Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nadam se da ce mi neko pomoci, meno ovo stvarno treba do nedelje, jer u pon imam kontrolni. :neutral:

I zanima me jos ovo, napisacu vam ceo zadatak, i reci koji deo mi nije jesana.

` Za vreme od 1 s, izmereno na casovniku u sistemu S, cestica se kretala ravnomerno pravolinijski i presla je iz koordinatnog pocetka tog sistema u tacku sa koordinatama x=y=z=1,5 * 10 [SUP]8[/SUP]m. Naci sopstveno vreme cestice protkelo tom prilikom.

Znaci,
t=1s
x=y=z=1,5 * 10 [SUP]8[/SUP]m
To=?

S: deltaS[SUP]2[/SUP]= x[SUP]2[/SUP]+y[SUP]2[/SUP]+z[SUP]2[/SUP]-c[SUP]2[/SUP]t[SUP]2[/SUP]
S[SUP]'[/SUP]: deltaS[SUP]2[/SUP]= -c[SUP]2[/SUP]r[SUP]2[/SUP]

Dalje razumem, ali ne shvatam ovo.
 
koja je razlika izmedju sulfida i sulfita, i zasto jedinjenje CO2 moze biti anhidrid kiseline, a jedinjenje CO ne moze?
Za sulfite i sulfide je objasnjeno a za CO i CO2 ne, CO2 je kiseli oksid pa moze i biti anhidrid a CO je nuatralan oksid tj ne grani ni kiselinu ni bazu pa ne moze biti anhidrid nicega.
Anhidrid je onaj oksid koji ima ox broj isti kao i u kiselini npr
HCl Cl ima -1 dakle anhidrid je Cl2O
hvala na odgovoru. danas sam bio u skoli i imali smo hemiju. nastavnik je napisao nesto sto mi je bilo cudno, pa mi treba vasa pomoc. da li je ovo tacno? 3H2O + P2O5 = 2H3PO4. ja sam mislio da je to ovako: H2O + P2O5 = H2P2O6, tj. HPO3.
Ok je profesorova kiselina :)
H moze biti vezano za H jedino u slucaju H[SUB]2[/SUB], odatle kontam da je lako zakljuciti kolika je valenca ako je u pitanju SO[SUB]4[/SUB](H[SUB]2[/SUB]SO[SUB]4[/SUB]) ili PO[SUB]4[/SUB](H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB])

mada, lupetam verovatno jer mi hemija i nije jaca strana :D
Nikako:lol:
lazem, mozes tako sto recimo imas SO[SUB]4[/SUB][SUP]-2[/SUP] JON NE MOZETE DA PISETE so4,po3 po4 kad to i ne postoji morate da ubacite ox brojeve!
Kada gledate recimo PO4[SUP]3-[/SUP] JON ZNACES DA JE p +5 jer je on nastao od od H[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB] a u toj kiselini je +5:mrgreen:
cekajte malo. vi hocete npr da spojite h2o i p2o5. ne znam samo odakle vam po4?
Pa proveri ox brojeve:think:
da, moze i tako ili da sve podelimo sa 2:
p2o5 + 3h2o = 2h3po4
hm.....znas li ti neki sajt gde ustvari objasnjavaju ovakve stvari, neki sajt za hemiju, ne mora biti srpski, moze i hrvatski...?
www.svethemije.com recimo mada kad dodjem kuci napisacu jedan poduzi text o tome sto vas buni!



:manikir:
 
Pozdrav!
Nadam se da ce mi neko pomoci oko ovih zadatake, iz fizike su, SPECIJALNA TERIJA RELATIVNOSTI.

Osnovni postulati STR

1. Dve cestice se krecu duz istog pravca, jedna prema drugoj, istim brzinama. Naci tu brzinu ako je brzina jedne cestice u odnosu na drugu 0,5C.

2. Sopstveno vreme zivota neke cestice je 10[SUP]-6[/SUP]s. Naci interval (u cetvorodidmnezionalnom prostor-vremenu) izmedju rodjenja i raspada te cestice.

3. U sistemu S[SUP]'[/SUP] nalazi se kvadrat cija je jedna stranica paralelna x[SUP]'[/SUP]osi. Naci ugao izmedju dijagonale ove figure u sistemu S ako se S[SUP]'[/SUP] krece u odnosu na S brzinom 0.95C duz x-ose.

Relativistica dinamika

1. Kineticka energija cestice jednaka je energiji mirovanja. Koliko puta ce se povecati impuls ako se njena kineticka energija poveca cetiri puta?

2. Naci brzinu i impuls cestice mase m cija je kineticka energija pet puta veca od energije mirovanja.

3.Proton i a-cestica pocinja kretanje iz mirovanja i prelaze u elektricnom polju isti napon U. Nakon toga je ukupna energija a-cestice tri puta veca od ukupne energije protona. Naci U znajuci da je masa a-cestice cetiri puta veca od mase protona, dok je naelektirsanja a-cestice dva puta vece od naelektrisanja protona. Energija mirovanja pritona je 938 MeV, a njegovo naelektrisanje je 1,6 * 10[SUP]-19[/SUP] C.

mogu da pomogem za neke od ovih zadatka aali ne vecras!:mrgreen:
 
Pozdrav!
Nadam se da ce mi neko pomoci oko ovih zadatake, iz fizike su, SPECIJALNA TERIJA RELATIVNOSTI.

Osnovni postulati STR

1. Dve cestice se krecu duz istog pravca, jedna prema drugoj, istim brzinama. Naci tu brzinu ako je brzina jedne cestice u odnosu na drugu 0,5C.

2. Sopstveno vreme zivota neke cestice je 10[SUP]-6[/SUP]s. Naci interval (u cetvorodidmnezionalnom prostor-vremenu) izmedju rodjenja i raspada te cestice.

3. U sistemu S[SUP]'[/SUP] nalazi se kvadrat cija je jedna stranica paralelna x[SUP]'[/SUP]osi. Naci ugao izmedju dijagonale ove figure u sistemu S ako se S[SUP]'[/SUP] krece u odnosu na S brzinom 0.95C duz x-ose.

Relativistica dinamika

1. Kineticka energija cestice jednaka je energiji mirovanja. Koliko puta ce se povecati impuls ako se njena kineticka energija poveca cetiri puta?

2. Naci brzinu i impuls cestice mase m cija je kineticka energija pet puta veca od energije mirovanja.

3.Proton i a-cestica pocinja kretanje iz mirovanja i prelaze u elektricnom polju isti napon U. Nakon toga je ukupna energija a-cestice tri puta veca od ukupne energije protona. Naci U znajuci da je masa a-cestice cetiri puta veca od mase protona, dok je naelektirsanja a-cestice dva puta vece od naelektrisanja protona. Energija mirovanja pritona je 938 MeV, a njegovo naelektrisanje je 1,6 * 10[SUP]-19[/SUP] C.

Pa veseli ti ovi zadaci. Moze pomoc, ali u ponedeljak ne pre.
 
hvala dr steve! hehehe, sad cu te razocarati, jaooo, sta su to ox brojevi? da nisu to oksidacioni brojevi? ako jesu, ja neznam sta je to ustvari, niti kako se dobijaju. moze objasnjenje? i da, znas li neki sajt gde ima zadaci iz hemije, ali samo iz osnovne skole. ja sam nasao nekoliko sajtova, npr svethemije, ali tu su samo zadaci za srednjoskolce i studente.
 
Poslednja izmena:
Kuku i lele. Da se ne lazemo. Trenutno rastojanje izmedju mene i literature potrebne da ovo progutam je oko 400km. Do cilja ne mogu pa ni da hocu stici pre sutra ujutro. Narocito je losa cinjenica da sam to radio i polagao pre 4 god. pa bi mi trebalo i neko vreme da se setim svega vezanog za tu materiju.

Izvini, ocekivao sam da cu juce otici, pa bih danas mogao da ti pomognem. Nije valjda da bas nista ne znas?
 
ooo hvala bogu....:D ima jos necega: napisi jednacinu: Sumpor(IV) oksid + kiseonik--->sumpor(VI) oksid. da li je ovo resenje: 4SO2 + O2 ---> 4SO3?
PS: ja sam 8. raz, a sad redom obnavljam sve iz sedmog da bih ucvrstio znanje koje imam.samo, mi u sedmom nismo nista ucili, nastavnik je takav, pa sam sve sam ucio bez nast. e, pa sada pocinjem od temelja. ako bude bilo jos pitanja, ja cu ih postaviti....tnx...
 
ooo hvala bogu....:D ima jos necega: napisi jednacinu: Sumpor(IV) oksid + kiseonik--->sumpor(VI) oksid. da li je ovo resenje: 4SO2 + O2 ---> 4SO3?
PS: ja sam 8. raz, a sad redom obnavljam sve iz sedmog da bih ucvrstio znanje koje imam.samo, mi u sedmom nismo nista ucili, nastavnik je takav, pa sam sve sam ucio bez nast. e, pa sada pocinjem od temelja. ako bude bilo jos pitanja, ja cu ih postaviti....tnx...

Nidžo, ima ona poslovica ....,,Nikad nemaš vremena da to uradiš kako treba ali uvek imaš vremena da počneš ispočetka"....

Nemanja NS90 je upravu! Pazi na valetna stanja atoma i njihove oksidacione brojeve, a pri tom zbir pojedinačnih atoma i naelektrisanja sa jedne i druge strane mora biti isti. U ovom slučaju radi se o povretnoj reakciji, što bi značilo da ispod strelice treba dopisati još jednu u suprotnom smeru.

Pokušaj da u toku vežbe crtaš atome i valentne elektrone. Slikovit prikaz ti može pomoći u poimanju oksido-redukcionih procesa........
 
hvala na odg, u pravu si;) evo, sad sam zavrsio ceo 7. raz. i nesto mi je mnogo jasnije....:D sutra 8. ispocetka. uff, ovo sad ispravljam vidim koliko ste puno odgovora dali... znam ja da treba biti isti broj, ali, kad sam vec postirao, vido sam gresku...hehe, nije mi potrebno da crtam, ali sam mnogo toga propustio najvise zbog nastavnika.
 
Poslednja izmena:
hvala na odg, u pravu si;) evo, sad sam zavrsio ceo 7. raz. i nesto mi je mnogo jasnije....:D sutra 8. ispocetka. uff, ovo sad ispravljam vidim koliko ste puno odgovora dali... znam ja da treba biti isti broj, ali, kad sam vec postirao, vido sam gresku...hehe, nije mi potrebno da crtam, ali sam mnogo toga propustio najvise zbog nastavnika.

Da to je bas shebano kada imas nastavnika koji ne zna da objasni predmet koji volis. Imao sam toga u osnovnoj ali sada je sve u redu. Stavise oni najveci debili su profesori bezveznih predmeta (istorija, latinski, knjizevnost) a najbolji profesori su iz biologije, fizike i filozofije ^^
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top