Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Od kvadrata zbira monoma 2x i 3y oduzmite razliku njihovih kvadrada. Treba postaviti zadatak, i srediti polinom. Ko može i zna neka uradi i postavi rešenje.

Ne znam da li je iz zbirke na prijemni... Ja sam ga rešio, ali ne znam da li je tačno. Dobio sam kao konačno rešenje: 18x^2 + 12xy. Tačno?

Tacno :mrgreen:
I ako može jedan iz hemije...
Napiši formulu spustance koju grade:
a) Elemenat A i B. Jedan atom elementa B sa atomom H gradi 4 elektronska para. Elemenat A se nalazi u 2. periodi.

b) Elemenat E i D. Dva atoma elementa B grade jedinjenje sa 3 atoma O. Atomi elementa D nemaju neutrone.
--->Lavozje
b) Element D je vodonik zato jer je jedini element bez protona vodonik.
Valenca vodonika je I.
Atom B gradi se kiseonikom jedinjenje B[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB].
Znamo da je valenca kiseonika II.
Iz formule uzračunavamo valencu elementa B.
2*x = 3*II
2*x = 6
x = 6/2
x = 3
Valenca elementa B je III.
Sad sastavljamo formulu između B i D.(znamo da je valenca za D I ).
BD[SUB]3[/SUB].
Mislim da ti je greška u zadatku.Trebalo bi da piše elemenat B i D...
Mislim da je i pod a pogrešno prepisan.
Slazem se
Mislim da pod a) nije dobro postavljen zadatak.
Element B je četvorovalentan.
A može da bude u VI grupi pa da bude BA[SUB]2[/SUB], ali može da bude i u VII grupi pa da bude BA[SUB]4[/SUB].
Ne mora da znaci da nije dobro psotavljen mozda su i trazili to sa dve mogucnosti i slazem se sa tvojim odgovorom :mrgreen:
 
DAj zadatak! Ili vise njih...

molila bi vas ako mozerte rijesiti ovaj zadatak veceras sutra mi hitno treba... ev text zadatka...pas goni zeca koji se nalazi 100 svojih koraka ispred njega..zec nacini 4..ako sedam zecijih skokova iznosi koliko i 4 pseca..koliko pas mora nacinit skokova da bi stigao zeca??zadatak treba postavit kao jednacinu sa promjenljivim koeficientima
 
Fizika:
Koliko je najmanji pritisak kojim kvadar aluminijuma deluje na podlogu, ako su njegove dimenzije 5dm, 40cm i 200mm? Gustina aluminijuma je 7800 kg/m^3. U pitanju je planeta Zemlja, tako da može da se uzme njeno gravitaciono polje / ubrzanje (zaokružite na 10). Hvala unapred

osnovne formule:
P=F/S
ro=m/V
F=a*m
e sad zadatak:
V=a*b*c=0.04m^3
m=ro*V=312g
S=0.5*0.4=0.2m^2 (ovo je zbog toga sto najvece povrsine daju najmanji pritisak)
e sad, F=a*m=10*312=3120N
i na kraju:
P=F/S=3120/0.2=15.600Pa=15,6kPa

molila bi vas ako mozerte rijesiti ovaj zadatak veceras sutra mi hitno treba... ev text zadatka...pas goni zeca koji se nalazi 100 svojih koraka ispred njega..zec nacini 4..ako sedam zecijih skokova iznosi koliko i 4 pseca..koliko pas mora nacinit skokova da bi stigao zeca??zadatak treba postavit kao jednacinu sa promjenljivim koeficientima

sta ako zec nacini 4? prepisi pravilno ceo zadatak, bez ove 3 tacke.
 
molila bi vas ako mozerte rijesiti ovaj zadatak veceras sutra mi hitno treba... ev text zadatka...pas goni zeca koji se nalazi 100 svojih koraka ispred njega..zec nacini 4..ako sedam zecijih skokova iznosi koliko i 4 pseca..koliko pas mora nacinit skokova da bi stigao zeca??zadatak treba postavit kao jednacinu sa promjenljivim koeficientima


bicu dobar iako sam jako umoran. prvo mislim a fali podatak, koliko zeka nacini svojih koraka dok pas nacini 1 svoj korak. ja cu racunati sa opstim brojem (A).

dakle:

neka je zeciji korak duzine X i neka je pseci korak duzine Y

zeka nacini A koraka za jedan pseci.

zeka pocinje svoje kretanje sa polozaja

Z[0]=100X

pas pocinje svoje kretanje u polozaju

P[0]=0

kvaka u zadatku je da racunamo kao da se kretanje odvija u taktovima velicine k. Nakon svakog takta zeka nacini A koraka a pas 1 korak.

dakle nakon k taktova imamamo polozaje:

Z[k]=Z[0]+AXk=100X+AXk

P[k]=P[0]+Yk=Yk

odnos izmedju duzina koraka zeke i psa je:

7X=4Y

odnosno:

Y=(7/4)*X

Nas zanima kada ce biti ispunjen uslov (moze se ovako pisati zato sto racunamo da se jedan pseci korak odvija u svakom taktu)

P[k]=Z[k]

Yk=100X+XAk

odnosno:

(7/4)Xk-XAk=100X

skratimo X

(7/4-A)k=100

odavde se dobije k, sto je ujedno i broj psecih koraka.


ovo bi trebalo da je u redu, neka neko proveri umesto mene. laku noc.
 
Problem iz fizike, par zadataka iz druge godine srednje:

1. Kuglica načinjena od legure metala spuštena je u posudu u kojoj se nalaze živa (gustina (ono ro) = 13600 kg/m3) i voda (ro = 1000 kg/m3).
Kuglica pri tome plica na živi sa zaronjene dve trećine svoje zapremine, dok je ostatak zaronjen u vodu. Kolika je gustina legure?
Rezultat: (ro) = 9400 kg/m3

-imajte u vidu da sam gustinu obeležio sa "ro" jer ne znam koje slovo umesto toga da napišem.

2. Zapremina debla koje pliva na vodi je 4,9 m3, a gustina 700 kg/m3.
Kolike su zapremine uronjenog i dela debla iznad površine vode? Gustina vode je "ro" = 1000 kg/m3

Rezultat: V1 = 15 cm3, V2 = 1,47 m3

Ovo mi je potrebno za sutra ujutru.
 
Problem iz fizike, par zadataka iz druge godine srednje:

1. Kuglica načinjena od legure metala spuštena je u posudu u kojoj se nalaze živa (gustina (ono ro) = 13600 kg/m3) i voda (ro = 1000 kg/m3).
Kuglica pri tome plica na živi sa zaronjene dve trećine svoje zapremine, dok je ostatak zaronjen u vodu. Kolika je gustina legure?
Rezultat: (ro) = 9400 kg/m3

-imajte u vidu da sam gustinu obeležio sa "ro" jer ne znam koje slovo umesto toga da napišem.

2. Zapremina debla koje pliva na vodi je 4,9 m3, a gustina 700 kg/m3.
Kolike su zapremine uronjenog i dela debla iznad površine vode? Gustina vode je "ro" = 1000 kg/m3

Rezultat: V1 = 15 cm3, V2 = 1,47 m3

Ovo mi je potrebno za sutra ujutru.

cini se bas interesantno, ali ja sam tek 8.razred...;)
 
To bi trebalo da moze da se zapise kao (x-10)[SUP]2[/SUP]+(x+y)[SUP]2[/SUP]+(y-1)[SUP]2[/SUP]=101

Nisam bas siguran, izmnozi pa proveri. A posto su svi sabirci nenegativni a zbir max 101 a sabirci kvadrati celih brojeva, moraju biti samo iz skupa (0,1,4,9,16,25,36,49,64) a to zadovoljavaju jedino 1,36 i 64 ako se ne varam sto se moze isto utvrditi proverom. Pa bi tad trebalo da bude lakse da se resi to sto je dobijeno proverom svih tih mogucnosti kad je svaki od sabioraka iz 1, 36 ili 64.

To sam ja nesto sklepao, tako da verovatno postoji mnogo lakse resenje ali me mrzi sad da se patim.


[SUP]2[/SUP]+(x+y)[SUP]2[/SUP]+(y-1)[SUP]2[/SUP]=101

proglasi se jedna od promenjivih za parametar:

y=t gde je t bilo koji realan broj

ostaje kvadratna jednacina po x:

x^2-10x+2tx-t+t^2=0

ovo se resi po x i dobijemo da je resenje:

(x,y)={(5 - sqrt(25 - 9t) - t, t),(5 + sqrt(25 - 9t) - t, t)} gde je t bilo koji realan broj (u opstem slucaju)

kako imamo dodatno ogranicenje na iskljucivo cele brojeve jasno je da imamo uslove da je

1. t je ceo broj
2. 25 - 9t je kvadrat nekog celog broja. To ocito moze biti samo 1 jer 2 nije resenje, a za 3 imamo broj koji je manji od 0 pa bi resenje bio imaginarno.

dakle resenja su:

(x,y)={(0, 1),(8, 1)}
 
[SUP]2[/SUP]+(x+y)[SUP]2[/SUP]+(y-1)[SUP]2[/SUP]=101

proglasi se jedna od promenjivih za parametar:

y=t gde je t bilo koji realan broj

ostaje kvadratna jednacina po x:

x^2-10x+2tx-t+t^2=0

ovo se resi po x i dobijemo da je resenje:

(x,y)={(5 - sqrt(25 - 9t) - t, t),(5 + sqrt(25 - 9t) - t, t)} gde je t bilo koji realan broj (u opstem slucaju)

kako imamo dodatno ogranicenje na iskljucivo cele brojeve jasno je da imamo uslove da je

1. t je ceo broj
2. 25 - 9t je kvadrat nekog celog broja. To ocito moze biti samo 1 jer 2 nije resenje, a za 3 imamo broj koji je manji od 0 pa bi resenje bio imaginarno.

dakle resenja su:

(x,y)={(0, 1),(8, 1)}

Inace, osim 1, moze i 0 da bude resenje za to da je sqrt(25-t) ceo, pa je i (0,0) resenje
 
Dragi matematicari, imam mali problem.. Ustvari ne bash mali... Imam 4 zadatka koje treba da uradim najkasnije do sutra uveche al pojma nemam kako, pokusao sam na sve moguce nacine ali ne ide, pa vas molim za pomoc. Evo zadataka:
1. Тангента хиперболе у некој њеној тачки је симетрала угла који се добија када се та тачка као теме споји са жижама
2. Кроз тачке M(a,0,b) и N(0,0,c) пролази скуп сферних површи које додирују координатну раван Oxy. Показати да је геометријско место тачака додира ових сферних површи и равни Oxy кружница
3. Кружница K: x2 + y2 = r2, z = 0 је директриса конусне површи чији је врх тачка S(0,p,q). Ову конусну површ сече скуп сферних површи које пролазе кроз кружницу K. Показати да су сви ови пресеци паралелни са тангенцијалном равни оне сферне површи која пролази кроз кружницу K и врх S, при чему је тачка S додирна тачка тангенцијалне равни.
4. Под којим је условом пресек равни S: Ax + By + Cz = 0 и конусне површи x2/a2+y2/b2-z2/c2=0 скуп двеју генератриса ове површи

Unapred hvala svakom ko bar pokusha da ih reshi.
Takodje, resenja mozete poslati i na mail ynoble@live.com
 
Evo hemijskog zadatka. Objasnite mi zasto je ime benzina 2,2,4 trimetil pentan, a nije 2,3,4 trimetil pentan, ili da ovako bude jasnije, zbog cega se osnovni niz alkana grana dvaput na drugom C atomu, i jednom na cetvrtom C atomu, a ne npr dvaput na trecem i jednom na cetvrtom, ili jedanput na drugom i 2 puta na trecem itd...? da li me shvatate? ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top