Домовина или НАТО

шта је смисленије бранити родну груду или борити се за

  • важнија ми је домовина

    glasova: 34 65,4%
  • важније ми је да је Ујка Сем миран и задовољан, а мене и моје ко је_е

    glasova: 18 34,6%

  • Ukupno glasova
    52
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
1.058
па овако чујемо на све стране како власт говори, Србија неће бранити Косово силом, само дипломатијом......Са друге стране труби се на све стране о уласку у НАТО. А шта је НАТО-војна организација.

Значи промовише се да идемо да гинемо по блиском истоку, да своју крв проливамо по бусењу можда недужних земаља као што је то била СРЈ 99. за интересе пре свега САД-а.

Каже се да је политика 90-тих политика "бесмислених" ратова, не подржавам је, али зато осуђујем садашњу која каже да је било бесмислено бранити земљу,а смислено је мешати се у конфликте које режира превише осиљена супер-сила (зна се на кога мислим) и који никакво добро нам не могу донети сем бомбаша самоубица, напада по Београду, Нишу, Новом Саду.....

Па ето да направим анкету, шта је "симсленије" да браните огњиште или пузити по динама негде на Блиском истоку
 
ја не изнајмљујем ја сам нађем нормалну девојку...........видим нема се одговора па се нападју други......

Ej pusti ove, oni su jedino sami sebi zanimljivi, nikom vise....oni su ti koji vec dugo nisu imali djevojku, pa svoje frustracije i nagomilane hormone iskaljuju na druge, i to izlizanim folovima......valjda su zalutali u podf. Politika.......A sad da kazem svoje misljenje, Srbija treba da udje u EU, u partnerstvu za mir je vec, ako se ne varam, a u NATO? Pa nikad! Zamislite da je Ceska usla u vojni savez sa III rajhom.....mislim.....DOMOVINA NA PRVOM MJESTU! :lol:8-) E jos da pitam moderatora Iron Lord-a sta ceka na brisanje ovakvih komentara???? Moje "satiricne" komentare brise.....hm.....:roll:
 
па овако чујемо на све стране како власт говори, Србија неће бранити Косово силом, само дипломатијом......Са друге стране труби се на све стране о уласку у НАТО. А шта је НАТО-војна организација.

Значи промовише се да идемо да гинемо по блиском истоку, да своју крв проливамо по бусењу можда недужних земаља као што је то била СРЈ 99. за интересе пре свега САД-а.

Каже се да је политика 90-тих политика "бесмислених" ратова, не подржавам је, али зато осуђујем садашњу која каже да је било бесмислено бранити земљу,а смислено је мешати се у конфликте које режира превише осиљена супер-сила (зна се на кога мислим) и који никакво добро нам не могу донети сем бомбаша самоубица, напада по Београду, Нишу, Новом Саду.....

Па ето да направим анкету, шта је "симсленије" да браните огњиште или пузити по динама негде на Блиском истоку

Je l' mi dozvoljavaš da ubacim na tvoju temu priču jednog momka o mirovnoj misiji u Jalalabadu?;)
Tekst je u isto vreme humorističan i zastrašujući.
 
па овако чујемо на све стране како власт говори, Србија неће бранити Косово силом, само дипломатијом......Са друге стране труби се на све стране о уласку у НАТО. А шта је НАТО-војна организација.

Значи промовише се да идемо да гинемо по блиском истоку, да своју крв проливамо по бусењу можда недужних земаља као што је то била СРЈ 99. за интересе пре свега САД-а.

Каже се да је политика 90-тих политика "бесмислених" ратова, не подржавам је, али зато осуђујем садашњу која каже да је било бесмислено бранити земљу,а смислено је мешати се у конфликте које режира превише осиљена супер-сила (зна се на кога мислим) и који никакво добро нам не могу донети сем бомбаша самоубица, напада по Београду, Нишу, Новом Саду.....

Па ето да направим анкету, шта је "симсленије" да браните огњиште или пузити по динама негде на Блиском истоку

odlicno razmisljanje vozdovac. ti si najbolji dokaz da srbija sa takvima kao ti ima buducnost.

nece bre srbi vise da budu zapadne podguzne muve, dupelisci i cistaci klonja. hoce srpska omladina da hoda uspravno, da voli svoju zemlju i njome se ponosi . a ne da dozivljava nekakve katarze kako nam demokrate nabijaju na nos. dozivece oni katarzu kad se napune prdekane njima zbog lopovluka
 
al dobro je primetio ovaj vzodovac. ovi domaci izdajnici koji otvoreno kazu da ne bi isli u rat za sopstvenu zemlju , istovremeno podrzavaju da srbi ginu za tudje interese u nacistickoj organizaciji zvanoj NATO po avganistanu, iraku, somaliji i drugim svetskim vukojebinama. Kakvo licemerje. Kakva hipokrizija.
 
From: "Marko37" <marcore@galeb.foobar.etf.bg.ac.yu>
Subject: [fwd] Avganistan
Date: 7. avgust 2004 20:53



Gde ste braćo i sestre, iliti Asalam Aleikum (*******, učim i ja polako Pashoo jezik) !!!
Kao sto vidite (čitate), ja sam još uvek Živko i Zdravko. Javljam vam se iz najveće vukojebine na kugli zemaljskoj zvanoj Jalalabad. Ovde sam nedelju dana, i polako se trudim da se prilagodim na sve ovo oko mene.
Šta da vam kazem, kuće su sve napravljene od blata, a najviša je naša (čak dva sprata visoka), plus na sve to, napravljena od betona (Insh Allah)!!! Imamo struju svaki drugi dan po četiri sata, tako da smrdimo kao čergari.
Zajebavam se, imamo generator, ali je suviše slab za bojler tako da se kupamo hladnom vodom, odnosno ne kupamo se, što na kraju ispada da zaista smrdimo k'o čergari. Asfalt sam video zadnji put u Pakistanu koji je u našim mislima kao Las Vegas, centar civilizacije.
Što se tice žena, zadnju sam video u Dubaiju, tako da se uzdam u dobru memoriju, koja je jedini spas od homoseksualizma, nastrane bolesti koja napada usamljene humanitarne radnike širom Afganistana, Irana i (verovatno) Burkine Faso. Teši me moj kolega koji je radio u Timuru i kojem do zadnjeg dana (POSLE ŠEST MESECI) nisu napravili vrata na kući
gde je spavao, tako da o ženama nije ni imao vremana da misli. Što se mene tiče, ja ih imam, i to više komada (mislio sam na vrata) !!!

Alkohol ne postoji, ali se zato jede kao u najboljim filmovima. Imam svog kuvara, i može se reći da uči brzo (pasuljčina je pala vec treći dan)!

Problem sa lokalcima je u tome sto su uplašeni do smrti. Obraćaju mi se sa Ser, od čega mi se diže kosa na glavi. Kad sam im objasnio da nisam Ser, počeli su da me zovu Mister. Što se tice brzog učenja, treba napomenuti i da su već ukapirali šta znači "*******". Kad prolazim pored njih, ustaju sa stolice k'o opareni. To ne mogu da im objasnim nikako da ne treba da rade jer je to deo njihove kulture.

S obzirom da je na ulicama totalan haos od ljudi, rikši, kamila i bicikala, teško je se kretati džipom, tako da je pre dva dana moj vozač udario džipom jednog biciklistu (najnormalnija pojava). Ja sam ostao u šoku, a jadni biciklista je ustao sa zemlje, otresao prašinu, i kad je
video da je u kolima jedan Haridji (iliti stranac) uz najtopliji osmeh rekao "Hello". Šta reci dalje...

Siromaštvo je na najnižem nivou i teško je rečima opisati kako ovi ljudi žive. U isto vreme, toliko su gostoprimljivi da ih je nemoguće odbiti kada žele da dođeš kod njih na ručak ili večeru (u isto vreme to bi bila i uvreda). Pored spomenute gostoprimljivosti, treba napomenuti i to da svaka kuća ima bar jedan kalašnjikov koji ide u tradicionalnom kompletu sa zoljom i par ručnih bombi (pa ti sad odbi ručak!!!).

Što se tiče kraja gde živim (ulice ne postoje kao ni imena istih), ja sam u kraju sa najviše dece u komšiluku. Ima ih preko 200. Od jutra do mraka su na ulici, igrajući se usred kanalizacije. Neverovatno su lepi i neverovatno prljavi. Već su me skapirali kao cool tipa tako da sam i
dobio nadimak od njih, a to je "very good". Čim me vide, počnu da se deru "very good" i trče ko ludi za džipom. Moj čuvar Babba ih ima (dece) sam 18 komada. Muških 10, a ženskih 8. Juče mi je dva sata pričao o lepoti svoje žene, a ja jadan šta drugo nego da mu verujem!!! I onako je nikad neću moći da vidim. Sve u svemu, ljudi smešni k'o crtani film.

Što se tice posla, sve je OK. Već sam počeo da obilazim teren, a nevinost sam izgubio na čuvenoj Tora - Bora planini (gde se krila Al Quaedda). Video sam i ruševine kuće Osama Bin Ladena. Frajer je imao bukvalno struju, erkondišne i sve ostalo u tri ***** materine daleko od prve civilizacije. Inače, putovali smo do tog sela koje se zove Pachir Wa Agam tri jebena sata (50 km), jer put je takav da jednim delom od nekih 10 km koristiš reku umesto nepostojećeg puta. Camel Trophy!

Što se tiče graničnog prelaza, to je tek prava priča!!! Na granici sa Afganistanom, u policijskoj stanici koja nema ni vrata ni prozore, u koju kad bi smestio neku životinju pokret zelenih bi te sigurno ubio zbog kršenja svih normi o tretmanu istih, sedi baja sa bradom od pola metra, koji na moj odgovor da idem da radim u Afganistan mi je odvratio takvim podrigom koji nikad u životu nisam čuo! Valjda je to bio način da mi poželi sretan put!

Što se tiče ostalih stranaca iz drugih firmi, ima ih oko 30 ukupno, i svi su uveliko u raznoraznim stanjima duševnih tegoba (od depesije pa do euforije). Kažu mi da ću i ja biti ko oni, samo treba da se strpim. S obzirom da se ovde ne radi petkom, četvrtkom uveče su lude žurke, o kojima ću vam pričati kad budem bar pohodio jednu. Kažu da se na njima nađe i pivo, a obično su prisutne i sve tri žene koje rade za internacionalne organizacije. Luda žurka sve do 21.00, od kada počinje policijski čas koji ovde znači "pucaj na sve što se mrda".

Znajući vasu alavost prema opijatima, najslađe sam ostavio za kraj. Ovde se puši najbolji hash i to od trenutka kad napustiš kancelariju pa do zore rujne. Pošto je cena jednog grama 30 phening( iliti manje od 10 dinara ), možete misliti kakva se sreća rodila u mom srcu. Kompletan Office puši k'o lud, pri čemu samo retki puše duvan. Inace, kao specijalitet kuće koristi se hash sa osušenim škorpionom, otrovnim. Ovo nisam niti ću probati. Ne kapiram šta se desi sa otrovom kad se škorpion osuši? Oni tvrde da je i dalje prisutan, samo da kad se puši, totalno udara drugačije??! Probao sam i čuveno (a u isto vreme i jedino dozvoljeno) alkoholno piće u Afganistanu koje se zove "Banghau", a koje se pravi od kamiljeg mleka, meda, lubenice i hasha. Nakon pola sata sam skapirao zasto se zove "Banghau", jer sam dobio takav BENG u glavu, kakav odavno nisam imao.

Što se tice ostalih kulturnih dobara, ovde se pravi i opijum (400 USD po kili), ali to je već nešto što je vezano za mafiju koja je ovde veoma zajebana. Polja maka se protežu na kilometre, i UN pokušava da spreči sve ovo dajuci lovu seljacima da odbiju da sade mak za mafiju. Rezultat ove briljantne kampanje je bio četvoro mrtvih radnika UN-a, i to samo za opomenu (ovo se desilo preključe, by the way), jer da su hteli mogli su ih poubijati sve na kamari.

Eto, toliko od mene za sad. Pojedite jedan svinjski odrezak za moju dušu!!!

Puno pozdrava (Mirra Bahni),
Mister "Very Good" Branko

--
 
From: "Marko37" <marcore@galeb.foobar.etf.bg.ac.yu>
Subject: Re: [fwd] Avganistan
Date: 7. avgust 2004 20:54



Dragi moji,

Da nastavim sa pričama iz Nepričave! U ovih par dana doziveh prosvetljenje vezano za različite stvari koje su deo Afghanistana i Afghan kulture, a koje se direktno tiču mog bivstvovanja u istom. Vi koji me dobro poznajete, znate koliko loše stojim sa jebenom piletinom.
Ovde je ona na repertoaru bar jednom dnevno, za ručak ili večeru. Znajuci šta me čeka, psiholoski sam se pripremio na ovu jezivu činjenicu, ali danas sam došao i do nekih saznanja na koja nisam bio spreman! Elem, s obzirom da je danas pala prva kiša posle dobrih sedam
meseci (što je lokalno stanovništvo proslavilo višestrukim klanjanjem u svim džamijama zahvaljujuci Allahu na velikodusnosti), iz onih ranije pomenutih otvorenih kanalizacija isploviše sva govna israna u poslednjih dve nedelje što je celokupnom ugođaju dalo posebnu draž. Klinci sretni što se nivo vode podigao dobrih 25 cm ceo dan nisu izlazili iz kanala veselo se brčkajući, a ja shvatih tužnu i surovu istinu da isti ti kanali služe kao sjajan izvor hrane kokoškama i patkama. Mislim da ću postati vegetarijanac!!!

Onda saznah i to da ceo Jalalabad bruji o tome da sam neka vrsta "ex specijalca" koji je na ko zna kakvoj tajnoj misiji. Ovo "ceo Jalalabad" nije zezanje jer ovde se vesti šire kao kuga, i zamenjuju nepostojanje televizije i radija. Jedini problem je u tome što za dva dana u Mazar-I-Sharrif ima da stigne priča da Collin Powel licno šljaka za Intersos, kao sto se najčešće dešava kod pokvarenih telefona. Kako je do svega došlo? Čim su me prvi put videli, impresionirani mojom visinom (za njih sam inače div), skontaše u svojim glavama da sam jebeno ozbiljan igrač. Onda je stigao poziv od Komandira odbrane grada lično, koji je
želeo da ručamo i upoznamo se bolje pričajući o tipičnim muškim stvarima (kako se bije žena kandžijom na 150 načina, uticaj Christian Dior-a na razvoj dizajna burki i feredža, koje je ***** najbolje za ishranu kokošaka...), što je bilo sasvim dovoljno da ovi ludaci povezu 1 i 1 i
dobiju 3, odnosno da sam ja ustvari otišao kod njega da bi mu objasnio "neke stvari". Još uvek traje moje razuveravanje da nemam nikakve veze sa vojskom. Kad će to skapirati, bog zna! Insha Allah, skapiraju jedan dan.

Likovi su takvi da se ne zna da li je gore raditi sa onima koji govore nešto engleskog, ili pak, sa onima koji nemaju veze sa životom. Prvi (misleći da govore Engleski "do jaja") nakon tri reči pocinju da klimaju glavom misleći da su skapirali sve, pri čemu im celokupna koncentracija i fokus obe moždane polutke odlazi u roku od jedne milisekunde u nepovrat. Na kraju kad ih pitaš šta treba da urade, obično te gledaju belo ne znajući da li je to bilo pitanje ili konstatacija. Druga grupa me sluša pomno verovatno umirući od smeha, meni, koji nogama i rukama pokušavam da im objasnim šta mi treba, kažu mi "Yes, Mister", okrenu se i odu na isto mesto odakle su i došli, i ne shvatajući da sam im ja nešto rekao što bi trebalo da urade. Npr. juče smo primili Izveštaj o sigurnosnom stanju u regionu, u kojem nam je rečeno da je sve OK ali da skrenemo pažnju stražarima da drže kapije zatvorene i da svako tolko kibicuju ulicu (sigurnost, *******). Odmah nakon sto sam im rekao šta treba da rade, oba moja stražara ostaviše otvorenu kapiju i odoše da popiju čaj. Kad su me videli kako bljujem vatru na njih, skoro izvršiše samoubistvo sto su me doveli do tog stadijuma, ubeđeni do kraja da nisu
krivi nego da je sve bilo pitanje nesporazuma (verovatno izazvanog mojim lošim engleskim i isto tako lošom pantomimom).

Juče sam išao na večeru kod jednog lokalca (već znate da nema odbijanja večere i ručka), gde sam na kraju cele seanse koja traje celih tri sata ždranja bio ponuđen hashishom lično proizvedenim od strane njegovog tate. Ne želeći da se domaćin uvredi, uzeh par dimova i kroz veselo čavrljanje shvatih da se ne radi o čistom hashishu vec o specijalitetu koji se puši samo kad dođu cenjeni gosti, a to je mix hashisha i osušenog škorpiona. Umalo se ne izbljuvah po gazdi, uz opravdanje da sledeći krug hashisha moram preskočiti zbog dijareje koja me muči
zadnjih par dana (najbolji izgovor koji možeš naci u Jalalabadu je dijareja ili, što je češće za letnji period - malarija). Na kraju večeri, ceo događaj se završio pokazivanjem ličnog naoružanja koje gazda ima, gde očaran mojim znanjem da rasklopim kalašnjikov, on požele da mi ga i pokloni, gde ja uz izgovor da imam dijareju te zbog toga ne mogu da ga uzmem ostavih gazdu u rebusu. Zasigurno moram pronaći drugaciji izgovor za odbijanje oružja.

Kao sto vidite, brzo učim, a koristim u isto vreme i priliku da vam svoje znanje nesebično prenesem, jer nikad se ne zna kad možete zaglaviti u Afghanistanu (poslovno, turistički...).

Puno pozdrava (Mirra Bahni),
Mister "Very Good" Branko, US NAVY SEALS
 
Ej pusti ove, oni su jedino sami sebi zanimljivi, nikom vise....oni su ti koji vec dugo nisu imali djevojku, pa svoje frustracije i nagomilane hormone iskaljuju na druge, i to izlizanim folovima......valjda su zalutali u podf. Politika.......A sad da kazem svoje misljenje, Srbija treba da udje u EU, u partnerstvu za mir je vec, ako se ne varam, a u NATO? Pa nikad! Zamislite da je Ceska usla u vojni savez sa III rajhom.....mislim.....DOMOVINA NA PRVOM MJESTU! :lol:8-) E jos da pitam moderatora Iron Lord-a sta ceka na brisanje ovakvih komentara???? Moje "satiricne" komentare brise.....hm.....:roll:
pa sta god da bude sumnjam da ce te se vi bosanci ,crnogorci ili ercegovci pitati bilo sta o tome :-|
 
pa sta god da bude sumnjam da ce te se vi bosanci ,crnogorci ili ercegovci pitati bilo sta o tome :-|

Pa brate moj, ja jesam iz Bosne i Hercegovine, jbg, sta ja mogu, da sam birao rodio bi se u Las vegasu, Moskvi, ili slicno a ne na ovoj brdovitoj vukojebini zvanoj Balkan....al jos uvjek sam Srbin, 'bem li ga jesmo li isti narod? Ili sam ja bosanski Srbin a ti pravi, pravcati Srbin??! Koliko ja znam i ti si komentarisao nesto van "lijepe tvoje", sto te se po tvojim rezonima se ne tice, i nemas pravo da komentarises! 8-)
 
Pa brate moj, ja jesam iz Bosne i Hercegovine, jbg, sta ja mogu, da sam birao rodio bi se u Las vegasu, Moskvi, ili slicno a ne na ovoj brdovitoj vukojebini zvanoj Balkan....al jos uvjek sam Srbin, 'bem li ga jesmo li isti narod? Ili sam ja bosanski Srbin a ti pravi, pravcati Srbin??! Koliko ja znam i ti si komentarisao nesto van "lijepe tvoje", sto te se po tvojim rezonima se ne tice, i nemas pravo da komentarises! 8-)
pa niko ti ni ne brani da komentarises sta hoces isto kao i ja i ne vidim u cemu je problem
 
From: "Marko37" <marcore@galeb.foobar.etf.bg.ac.yu>
Subject: Re: [fwd] Avganistan
Date: 7. avgust 2004 20:55



Jalalabad, 07.02.03.

Kiša pada još uvek (drugi dan za redom), tako da je ovde proglašen nacionalni praznik (ovo se nije desilo zadnjih 30 godina). Kanalizacija već preliva ulice. Kao što rekoh, četvrtak je dan za žurke, a juče je bila "ispraćajna" žurka mog predhodnika Lapo-a. Ako se sećate mojih konotacija na račun seksa, onda možete razumeti moje ushićenje spoznajom da će sve tri ribe (devojke, žene, hanume...) koje rade u Jalalabadu biti prisutne na ovoj "gala" zajebanciji. Ushićenje je zamenjeno shokom onog trenutka kad sam shvatio da na žurci ima čak šest riba, jer su i tri nove došle iz Kabula, poslovno, na par dana. Koliko je ovo bitno za nastavak priče govori činjenica da se na stolu pojavila svinjetina (toga ovde nema ni u snovima), koja je skrenula pažnju svih muškaraca sa riba, tako da smo jeli k'o stoke ne mareći za lepšu polovinu. S obzirom na policijski cas, ovde žurke kreću u 17.00 tako da se može reći da smo svi bili mortus nakon tri sata ubijanja turkmenstanske votke "Preferans" i jebene svinjetine. U isto vreme svih šest žena je napustilo party uvređeno ovako bahatim ponašanjem muške polovine. Kad smo kasnije došli svesti, već je bilo kasno. Sve devojke su odjezdile, a mi konstatovasmo sa žaljenjem da se bliži vreme policijskom času, te uz po još jednu čašu
votke zalismo tugu i napravismo fajront.

Kao što vidite, ovde se život svodi na osnovne norme animalnog (na se, u se i podase). Na se svako jutro kad se oblačim, u se kad god postoji šansa za to, a podase praktično ni u snovima. Ovde ekipa pije k'o luda, tako da sam za njih (za sada) samo običan amater. Razloga za alcohol ima na tisuću, a najbitniji je trenutna sigurnosna situacija koja nije ni malo naivna.

Naime, od kako sam došao, zabeleženo je 56 ubistava, od kojih je slučaj od pre par dana sam stacato. Elem, talibani su digli u vazduh autobus u Khandaharu pun civila i pri tom ubili 18 ljudi. Kako je to relativna stvar govori podatak da se niko u Jalalabadu nije ni setio evakuacije,
jer ovde se opasnost ne meri kilometrima udaljenosti od zona ratnih dejstava, vec satima putovanja do istih. Tako na primer, pre par dana je poginulo četvoro UN-ovih lokalaca u Khoyghani distriktu, koji se nalazi u mojoj oblasti (Nangharar Area). Pošto su moji ljudi dan kasnije trebalo da rade vinterizaciju u mestu svega 20 km. od mesta zločina ja sam očekivao da će UNHCR suspendovati naše aktivnosti. Desilo se to da su moji momci sutradan ladno otišli tamo, jer je to mesto (zaboga) punih 40 km. udaljeno od Khoyghani-ja, što u prevodu znači tri sata drndanja po najgorem "putu" koji sam ikad video u životu. Inače čitavo ludilo
nema veze sa politikom ili religijom (o tome nešto kasnije) nego (kako sam već objasnio) sa opijumom. Ceo opijumski rat piči u zonama oko Tribala, i čini se da skoro (čitaj: nikad) neće stati. Naravno, prisustvo stranaca im je zadnja stvar koju žele, tako da ako su složni oko jedne stvari onda je to: ubiti s vremena na vreme par radnika (lokalaca, naravno) UN - a, čisto za opomenu ako se muvaju gde im nije mesto! Što se tice stranaca, njih obično "samo" prebiju, vežu za neko drvo i ostave dok ne dođe prva spasilačka ekipa. Video sam fotku jednog
našeg radnika napravljenu tajno dok se šetao jednom pijacom u okolini Khoyghani-ja, i ostao sam nem od čuda! Na njoj se moze videti baja koji na tezgi prodaje raketne bacače, dok mu prvi komša do njega valja heroin i hashish na kilo (ali bukvalno)! Tipovi izgledaju tako jezivo da sama pomisao na to šta bi se desilo mom ortaku da je otkriven kako fotografiše, gora je od najgoreg horror filma.

Što se tice rata u Afghanistanu, on se vodi na više nivoa, npr.:

1. Religijski nivo: kao što znate ovde žive pretežno muslimani plemena Pashtun, ali ima i Hazara, Hindusa Dara, Persa, Cutchia, Sikha, kao i nešto hrišćana. Ni jedni ne pričaju sa drugima, što znači da se najčešće kibicuju preko nišana. Iako ih ja u većini kapiram kao muslimane, oni i te kako kuže razliku i koriste je kao dobar razlog za klanje (nešto slično kao što oni nas sve kuže kao hrišćane, a mi se koljemo međusobno jer smo pravoslavci i katolici)

2. Međuplemenski nivo: Ovde je priča vec zapetljanija, jer postoji pun k***c raznoraznih indijanaca, a u mom regionu najbrojniji su pripadnici naroda Pashtun. Samo u regionu Jalalabada ima oko desetak različitih plemena Pashtuna, i većina od njih se krljaju već vekovima zbog razloga koji su uveliko zaboravili. U svakom slučaju, razlog da se ovde nekom
skine glava nije preterano bitan. To je više stvar folklora. Sva sranja dolaze od tzv. Shura (veća staraca), koja su jedina koja mogu da spreče krvoproliće (ali to se nikad nije desilo do sada jer bi to ujedno značilo da su ***** i da nemaju muda da se bore do kraja).

3. Unutarplemenski nivo ili tzv. komšijska prepucavanja: Ukoliko komša želi biti radoznao pa proviri kroz prozor drugog dragog mu komše te vidi njegovu hanumu bez burke, stvar se rešava kalašnjikovim gde se posledice obično beleže minimalnim gubicima (mrtav komša, par mrtvih – slučajno nastradalih kokošaka, kao i par poginulih koza uhvaćenih u unakrsnoj vatri). Deca obično bivaju pošteđena, a hanuma obavezno silovana. U ovim slučajevima, ukoliko već nije kasno, Shura može sprečiti sranje i pronaći neko rešenje za obe familije (obično se ovo rešava lovom).

4. Politički nivo: koji možemo podeliti na dve grupe. Prva je političko-religiozni i u nju spada rat između Talibana i Severne alianse, Mujahedina i Severne alianse, a nije strano i da se Talibani i Mujahedini s vremena na vreme pokrljaju. Drugu grupu čine političko-stranački ratovi koji se vode između rojalista ili Djumbish (koji naravno, podržavaju kralja) i demokrata ili Dzamijat (koji žele predsednika).

5. Međudrzavni nivo: Ovde mislim na veoma zategnute odnose Afghanistana i Pakistana. Elem, Pakistanci se ovde smatraju izdajničkim p***ama iz dva razloga. Prvi je podržavanje talibanskog režima (do dolaska NATO-a), dok je drugi izdaja istog (u toku samog rata).

6. Globalni nivo: O ovome verovatno znate dovoljno putem medija. Svakodnevno traju krljanja između NATO - a i loših momaka iz tačke četiri. Mrtvih ima k'o u priči.

7. Ekonomski nivo: Koji se vode između ratnih profitera koji se sada bave "ruralnom poljoprivredom" (uzgajanje maka - opijuma) i njihovih protivnika bliskih vladi (koji su u stvari ljubomorni na ove prve jer nisu bili dovoljno moćni da sami započnu sličan biznis). Za istaći je da u ekonomskim ratovima sve zaraćene strane iz prethodnih šest grupa (sem NATO -a) spremno uspostavljaju primirje ne bi li se borili sa zajedničkim neprijateljem, vladom, koja šatro zeli da spreci uzgoj maka. Za istaći je i to da su maltene svi ratni profiteri koji se bave
uzgajanjem maka članovi vlade??!

8. Duhovni nivo: mržnja prema Rusima je tolika da ukoliko vidiš jednog i odstreliš na ulici, ne ideš u zatvor, nego (uz priložen dokaz i dva svedoka - očevidca) dobijaš extra bodove na listi za dobijanje stana od države. Odstrel je otvoren 24 sata/24 sata. Problem je u tome što ni
jedan Rus nije lud da dođe ovde tako da sve ostaje samo na duhovnom nivou. Nadam se da vam je sad sve jasno!!! Ako jeste, molim vas da objasnite i meni.
 
Remember, once the pin is pulled, Mr. Hand Grenade is no longer your friend!

From: "Marko37" <marcore@galeb.foobar.etf.bg.ac.yu>
Subject: Re: [fwd] Avganistan
Date: 7. avgust 2004 20:55



Braćo moja napaćena,

Malo priče o sportu u Afghanistanu. Najpopularniji sport u Afghanistanu je odbojka. Iako su visoki metar i žilet, obozavaju da igraju odbojku verovatno lečeći na taj način komplekse (bukvalno) niže vrednosti. Koliko su u toku svetskih događaja iz ove oblasti govori činjenica da su umrli od smeha kad smo im ja i moje kolege pokušali dokazati da su Juga i Italija tata-mate za ovu igru. S druge strane, moj novi telohranitelj ima oko dva metra i zasigurno je najviši čovek u distriktu kojeg su (u to sam 100 % siguran) talibani koristili da okače satelitske
antene za vreme svog režima. Ja želeci da napravim fazon nazvah ga Kareem Abdul Jabaar, a on zajedno sa ostalima me bledo pogleda. Nikad čuli!!! Onda sam im pričao o zlatu u Ljubljani, Kići, Moki, Ciboni, Divcu, Sacramentu, Jordanovim bravurama, Đorđevićevim tricama u zadnjim sekundama...ali ništa nisu skapirali. Napokon pomenuh koš, rupu gde treba ubaciti loptu, a oni poskočiše od sreće misleći da pričam o sportu broj dva po popularnosti u Afghanistanu.

Nastao je u Nuristanu, zove se Bushkashi a jedina razlika između njega i košarke je u tome što je rupa u zemlji, igra se na konjima, a u rupu se (verovali ili ne) ne ubacuje lopta, nego mrtva, sveže obezglavljena ovca. Kako to izgleda: baje se skupe, izaberu dovoljno veliku ovcu, otfikare joj glavu, i... vreme je za malo sportske razonode. Teren je obična livada u čijem centru se nalazi rupa. Prva ekipa uzme pomenutu obezglavljenu ovcu i krene da galopira oko livade, dok se druga (okupljena u centralnom delu livade, oko rupe) sprema da brani tu istu
rupu. U jednom trenutku, ovi sa ovcom krenu prema centru sa željom da ubace ovcu u rupu (i postignu... pa valjda gol, ***** li ga) dok se ovi drugi trude da ih odbiju od iste. Posle gola/koša/hrkljusa, pozicije se menjaju, i napadači postaju odbrana. I tako se oni guraju na konjima, znojavi, krvavi i (prirodno) ludi, jedno par sati. Kad se završi "utakmica", ovca, koja je uveliko dobrano izmrcvarena od finti, zakucavanja, dodavanja i čapanja, biva pojedena u slast. Meso od takve ovce mora da je strahovito sočno i meko. Trudiću se da ga ne probam (lekcija sa škorpionom me je naučila pameti pa sad prvo pitam pre nego sto dođe do faze konzumiranja).

Trece mesto po popularnosti dele fudbal i kriket. Još nisam video ni jedan stadion za iste, kao ni bilo koga ko se bavi ovim sportovima. Za istaći je da je za vreme talibana u centru Jalalabada podignut spomenik fudbalskoj lopti koji i dan danas tu stoji, iako je u njihovo vreme bilo zabranjeno bavljenje sportom.

Što se tice ostalih sportova, na ceni je rvanje, koje se obično upražnjava po livadama u izbegličkim kampovima (toliko su dokoni i jaki da nekako moraju da se isprazne), dok sve ostalo nije vredno ni pomena. Mozete misliti mene koji dolazim iz grada rukometa, a ne mogu čak ni da se kurčim na račun Metaloplastike. Što se tiče vaterpola na primer, možda bi ga oni i voleli igrati kad bi: a) imali bar jedan bazen i b) znali da plivaju.
Život je zaista zajeban ponekad!!!

Što se tiče saobraćaja, ovo nikad nisam video u životu. Na ulicama je totalan haos. Pravilo je da nema pravila. Jedino pravilo koje se poštuje je to da moraš da upališ četiri migavca kad si na kružnom ili na raskrsnici a želiš ići pravo. Obilazi se sa svih strana, a umesto pravila desne ruke imaju pravilo jačeg (ili da budem precizniji, pravilo većeg). Kako to izgleda u praksi: ako na raskrsnici stoje kamion, džip, rikša i kamila, onda prvenstvo ima kamion, zatim džip a u zavisnosti od veličine kamile, vozač rikše će da se usudi da krene prvi ili da joj ustupi prednost. Ovo pravilo ne važi samo u slučaju da u džipu sedi Haridji (stranac). U tom slučaju, uz dužno poštovanje prema istom, kamion će dati prednost džipu. Saobraćajke su svakodnevna pojava, i s'obzirom da nisu smrtonosne (kvalitet puta je takav da se ne može
voziti brže od 35 km/h) ja uživam u njima.

Poenta je u policiji koja je smešna kao Muppet Show. Baje imaju stare čojane SMB uniforme, izgledaju gore od srpskih trećepozivaca, a umesto oružja imaju granu (ne paliju nego bukvalno parče odvaljene grane) sa kojom tuku vozače po glavi (ako ne poštuju tzv. pravila), ili (što je
češće) po kolima. Da stvar bude još komplikovanija, ovde se voze kola koja su u 99% slučajeva uvezena iz Pakistana, gde se vozi levom stranom (i više od pola su bez registarskih tablica). Ovo (da se vozi levom stranom) znači da je volan sa desne strane. Da stvar bude maximalno zakomplikovana, ovde (u Afghanistanu) se vozi desnom stranom, tako da
ništa ne vidiš nego obilaziš na "instikt".
Prvi put sam se usudio da sednem za volan pre dva dana. Zajebano do koske, braćo. Od silne vožnje dobiješ isčašenje vrata. By the way, priča se da ću dobiti od UN-a jednu Toyota-u Land Cruiser sa "normalnim volanom". Živim za taj momenat.
Što se tiče kvaliteta puteva, treba reći i to da ceo Afghanistan nije pokriven istim. Kad kažem da nije, to znači da jedini način da dođeš do određenih mesta je da uzmeš helikopter ili da koristiš kamile. Još jedna opaska po pitanju saobraćaja: najnormalnije je videti prostrt tepih nasred puta. Ja u početku mislio da ga je neko tu zaboravio te krenuh da ga zaobilazim, da bih kasnije saznao da ga Afghani namerno prostiru nasred puta kako bi mi, kolima prelazili preko njega i "tresli ga od prašine".

P.S.
S' obzirom da smo pričali o saobraćaju u Afghanistanu, šaljem vam ovaj mali UP DATE po pitanju istog. Elem, danas je moj vozač opet skrljao jednog biciklistu, samo što je ovog puta nesrećni dobitnik poljupca haube od prilicno velikog džipa bio ni manje ni više nego policajac
lično. Kad je moj vozač shvatio šta je uradio, preblede od straha, izlete napolje da pomogne panduru, a ovaj kad dodje sebi, izvadi svoju policijsku granu i poče da ga mariše po glavi uz salve psovki (bar mi se učinilo da je psovao, s'obzirom da mu je svaka druga reč koju je
izgovorio bila "Harra" što u prevodu znači *****)! Moj vozač, braneći se jednom rukom od grane koja ga je nepogrešivo pogađala u glavu i to uvek u isto mesto, drugom rukom isčeprka iz džepa 100 rupija (1 rupi = 1 dinar) i dade mu u znak odštete, što ovaj prihvati, smiri se, pogleda ka meni, i videvši da sam ja Haridji reče mi "Hello", što me ovog puta ni blizu ne dodirnu kao prvi put. Spoznaja da sam ovde tri nedelje a već me ovake stvari počinju ne dodirivati veoma me zabrinjava. Uklopiti se u ovu ludnicu i funkcionisati "normalno" znači biti nenormalan. Čim dođem u domovinu naći ću jednog dobrog psihijatra, ispovediti mu se i dati mu šansu da doktorira na moju temu. Ludilo, rođaci !!!

--
The problem with troubleshooting is that real trouble shoots back.
 
al dobro je primetio ovaj vzodovac. ovi domaci izdajnici koji otvoreno kazu da ne bi isli u rat za sopstvenu zemlju , istovremeno podrzavaju da srbi ginu za tudje interese u nacistickoj organizaciji zvanoj NATO po avganistanu, iraku, somaliji i drugim svetskim vukojebinama. Kakvo licemerje. Kakva hipokrizija.

pa opste je poznato da su njima strani (zapadni) interesi iznad sopstvenih drzavnih (srpskih) interesa.
 
tema je odlicna i pogadja sustinu.

s040.gif

koja je suština ove teme?
šta ova tema govori?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top