada se uzme u obzir da ćete negde biti 30 i više dana i da za svo to vreme morate jesti u restoranu, platiti spavanje, pranje veša, čuvanje stvari, prevoz... vrlo brzo postaje jasno da se dnevno troši pristojna suma para. Da ne bi ova moja priča dobila neku tamnu notu želim reći da je Tajland izuzetno zanimljiva zemlja u kojoj sve savršeno funkcioniše. Zadivljuje kako je svaka sitnica na svom mestu i kako se tačno zna ko, šta, kada, kako i zašto radi. Cela zemlja ostavlja utisak mira i spokoja tako da se čak i milionskom Bangkoku ni jednog trenutka ne osećate nesigurno. Ovo je retka destinacija gde se u svako doba dana i noći na bilo kom mestu može biti sasvim bezbrižan. Da li je ključ u strogim zakonima ili u njihovoj religiji ja nisam uspeo da odgonetnem ali ovo, definitivno, prija. Dakle, nema nasilja, pljačke, razbojništva... ali, Thai je zemlja masovnog turizma pa je gotovo celo stanovništvo u fazonu da turista ima novce i da ga treba sto bolje opelješiti :) pa iz toga proizilazi da za turistu ne košta ništa koliko za tajlanđanina i to se oseti na svakom koraku... na pijaci, u prevozu, trgovini... svuda! I baš zbog ovoga nema previše opuštanja ali kako je naš „balkanski“ mozak na sve spreman uglavnom ih brzo pročitamo i za razliku od zapadno evropskih i američkih turista od nas se neće previše ovajditi :) Kada ovo pišem mislim na neke određene situacije kojih ću se dotaći na konkretnim primerima. Pošto se priča razlikuje od destinacije do destinacije ovaj post bi bio predug pa ću iz tog razloga za svaku celinu ostaviti poseban post, a, ako neko misli da mu moje informacije mogu biti od pomoći rado ću svakome odgovoriti... sirkepa@hotmail.com
 
Prvi kontakt sa ovom zemljom ćete, svakako, imati na Bangkoškom aerodromu. Ono što ovde valja učiniti je zameniti manju svotu novca za Thai valutu i što pre otići u grad do koga vam treba oko sat vremena vožnje. Ima nekoliko načina da se stigne do Kao San rd. koji je svima početna tačka. Najprihvatljiviji i najbrži način da se stigne do Kao Sana je TAXI, i to onaj koji ćete uzeti kada siđete u na izlaz u prizemlju zgrade aerodorma. Pre toga se „naoružajte“ mnogobrojnim besplatnim mapama grada od kojih će vam neke dobro doći, a, većina će zavriti u kanti za smeće. Da bi ušli u TAXI koji je regularan i vozi na taksimetar morate kupiti kupon koji košta 50 baht-a, vožnja do Koa Sana staje još oko 300 baht-a sa tim da putarinu za auto put plaćate sami pa to sve skupa na kraju bude oko 10€. Postoji i neki autobus ali posle 10-15 sati leta teško da je neko raspoložen za traženje istog. Moj savet je da se smeštaj ne traži na samom Kao Sanu već u okolnim ulicama koje su nešto mirnije, a , najtoplije preporučujem da se bar za prvu noć u Bkk prnađe neki smeštaj i bukira preko neta. Dok obilazite Tajland stalno se vraćate u Bkk pa to onda bude kao neka baza i iz tog razloga nije loše pronaći neki pouzdan guest hous u kome ćete moći da ostavljate stvari na čuvanje i da uvek rezervišete sobu koja će vas čekati kada se vraćate sa severa, juga, iz Kambodže... Kada smo kod kod ovih podataka usluga čuvanja stvari je 10-20 baht-a po torbi dnevno, a, pranje veša je 30-40 baht-a po kilogramu.
Što se tiče prevoza po gradu već je puno toga rečeno, treba imati na umu da se kraće relacije najbrže prelaze tuk-tukom, međutim, realna i zvanična cena za vožnju tuk-tukom je 10 baht-a ali se vi za te novce nećete navozati! Obavezno se pre vožnje tuk tukom dogovorite oko cene, a budite sigurni da ako neko i pristane da vas vozi za 10-20baht-a to sigurno podrazumeva stajanje u raznim salonima, buticima, prodavnicama... od čijih vlasnika vozači dobijaju bonove za gorivo pa je onda vrlo diskutabino hoćete li i za koje vreme stići tamo gde ste naumili. Ako koristite TAXI za prevoz uvek insistirajte da uključi taximetar u suprotnom izađite iz vozila jer cene koje će vam se nuditi su nerealne, start taxijem je 35 baht-a a do bilo koje tačke u gradu iznos neće preći 100 baht-a. Osim ovoga, naravno, postoji i gradski prevoz ali da se on koristio morate bar neko vreme provesti u gradu. Ono što može biti interesantno i od koristi je rečni prevoz. Blizu Kao San rd. je pristanište, a, gotovo svi hramovi su pored reke tako da ih možete obići za 15 baht-a po relaciji. Kada smo kod hramova...hm... kada vidite 3 kao da ste ih sve videli. Moja preporuka je Grand Palace , Wat Po i još neki koji vam bude uz put. Bezveze je previše gubiti vremena na ove građevine koje uglavnom liče jedna na drugu i koje će vam se do kraja boravka u ovoj zemlji popeti na glavu :) Lepo je videti grad sa reke, jednu noć obavezno odvojiti za ulicu bluda i greha :) Pat Pong...nije spektakularno ali treba videti... Ako vam se desi da imate dan viška u Bkk lepo je videti ZOO vrt koji je ogroman i na jako zanimljiv način uređen, a, uz to dobar način da se za malo para kvalitetno provede popodne. Sve sto vam treba za dalji boravak na Tajlandu kupite dok se t u Bkk jer sve kasnije destinacije osim severa će biti neuporedivo skuplje. Ne propustite čuvenu masažu koja je oko 200 baht-a i to isprobajte par varijanti koje su u ponudi, jedna će vam se sigurno dopasti. Može još svašta da se proba u Bkk, možda neko želi reš pržene skakavce ili crviće? :) Ali ima i lepših stvari koje će vam se nuditi na svakom koraku, posebno, ako ste pripadnik muškog roda... ko voli nek izvoli :) ove savete možete dobiti na private ;) nije loše ali treba biti obazriv... Noćni život je vrlo šarolik i svako će nešto pronaći za sebe... pregršt dobrih barova sa živom muzikom, razni noćni marketi ili pak cuga na ulici uz neku ekipu koja svira gitaru i u hipi fazonu provodi noć. Što se tiče komunikacije sa domovinom možete uzeti njihove GSM kartice po mizernim cenama ali je internet najispaltiviji oblik i na svakom koraku su net caffei, a cena sata je oko 30-40 baht-a. Ako idete na sever kupovinu suvenira ostavite za tamo, a neki drugi shoping... hm... ima puno tržnih centara ali cene su vrlo slične evropskim dok je roba na otvorenim marketima standardno kineska :) tako da nema razloga da u ovom smeru razmišljate previše osim ako kupovinom ne lečite neki oblik depresije. U Bkk ćete se sresti sa lancem marketa pod imenom „7 ELEVEN“ , kako vam se bude praznio novčanik tako će vam ove prodavnice postajati sve draže a ima ih na svakom koraku i rade 24h. To je jedno od retkih mesta gde se može kupiti hleb, pored toga, za malo para se kupuje hladno pice i topla kafa ali i par vrsti sendviča ili neki evropski slatkiš. Sigurno sam nešto i propustio, ako se vi nečega setite... sirkepa@hotmail.com Toliko o Bkk iz moje perspektive!!!
 
Ovo je mesto koje je svakako vredno pažnje i možda dobra destinacija kao „zagrevanje“ za obilazak Tajlanda. U zavisnosti sa koliko vremena raspolažete ovde možete ostati 2-3 dana ali je i jednodnevni izlet iz Bkk sasvim korektno rešenje kome sam i sam pribegao, iako moram da priznam, da taj dan mora da bude vrlo dinamičan i dobro organizovan da bi se sve stiglo. Iz Bkk se do Kanchanaburia stiže najbolje i najjeftinije autobusom. Za ovu destinaciju vam je pomoć bilo koje agencije apsolutno nepotrebna. Prvo treba ubediti taxistu da vas odveze na severnu autobusku stanicu... Objašnjavaće vam kako je bolje da idete sa južne itd.. ali pravi izbor je severna! Odatle uzimate autobus, redovna linija (ide na svakih sat) Što se ranije krene to bolje, vožnja traje oko 2 sata a cena karte je oko 100 baht-a. Kada stignete u ovaj gradić treba naći prevoz kojim ćete obići Erewan nacionalni park (60km) zatim Tiger Temple i na kraju most na reci Kway. To su ključne stvari koje se mogu videti za jedan dan. Izbegnite taksiste – lešinare na Bus stanici već potražite gradski taxi stanicu na 5 minuta hoda od autobuske... tu ćete morati da upotrebite svoje pregovaračke sposobnosti ali neka optimalna cifra za koju će vas neko voziti ceo dan ovde je maximalno 1200 baht-a, predpostavljam da može i za 1000 ali preko 1200 ne prihvatajte! Do Erewana se stiže za oko sat vožnje... kompleks je ogroman i nisam siguran za koje vreme može da se obiđe ali planirajte bar 2 sata. Ima na 10-tine vodopada sa mestima gde se može i kupati. Lepo je ma da ne i spektakularno ali vredi videti! Cena ulaznice je 200 baht-a po osobi. Odavde se ide u Hram tigrova (oko 90 min vožnje)Treba naštelovati tako da se u hram stigne između 14 i 15h jer su u to vreme životinje dostupne posetiocima. Verovatno ćete se malo razočarati jer uživo to ne izgleda ni približno kao na Animal Planet-u, na momente je čak i tužno jer je previše iskomercijalizovano, horde turista čekaju u redovima da bi se slikale sa tigrom... ali, to je sve deo turističke ponude Tajlanda pa se ne treba čuditi... Ulaz u hram je 300 baht-a po osobi, žene ne mogu ući golih nogu i ramena pa treba to imati na umu jer u suprotnom ima da vam uvaljuju neke krpe po nerealnim cenama. Odrasli tigrovi su u ovo vreme u delu koji je nazvan „Kanjon tigrova“ Životinje su čudno mirne i stiče se utisak da je u njima ugašeno sve ono animalno, na koji način ili kojim sredstvima ne bih da predpostavljam ali ako budete strpljivi da u predugom redu sačekate moći ćete da napravite nekoliko fotografija uz pomoć vodiča-volontera koji će vas voditi od jedne do druge životinje... Ovo ulazi u cenu karte koju ste platili ali ako vam to nije dovoljno pa želite da se fotografišete sa tigrovom glavom u krilu to će vas koštati dodatnih 1000 baht-a. U ovom kompleksu koji pripada hramu moći ćete da vidite i preslatke mladunce tigrića, ako imate sreće i da se poigrate sa njima, a tu je još i mnoštvo divljih svinja, razne jelenske divljači, raznoraznih ptica... sve to šeta slobodno i... interesantno je... Hteli to ili ne ovde se izgubi najmanje 2-3 sata posle čega vam ostaje još nepun sat vožnje do grada i ako se istog dana vraćate za Bkk imate taman toliko vremena da na brinu vidite čuveni most na reci Kway. Na ovo ne treba trošiti previše reči, spomenik iz II Svetskog rata koji je nama poznatiji po kultnom filmu... dovoljan razlog za nekoliko fotografija i pravac autobuska stanica. U ovom slučaju vam više odgovara bus koji ide na južnu autobusku stanicu Bkk jer je bliža Kao San rd. ali mislim da cete biti previše umorni da bi birali. Oni koji ne planiraju da posete sever za Kanchanaburi mogu da odvoje i koji dan više jer postoji opcija da se odavde ode na neki mini trekking sa jahanjem slonova a lično smatram da ne bi bila greška da se na Erewan potroši i ceo dan... u ovom slučaju nemate potrebu za taxi prevozom do vodopada jer postoje redovne autobuske linije a to bitno smanjuje troškove. Sam grad je klasičnaprovincija i nema se videti ništa posebno vredno pažnje ali je krajolik vrlo živopisan i priroda interesantna pa je to razlog više da se ovde ostane i nešto duže ako za to postoje mogućnosti... u svakom slučaju Kanchanaburi vas neće ostaviti ravnodušnim!!!
 
Ovo je oblast koju nikako ne treba propustiti, a veliki je broj zaljubljenika u Tajland koji su to postali upravo zbog ovog dela zemlje. Za obilazak severnog dela Thai polazna tačka i neka vrsta baze je Chang May. Iako se ovaj grad tretira kao drugi po veličini u Tajlandu on je neuporedivo manji od Bkk i nema izgled metropole. Najekonomičniji način da se stigne u Chang May je voz. Noćni voz iz Bkk polazi sa centralne železničke stanice, vožnja traje oko 12 sati, a karta sa kombinovana mesta sa spavanjem je oko 700 baht-a u jednom pravcu. Vozovi nisu luksizni ali su klimatizovani, tačni, čisti i sa dobrom uslugom tako da nema ni jedan dobar razlog da se traže neka alternativna rešenja za ovaj put. Jezgro grada koje se smatra starim delom je kvadratnog oblika uokvireno vodenim kanalima i unutar tog dela se održavaju brojne kulturne manifestacije, tu je i većina hramova, a ovde ih je jako puno, pominje se cifra oko 300, naravno tu su ulice koje u večernjim satima postaju trgovinske zone, kao i mnogo restorana, kafića i guest housa. Moj zaključak je da ne treba tražiti smeštaj po svaku cenu u ovom delu grada jer su guest house-i u novom delu noviji, lepši i nešto jeftiniji. Kada smo kod cena Chang May je daleko jeftiniji od Bkk što se prvo vidi po smeštaju. Ovde sa sasvim pristojna soba nalazi za 250 baht-a dok se za 400 baht-a već dobija smeštaj koji se može tretirati kao luksuzan. Izbegnite ljude na stanici koji dočekuju turiste i nude smeštaj ili bar budite obazrivi... neće vas oni prevariti ali ćete sami sigurno proći daleko jeftinije.U ovom gradu koji je opasan brdima severnog Tajlanda se živi mnogo mirnije i neuporedivo je prijatnije nego u Bkk, kada to kažem mislim i na samu klimu u šta ćete se uveriti tek kada se vratite u Bkk i kada shvatiter kako je tu teško disati posle Chang Maya. Samo ovde ćete naći one tajlanđane o kojima ste slušali... stalno nasmejane, srdačne ali za naše pojmove malo preterano religiozne. Takođe će pošači ovde biti na velikim mukama jer je u Chang Mayu umetnost pronaći mesto na kome je dozvoljeno zapaliti cigaretu. Neke se stvari ipak ne razlikuju od Bkk, dakle, za prevoz po gradu bez obzira da li se radi o Taxi vozilima ili tuk-tuku obavezno pre vožnje dogovoriti cenu. Ako ste planirali kupovinu suvenira i drugih stvari karakteristicnih za Thai – Chang May je pravo mesto za to jer na malo prostora možete pronaći sve i to po boljim cenama nego u Bkk. Ovde obavezno probajte neku od masaža, cene su slične kao u Bkk ali se to ovde radi kvalitetnije. Turistička ponuda Chang Maya je šarenolika ali sam ja došao do zaključka da je većina toga na neki način prevara. Ima stvari koje vredi videti ali ne na način koji se tamo nudi na svakom koraku. Čuveni trekking po „prašumama“ je noćna mora, pogotovo ako se upecate kao ja (a i većina drugih) pa uplatite 3 dana... mislim posle prvog dana će vam biti svega preko glave! Radi se o sledećem: sve ono što je u ta tri dana, koja koštaju izmedju 1500 i 2000 baht-a, vrdno pažnje staje u pola dana izleta za koje vam ne treba nikakav trekking . Poenta je da te oni u formiranim grupama odvezu do nekle autima i onda vas neki „vodič“ krene vitlati po brdima u nedogled, dok ne počnete da se rastajete sa dušom i da lomite noge. Od egzotike koju ste očekivali nema ni E, šume su listopadne, staze po kojima se ide su dobro utabane a sve oko njih spaljeno kako bi radoznali turisti bezbedno prošli. Od životinja se može videti po neka kokoška i pas u selima kroz koja se prolazi. Tako se hoda dok ne padne mrak, tada se stiže u improvizovano selo plemena „Long Neck“... kada stigne grupa tada stižu i oni... ostaje vam da prespavate u ni malo normalnim uslovima bez struje, vode, kreveta, po nekim sojanicama koje su extremno prljave, uz sve to ovde po noći bude neobično hladno... Ni malo prijatno a uz sve to vaš „vodič“ zajedno sa lokalcima će vam prodavati piće po cenama iz boljih kafića u gradu... Sledećeg dana vas čeka sve isto, još jedan dan besomučnog hodanja i još jedna paklena noć u selu sličnom onome koje sam već pomenuo da bi tek trećeg dana posle nekoliko sati hoda došli do reke gde se na obali nekih pola sata „provozate“ na slonovima i ručate. Nakon toga se ode 10-tak km uzvodno odakle kreće rafting na baš tako divljom rekom kako je opisano ali ipak jedina stvar vredna pažnje u ova tri dana... Razumem ja da ovo neko voli ali ako imate tih potreba izmorite se hodajući dok ste još kod kuće, na Tajlandu je šteta na ovo gubiti vreme. Sa druge strane pleme „Long Neck“ možete videti nedaleko od grada gde oni inače dočekuju turiste, pravi i jedini kamp slonova koji je vredan pažnje je u toj zoni, obilazi se u istom danu i vredi videti! Cena ulaza je 150 baht-a, a ko želi sat jahanja je dodatnih 100 baht-a. Ovo sve može se obići tuk-tukom za jedan dan i to za simboličnih 200-250 baht-a, a u tom danu se još može svratiti u školu ya majmune (200B), na farmu zmija (200B), farmu leptira i orhideja (40B) i još nekoliko turističkih atrakcija u zavisnosti od vaših interesovanja ali je sve to svakako prijatnije i jeftinije od ona tri dana mučenja! Noćni život Chang Maya je nesto diskretniji nego u Bkk ali to ne znači da će vam ovde biti dosadno... obavezno posetite neki od restorana pored reke koji su posebno u večernjim satima prijatni. Hrana na severu se razlikuje od one koja dominira u Bkk i okolini ali kome se nije dopala tamo neće ni ovde i obrnuto.Za Chang May se komotno može odvojiti 7 dana i uživaćete, odmoriti se i opustiti nakon haotičnog Bkk a i napuniti baterije za dalje avanture po Tajlandu! Ako vam sve ovo nije dovoljno postoji opcija da se ode na jednodnevni izlet još severnije do Chan Raza i Golden Triangla, ja sam ovaj deo preskočio jer sam zaključio da nije vredno pažnje, bar ne onoliko koliko su lokalne agencije tražile novaca za isti, zapravo, to što se nudilo u sklopu toga je delovalo kao već viđeno ali ako vam pretekne dan i imate višak novaca... zašto da ne... Povratak u Bangkok je najjednostavniji kao i dolazak, noćni voz sa spavanjem ali treba napomenuti da je često problematična rezervacija karata (posebno u sezoni) tako da karte za povratak rešite odmah po dolasku! Ako imate snage i volje na povratku možete iskoristiti da izađete iz voza u Autthoyi, stara prestonica Thai koja je blizu Bkk pa da se tog dana u večernjim satima nekim alternativnim prevozom dokopate Bangkoka... tu su opet hramovi, hramovi i hramovi... ja za ovo nisam imao snage i želje jer me je očekivao naporan (malo je reći samo naporan) put za Kambodžu, tako da sam želeo što pre stići u Bkk. Što se tiče Kambodže, više na tu temu u odeljku o Kambodži!!!
 
Dobar deo onih koji se odluči da poseti Tajland će to učiniti pre svega zbog obale i mora. Naravno, nemoguće je ostati ravnodušan prema prelepim plažama sa tropskom vegetacijom i isto tako živopisnom i kristalno čistom moru. Ipak, Thai obala je prevelika za jednu posetu pa bi trebalo dobro isplanirati gde otići i šta nam je prioritet. Ja ću pokušati da prenesem neka svoja zapažanja i to prvenstveno za mesta koja sam posetio a treba imati u vidu i to da se u mom slučaju sve odnosi na period u jeku sezone te da je u nekom drugom periodu situacija sigurno drugačija bar što se cena tiče. Pre polaska sam imao neki plan kreteanja i njega sam se držao do kraja. Na toj putanji sam preskočio Patayu i Puket kao mesta previse ispublikovana i iskomercijalizovana ali sam sretao ljude koji su deo vremena i tamo proveli i uglavnom svi imaju istu priču u smislu da u Patayi ne možete računati na rajske plaže ali je zato to i dalje destinacija broj 1 za blud i razvrat :) Kome je ovo motiv za posetu Tajlandu najmanje će se pomučiti jer se do Pataye od Bkk stiže za nekoliko sati autobusom, a cena smeštaja je u proseku oko 1000 baht-a za dvokrevetnu sobu. Ostale cene su za nijansu jače nego u Bkk, osim cene alkoholnih pića koje su bitno jače i ovo važi i za istočni i za zapadnu obalu! Do Puketa se najjeftinije dolazi autobusom za oko 400 baht-a a najbrže avionom za oko 2000, letova ima na svakih sat vremena i ako se blagovremeno rezervišu karte može to da bude i jeftinije. Ovde su more i plaže daleko lepše nego u Patayi, a noćni život sličan posebno na Patong i Karon plažama, ma da... i ostala mesta su podjednako živa... ko voli gužvo ovo je pravo mesto... fenserica u svakom smislu... Najveći broj turista ovde je iz Engleske i Amerike pa je većina stvari upravo njima prilagođena. Pristojan smeštaj je između 1000 i 1500 baht-a, ko ima sreće može proći za nijansu jeftinije ali se svi slažu da je Puket destinacija gde se ubedljivo najviše potroši. Takođe, treba reći i da plaže na Puketu nemaju hlad pa se često mora iznajmiti leželjka sa suncobranom što je dodatni trošak 200-300 baht-a dnevno!
Ja sam jug ostavio za drugi deo boravka na Tajlandu i mislim da je to bolja varijanta iz više razloga... Bangkok, sever, Kambodža... sve to iscrpi i onda je more prava stvar. Moj izbor je prvo pao na istočnu obalu. Prvobitan plan je bio da se ide vozom do Surathania (700b) ali zbog ne blagovremene rezervacije karata bio sam prinuđen na autobuski prevoz. Ovo savetujem da se izbegne ako je ikako moguće jer je predug put ma da... ovo je i dalje najekonomičnija varijanta jer za 400-500 baht-a stižete na krajnju destinaciju, tj. bilo koje ostrvo na istočnoj obali. Moja prva tačka je bio Koh Pangan... prva stvar sa kojom se ovde srećete su taksisti pljačkaški nastrojeni. Znači, taxi se naplaćuje po osobi, najkraće relacije su po 100 baht-a a one nesto duže i do 300... šta reći ako se uzme u obzir da cela putna mreža na ostrvu ima 30-tak km. Zavisi kada stižete na ostrvo ali ako to bude nekoliko dana pre Full Moon Party-a kao u mom slučaju na najpoznatijoj plaži Had Rin se teško može naći smeštaj ili se nalazi po nekoj nenormalnoj i neprihvatljivoj ceni. U drugim periodima znam da se ovde može naći bungalov za 700-1000 baht-a na samoj plaži. Naravno ovde postoji još puno smeštajnih kapaciteta ali to podrazumeva dodatne troškove za prevoz. Manje više budete prinuđeni da iznajmite motor a tu naročito treba biti obazriv... objasniću u sledećem postu zašto! Ja sam bio smešten na plaži Had Chaopao, bungalov na samoj plaži je stajao 400 baht-a ali sve dalje od Had Rina su mesta koja sa prvim mrakom zamiru i posle par dana ovde postaje nepodnošljivo dosadno uprkos zaista lepim plažama. Ostrvo je generalno krš, neuređeni putevi, nepregledne staze, neosvetljeno, na mnogim mestima deluje jako prljavo, lokalno stanovništvo neljubazno... za oko 1000 baht-a se može čamcem oploviti ostrvo tek da se vide i ostale plaže od kojih su neke sasvim puste i ima tu lepih prizora ali vi ste uvek prvenstveno vezani za plažu na kojoj vam je smeštaj. Verovatno da postoji jedan broj ljudi koji će uživati u ovoj „divljini“... ja se tu nisam pronašao i bar meni ovo nije bila slika i prilika tropskog ostrva koje sam očekivao. Proveo sam ovde 4 dana i prijala mi je tišina i odmor ali sve dalje bi mi bilo mučenje. A na ovom ostrvu se još po nešto otelo kontroli ... pored paprenog taxija internet je nonormalnih 3 baht-a po minutu, cene u marketima su duplirane u odnosu na Bkk, itd... sve u svemu ja se nisam teška srca rastao od Koh Pangana. Sledeća tačka mi je bio Koh Samui. Sa Koh Pangana do Koh Samuia se stiže brim brodićem za oko pola sata i košta 350 baht-a s tim da je uračunat u cenu i taxi do krajnjeg odredišta na ostrvu. Ovo ostrvo na prvi pogled već deluje urbanije i vidi se da sve bolje funkcioniše. Putevi su pristojni... plaže... hm, pa može se reći slične ali turistička ponuda je neuporedivo raznovrsnija i daleko veća. Nisam bio spreman za previše experimentisanja pa sam otišao na Chaweng plažu koja je i najposećenija... mestašce koje ima sve sadržaje potrebne turisti čak i aerodrom.Upravo ovo je razlog zašto ovde ima više turista u poznim godinama kao i roditelja sa malom decom a i ostalih koji ne žele da se pomuče da stignu do željene destinacije. Plaža je ogromna ma da ne baš najbolje održavana. I ovde se može naći smeštaj za 500-600 baht-a na samoj plaži ali baz klima uređaja. Ovo zadovoljstvo smeštaja na samoj plaži če vas na zapadnoj obali koštati daleko više pa ako to preferirate računajte sa tim. Dok sam još na istočnoj obali da pomenem još jednu stvar – na čuveni Full Moon Party na Koh Panganu ćete jeftinije stići sa susednog Koh Samuia nego sa drugog dela samog Koh Pangana :) inače žurka sama po sebi nije ništa posebno osim što možete da se napijete i nadrogirate do beskonačnosti a da to niko i ne primeti ali ya to ne treba ići toliko daleko :)
Sa istočne na zapadnu obalu se stiže kombinovanim prevozom brod-bus i za taj transfer vam treba 400-500 baht-a. Ako idete u Krabi po izlasku iz agencijskog autobusa ne prihvatajte njihove ponude i sugestije za dalji prevoz i smeštaj jer su prevaranti... odšetajte 100 metara do glavne ulice i potražite taxi... u tom slučaju npr. do Ao Nanga stižete za 40 Baht-a i pola sata. Ao Nang je pravi izbor na ovoj lokaciji jer ima sjajnu plažu sa puno zelenila, dobro razvijenu infrastrukturu i ogromne smeštajne kapacitete. U jeku sezone smeštaj je ovde oko 1000 baht-a ali se može naći i za 500-600. Okolne plaže su takođe jako interesantne i lako se dolazi do njih,a velika je ponuda raznih izleta po mnogobrojnim okolnim ostrvima. Moj predlog je da se za Ko Phi Phi umesto jednodnevnog izleta ipak odvoji nekoliko dana. Tamo je smeštaj za nijansu skuplji ali su sve ostale cene iste ili niže nego u Ao Nangu, a ovo ostrvo je ipak priča za sebe i nadasve je posebno kao i sva ostrvca oko njega, tu bi najpre izdvojio Bamboo ostrvo koje ostavlja bez daha i deluje vanzemaljski. Sve u svemu zapadna obala je živopisnija i egzotičnija pa ako bih morao da se odlučim ja glasam za nju ali i meni je ostalo još toliko toga pa sada i sam, poput većine onih koji su videli Thai, i ja već razmišljam kada i kako da se vratim :) ... sigurno bih mogao još nešto dodati ali i ovako je dovoljno informacija, a ako neko nadje da sam nešto bitno propustio uvek može dodatno pitanje ;) sirkepa@hotmail.com
 
Nekoliko stvari niko ne pominje na ovim stranama, a za neke su očigledno nenamerno izazvane nedoumice… Prva stvar sva područja koja se u ovim standardnim obilascima obuhvataju su manje više urbane zone i i bilo kakvo kljukanje lekovima ili vakcine su apsolutno nepotrebne. Tkođe, nema potrebe da se nose čitave apoteke lekova jer ako vam slučajno išta od toga zatreba sve ima da se kupi i to po nižim cenam nego kod nas, ovo isto važi i za kozmetiku i za sredstva za ličnu higijenu! Tajland jeste pristupačan ali ne i bagatelan, pored avionske karte za oko mesec dana boravka u ovoj zemlji vam treba minimum 1000€ po osobi i to bez prevelikog opuštanja! Ako nosite kesh neka to bude €, kurs baht-a se stalno menja s tim da euro skače,a $ pada!!! Ako nameravate da koristite Safe Box obavezno ponesite mali ali kvalitetan katanac jer ako ga nemate svuda će vam uvaljivati po nepovoljnim cenama neke kineske krševe! Trebalo bi da imate nekoliko fotografija formata kao za pasoš. Vizu za Kambodžu izvaditi obavezno u Bkk u ambasadi! Imajte u vidu da nećete imati potrebu a nećete ni moći uvek sve stvari da nosite sa sobom tako da bi jedna torba uvek trebala da vam bude free za Storage Room, nije na odmet da ta torba na neki način može da se zaključa. Ako koristite VIP buseve na dužim relacijama sve vredne stvari držite kod sebe, a ako u torbi koju stavljate u spremnik autobusa imate cigarete ili alkohol nestaće vam 100% - kako? Ni ja nisam odgonetnuo :) Lična dokumenta – pasoš i avio kartu iskopirajte u par primeraka pa kopije držite na različitim mestima… nikad se ne zna ;) Sve informacije koje dobijate u lokalnim agencijama o cenam ili smeštaju uvek uzimajte sa rezervom i proverite na više mesta… lažovi su savršeni! Tajlanđani jesu ljubazni ali ako primetite da to prelazi neku normalnu granicu znajte da nešto nije u redu, te da će pokušati da vas za nešto odradi na finjaka! Ako vam zatreba pomoć lekara ili zubara OBAVEZNO o ceni pričajte prethodno!!! U slučaju iznajmljivanja motora-skutera nikada ne ostavljajte pasoš! Ponudite fotokopiju ili neki drugi dokument a ovo naročito važi za istočnu obalu!!!Tamo su motorići skoro nužni i uz to neralno jeftina renta, međutim, oni igraju na kartu “oštećenja” – dobro pogledajte motor koji iznajmljujete i skrenite pažnju na svaku ogrebotinu jer može lako da se desi da se pri vraćanju to posle vama nakači. Uz sve ovo putevi na ostrvima su očajni i lako dolazi do padova, samim tim i oštećenja skutera. Te “popravke” često prelaze realnu cenu samog motora i iz tog razloga budite jako obazrivi i dobro protumačite obrasce koje potpisujete pri iznajmljivanju… ima sigurno još sitnica ali ovo su neke osnovne stvari na koje se treba obratiti pažnja!
 

Back
Top