Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
fizika ....
kroz dovodnu cev tuš baterije kruznog oblika precnika 1,5 cm protiče voda brzinom 0,4 m/s. Koliko ima otvora na tuš bateriji ako kroz njih istice voda brzinom 5 m/s. Svi otvori su kruzni, precnika 2mm.

Cev poprecnog preseka 200cm^2 kroz koju protiče voda brzinom 5 m/s račva se na 2 cevi preseka 30cm^2 i 100 cm^2. Brzina proticanja u užoj cevi je 4 m/s. Kolika je brzina proticanja u široj cevi?
 
fizika ....
kroz dovodnu cev tuš baterije kruznog oblika precnika 1,5 cm protiče voda brzinom 0,4 m/s. Koliko ima otvora na tuš bateriji ako kroz njih istice voda brzinom 5 m/s. Svi otvori su kruzni, precnika 2mm.

Cev poprecnog preseka 200cm^2 kroz koju protiče voda brzinom 5 m/s račva se na 2 cevi preseka 30cm^2 i 100 cm^2. Brzina proticanja u užoj cevi je 4 m/s. Kolika je brzina proticanja u široj cevi?

prvo i pre svega, brzina proticnja u m/s nema smisla kao fizicka velicina. sta u vodi predje jedan metar? cestica prasine, 1 molekul vode? jedino ako bi usmerili svaki molekul vode u istom smeru, sto je ravno nemogucem. Porazmisli o tome, a za sad uzmimo zdravo za gotovo da je protok obelezen sa l/s ili m[SUP]3[/SUP]/s

ovo ti je lako. racuna se da je protok kroz ceo tus jednak.

Za vreme t kros poprecni presek povrsine S protekne zapremina vode V=*L[m[SUP]3[/SUP]]. gde je L put koji je presla ta zapremina. Brzina proticnja je ocito v=V/t.

Resenje zadatka se zasniva na teoremi o nestisljivosti fluida, iz cega sledi da je protok duz cele putanje jednak.

Iz ovoga imamo da je v1*S1=v2*S2=.......
 
Imam jedno pitanje, pitao me drug danas sta je to ,,primarni faktor nekog broja,, i nisam znao da mu kazem, ima neke veze sa matematikom i naveo mi broj neki i reko koji su njegovi primarni faktori ali i dalje nisam video na osnovu toga sta je to primarni faktor. Moze li mi neo reci?!

vjerovatno prica o prostim faktorima. Svaki broj iz N se moze na jedinstven nacin predstaviti kao proizvod prostih brojeva
 
E, hemicari...Evo mene (apsolutnog antitalenta za hemiju) opet...Zadatak glasi:

U 150g razblazenog rastvor vodonik-peroksida H2O2 dodano je malo katalizatora mangan(IV)-oksida MnO2. Pri razlaganju H2O2 oslobodio se 1dm3 kiseonika ( na normalinim uslovima). Izracunajte maseni udio H2O2 u rastvoru?

Molim nekog da mi pomogne da rijesim ovo...Kontrolni imam prvi cas iza raspusta...Pleaseeee...
P.S Treba mi postupak sve do najmanjih sitnica...Hvala unaprijed...z:cry:
 
E, hemicari...Evo mene (apsolutnog antitalenta za hemiju) opet...Zadatak glasi:

U 150g razblazenog rastvor vodonik-peroksida H2O2 dodano je malo katalizatora mangan(IV)-oksida MnO2. Pri razlaganju H2O2 oslobodio se 1dm3 kiseonika ( na normalinim uslovima). Izracunajte maseni udio H2O2 u rastvoru?

Molim nekog da mi pomogne da rijesim ovo...Kontrolni imam prvi cas iza raspusta...Pleaseeee...
P.S Treba mi postupak sve do najmanjih sitnica...Hvala unaprijed...z:cry:

Tu svo uvek za takve antitalente z:mrgreen:

2H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] ----->2H[SUB]2[/SUB]O+O[SUB]2[/SUB]
MnO[SUB]2[/SUB] za tebe ne treba da igra nikakvu vaznu ulogu, on se dodaje samo da bi ubrzao ovu r-ju koja je po prirodi jako spora.
Ako znas da se oslobodilo 1 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika ti onda mozes i da nadjes koliko je to mol-a odnosno grama kiseonika, pa dobijas:

1mol ima 22.4 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika a on ima 2*Ar(O)=32g kiseonika
pa postavljas proporciju 1:x=22.4:32 x=1.43 grama kiseonika se oslobodilo

Da bi izracunao maseni udeo treba mi:

W=m[SUB]x[/SUB]/M gde je m[SUB]x[/SUB] masa cistog vodonik peroksida a M masa rastvora tj razblazenog vodonik peroksida. Ako bolje pogledas zadatak ti vec imas M=150g tako da ti je potreno samo jos m[SUB]x[/SUB] koje mozes takodje da dobijes iz proporcije i to:

m[SUB]x[/SUB] daje 32 grama kiseonika ako (2*(2+32)=68grama) 68 grama H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] daje 2*16=32 grama kiseonika. Resis po m[SUB]x[/SUB]

m[SUB]x[/SUB]=68 grama

Pa je W=68/150=45.33[SUP].[/SUP] %
 
Tu svo uvek za takve antitalente z:mrgreen:

2H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] ----->2H[SUB]2[/SUB]O+O[SUB]2[/SUB]
MnO[SUB]2[/SUB] za tebe ne treba da igra nikakvu vaznu ulogu, on se dodaje samo da bi ubrzao ovu r-ju koja je po prirodi jako spora.
Ako znas da se oslobodilo 1 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika ti onda mozes i da nadjes koliko je to mol-a odnosno grama kiseonika, pa dobijas:

1mol ima 22.4 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika a on ima 2*Ar(O)=32g kiseonika
pa postavljas proporciju 1:x=22.4:32 x=1.43 grama kiseonika se oslobodilo

Da bi izracunao maseni udeo treba mi:

W=m[SUB]x[/SUB]/M gde je m[SUB]x[/SUB] masa cistog vodonik peroksida a M masa rastvora tj razblazenog vodonik peroksida. Ako bolje pogledas zadatak ti vec imas M=150g tako da ti je potreno samo jos m[SUB]x[/SUB] koje mozes takodje da dobijes iz proporcije i to:

m[SUB]x[/SUB] daje 32 grama kiseonika ako (2*(2+32)=68grama) 68 grama H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] daje 2*16=32 grama kiseonika. Resis po m[SUB]x[/SUB]

m[SUB]x[/SUB]=68 grama

Pa je W=68/150=45.33[SUP].[/SUP] %

E, bas ti hvala sto si se potrudio...xD Samo sto u mojoj zbirci ima resenje...i pise da je W=2,02%
????:dontunderstand:
 
E, hemicari...Evo mene (apsolutnog antitalenta za hemiju) opet...Zadatak glasi:

U 150g razblazenog rastvor vodonik-peroksida H2O2 dodano je malo katalizatora mangan(IV)-oksida MnO2. Pri razlaganju H2O2 oslobodio se 1dm3 kiseonika ( na normalinim uslovima). Izracunajte maseni udio H2O2 u rastvoru?

Molim nekog da mi pomogne da rijesim ovo...Kontrolni imam prvi cas iza raspusta...Pleaseeee...
P.S Treba mi postupak sve do najmanjih sitnica...Hvala unaprijed...z:cry:

Evo rešenja
1mol bilo kog gasa pri n.u. zauzima 22,4dm3.
Na osnovu zapremine izračunavamo broj molova(količinu supstance)
n(O2) = V/22,4
n(O2) = 1dm3/22,4dm3
n(O2) = 0,0446mol
Oslobođeno je 0,0446mol kiseonoika.

Sada izračunavamo koliko je bilo H2O2 na osnovu kiseonika koji se oslobodio (za to nam je potrebna reakcija):

2H2O2 = 2H2O + O2

Iz reakcije vidimo da 2 mola vodonik - peroksida (H2O2) oslobađa 1 mol kiseonika.

1mol O2 : 2 mol H2O2 = 0,0446 mol O2 : X

X = 2*0,0446mol
X = 0,0893mol

U rastvoru je bilo 0,0893mola.
Sada molove vodonik - peroksida (H2O2) pretvaromo u grame: M(H2O2) = 2*Ar (H) + 2*Ar(o) = 2*1 + 2*16 = 34 g/mol

m = n*M
m = 0,0892 mol*34g/mol
m = 3,0357g

U rastvoru je bilo 3,0357g vodonik - peroksida (H2O2).

Maseni udeo izračunavamo na sledeći način:

w = m(rastvorene supstance)/m(rastvora)
w = 3.0357g/150g
w = 0,0202*100% = 2,02%
Nadam se da jhe jasno.Tačno je rešenje u zbirci.
 
Poslednja izmena:
Tu svo uvek za takve antitalente z:mrgreen:

2H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] ----->2H[SUB]2[/SUB]O+O[SUB]2[/SUB]
MnO[SUB]2[/SUB] za tebe ne treba da igra nikakvu vaznu ulogu, on se dodaje samo da bi ubrzao ovu r-ju koja je po prirodi jako spora.
Ako znas da se oslobodilo 1 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika ti onda mozes i da nadjes koliko je to mol-a odnosno grama kiseonika, pa dobijas:

1mol ima 22.4 dm[SUP]3[/SUP] kiseonika a on ima 2*Ar(O)=32g kiseonika
pa postavljas proporciju 1:x=22.4:32 x=1.43 grama kiseonika se oslobodilo

Da bi izracunao maseni udeo treba mi:

W=m[SUB]x[/SUB]/M gde je m[SUB]x[/SUB] masa cistog vodonik peroksida a M masa rastvora tj razblazenog vodonik peroksida. Ako bolje pogledas zadatak ti vec imas M=150g tako da ti je potreno samo jos m[SUB]x[/SUB] koje mozes takodje da dobijes iz proporcije i to:

m[SUB]x[/SUB] daje 32 grama kiseonika ako (2*(2+32)=68grama) 68 grama H[SUB]2[/SUB]O[SUB]2[/SUB] daje 2*16=32 grama kiseonika. Resis po m[SUB]x[/SUB]

m[SUB]x[/SUB]=68 grama


Pa je W=68/150=45.33[SUP].[/SUP] %

Mislim vidim kakvu sam banalnost napisao :rumenko:
Ovim sam se samo zavrteo u krugu xD

Dakle da se ispravim

m[SUB]x[/SUB]:1.43=68:32

m[SUB]x[/SUB]=3,03875 ==> W=2.02%


Mada si gresku mogao i sam da uocis da si pazljivo gledao zadatak :)
 
Mislim vidim kakvu sam banalnost napisao :rumenko:
Ovim sam se samo zavrteo u krugu xD

Dakle da se ispravim

m[SUB]x[/SUB]:1.43=68:32

m[SUB]x[/SUB]=3,03875 ==> W=2.02%


Mada si gresku mogao i sam da uocis da si pazljivo gledao zadatak :)

Hah...ja sam sinoc samo kopirala zadatak, tek jutros sam sela da radim...I citam bas ovaj dio, a ne ide mi u glavu kako si to dobio...Svejedno, dodjem ovde, kad pise ovo...I ono gore resenje...
Sad kad sam vec tu, evo jos jedan zadatak...

Prirodni vodonik predstavlja smjesu izotopa [SUP]1[/SUP]H (Ar=1,00782) i [SUP]2[/SUP]D (Ar=2,0141). Izracunajte kolicinski udio deuterijuma u prirodnom vodoniku i izrazite ga u procentima. Uzmite da je relativna atomska masa prirodnog vodonika 1,00797.
P.S. Hvala i jednom i drugom za resenje...Steve, zahvaljujuci tebi, uspjela sam da izvjezbam pola zbirke, a profesorica me za godinu i 4 mjeseca NISTA nije naucila... :rumenko:
 
Hah...ja sam sinoc samo kopirala zadatak, tek jutros sam sela da radim...I citam bas ovaj dio, a ne ide mi u glavu kako si to dobio...Svejedno, dodjem ovde, kad pise ovo...I ono gore resenje...
Sad kad sam vec tu, evo jos jedan zadatak...

Prirodni vodonik predstavlja smjesu izotopa [SUP]1[/SUP]H (Ar=1,00782) i [SUP]2[/SUP]D (Ar=2,0141). Izracunajte kolicinski udio deuterijuma u prirodnom vodoniku i izrazite ga u procentima. Uzmite da je relativna atomska masa prirodnog vodonika 1,00797.
P.S. Hvala i jednom i drugom za resenje...Steve, zahvaljujuci tebi, uspjela sam da izvjezbam pola zbirke, a profesorica me za godinu i 4 mjeseca NISTA nije naucila... :rumenko:

Ovaj zadatak se radi po vec izvedenoj formuli:

Ar(H)=(Ar([SUP]2[/SUP]D)*W[SUB]1[/SUB]+Ar([SUP]1[/SUP]H)*W[SUB]2[/SUB])/100%

Dakle relativna molekulska masa vodonika jednaka je zbiru proizvoda relativne molekulse mase i zastupljenosti svih izotopa graditelja.(Protijum deuterijum tricijum)


Ovde imas samo dva zadata izotopa, i trebas uzeti u obzir da je suma zastupljenosti 100% tj W1+W2=100%
 
Poslednja izmena:
Imam jednu nedoumicu oko linearne zavisnosti i nezavisnosti vektora. Dakle najbolje je da zadam primer pa da kazem sta me muci:

a(-1,3,2) b(2,-3,4) c(-3,12,6) dokazati da su vektori komplanarani i odrediti njehovi linearnu zavisnost.

Dakle mi nesto ovako pisali u skoli, tri ne nula vektora su komplanarani akko su linearno zavisni a uslov da bi bili linearno zavisni je da je D=0

Kad izracunam determinantu D <>0 meni xD I onda se javlja problem da li su zapravo komplanarni i sta znaci kada mi kaze da odredim njihovu zavisnost?!z:mrgreen:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top