IMA LI NADE ZA SOCIJALIZAM

E, evo i mene...Tema je zanimljiva, a moj dragi virtualni prijatelj (Monti) me ,,prozva po struci,, a meni nije potrebno dva put reći...:wink:

Ovde postoje dva pravca debate na ovu temu:
-prvi, socijalizam kao politički termin (vrsta društvenog/političkog uredjenja)
-drugi, socijalizam kao način privredjivanja, sticanja i raspodele dobiti.

Elem, neću se baviti ekonomijom ovog puta, već politikom, zapravo istorijom političke misli u Srbiji. Tako ću zapravo dati svoj odgovor na temu.

Prema teoriji, smatra se da je začetnik socijalističke političke misli u Srbiji Svetozar Marković (1846-1875).

,,Kad je počeo da vrši ovaj posao, Marković je već postao socijalista. Sam kaže za sebe, u jednom pismu iz Novog Sada 1870:

Naš posao kao socijalista je jasno odredjen i ograničen. Mi smo propovednici načela, kritičari, i to je sve. Valja znati da je osnovna greška svih socijalista utopista, što su oni mislili da se može za društvo stvoriti neka stalna, nepokretna forma, pa da se u nju ljudi ušuškaju.
Društvena forma je nešto živo, promenljivo, što se neprestano razvija i usavršava, sa usavršavanjem samog čoveka.

Mi hoćemo da uništimo svako tiranisanje čoveka nad čovekom, hoćemo da uništimo odnose vlast / podanik, sluga / gospodar, nadničar / kapitalista.,,

Po Markoviću, postoje dva puta:
1) ili prvo razviti veliko kapitalističko gazdinstvo, izvršiti podelu na kapitaliste i radnike u proizvodnji (ne i u trgovini), i tada bi socijalni prevrat bio izvršen na ovako spremnoj osnovi
2)sami sopstvenici će odbaciti privatnu svojinu, te će se formirati zajednička svojina.

(iz knjige ,,Istorija političke misli u Srbiji XIX veka, dr Vasa Čubrilović).

Prema tome, BEZ RAZVIJENOG KAPITALIZMA NEMA NI SOCIJALIZMA. Prema teoriji, socijalizam je zamišljen kao ,,nastavak,, kapitalizma,, da se tako izrazim.

Kod nas, hmmmm... Ko je preskočio kapitalizam u svom političkom i privrednom razvoju, ili ne daj bože, bio decenijama pod državnim socijalizmom i dirigovanoj proizvodnji i isto takvim tržištem, teško danas može da govori o razvoju, dobroj socijali, o humanosti, ciljevima i sl.

Ko razume-shvatiće...nema povratka na staro, niti su čuda moguća. U privredi / ekonimiji se zna red, a politika je opijum za narod (kako su davno rekli za religiju nemački klasični filozofi - Fojerbah, čini mi se).

Kad POLITIKA kaže da je socijalizam moguć - TO JE TEORIJA.

Kad EKONOMIJA kaže da socijalizam nije moguć - TO JE STVARNO STANJE RAZVOJA PRIVREDE I SVESTI NJENIH UČESNIKA.

Sorry, nije moglo kraće...:wink:
 
"Liberalni kapitalizam u najliberalnijem obliku" meni zvuci prilicno pakleno, da budem iskren.

Ne razumemo se. Mogu ja da simpatisem ovo ili ono, ili da kazem da bih ovde ili onde bolje ziveo, ali to je cisto subjektivno. Objektivno, moram da primetim da su jaki socijalni modeli u stalnom povlacenju, svuda, i da se svuda smanjuju socijalna davanja, kresu socijalne mreze sigurnosti, ustupa na socijalnom zdravstvu i skolstvu, i da je to proces koji je jasan i u tradicionalno ekonomski liberalnijim zemljama kao sto je Britanija i u socijalnije orijentisanoj Skandinaviji ili Francuskoj.

Prema tome, lasno je reci "ja bih voleo da budem Svedjanin u Svedskoj, leta gospodnjeg 1980", ali to nije smislen plan za ekonomsko uredjenje zemlje nego pusti san.
 
Nije bitno državno uređenje....komunizam, socijalizam, kapitalizam. Najbitnija stavka su - pare. Kada su ljudi, običan svet, upošljeni, primaju redovne plate od kojih imaju dobar standard, dobar život, čovek automatski oseća sigurnost i zadovoljstvo. Sa takvim osećanjem, mnogo više se posvećuje običnim, normalnim stvarima - svojoj porodici, deci, prijateljima, letovanjima, putovanjima.... Ne razmišlja se o politici, strankama, mogućim sukobima, ratovima....
Čim para nema, sve je naopako. Dovoljan primer je naše društvo. Živi se u grču. Život je postao stres. Zašto? Zbog nemanja, ugrožene egzistencije. Ko radi, u stalnom je strahu šta mu nosi sutra, hoće li ostati bez posla, prihoda. Nezapošljeni se snalaze kako umeju i znaju da zarade parče hleba. Stalna borba za bukvalni opstanak. Sve je to umorno, iscrpljeno, nervozno, napeto...A prvo urušavanje se dešava u porodici. Roditelji od jurcanja da zarade neku kintu, skoro i ne posvećuju pažnju svojoj deci. Pa se posle čudimo zašto je u takvoj ekspanziji maloletnička delikvencija. I svi se bave politikom. Znaju svaku stranku, svakog političara...svi znaju šta i kako bi trebalo da se radi u ovoj zemlji (pokazatelj koliko je loša političko-ekonomska situacija).
U stabilnim i jakim zemljama, ljudi znaju samo za svog predsednika, premijera i možda još 2-3 političara i kraj. Ne bakću se politikom, niti to žele niti imaju vremena za to. Jednostavno - žive život.
Dobra ekonomija = dobra politika = dobro državno uređenje.

p.s. Dugo već primećujem jednu čudnu pojavu (i vi obratite pažnju u svojim mestima) - toliko mnogo ljudi dok idu pešaka ulicama grada, pričaju sami sa sobom. Vidiš čoveka, piči trotoarom, zanesen, ne vidi nikoga, i - priča. Neki šapuću, neki naglas, kao da nikog nema oko njih. Još od ranije znam priču od starih ljudi: kada sretneš čoveka na ulici koji priča sam sa sobom, taj je u velikoj muci. Ili zida kuću, ili ga žena vara. Ovo danas pokazuje da su svi otišli u ****.
 
Zaboravih.

Osnovna razlika izmedju kapitalizma i socijalizma je u tome ko je vlasnik nad sredstvima za proizvodnju.

Dakle, socijalizam nema veze sa socijalnim programom zemlje, već sa činjenicom koji oblik svojine u privredi dominira.
 
Jadna ajkulo, tebi je ispunjenje svih zivotnih snova sigurna plata u dzepu.

U razvijenim drustvima se i te kako bave politikom, sto zna svako ko poznaje, recimo, Amerikance.

U sustini, sto si materijalno obezbedjeniji, to imas vise slobode da se bavis pitanjima koja su nekome ko se bori za opstanak efemerna.
 
@shark

Kriza morala se ne događa u sirotinjskim sredinama, već u bogatim.
Materijalizam je zlo i ne smije postati njavažniji.
Socijalna sigurnost je ono što će riješiti problem o kojem pričaš
znači socijalni programi. Novac najvažniji, eh :oops:
 
@shark

Kriza morala se ne događa u sirotinjskim sredinama, već u bogatim.
Materijalizam je zlo i ne smije postati njavažniji.
Socijalna sigurnost je ono što će riješiti problem o kojem pričaš
znači socijalni programi. Novac najvažniji, eh :oops:

Pa što toliki naši ljudi odoše preko grane da žive i rade, zbog socijalne sigurnosti? Zažto je toliko mladih stručnjaka, visokoobrazovanih ljudi otišlo odavde? Zbog socijalnih programa? zašto bi ogroman broj ljudi odavde zapalio preko, samo da može?
Da novac nije najvažniji. To reci 1 milionu ljudi ovde koji žive na granici bede. Onom ko ne zna šta da svom detetu da sutra za doručak njemu novac svakako nije najbitniji.
 
Jadna ajkulo, tebi je ispunjenje svih zivotnih snova sigurna plata u dzepu.

U razvijenim drustvima se i te kako bave politikom, sto zna svako ko poznaje, recimo, Amerikance.

U sustini, sto si materijalno obezbedjeniji, to imas vise slobode da se bavis pitanjima koja su nekome ko se bori za opstanak efemerna.

Prijatelju mani Ameriku. U Srbiji si, pogledaj kako se ovde živi i šta muči običnog čoveka, ogroman broj običnih ljudi. Muči ih OSNOVNA ŽIVOTNA EGZISTENCIJA. A šta je to???
 
Pa što toliki naši ljudi odoše preko grane da žive i rade, zbog socijalne sigurnosti? Zažto je toliko mladih stručnjaka, visokoobrazovanih ljudi otišlo odavde? Zbog socijalnih programa? zašto bi ogroman broj ljudi odavde zapalio preko, samo da može?
Da novac nije najvažniji. To reci 1 milionu ljudi ovde koji žive na granici bede. Onom ko ne zna šta da svom detetu da sutra za doručak njemu novac svakako nije najbitniji.

Ljudi su pohlepna bića i većina trče za novcem, tu nema sumlje

A za ovu sirotinju je potrebna socijalna država, da je bude što manje,
da se ne dođe u situaciju da se nema što da jede i gdje da spava,
njima je novac važan da prežive, njih ne ubrajam u pohlepne ni materijaliste.
 
Upravo tako. I u socijalizmu bi svako morao da se ne izbori za svoju propast. Ako to nije slučaj onda oni koji su se izborili finansiraju one koji nisu i svi zajedno propadaju. E sada dodaj na to i činjenicu da u kapitalizmu vlasništvo nad sredszvima za proizvodnju imaju privatnici, a oni znaju bolje da ih iskoriste. Tako je i šansa radnika da ne propadnu veća.
 

Back
Top