Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
koliko ja znam moguce je jedino ako je u pitanju neki ugao ciji je sinus i kosinus opste poznat, npr 30, 45, 60, 90 itd

u suprotnom, mislim da je neophodan komp

Pa dobro toliko podataka mozemo nauciti inapamet ali za bilo koji ugao ili obratno ako nam je poznat ugao pa da odredimo trig funkciju.Nesto sam cuo da moze preko beskonacnih suma ali neznam kako.
 
koliko ja znam moguce je jedino ako je u pitanju neki ugao ciji je sinus i kosinus opste poznat, npr 30, 45, 60, 90 itd

u suprotnom, mislim da je neophodan komp

moguce je za bilo koji ugao. Mogao si da se zapitas kako asin, atan, atan2, i druge funkcije nalaze taj ugao? Ko je to prvi isprogramirao?

evo jedne od mogucnosti. Teorija kaze da je svaku funkciju moguce razviti u polinom u okolini neke tacke, tako da se dobije proizvoljno poklapanje. Na konkretnom primeru to izgleda ovako:

taylor_drawing_s.gif


Zelenom bojom je oznacena proizvoljna funkcija f(x) a crvenom bojom funkcija y=kx+n, dakle polinom prvog reda za koji vazi da je f(h)=y(h). Koeficijenti k i n su izracunati da se dobije takvo poklapanje. Funkcija y predstavlja aproksimaciju funkcije f u okolini tacke h. Onda je ocito lako izracunati pribliznu vrednost funkcije f(x). Ocito je da, sto se vise udaljavamo od tacke h greska aproksimacije raste. Kada ta greska dosegne nezadovoljavajuc nivo, potrebno je izvrsiti novu aproksimaciju. Svakako, veca tacnost se dobija aproksimacijom polinomom veceg reda.

Tejlor je izveo formulu za racunanje aproksimacije funkcije na sledeci nacin:

Aproksimacija funkcije f(x) u okolini neke tacke a jednaka je:

c8baebf7103767d5bc7ccfb48c9d10c6.png


Ovu teoremu navodim bez dokaza.

Vrlo cesto se koristi aproksimacija u okolini nule pa se za a=0 ovaj polinom naziva Meklorinov.

Primer: razviti u red funkciju e[SUP]x[/SUP] u okolini 0.
Kako je ovde za e[SUP]x[/SUP] vazi da je e[SUP]x[/SUP]'=e[SUP]x[/SUP]''=e[SUP]x[/SUP]'''=e[SUP]x[/SUP]

pisemo:

e[SUP]x[/SUP]=e[SUP]0[/SUP]+e[SUP]0[/SUP]'x+e[SUP]0[/SUP]''x[SUP]2[/SUP]/2+...=
64fba9599a29e87d1967f9c6410ddc5a.png


sada se moze priblizno izracunati e[SUP]x[/SUP] u okolini nule jednostavno racunajuci vrednost polinoma. Sto veci red polinoma uzmemo u obzir veca je preciznost. Npr, hocemo e[SUP]0,1[/SUP] uz aproksimaciju polinomom 3. reda pa je

e[SUP]0,1[/SUP]=1+0,1+0,1[SUP]2[/SUP]/2+0,1[SUP]3[/SUP]/6=1,10516

a tacna vrednost je
e^0,1 = 1,10517092


ocito grska je tek na petoj decimali.

neke poznate Meklorinove aproksimacije su:

img87.gif


uz ovo, nadam se da sada mozete izracunati arcsin za bilo koju vrednost.
 
Poslednja izmena:
Pa i nema neke velike razlike. Sa tim sto se oksidacioni broj odnosi samo na polarne veze a valenca na sve tipove veza
Naravno da ima i to velike:confused:

http://sh.wikipedia.org/wiki/Oksidacioni_broj
E ljudi moze jedno pitanje iz matematike: ako je poznat sinus ili cosinus dali mozemo odrediti za koji je to ugao?
Pa verovatno da postoji matematicki metod koji je veoma komplikovan:rumenko:
da...jeste zahebano. e da, nzm u kom se raz ovo uci, ali mene zanima, da mi objasnite: koja je razlika izmedju valence i oksidacionog broja, oni su skoro uvek isti? znam sta je valenca, a za ox br nzm....
Kao sto si rekao skoro uvek ali ne i uvek, recimo kiseonik je uvek dvovalentan a moze da ima vise razlicita ox stanja tacnije ox brojeve, u peroksidima -1 u obicnim oksidima -2 u super oksidima -1/2 tacnije molekul O[SUB]2[/SUB][SUP]-1[/SUP] moze i +2 u jedinjenjima sa izuzetnom elektronegativnim elementima tipa F koji je uvek -1 itd itd...
Razlika je veoma velika i treba razgraniciti to pre odlaska u srednju skolu a tebi bih preporucio da uzmes neku knjigu recimo Arsenijevic Stanimir cini mi se da se zove Opsta i neorganska hemija pa citaj:) :mrgreen:
 
moguce je za bilo koji ugao. Mogao si da se zapitas kako asin, atan, atan2, i druge funkcije nalaze taj ugao? Ko je to prvi isprogramirao?

uz ovo, nadam se da sada mozete izracunati arcsin za bilo koju vrednost.

Ovo dobro funkcionise a dali moze i obrnuto od sinusa do ugla itd?
 

Prilozi

  • Ugao iz trig funkcije.jpg
    Ugao iz trig funkcije.jpg
    5,3 KB · Pregleda: 6
  • Trig funkcija iz ugla.jpg
    Trig funkcija iz ugla.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 4
Poslednja izmena:
arctan ne funkcionise zato sto je u pitanju maklorinov red sto znaci da aproksimacija vazi samo za vrednosti tangensa u okolini nule. Za druge vrednosti tangensa treba ti druga aproksimacija.

Procitaj pazljivo ceo moj prethodni post. Imas odgovor i na ovo pitanje.

Ok nisam dobro postavio predznake pa je arctang zato pravio gresku ali sad je ok jer sam napravio izmene, ali nemogu da shvatim koja aproksimacija treba ako je poznata trig funkcija da odredim ugao?
 

Prilozi

  • Trig funkcija iz ugla.jpg
    Trig funkcija iz ugla.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 8
  • Ugao iz trig funkcije.jpg
    Ugao iz trig funkcije.jpg
    5,3 KB · Pregleda: 2
Poslednja izmena:
pa koristi arcsin razvijen u Maklorenov red.

Naravno ti mislis da li je moguce doci do resenja analitickim putem. Odgovor je negativan.

Ok hvala ali ako mozes bar jedan primer kako treba arcsin razviti u Maklorenov red .Isprobao sam sve ove aproksimacije i vidim da sve aproksimacije za arcus funcije prave gresku kada ugao predje 50 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Jel znas izvode? Ako znas samo primeni formulu koju sam napisao. Ako ne znas evo ga polinom:

4419563d21ce54aad1641bd6d739da28.png

Dali si ti nekad ovo isprobavao ono gore pravi gresku kada ugao predje 50 stepeni narocito aproksimacije za arkus funkcije.Po tome programeri se nemogu bas osloniti na ovo ukoliko za neki veci ugao mozda netreba ove redove razviti jos dalje pa procesor u kalkulatoru velikom brzinom razvije to do neke prihvatljive greske i to izbaci kao rezultat.I jos bi te nesto pitao ako te nije mrsko da pogledas moje postove na 13 strani o koeficientu k u trigonometrijskoj jednacini voleo bih cuti tvoj savet kako odrediti pocetni period i zakljuciti dali ima periodu 2*pi ili samo pi ili neko n*pi.
 
Poslednja izmena:
Ima tu jos neke matematike koja pokazuje da li ce resenje biti validno. Posto je u pitanju razvoj arcsin funkcije u okolini 0, ona ce davati tacnija resenja, za male vrednosti. Ako ocekujes resenje oko 50 stepeni, razvij funkciju u okolini sqrt(2)/2 ili sqrt(3)/2

Ali iova formula za rezultat daje arcsin od nekog x ugla ali ne moze obrnuto, a razviti funkciju u okolini (koren iz 2 )/2 ili (koren iz 3)/3 neznam ,ako moze pomoc? Ako je to ovo dole u prilogu onda ok to znam a to kalkulator brzo odradi do zanemarljive greske.
 

Prilozi

  • arcsin iz ugla 1 deo.jpg
    arcsin iz ugla 1 deo.jpg
    9,1 KB · Pregleda: 8
  • arcsin iz ugla 2 deo.jpg
    arcsin iz ugla 2 deo.jpg
    10,9 KB · Pregleda: 7
  • rezultat.jpg
    rezultat.jpg
    953 bajtova · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
Prvo pitanje. Da li si radio izvode funkcija???

Jesam ali nisam tu bas do kraj ok. Ja ovo pitanja postavljam vise iz znatizelje nego iz poptrebe volim da znam tako po neki vazan podatak a i moze da bude nekad od koristi ako bi se desilo da imam na primer ugao onda mogu da odredim sin ;cos itd pa bi sada hteo znati da odredim ugao iz sinusa ili cos i slicno .Jaovo nisam nikada imao za zadatak ,jednostavno sam uocio dato racunar vrlo jednostavno odradi a znam da je njega covek iz programirao i t d. U mom postu od juce u 01:21 sam te zamolio da mi ti kazes kako ti odredjujes period funkcije ,koji elementi tebi govore da funkcija ima period 2*pi ilisamo pi ili neko n*pi akoti nije previse pitanja.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top