Linux vs Windows

Bolji je Windows ili Linux?

  • nijedan, koristim drugi operativni sistem (koji?)____________

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    17
  • Anketa je zatvorena .
Nedostaci Linuxa su ogromni!!! Jedan od osnovnih je taj što i bez neta na nekom buvljaku,pijaci možeš naći programe za Windows i vrlo ih jednostavno instalirati na PC.Drugo,kod Windows instalacija dva puta klikneš na Setup ideš non stop next i on ga instalira i na desktop izbaci ikonicu,kod linuxa može da prijavi neke nedostatke koje moraš da skineš sa neta,pa da skontaš da pišeš onaj kod u terminalu ili konzoli,neki put se desi da uopšte ne napravi prečicu za određen program i to nisam skontao kako da pronađem.I još Linux je besplatan,i ljudi ga ne uzimaju za ozbiljno,k'o kineska roba je,dok je Windows normalan statičan sistem koji je vrh.
E sad što se tiče drugih sistema koji su dobri,a koji mogu na PC su OS/2 (novije verzije se zovu eComStation) i njega možeš da butuješ svaki put ili instaliraš i da ga imaš kao statični sistem.Pored svojih,prihvata jedan deo Windows programa,i sve programe namenjene za Windows 3.11 i DOS.Jako je lako privići se na ovaj sistem pošto je dosta sličan Windowsu.Jedina mana što još nije napravljen Skype za njega.Ja koristim ovaj sistem...
 
Hm, sve zavisi šta hoćeš od os-a i zašta ti komp uopšte i služi...
AKo se baviš nekim stvarima... tj. ako ti komp služi uglavnom za posao onda win. ima blagu prednost... ne zato što je bolji... već zato što je rasprostranjeniji... i trenutno u odnosu na odredjene distroe ima bolju podršku... Ako ti komp služi za slabije poslove, slušanje muzike, gledanje filmova, surfovanje po netu... itd. onda je linux daleko ispred win-a... Bezbedniji, stabilniji, brži, nema onako čestog restratovanja, nema virusa, svi programi su za dž i lako se instaliraju... okruženje je mnogo lepše, sam praviš sve... postoji 3d o kome win može samo da sanja... ona beda od viste se postidi kad ugleda šta sve može compiz, beryl... Ali, najbitnije u celoj priči je da se dogovoriš sa sobom, ako imaš malo klikera, volje, želje za učenjem, ako imaš avanturistički duh... onda je Linux definitivno prava stvar...
Btw. nemoj da te obeshrabre likovi kao što je Če... jer, kao što rekoh... moraš ipak imati malo mozga...
 
Trebala si prvo da pretrazis forum i arhivu ;)
Ima gomila slicnih tema.

Elem, da ne duzim mnogo, posto ce pretraga reci sve ;)

(1) Po pitanju toga kako je sistem koncepiran i organizovan Windows nema sta da trazi. Linux je daleko od savrsenstva ali je za nekoliko klasa bolji po pitanju koncepata na kojima se zasniva. Na Windowsu su stvari kalemljenje, ima i par promasaja u koncepiranju. Linux prati Unix koncept koji je razradjen i proveren. Linux, generalno, podrzava vise standarda, dok Microsoft cesto izmislja nove "standarde" za svoj OS.

(2) Sto se tice implementacije sistema, Windows je dosta losije odradjen. Dosta ljuidi primecuje kad nesto pocinje da koci i da odkazuje poslusnost. Ni Linux nije najbolje implementiran sistem, narocito ne kod u kernelu. Linux (jezgro), kao i vecina softvera na njemu, je softver otvorenog koda. To znaci da svako moze da prepravlja softver po svojoj meri i zelji. Iako vecina ne prepravlja kod, svako moze ako zeli da optimizuje sofver kompajliranjem za arhitekturu svog racunra, ili izbacivanjem delova koje ne koriti.

(3) Sto se tice kriterijuma koje sistem treba da zadovolji, stvari su podeljene.
Linux nije platforma, vec postoji mnogo distribucij istog. To ima prednosti i mane. Prednost je prevashodno u tome sto mozes da biras sta ti se svidja. Mana je pre svega to sto razlicite distribucije stizu spakovane sa razlicitim verzijama softvera, koji je open spakovan na drugaciji nacin kod svakog sistema. Za razliku od toga, na Windowsu se tacno zna sta dolazi uz Windows i gde je to sto dolazi.
Sa strane sigurnosti, konfigurabilnosti, stabilnosti i brzine Linux je daleko ispred Windowsa. Koncept korisnika/privilegija koji je dobro implementiran na Linuxu mnogo otezava rasprostranjivanje virusa. Ovi prakticno i ne postoje na Linuxu. Vecinu programa koje koristis na Linuxu mozes da skockas kakogod ti se svidja, dok je na Widowsu za te akrobacije cesto potreban dodatan softver ili je nemoguce uraditi nesto.
Konfiguracija softvera na Linuxu nije toliko teska kao sto si mozda cula. Ako pravilno izaberes distribuciju, neces morati nista da onfigurises, ili ce se to svesti na nekoliko klikova.


(4) Sa strane pozicioniranja OS kao proizvoda na trzistu, Windows je u velikoj prednosti. MS vodi zestoku reklamnu kampanju i daje dobru podrsku za svoj proizvod. Neki distributeri Linuxa rade istu stvar, samo su to znatno manje firme od MSa. Windows ima prilicno visoku cenu, dok je Linux uglavnom besplatan. Ima distroa koji se placaju.

(5) Sto se tice "userland-a", prihvaceno je misljenje da za Windows ima vise softvera. Brojcano, mozda i ne, ali postoji softver koji se pise samo za Windows. Ljudi koji zele da koriste takav softver prakticno nemaju izbor operativnog sistema.
Za Windows postoji vise drajvera, i generalno bolja podrska za hardver od strane "trecih lica".


Sto se tice Ce Gevarinog posta:
- softver na buvljacima je nelegalan. Na instalacionim diskovima Linux distribucija ces naci vecinu potrebnog softvera bez potrebe da ides do buvljaka. Na internetu uvek imas jos gomilu programa. Instaliranje istog se obavlja u klik ili dva bez potrebe da 15 puta kliknes na 'next' :p :)
- Linux nije samo besplatan vec i slobodan. A vecina ljudi koji rade neki ozbiljan posao ga shvataju vrlo ozbiljno. Vecina ljudi koji hleb zaradjuju na racunarima gledaju da se okanu Windowsa. Pogledaj sisteme koji trebaju da rade stabilno ili da imaju veliki uptime, ili sisteme koji trebaju da budu maksimalno sigurni i videces da se od Windowsa bezi.

Elem, od ova dva sistema, moj izbor je GNU/Linux. Winows bih preporucio samo u slucaju da ne postoji softver za Linux koji ti je potreban, ili da ne postoji podrska za neko parce hardvera. U svim ostalim slucajevima mislim da je Linux bolji izbor.
 
Mnogo skakljiva tema...
Mislim da nema podele, makar kod onih koji rade sa oba sistema, naravno ne kao kucni korisnik, vec kao mali, srednji ili enterprise korisnik... definitivno sve ima svoju primenu, doduse sa necim je daleko lakse i udobnije raditi, poseduje razvijeniju tehnologiju za mnog stvari, ali nesto je opet i besplatno pa moze resiti neke probleme (sa dosta muke :)) i doneti novacnu ustedu.
Iskreno, za ovih par godina koliko se bavim informacionim sistemim, imao sam prilike da primetim da samo neko ko ne poznajem oba sistema moze da pljuje po onom drugom (polazim od sebe, prvenstveno). Nema potrebe za tim, a i kao sto je neko vec rekao tema je potpuno izlizana. Ja sam pristalica Microsofta, ali radim i sa Linuxom sa kojim imam jako lepo iskustvo... Oba sistema imaju svoju primenu u svim okruzenjima, a sta ce se odabrati, to ne zavisi od nekog klinca (bar kada je poslovno okruzenje u pitanju) koji je samo video Linux pa pljuje po Linuxu, ili je uspeo da natera modem da mu radi pod Linuxom pa se nakacio ne net da se hvali i pljuje po Microsoftu... ili kako god... Izbor zavisi od strucnjaka koji ce raditi njegovu implementaciju, zavisi od novca sa kojim firma raspolaze, od toga za sta ce i gde biti primenjen, hardvera na kom ce raditi... mogo, mnogo cega...
Tako da...sto rece Zmaj,,, loooooocccck...
 
Volela bih da saznam nesto vise o paraleli odnosno prednostima i nedostacima operativnog sistema Linux u odnosu na Windows.

Unapred zahvalna svima onima koji odgovore.

Pozdrav,
Nina.

Vidi, mogo ti je glupa podela... znaci oba sistema se mogu koristiti...
Sta vise, novije verzije linuxa podrzavaju i Microsoft autentifikacione protocole, sto znaci da mogu raditi pod Win DC-om.
Nema potrebe praviti tabore tipa zvezda-partizan, cetnici-partizani... sve ima svoju promenu.

Bilo bi pametnije da dodas jos koju opciju za glasanje...
 
I mala beba je ćula za Windows,ali kad joj kažeš Linux ona brizne u plač,ali zato kad joj kažeš eComStation i plus još 3 e onda beba nauči i da hoda :D

Ehh, sto kazu stari "O ukusima se ne raspravlja" ;) Koristim windowse od inacice 3.11, nedavno sam uzeo fedoru 7 i instalirao. Od tada sam fasciniran linuxom. Ima x stvari nepoznatih (gledajuci iz ugla windowsa) sto je opet dobro za one koji vole istrazivati. Za kratko vrijeme koristenja linuxa (jos uvijek koristim oba sistema), prvi dojmovi su izuzetno pozitivni.
 
Koristim oba sistema. Linux sam poceo koristiti najvise sto XP nisam mogao ocuvati od virusa duze od mjesec dana, od kad je izasla Vista nemam ti problema ali i dalje koristim linux. Na linux-u zna dosta biti zamorno instalirati software, ali to je lijepo srednjeno na openSUSE 10.3. Znaci odes na njihovi stranicu ukacas sta hoces, kliknes na "1-click install" i sacekas da linux skine i instalira software. Znaci ako ti recunar treba za slusanje muzike, gledanje filmova i surfanje linux je dobar izbor. Problem je sto nema uvijek kvalitetni alata za sve sta treba + plus nema igrica kao za windows. Druga primjedba ide na stabilnost sistema. I ako je navodno linux stabilan uvijek ce se desavati da zamrzne zbog neispravni drajvera. Treca primjdba je jer trosi struju kao grijalica (laptop na visti skoro cetiri sata, a na linuxu ispod sat i 30 minuta)
 
Nedostaci Linuxa su ogromni!!! Jedan od osnovnih je taj što i bez neta na nekom buvljaku,pijaci možeš naći programe za Windows i vrlo ih jednostavno instalirati na PC.Drugo,kod Windows instalacija dva puta klikneš na Setup ideš non stop next i on ga instalira i na desktop izbaci ikonicu,kod linuxa može da prijavi neke nedostatke koje moraš da skineš sa neta,pa da skontaš da pišeš onaj kod u terminalu ili konzoli,neki put se desi da uopšte ne napravi prečicu za određen program i to nisam skontao kako da pronađem.I još Linux je besplatan,i ljudi ga ne uzimaju za ozbiljno,k'o kineska roba je,dok je Windows normalan statičan sistem koji je vrh.
E sad što se tiče drugih sistema koji su dobri,a koji mogu na PC su OS/2 (novije verzije se zovu eComStation) i njega možeš da butuješ svaki put ili instaliraš i da ga imaš kao statični sistem.Pored svojih,prihvata jedan deo Windows programa,i sve programe namenjene za Windows 3.11 i DOS.Jako je lako privići se na ovaj sistem pošto je dosta sličan Windowsu.Jedina mana što još nije napravljen Skype za njega.Ja koristim ovaj sistem...

Hmm... ne bi se slozio sa tobom. linux ima nedostatke, al daleko manje nego Windows. Sto se tice programa, istina, za windows ima dosta vise, samo zato sto je komercialan, medjutim za svaki program sa Windowsa postoji alternativa za Linux. Sto se tice instalacije, postoje paketi koji se instaliraju isto kao na Winu, samo dvoklik pa next next... a i oni koji se ne instaliraju tako... nije nikakav problem jer trebas kucati 3 rijeci u konzolu da bi to uradio. A to koji je sistem ko kineska roba dovoljno govori stabilnost i sigurnost sistema, koja je neuporediva sa Winom, + sto GUI na novijim Lunuxima izgelda daleko ispred Winovog + sto zahtjeva daleko slabiju konfiguraciju od Viste recimo, + sto je sve besplatno. U paketu dobijes od drajvera, codeca, office-a, programa za multimediju i grafiku i igrice i svasta nesto...
+ sto mozes milion nekih stvari podesavati koje na Winu ne mozes ni zamisliti. Da ne pricam o virusima za Win.
+ sto svakoga dana izlazi sve vise programa za Linux i sve vise programa sa Wina se moze pokrenuti na Linuxu
 
Ja koristim oba, samo zato sto vecina ljudi koristi Win pa je potreban zbog nekih stvari, pa stoji tu cisto da ima... Linux koristim svakodnevno, i daleko je ispred wina, samo dok jos malo zazivi kod ljudi sto se desava svakodnevno, jer se broj linux korisnika povecava nevjerovatnom brzinom, uglavnom zbog viste jer je ona pravi promasaj... zaostaje za Linuxima svim novijim 100 godina... od GUI pa do sigurnosti, stabilnosti, brzine... i svega ostalog...
 
koristim win od '97 od win3.11 preko win95,w97, 2000, xp i tu sam stao
linux sam upoznao kao Debian 3.01 sa KDE 3 odusevio sam se izgledu, patio se nedelju dana da sve "proradi" i od onda imam deljene particije za win i linux.
sada koristim XP i Mandrivu, i na mandrivi i wine, na kojoj je konfigurisano vecinu win programa koji mi trebaju, tako da sve manje i manje koristim win. . . a i instalirati program na linux preko synaptic managera . . . nista lakse ukucam sta trazim i on nadje to sto mi treba i kliknes apply (kad nabiram dovoljno programa, ne mora samo jeda) i on skida sta mu treba ili sa CD ili sa neta . . . skidam ubuntu 8.04 ocu i njega da probam mada mi mandriva (kuc kuc kuc) radi sasvim OK
 

Back
Top