Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pomognite mi za ovaj zadatak kako da uradim imam resenje i uopste mi nije jasno kako su ga uradili:

1.Куглица се креће између два масивна вертикална зида, сударајући се са њима. Један зид је непокретан а други се од њега удаљава константном брзином u=0.5m/s . Куглица се све време креће хоризонтално константном брзином, а њени судари са зидовима су апсолутно еластични (брзина са којом удари у зид једнака је по интензитету брзини с којом се одбија од зида). Ако куглица полази од непокретног зида брзином v=10.3m/s одредити колико пута ће да удари у покретни зид.
 
Pomognite mi za ovaj zadatak kako da uradim imam resenje i uopste mi nije jasno kako su ga uradili:

1.Куглица се креће између два масивна вертикална зида, сударајући се са њима. Један зид је непокретан а други се од њега удаљава константном брзином u=0.5m/s . Куглица се све време креће хоризонтално константном брзином, а њени судари са зидовима су апсолутно еластични (брзина са којом удари у зид једнака је по интензитету брзини с којом се одбија од зида). Ако куглица полази од непокретног зида брзином v=10.3m/s одредити колико пута ће да удари у покретни зид.

Ili sam ja pogresno razumeo ili ce ga udariti beskonacno puta.
 
Ili sam ja pogresno razumeo ili ce ga udariti beskonacno puta.

To sam i ja mislio ali evo sta stoji u resenju:

Посматрамо у систему везаном за непокретни зид. Куглица полази брзином v а у покретни зид удара брзином v1=v-u, одбија се истом брзином али због кретања зида према непокретном она одлази са брзином v2=v1 - u односно v2=v - 2u . Ово се понавља при сваком удару. Лако је израчунати да при сваком судару са покретним зидом куглица губи од брзине 1 m/s тако да ће после десетог судара њена брзина бити v3=0.3m/s и више неможе да стигне покретни зид.
 
moze pomoc...
Na visini CD koja odgovara osnovici ab jednakokrakog trougla ABC uocena tacka M,koja je spojena sa tjemenom AB,dokazati da su trougao AMC i trougao BMC podudarni....

1. elemenat podudarnosti:Stranica AC=BC(jer je u pitanju jednakokraki trougao)
2. elemenat podudarnosti:Prava CD je ujedno i simetrala osnovice(u jednakokrakom trouglu visina iz vrha je i simetrala osnovice i tezisna duz)pa je onda AM=BM jer je bilo koja tacka na simetrali duzi jednako udaljena od temena te duzi
3.elemenat podudarnosti:ugao MAC=uglu MBC zasto?Zato sto je ugao CAB=ugao ABC i ugao MAB=ugao ABM(trougao ABM takodje jednakokraki) pa sledi da je i ugao MAC-ugaoMBC!!!

Da li razumes???
 
To sam i ja mislio ali evo sta stoji u resenju:

Посматрамо у систему везаном за непокретни зид. Куглица полази брзином v а у покретни зид удара брзином v1=v-u, одбија се истом брзином али због кретања зида према непокретном она одлази са брзином v2=v1 - u односно v2=v - 2u . Ово се понавља при сваком удару. Лако је израчунати да при сваком судару са покретним зидом куглица губи од брзине 1 m/s тако да ће после десетог судара њена брзина бити v3=0.3m/s и више неможе да стигне покретни зид.

Aha, u pravu su, nisam tako razmisljao. Sudar jeste potpuno elasticn, ali posto se zid krece, onda moras uzeti u obzir i njegovu brzinu.
 
hitno mi trebaju resenja ova 2 zadatka tj postupak... hvala unapred!

Ampermetar rA=0.2om na kratko je (bez otpora) vezan na napon E=1.5V, pokazuje struju I=5A. Kojiu struju ce pokazati ampermetar ako se santira otporom Rs=0.1om?

Miliampermetar, n=50 podeoka, ima vrednost i0=0.5 mA/podeoka i otpor rA=200om. Koliki treba da ima otpor santa da meri struju I=1A?
 
Uf... ima mnogo pisanja...

acosy+bsiny=acosx+bsinx
acosy-acosx=bsinx-bsiny
-a(cosx-cosy)=b(sinx-siny) sad koristiš formule za transformaciju razlike u proizvod
-a(-2sin((x+y)/2)sin((x-y)/2))=b2cos((x+y)/2)sin((x-y)/2) pošto je x-y <> 0, cela jednačina može da se podeli sa 2sin((x-y)/2) i dobija se
asin((x+y)/2)=bcos((x+y)/2) podelimo celu jednačinu sa acos((x+y)/2)
tg((x+y)/2)=b/a kvadriramo obe strane
tg[SUP]2[/SUP]((x+y)/2)=b[SUP]2[/SUP]/a[SUP]2[/SUP] zatim koristiš formulu za transformaciju tangensa poluugra
(1-cos(x+y))/(1+cos(x+y))=b[SUP]2[/SUP]/a[SUP]2[/SUP] kada se ovo sredi, dobijaš da je
cos(x+y)=(a[SUP]2[/SUP]-b[SUP]2[/SUP])/(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])
kako je cos(x+y)=koren(1-sin[SUP]2[/SUP](x+y))

I pošto me mrzi da pišem, a pretpostavljam da ćeš znati dalje da rešiš, samo ću napisati da se na kraju dobije
sin(x+y)=2ab/koren(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])

I ja se iskreno nadam da nisam nigde porešio :hahaha:
 
Uf... ima mnogo pisanja...

acosy+bsiny=acosx+bsinx
acosy-acosx=bsinx-bsiny
-a(cosx-cosy)=b(sinx-siny) sad koristiš formule za transformaciju razlike u proizvod
-a(-2sin((x+y)/2)sin((x-y)/2))=b2cos((x+y)/2)sin((x-y)/2) pošto je x-y <> 0, cela jednačina može da se podeli sa 2sin((x-y)/2) i dobija se
asin((x+y)/2)=bcos((x+y)/2) podelimo celu jednačinu sa acos((x+y)/2)
tg((x+y)/2)=b/a kvadriramo obe strane
tg[SUP]2[/SUP]((x+y)/2)=b[SUP]2[/SUP]/a[SUP]2[/SUP] zatim koristiš formulu za transformaciju tangensa poluugra
(1-cos(x+y))/(1+cos(x+y))=b[SUP]2[/SUP]/a[SUP]2[/SUP] kada se ovo sredi, dobijaš da je
cos(x+y)=(a[SUP]2[/SUP]-b[SUP]2[/SUP])/(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])
kako je cos(x+y)=koren(1-sin[SUP]2[/SUP](x+y))

I pošto me mrzi da pišem, a pretpostavljam da ćeš znati dalje da rešiš, samo ću napisati da se na kraju dobije
sin(x+y)=2ab/koren(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])

I ja se iskreno nadam da nisam nigde porešio :hahaha:

hvala puno ..bas si mi pomogao ...dobro je( proverio sam u resenjima)
 
kako si sredio ovo (1-cos(x+y))/(1+cos(x+y))=b2/a2
posto nikako mi ne uspeva da dobijem cos(x+y)=(a2-b2)/(a2+b2)

pomnožiš sve sa a[SUP]2[/SUP](1+cos(x+y)) i dobiješ

a[SUP]2[/SUP](1-cos(x+y))=b[SUP]2[/SUP](1+cos(x+y)) kad se oslobodiš zagrada i prebaciš a i b na levu stranu, a sve sa kosinusom na desnu, dobijaš

a[SUP]2[/SUP]-b[SUP]2[/SUP]=a[SUP]2[/SUP]cos(x+y)+b[SUP]2[/SUP]cos(x+y), zatim cos(x+y) izvučeš ispred zagrade i dobijaš

a[SUP]2[/SUP]-b[SUP]2[/SUP]=cos(x+y)(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP]), sve podeliš sa a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP]

cos(x+y)=(a[SUP]2[/SUP]-b[SUP]2[/SUP])/(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])
 
ne kontam ove zadatke iz trigonometrijskih funkcija ,pa ako neko moze neka mi objasni ovaj zadatak

f(x)= a sin wx + b cos wx (w je razlicito od 0 , a na kvadrat + b na kvadrat >0

w je ugao

treba da se odredi osnovni period T i min i max funkcije pa ako moze neko da pojasni kako se to radi posto nam je profesor ocajno objasnio
 
Osnovni period sinusa i kosinusa je 2Pi. Taj osnovni period podeliš sa svim što množi x u sinusu ili kosinusu i dobićeš koliki je period funkcije. U ovom slučaju period će biti 2Pi/w.

Što se tiče minimuma i maksimuma, izvode verovatno niste radili, pa neću moći da objasnim zbog čega je baš tako, ali minimum i maksimum funkcije će biti kada je acoswx-bsinwx=0, odnosno tgwx=a/b.
znamo da je sinwx=tgwx/koren(1+tg[SUP]2[/SUP]wx), a da je coswx=1/koren(1+tg[SUP]2[/SUP]wx), iz toga nađeš koliki su sinwx i coswx kod maksimuma i minimuma, zameniš u funkciju i kada se sve to sredi, dobije se da je maskimum/minimum = +/-2ab/koren(a[SUP]2[/SUP]+b[SUP]2[/SUP])
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top