Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledaj kako, matematicki metod provere koji ti preferiras nije najpozeljniji i oduzima puno vremena . Sta te kosta da napises uslov i da kad dobijes sva moguca resenja odbacis ona koja ne pripadaju uslovnom interavalu ?!

Ovako znatno gubis vremena vracajuci dobijeno x nazad u jednacinu pa provera pa ovo pa ono, glava te zaboli :hahaha: Isto tako to je veoma neprakticno bas kod ovakvih resenja sa glupim korenima :lol: Pa ti vidi, ili ces da pises uslov pa da odbacujes ili ces da vracas x nazad u j-nu i proveravas, savetujem ovo prvo .

Sve ja to znam, ali gledaj sad ovo. http://www.math10.com/en/math-problems/equalities.html?q=Irrational-Equations Primer 4. Dobijena su resenja 14 i 2 i oba ulaze u interval odredjen uslovima. Medjutim, tek kad su vratili nazad, vide da 14 nije resenje.
 
Poslednja izmena:
Caoo! Potreban mi je neki 'hemijski' sajt gde mogu da isprobam svoje znanje o organskoj hemiji, i to ovako: Poceli smo skoro da radimo organska jedinjenja, i potrebne su mi strukturne formule alkohola, aldehida, ketona, organskih kiselina (pa i estra), da vidim da li mogu da im dam naziv sam, bez pomoci knjige. Ako neko zna sajt....? A u krajnjem slucaju, i ne moram ja da pisem ta imena, mogu ona i da budu ispod, samo da jos malo bolje skontam kako se daju nazivi, u knjizi je uvek zakukumuljeno... :D
 
Caoo! Potreban mi je neki 'hemijski' sajt gde mogu da isprobam svoje znanje o organskoj hemiji, i to ovako: Poceli smo skoro da radimo organska jedinjenja, i potrebne su mi strukturne formule alkohola, aldehida, ketona, organskih kiselina (pa i estra), da vidim da li mogu da im dam naziv sam, bez pomoci knjige. Ako neko zna sajt....? A u krajnjem slucaju, i ne moram ja da pisem ta imena, mogu ona i da budu ispod, samo da jos malo bolje skontam kako se daju nazivi, u knjizi je uvek zakukumuljeno... :D

Za to ti ne treba sajt treba ti neka knjigaiz organske hemije .

aKo oces sajt, najbolje sto ja znam da ima iz hemije je www.svethemije.com ovo ostalo .... :lol:

Ali preporucujem ti da koristis neku knjigu pa kako ti volja ;)
 
E ljudi... ja ne znam da resim jedan zadatak iz fizike... vezbala sam i uspela da uradim tacno nekoliko, ali kod ovog sam stala... tj. ne mogu da se setim obrasca... a u knjizi (bar ovoj mojoj) nema..., sve sam pretrazila... zato, molim vas, pomozite...

Telo u obliku valjka, cija je pocetna brzina nula (v0=0), skotrlja se s vrha strme ravni, visine h=1,63m. Kolika ce biti brzina valjka u podnozju strme ravni?
 
U početku, telo je imalo samo potencijalnu energiju Ep=mgh. U podnožju će imati samo kinetičku energiju Ek=mv[SUP]2[/SUP]/2

Pošto se u podnožiju sva potencijalna energija pretvorila u kinetičku, važi sledeće

Ep=Ek
mgh=mv[SUP]2[/SUP]/2
v[SUP]2[/SUP]=2gh
v[SUP]2[/SUP]=2*9.81*1.63
v=5.66m/s

Trebalo bi da je tako.
 
Koliko sam shvatio ovde terba da se nacrta grafik i da se opiše funkcija...
1. Domen. pošto je u pitanju logaritam, x-3>0, tj x>3. x€{3,+oo} (Umesto € treba da stoji ono E)
2. Kodomen. pošto je x-3 uvek manje od x+2, y će uvek biti manje od 1, pa je kodomen y€{-oo,1}
3. Nule. y će biti nula za x-3=1, x=4
4. Tok. Funkcija je rastuća.
5. Znak. za x€{3,4} --> y<0; za x€{4,+oo} --> y>0
6. Asimptote:
- vertikalna asimptota x=3
- horizontalna asimptota y=1

Ne sećam se treba li još šta da se navodi, ali grafik bi trebao da izgleda nekako ovako (grafik sam crtao u paintu, tako da ne zameri na kvalitetu):
grafiku.png
 
Bojim se da si nešto pomešao. Brzina je vektor, kako god okreneš. Recimo vreme je skalar, količina naelektrisanja je skalar, napon je skalar... To što mi nekada zanemarujemo vektorske osobine brzine su posebni slučajevi (pravolinijsko kretanje, kosi hitac, strma ravan itd...) Ali brzina zbog toga nije skalar :)
 
Bojim se da si nešto pomešao. Brzina je vektor, kako god okreneš. Recimo vreme je skalar, količina naelektrisanja je skalar, napon je skalar... To što mi nekada zanemarujemo vektorske osobine brzine su posebni slučajevi (pravolinijsko kretanje, kosi hitac, strma ravan itd...) Ali brzina zbog toga nije skalar :)

Govorim o tome da brzinu mozemo gledati i kao vektor i kao skalar (kada je pravac i smer nesto zanemarljivo )

U sustini da jeste, brzina je uvek vektorska velicina ali se moze opisati i skalarom sto je manje informacija ali opet dovoljno .

Recimo ako te policajac zaustavi njemu hipoteticki nije bitna cinjenica da li si isao tamo ili ovamo birno mu je koliko brzo si isao, ako me razumes ;)
 
Da, ali njega zanima intenzitet brzine, ne njena skalarna veličina :p
Da bi mogao da rešiš neki zadatak u kojem imaš samo intenzitet brzine, MORAŠ znati da li je kretanje pravolinijsko, kružno, kosi hitac ili šta već. Znači čak i tako se ne zanemaruje pravac.

Ok ogradio sam se ja recenicom da je u nekim situacijama neopotrebno opisivati pravac i smer. I sta je skalar nego sam intezitet :confused:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top