Nezavisne Novine oštro protiv Gregorijana

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Prenosim vam tekst vrlo oštre kritike Nezavisnih Novina (koje ja, usput, vrlo cenim i rado čitam) na račun glavnog zamenika Visokog predstavnika u BiH Rafija Gregorijana i ljudi koji su digli glas protiv ove medijske kuće.



Mi nismo ničiji `psi čuvari`
Uređivački kolegij Nezavisnih novina 11.01.2008 19:55

Ako su mediji prostor neograničene slobode, onako kako ih im shvatamo i uređujemo, ko je onda taj ko u ovom trenutku pokušava da ugrozi tu slobodu?

Američka vlada uložila je mnogo novca u "Nezavisne novine", ali nikada nije ispostavila račun, nikada se nije miješala u uređivačku politiku niti je iko ikada iz Ambasade SAD i američke administracije od nas tražio da nešto objavimo ili ne objavimo.

To danas pokušava da uradi grupa medija koji su dokazali svoju navodnu profesionalnost i stručnost u vremenu kada je biti nezavisan značilo biti na nišanu "patriota" koji se danas predstavljaju kao demokrate.

Oni koji nisu dali nikakav doprinos u stvaranju "Nezavisnih novina" u njihovoj borbi protiv kriminala i ratnih zločina, nego su naprotiv bili na drugoj strani "nišana", neviđenim pritiskom pokušavaju umjesto nas da uređuju novine za koje smo odgovorni.

Grupa novinara i medijskih analitičara okupljena oko Rafija Gregorijana krenula je u konačan obračun protiv "Nezavisnih novina", bez ijednog valjanog argumenta, naravno.

Ovoga puta saopštili su da su na spisku nepodobnih u "Nezavisnim novinama". Spisku koji niko nije vidio, a mi odgovorno tvrdimo da ne postoji.

Želimo da podsjetimo da gospodin Vasković, koji je navodno na toj listi, ima svoje novine i da ono što želi on i što kaže Rafi Gregorijan može da objavljuje u njima. Pored toga, Vaskovićev list se bez problema štampa u štampariji "Nezavisnih novina".

Ekonomski ekspert, a nekada ministar finansija u Vladi Pere Bukejlovića, Svetlana Cenić pisala je kolumne za "Nezavisne novine", a sada to radi u drugom listu. Koja je obaveza "Nezavisnih novina" da joj daju svoj medijski prostor?

Damiru Miljeviću bilo je ponuđeno da piše kolumnu za "Nezavisne novine", ali on na to nije pristao jer je smatrao da su honorari naših kolumnista mizerni.

Boris Divjak nema i neće imati prostor u "Nezavisnim novinama" nakon našeg otkrića da je bio ekonomski savjetnik bivšeg premijera RS Gojka Kličkovića, protiv koga se vodi proces u Sudu BiH za privredni kriminal i ratne zločine. Uz svo uvažavanje organizacije na čijem je čelu poslije ovog saznanja i njenog objavljivanja u "Nezavisnim novinama" od 19. decembra 2001. godine Uređivački kolegijum "Nezavisnih" zauzeo je ovakav stav.

Pored Kličkovića, želimo da podsjetimo javnost da je Boris Divjak 2001. godine imenovan za savjetnika još jednog funkcionera SDS-a - Dragana Čavića. Angažman prvo kod Kličkovića, pa onda kod Čavića daje novu dimenziju u shvatanju njegove navodne nezavisnosti i političke neopredijenjenosti.

Poslije svega navedenog, a argumenti su na našoj strani, više je nego jasno da napad na "Nezavisne novine" nekome treba, a nama se čini da je to u ovom slučaju Rafi Gregorijan.

Zašto gospodin Gregorijan?

Zato što želi da svoj rat s Miloradom Dodikom vodi preko našeg lista, ljut jer smatra da je Dodik isposlovao protestnu notu Rusije protiv njega Briselu i Vašingtonu.

"Nezavisne novine" smo uređivali mi i tako će i ostati. "Nezavisne" neće uređivati ni Miroslav Lajčak, ni Milorad Dodik pa pogotovo ne Rafi Gregorijan i grupa eksperata i novinara okupljena oko njega. I zato javno pitamo da li je mandat OHR-a da odredi koji su to mediji zavisni, a koji to nisu u ovoj zemlji?

Znamo da smo se na teškom putu demokratizacije društva, u kojem živimo, i medija zamjerili mnogim kriminalcima i zločincima, ali mi ćemo na tom putu istrajati.

Na pritiske, bombe i prijetnje mi smo navikli. I preživjeli smo, iako Rafi Gregorijan nikada nije ekspresno doputovao u Banjaluku da nam pruži podršku u toj borbi.

Ma kako bili snažni u svom pritisku neće nas natjerati da se odreknemo usluga naših kolumnista Gorana Petrovića, Denisa Kuljiša, Tadeja Labernika, Muhameda Filipovića, Seada Fetahagića i Šaćira Filandre i umjesto njih u komentatore promovišemo Rafijeve drugare.

Da smo bili maliciozni i imali loše namjere objavili bismo Rafijeve tvrdnje i tvrdnje njegovih upitnih doušnika da su Bakir Izetbegović i Haris Silajdžić ljudi Iranske obavještajne službe. Naravno da nismo. Mi smo ozbiljne novine i zato nama vjeruju.

Našim dragim čitaocima odgovorno saopštavamo da ne postoji nikakva lista nepodobnih u "Nezavisnim novinama" i da je to izmišljotina i propaganda takozvanih analitičara iz RS i jednog broja sarajevskih medija.

Ta laž objavljena je kao istina, a nas niko od kolega koji su je plasirali nije pitao za mišljenje, niti da li znamo nešto o tome.

Oni koji se kriju iza novinarske etike morali bi da znaju da je takav način informisanja javnosti neprofesionalan. "Nezavisne novine" to znaju i poštuju.

Naš dnevni rad na kiosku košta jednu KM i ako ga ne uspijemo prodati nema tog eksperta i analitičara koji će nam na drugi način obezbijediti plate i finansijsku nezavisnost. Ne postoji nigdje u svijetu pa ni ovdje u BiH.

Zato, dragi naši čitaoci, budite i dalje uz nas i istinu. "Nezavisne novine" nisu i neće biti ničija propagandna mašinerija. One su u vašoj službi i službi istine, protiv kriminala, zločina i laži. Neka košta, koliko košta!!! Jer nismo mi psi čuvari.


http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=18765&meni=2
 
Nije sumnjivo nego je cudno da se novine koje se finansiraju iz strane zemlje koja kroji kapu Bosni zovu bas "nezavisne".

A malo je i bezobrazno.

Nevladine organizacije se takođe finansiraju sa strane, a takođe tvrde da su nezavisne. Uostalom nije li logičnije da su novine nezavisnije ukoliko ih finansira neki strani kapital nego kapital države u kojoj rade?
 
Pa nezavisne su koliko i ove novine, verovatno.

I to je OK, mozes ti da budes naklonjen americkoj politici ili kulturnim obrazcima ili cime sve vec zele da nas uboge belosvetske indijance usrece.

Al' ako te osnuje i finansijski izdrzava neka drzava onda naravno nisi nezavistan ni po kojem osnovu nego si njihova ekspozitura, i to je sasvim jasno.

Nisam ja naklonjen ničijoj politici sem svojoj.

Dalje u tekstu oni govore da se sami izdržavaju. Mnoge medijske kuće u BiH su podignute stranim novcem i onda ostavljene. Primer je i sarajevska televizija OBN.

Oni da su američka ekspozitura ne bi ovako nemilosrdno napadali tako visokog funkcionera međunarodne zajednice kojem Amerika uvek daje bezrezervnu podršku.
 

Back
Top