Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Klasican stehiometrijski zadatak koji se resava sistemom jednacina sa dve nepoznate.
Dakle:
1-Prvo napises j-ne reakcija i izjednacis ih
2-Potom postavis sistem jednacina i resis ga
3-Izracunas udele
1: Mg + 2HCl ---------- MgCl2 + H2
2Al + 6HCl------------ 2AlCl3 + 3H2
2:
n(Mg):n(H2)=1:1 po jednacini,
n(Mg)=n(H2) a to je dalje jednako,
n(Mg)=n ukupno H2(a to je po zadatku o,5 mol) - n(H2 iz r-je sa Al-om)
n(Al):n(H2)=2:3 po drugoj jednacini,
n(Al)=2/3 n(H2) odnosno
3/2n(Al)=n(H2).Tako dobijas kolicinu H2 koja se izdvoji pri r-ji sa Al-om.Sada taj podatak ubacis u j-nu za H2 nastao reakcijom HCl sa Mg i dobices resenje:
n(Mg)=0,5mol(to je ukupna kolicina H2) - 3/2 n(Al), j-na koju treba znati je n=m/M
n(Mg)=0,5 - 1,5*m(Al)/M(Al), (1,5/M(Al)=0,056).Treba imati na umu dan kada se radi o ovakvim cistim smesama vazi da je: 10,2g= m(Mg) + m(Al).Odatle sledi da je m(Mg)=10,2g - m(Mg).Dalje:
n(Mg)=0,5mol - 0,056*(10,2g - m(Mg))
Sada smo dobili jednacinu sa jednom nepoznatom sto svakako znas da resis.
n(Mg)=0,5-0,5712 + 0,056m(Mg),
m(Mg)=M(Mg, a to je 24 g/mol)*(ostatak izraza)
Kad se sve sredi dobija se,
m(Mg)=4,96 g ,
a masa Al-a je, m(Al)=10,2g - 4,96g=5,24g
Udeli su ti:
W(Mg)=4,96g/10,2 * 100%=48,62%
W(Al)=100% - 48,62%=51,38%.
Postupak je sigurno dobar.Samo jos jednom proveri racun,za svaki slucaj
E da,umalo da zaboravim:Zbog velikih slova koje si koristio(la) pomislio sam da je pitanje postavila histericna osoba koja naredjuje da joj neko uradi zadatak i da joj detaljnu postavku.Posto ovde svi daju odgovore dobrovoljno mislim da je nepristojan takav nacin komunikacije.Ubuduce mala slova.
Veliki pozdrav
 
Poslednja izmena:
Klasican stehiometrijski zadatak koji se resava sistemom jednacina sa dve nepoznate.
Dakle:
1-Prvo napises j-ne reakcija i izjednacis ih
2-Potom postavis sistem jednacina i resis ga
3-Izracunas udele
1: Mg + 2HCl ---------- MgCl2 + H2
2Al + 6HCl------------ 2AlCl3 + 3H2
2:
n(Mg):n(H2)=1:1 po jednacini,
n(Mg)=n(H2) a to je dalje jednako,
n(Mg)=n ukupno H2(a to je po zadatku o,5 mol) - n(H2 iz r-je sa Al-om)
n(Al):n(H2)=2:3 po drugoj jednacini,
n(Al)=2/3 n(H2) odnosno
3/2n(Al)=n(H2).Tako dobijas kolicinu H2 koja se izdvoji pri r-ji sa Al-om.Sada taj podatak ubacis u j-nu za H2 nastao reakcijom HCl sa Mg i dobices resenje:
n(Mg)=0,5mol(to je ukupna kolicina H2) - 3/2 n(Al), j-na koju treba znati je n=m/M
n(Mg)=0,5 - 1,5*m(Al)/M(Al), (1,5/M(Al)=0,056).Treba imati na umu dan kada se radi o ovakvim cistim smesama vazi da je: 10,2g= m(Mg) + m(Al).Odatle sledi da je m(Mg)=10,2g - m(Mg).Dalje:
n(Mg)=0,5mol - 0,056*(10,2g - m(Mg))
Sada smo dobili jednacinu sa jednom nepoznatom sto svakako znas da resis.
n(Mg)=0,5-0,5712 + 0,056m(Mg),
m(Mg)=M(Mg, a to je 24 g/mol)*(ostatak izraza)
Kad se sve sredi dobija se,
m(Mg)=4,96 g ,
a masa Al-a je, m(Al)=10,2g - 4,96g=5,24g
Udeli su ti:
W(Mg)=4,96g/10,2 * 100%=48,62%
W(Al)=100% - 48,62%=51,38%.
Postupak je sigurno dobar.Samo jos jednom proveri racun,za svaki slucaj
E da,umalo da zaboravim:Zbog velikih slova koje si koristio(la) pomislio sam da je pitanje postavila histericna osoba koja naredjuje da joj neko uradi zadatak i da joj detaljnu postavku.Posto ovde svi daju odgovore dobrovoljno mislim da je nepristojan takav nacin komunikacije.Ubuduce mala slova.
Veliki pozdrav

У реакцији 10,2 g смеше магнезијума и алуминијума са хлороводоничном
киселином издваја се 3 · 1023 молекула водоника. Израчунати процентни састав
смеше.

ono je 3 * 10 na 23

Samo bih dodao jedan mali jos deo oko ovoga. Dakle ovo je klasika, sema, princip na koji se radi bas svaki zadatak ovog tipa a ima ih obilje . Dakle neka smesa tretirana viskom necega oslobodilo se ovo ili ono izracunati procenat necega u smesi ili masu graditelja smese . To je "struktura" ovakvih zadataka i svi se isto rade sa manje ili vise podataka . Postavalja se odredjeni broj jednacina i pravi se sistem koji je resiv . Bas kao sto je i winkler to uradio .
 
To su Sladicevi zadaci.Ima i mnogo tezih.Pogotovo ravnoteze u gasnoj fazi i zadaci iz elektrohemije.Al se svaki pre ili kasnije da uraditi.Poz

Elektrohemija mi je jako zanimljiva steta pa nemam dovoljno vremena da je izucavam vise nego sto znam (a to su neke banalne osnove) inace bih voleo nju da savladam.
A sto se tice gasnih faza imao sam priliku da radim neke zadatke tog tipa i priznajem da su teski .

A taj Sladic mi je dusu izeo jer ja tu knjigu i dan danas nemam :neutral:
Niko nije uspeo u celom Nisu da mi je nabavi :(
 
Klasican stehiometrijski zadatak koji se resava sistemom jednacina sa dve nepoznate.
Dakle:
1-Prvo napises j-ne reakcija i izjednacis ih
2-Potom postavis sistem jednacina i resis ga
3-Izracunas udele
1: Mg + 2HCl ---------- MgCl2 + H2
2Al + 6HCl------------ 2AlCl3 + 3H2
2:
n(Mg):n(H2)=1:1 po jednacini,
n(Mg)=n(H2) a to je dalje jednako,
n(Mg)=n ukupno H2(a to je po zadatku o,5 mol) - n(H2 iz r-je sa Al-om)
n(Al):n(H2)=2:3 po drugoj jednacini,
n(Al)=2/3 n(H2) odnosno
3/2n(Al)=n(H2).Tako dobijas kolicinu H2 koja se izdvoji pri r-ji sa Al-om.Sada taj podatak ubacis u j-nu za H2 nastao reakcijom HCl sa Mg i dobices resenje:
n(Mg)=0,5mol(to je ukupna kolicina H2) - 3/2 n(Al), j-na koju treba znati je n=m/M
n(Mg)=0,5 - 1,5*m(Al)/M(Al), (1,5/M(Al)=0,056).Treba imati na umu dan kada se radi o ovakvim cistim smesama vazi da je: 10,2g= m(Mg) + m(Al).Odatle sledi da je m(Mg)=10,2g - m(Mg).Dalje:
n(Mg)=0,5mol - 0,056*(10,2g - m(Mg))
Sada smo dobili jednacinu sa jednom nepoznatom sto svakako znas da resis.
n(Mg)=0,5-0,5712 + 0,056m(Mg),
m(Mg)=M(Mg, a to je 24 g/mol)*(ostatak izraza)
Kad se sve sredi dobija se,
m(Mg)=4,96 g ,
a masa Al-a je, m(Al)=10,2g - 4,96g=5,24g
Udeli su ti:
W(Mg)=4,96g/10,2 * 100%=48,62%
W(Al)=100% - 48,62%=51,38%.
Postupak je sigurno dobar.Samo jos jednom proveri racun,za svaki slucaj
E da,umalo da zaboravim:Zbog velikih slova koje si koristio(la) pomislio sam da je pitanje postavila histericna osoba koja naredjuje da joj neko uradi zadatak i da joj detaljnu postavku.Posto ovde svi daju odgovore dobrovoljno mislim da je nepristojan takav nacin komunikacije.Ubuduce mala slova.
Veliki pozdrav

ok hvala ... tacno je :))) a zbog tih velikih slovaa sorry nisam cesto na forumima i tako , pa zaboravim da su velika slova VIKANJE !
 
:rumenko:

Onako odokativno bez papira i olovke :prstic:



....to je zadatak koji je profesorka na tabli izjednacavala ceo cas i na kraju je cak i proveravala da li nije greska u prepisivanju...Na kraju je bila fora, ako neko uradi kuci tacno, pet u dnevnik :). Bila sam od prilike najbliza resenju ali sa imala problem sa dva vodonika. Sada je winkler izjednacio i verovatno ce na 4.casu dobiti peticu :klap:
 
(a-2)^2-(2a-3)(a+3)+a^2=?

Što pre odgovor, hvala unapred.

Da treba
:lol:

eto kad se zadatak radi bez papira :lol:

a[SUP]2[/SUP]-4a+4-2a[SUP]2[/SUP]-6a+3a+9+a[SUP]2[/SUP] sad je dobro .
To je dalje jednako:
-7a + 13

Ovo u prvoj zagradi ti je kvadrat binoma i njega rasclanjujes po formuli a ovo u drugoj i trecoj ti je obicno mnozenje svaki sa svakim .
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top