Razlike izmedju drzavnih i privatnih vrtica

matijaninkovic

Početnik
Poruka
1
:confused:
Pokracjem ovu temu, nisam prvi niti poslednji. Nisam roditelj, samo me interesuju utisci roditelj o vrticima. Kako o drzavnim, tako i o privatnim. U Beogradu je registrovano samo 16 privatnih vrtica. Oni su jedini validni, i imaju sve neophodne dozvole za rad. Pored njih u Beogradu radi josh oko 90 privatnih vrtica, koji se tako reklamiraju, kao prvatna obdanista, a zapravo su rehgistrovana pod drugim delatnostima. Npr: bebi-siting. ti ljudi naplacjuju cenu obddanista. Naravno, vecina tih institucija i radi kao obdaniste. Medjutim, nemaju prava na to. Voleo bih da mi neko kaze, ko je to iskusio na svojoj kozi, ima li tu kakvih razlika, kolkie su razlike, kolika je razlika u ceni i kakav je odnos kvaliteta izmedju privatnih i drzavnih vrtica. Sve ovo Vas pitam, jer imam malu sestru koja treba da se upise u obdaniste. Lista cekanja u drzavnim vrticima je toliko dugacka, da se cini da ce Godo stici pre. Unapred zahvalan...
 
Nisam iskusila na svojoj kozi... ali znam da u Ns je cena oko 150 eura uglavnom a vrtici su uglavnom ok-privatni...
Dok je u drzavnim najveci iznos oko 7.000, ali to sve zavisi, postoje kategorije po kojima se naplacuje...
Kao vaspitac imam naravno puno vecu zelju da radim u nekom drzavnom nego u bilo kom privatnom, jer sam provalila da u privatnom jedan vaspitac bude oko 7-8h sam sa decom(oko20-25-oro).. dok su u drzavnom uglavnom dve u smeni ili ako je vaspitac sam, sam je najvise 2-3 sata...
 
Ja sam jednom bila u privatnom vrticu koji je vise kao neka skolica. Nije mi se dopalo sto previse forsiraju klince. To su sve pametna djecica jako imucnih roditelja koja uce da pisu, pjesme rade napamet. Imaju doslovno raspored casova.

A ovi vrtici gdje se djeca igraju, pa, realno, sveedno mi je kako je registrovano dok god je dijete pod budnim okom dobrih i odgovornih ljudi koji vole to sto rade, ima adekvatan smjestaj, hranu, grijanje, igracke, krevetic i sta vec sve ide. Ima vrijeme za igru i kreativne aktivnosti, boravi i unutra, ali ponekad i napolju, opet pod kontrolom vaspitaca.

Poznanici je sin bio u drzavnom vrticu (koje svi dizu u nebesa) i vaspitacica ga je ispustila iz vida i mali je pristinuo prst na klackalici da vam ne opisujem detalje, tek jedva su spasili stvar da mali ne ostane bez tog prsta, ali je ostao bez jednog njegovog dijela.
Moja sestra je mrzila vrtic jer su im kuvali hranu koju klinci nikako ne vole (bez imalo kreativnosti), a kuvarica je vikala na njih ako sve ne pojedu i silila ih da sjede tu u kuhinji sami dok ne olizu tanjir... Najbolje je da u zabavistu nije prevelika grupa.
 
Са децом треба радити... то се не зове форсирање, осим када се од деце тражи да раде нешто што није предвиђено за њихов узраст.
Приватни вртићи су за родитеље(децу) који имају новца а немају времена да раде са својом децом.
Ради се са децом и у државним вртићима, али не довољно.
Мада... ја опет дајем предност државном вртићу јер се дете навикава на услове/неуслове какве ће и у школи имати...
 
Vjeruj mi, kada kazem da se forsirta to je bas forsiranje i pretjerivanje.
Klinci imaju 4-6 godina. U zabavistu su npr od 7-14. I tada imaju raspored. nimalo fleksibilnosti. Predmeti po casovima od po pola sata - Engleski, racunari, muzika, slikanje (pazi, ne crtanje, slikanje), ucenje pjesmica napamet i komentarisanje pjesama...
Nema neko igranje, pa recimo da im das da dva sata njakaju kockice i lutkice ili ih odvedes u setnju i sl...

Slazem se da djeca treba da se i time bave u vrticu, ali da recimo 70% vremena budu lagane i zabavne, ali kreativne aktivnosti, a samo 30% konkretno sjedi i sjeckaj kolaz...
 
ja mislim da je to jedan od vecih problema u obrazovanju prvo pustimo decu da se do 6-7 godina samo igraju kako god, a onda ih sibnemo u ucionice, klupe, red i mir... a valjda bi i kroz igru trebalo a se uci i razvija i postepeno dodje do prave skole... kao sto neko napisa ucenje prilagodeno uzrastu- i engleski, slikanje, racunari, pa i fizika, biologija, sve se to da uciti kroz igru i zabavu... ali bukvalno igru, istrazivanje...

ako se u drzavnim vrticima nije nesto promenilo u zadnjih 20 god, a mislim a nije mnogo, ja bih dala dete u privatni, neku varijantu montesori skolice ili nesto na taj fazon.
 
Mislim da u bilo kom vrticu, privatnom ili drzvanom sve zavisi od vaspitaca i njihovog odnosa prema deci. Ako je los vaspitac, dzabe najbolji privatni vrtic. Sa druge strane, sve zavisi od toga sta ko ocekuje od vrtica. Nekom je to samo mesto za cuvanje dece, nekom mesto gde se ponesto i nauci, za mene mesto gde se deca uce lepom ponasanju, gde uce (zasto da ne, do polaska u skolu itekako mogu da nauce sve i svasa, i zanima ih i imaju kapacitete) i time dopunjuju vasputanje koje deca dobijaju kod kuce. Ja sam na zalost sa sinom dozivela obrnutu situaciju, od kada je krenuo u vrtic ne mogu cudim da se nacudim njegovom ponasanju. Sada cekamo mesto u montesori vrticu. Tako da mislim da dobro treba razmisliti, proveriti vrtic i vaspitace da se posle covek ne hvata za glavu.
 

Back
Top