Doslo vreme da se kupi kuca (dom)

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.152
Ja i moj dragi radimo vec duze vreme i imamo finu ustedjevinu, pa smo resili da je vreme da izadjemo iz stana i da nadjemo sebi kucu, posto planiramo prosirenje porodice. On je zadovoljan samo da ima garazu uz kucu i mesto za veliki televizor (da moze da gleda sport nedeljom popodne). I to je to - on ce biti sretan, a sve ostalo je na meni, tj. on ostavlja sve ostalo da bude po mom izboru/ukusu. A ja nikad nisam birala/kupovala kucu i nisam sigurna na sta bih sve trebala da obratim paznju...
Saveti? Ideje?
 
Možda je ovo pre za Dom i Porodicu.....

Da li ste odabrali lokaciju prvo :shock:

Ovu temu postavih ovde, jer bih volela da cujem ideje, misljenja, savete od zenskog sveta... a posto je ovo 'zenski kutak', nekako mi je izgledalo logicno da bude ovde... Ako moderator misli da treba vise pripada u drugom delu foruma - slobodno neka pomeri temu...
Lexa, nemas nikakav savet za mene?
 
Pa prvo, kuće su različite... evo ja htedoh da ti predložim da počekaš malo pa napraviš kuću po svom ukusu ili da, ako već kupuješ, izbegneš one sa ogromnim hodnicima koji ničemu ne služe (mada mnogo bolje izgledaju)..... a oduvek sam želela kuću sa jednim spratom i potkrovljem, samo to teško da je savet :)
..... ali oni tamo malo više vole montažne valjda...
 
e, montažne su i ovde sve veći hit. ja kad bi pravila kuću mislim da bi bila montažna. samo što ja više volim zgrade, al to sam samo ja.

redsonia
utiče tako što npr ne možemo da ti pomognemo oko lokacije.
onda, oko izvođača radova, nabavke materijala i tako tih raznih praktičnih stvari. ne znam. čini mi se da je sve različito.. i način života i sve..
 
Mislili smo o tome kakvu kucu hocemo... i posto ni jedan od nas nije 'majstorski' nastrojen, resili smo da kupimo gotovu kucu (bar par godina staru); necemo da kupimo/gradimo novu, jer ce u njoj biti sitnijih opravki, a posto mi ne znamo da opravljamo stvari - stalno cemo zivkati majstore... Tako da smo resili da uzmemo neku kucu bar nekoliko godina staru, gde su te sitnije opravke uradjene od strane prethodnih vlasnika.
Montazna ili ne? Ne znam mnogo o tome...
Sprat? Obavezno.
Inace, mi smo u brdovito-planinsko podrucju; mnogo suma i zelenila svuda tokom cele godine...
 
@parka
Nemoj se misliti oko prakticnih stvari (majstori, materijal...). To ce biti sredjeno.
Posto hocemo gotovu kucu, volela bih ideje i savete oko toga sta kuca treba da ima po vasem misljenju.
Ja bih volela dvoriste, nista preterano, ali da mogu da imam sto+stolice i uzivam sa par prijatelja uz rostilj...
 
aaa, znači mi da ti pomognemo samo oko lepih stvari? =)

pa onda obavezno dvorište
i veeeeliki plakari za spavaću sobu (sa ogledalima ;] )
i zimska bašta, da i zimi imaš lepo mesto za sedenje sa prijateljima, a i da uvek imaš sveže začinsko bilje i cveće
 
Prvo povedi rachuna o orijentaciji prostorija. Dnevna i radna na jug, spavace na istok-zapad, kuhinja/kupatilo na sever. Nikako dnevna na sever.
Pa onda podela kuce na "mirni" i "buchni" deo. Radna soba nikako pored dechije... itd, itd
Ne mozhe ti niko dati univerzalan savet, pa josh ovako naslepo. Prvo dobro proanaliziraj navike svih chlanova porodice. Sigurno garazha i TV nisu sve shto njemu treba, npr.
 
ne znam kako drugi na to gledaju ali mozda bi trebala razmisliti da li sigurno zelis kucu na sprat, mislim ako vec planirate prosirenje porodice

vjeruj mi oko djeteta ima puno posla da bi jos imala vremena za penjanje gore dolje
a sto je jos gore u toj situaciji treba razmisljati o djetetovoj sigurnosti, pogotovo dok je malo

ako ste tako odlucili samo naprijed, ali nekako osigurajte te stepenice koje vode na sprat i terase naravno

nadam se da ovo nisi dozivjela kao atak, govorim ti iz vlastitog iskustva

pozdrav
 
Ja i moj dragi radimo vec duze vreme i imamo finu ustedjevinu, pa smo resili da je vreme da izadjemo iz stana i da nadjemo sebi kucu, posto planiramo prosirenje porodice. On je zadovoljan samo da ima garazu uz kucu i mesto za veliki televizor (da moze da gleda sport nedeljom popodne). I to je to - on ce biti sretan, a sve ostalo je na meni, tj. on ostavlja sve ostalo da bude po mom izboru/ukusu. A ja nikad nisam birala/kupovala kucu i nisam sigurna na sta bih sve trebala da obratim paznju...
Saveti? Ideje?

a gdje zivite?:)
 
Prvo povedi rachuna o orijentaciji prostorija. Dnevna i radna na jug, spavace na istok-zapad, kuhinja/kupatilo na sever. Nikako dnevna na sever.
Pa onda podela kuce na "mirni" i "buchni" deo. Radna soba nikako pored dechije... itd, itd
Ne mozhe ti niko dati univerzalan savet, pa josh ovako naslepo. Prvo dobro proanaliziraj navike svih chlanova porodice. Sigurno garazha i TV nisu sve shto njemu treba, npr.
Samo da dopunim kolegu ( kolega :lol: ):
Trudite se da svaka prostorija po mogućstvu ima prirodnu ventilaciju (prozore) naročito kupatila i kuhinja, obratite pažnju na grejanje, na broj sanitarnih čvorova. Neko je gore pomenuo montažne kuće. Pošto ste u USA, tamo su uglavnom sve kuće 'montažnog' tipa, znači drvene konstrukcije, ne zidaju se kao kod nas od tvrdog/čvrstog materijala. To naravno ne znači da su lošijeg kvaliteta.
Dalje, ako želite da kuća ima podrum, dobro proverite da li kuća koju kupujete vlaži. (Na ovo naravno, obraćajte pažnju i ako nema podrum).
Obratite pažnju na veličinu dvorišta, ograđenost od komšije. Proučite krajeve grada u kojima biste eventualno živeli. Doći će deca, biće vam značajna blizina dobre škole/vrtića, supermarketa. Znači će vam 'mirnoća' ulice...
To bi bile otprilike stvari na koje treba obratiti pažnju, ako se setim još nečega dodaću.

Ajd pa nek vam je sa srećom. To su lepe muke. :D
bug.gif
 
Ja i moj dragi radimo vec duze vreme i imamo finu ustedjevinu, pa smo resili da je vreme da izadjemo iz stana i da nadjemo sebi kucu, posto planiramo prosirenje porodice. On je zadovoljan samo da ima garazu uz kucu i mesto za veliki televizor (da moze da gleda sport nedeljom popodne). I to je to - on ce biti sretan, a sve ostalo je na meni, tj. on ostavlja sve ostalo da bude po mom izboru/ukusu. A ja nikad nisam birala/kupovala kucu i nisam sigurna na sta bih sve trebala da obratim paznju...
Saveti? Ideje?

Mozda je ljepse da sami pravite po svom ukusu,ako ste u mogucnosti da kupite plac,a moze i neka stara kuca pa je srusite i gradite novo.Mi tako radimo,i evo zavrsili smo sa papiorologijom,i cekamo dozvolu za gradnju.Nadam se brzo dobrom vremenu.
Ovo pisem ne znajuci da li zivite u Srbiji ili u komsiluku.Ako ste dalje u inostranstvu,to je vec druga prica.:)
 
TASKA ako nije tajna u kom delu Beograda ste kupili plac i kucu?

U principu interesuje me u kom delu grada a da nije nesto bas bogu iza nogu moze da se kupi plac od 3-4 ara ili stara kuca i plac do 30 000 evra? Podrazumeva se da ima vodu i struju

A onda da li je bolje graditi kucu ili uzeti montaznu? Znam da su u svetu ove montazne popularne i da je dobra gradnja, ali nisam sigurna kako je kod nas sa kvalitetom:-(
 
Ja i moj dragi radimo vec duze vreme i imamo finu ustedjevinu, pa smo resili da je vreme da izadjemo iz stana i da nadjemo sebi kucu, posto planiramo prosirenje porodice. On je zadovoljan samo da ima garazu uz kucu i mesto za veliki televizor (da moze da gleda sport nedeljom popodne). I to je to - on ce biti sretan, a sve ostalo je na meni, tj. on ostavlja sve ostalo da bude po mom izboru/ukusu. A ja nikad nisam birala/kupovala kucu i nisam sigurna na sta bih sve trebala da obratim paznju...
Saveti? Ideje?

Мало је глупо да питаш нас одавде...
Не знамо ни каква је клима у крају у коме живиш, какви су стандарди у градњи кућа, од чега се и како граде, који тип куће је адекватан за то поднебље...каква је понуда...

Мислим, муж ти се баш извуко...
 
bitno je da ima svetla, gledaj kako je orijentisana - i da nije okruzena sa svih strana drugim kucama pa da ti komsije gledaju kroz prozor a kuce zaklanjaju prirodnu svetlost.
povrsina - rekla bih od 100 do 150m 2 je optimalna povrsina - sve preko toga je preveliko za odrzavanje, uz decu je sve teze. ako imas i bastu i dvoriste to je dodatni posao i trosak.
ako imas prijatelja koji je nadzornik radova ili arhitekta, povedi ga kada napravis uzi izbor kuca koje ti odgovaraju - neka diskretno pogleda bitnije stvari u koje se ti ne razumes - debljinu zidova, cevi za vodovod, stekere, kako je uradjena struja...u redmondu je klima usda zone 7/8, pogledaj i izolaciju.
u sustini, sve zavisi od tvog ukusa i kuca u okruzenju. sta bi ti volela da ta kuca ima?
 
Мало је глупо да питаш нас одавде...
Не знамо ни каква је клима у крају у коме живиш, какви су стандарди у градњи кућа, од чега се и како граде, који тип куће је адекватан за то поднебље...каква је понуда...

Мислим, муж ти се баш извуко...

ona to nas zeza.....
pravi nas ljubomornim
Pazi i ja bi da pravim kucu,čim dobijem bingo.... jos samo da pocenem da ga igram:shock:
 
E... nemoj da mislite da vas pravim ljubomornim. Samo sam neiskusna oko ovih stvari... pa sam mislila da ko god ima iskustva sa porodicom, kucom i ko zna sta je bitno za kucu... i naravno, sta bi bilo lepo da kuca ima...
Ovde nije potreban bingo da bi se kupila kuca, dovoljno je da se ima posao i mozemo dobiti zajam od banke - naravno, otplacivacemo kucu 10-20 (mozda i vise) godina, ali u svakom slucaju mozemo da priustimo i nije da imamo pare da platimo 'u kesu', ali cemo da platimo mozda 5% od kuce sada, a ostalo na rate...
Inace, kao sto sam rekla: spratna kuca, pa sam mislila da spavace sobe budu na spratu, a u prizemlju da bude kuhinja, dnevna i sl. U smislu da gore bude privatno, za odmor, a prizemlje za rad, goste i sl.
Ja sam na severu zapadne obale u USA. Ovde je klima: ima 4 godisnja doba, leta nisu prevruca (retko kad temperatura ide preko +30), zime nisu prehladne (retko kad temperatura ide ispod 0). Ima veoma mnogo padavina - kisa pada 9 meseci godisnje... Ima jako mnogo zelenila, posto je uglavnom kisno vreme, nema bas mnogo sunca (zbog oblaka). Predeo je brdovito-planinski. Ima mnogo jezera... (ali kuce uz jezera su neverovatno skupe)...
Savet da proverimo vlagu je zaista odlican, posto ovde ima mnogo padavina, ako izolacija nije dobra i vlaga krene - bice problema.
Da, da... takodje je skroz logicno da imam dobru ventilaciju u kuhinji i kupatilu... na to cu takodje obratiti paznju.
Vidim vrednost u svim ostalim idejama i savetima. Hvala puno, ako ima jos ideja - samo napred.
Inace, resili smo se za kucu koja je gotova u vec izgradjenom komsiluku zbog nasih prijatelja koji su se opekli kupujuci plac pa gradeci... naime, oni su kupili plac na padini jednog brda zato sto ima predivan pogled na planinski venac i jezero u dolini... i potpisali, platili radnike... i nakon par meseci dodjose da se usele i vide da je i komsiluk krenuo da se izgradjuje - u roku od 6 meseci kuce u komsiluku su 'nikle' i nista od njihovog pogleda. Komsijske kuce su totalno blokirale pogled koji ih je u stvari naveo da kupe bas taj plac...
Tako da gledajuci to iskustvo, mi smo resili da kupimo gotovu kucu koja vec ima komsijske kuce... pa da ne bude iznenadjenja. :)
 

Back
Top