Problemi iz matematike, fizike, hemije ... - Strana 34
Strana 34 od 161 PrvaPrva ... 243031323334353637384484134 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 826 do 850 od 4021

Tema: Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Zadaci iz matematike, fizike, hemije...

ovo nije zadatak, ali nisam znao gde drugde da postujem. zanima me da li bi neko mogao da mi da link za neki pdf ili drugi dokument u kome se nalazi samo hemija za osnovnu skolu?

Elita fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio Nidza995 Pogledaj poruku
    ovo nije zadatak, ali nisam znao gde drugde da postujem. zanima me da li bi neko mogao da mi da link za neki pdf ili drugi dokument u kome se nalazi samo hemija za osnovnu skolu?
    Pa mozes uvek pitati ono sto ne znas neko ce sigurno odgovoriti. Ako trazis knjigu- neces je naci, ni ja nisam uspeo xP
    Treba mi svet, otvoren za poglede....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

oke, hvala. pitacu ako bude nesh. hmmm, muci me jos jedna stvar, nije zadatak.... ja sam matish uvek najbolje znao u raz. ali samo imam jednu slabu taku - nejednacine. mozes li ti ili neko drugi da mi kaze kada se u nejednacinama menja znak??????

Starosedelac Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

Upotrebi logiku. Ako napišeš, recimo: 2 + X < 4 ==> X < 4 - 2 (što je, proveri, tačno)
    Sa druge strane, ako imaš: 4 - X < 2 i ne promeniš znak, dobiješ: X < 4 - 2 što, kad proveriš, nije tačno.

Ako hoćeš nešto da shvatiš i proveriš uvek probaj da nađeš neke proste primere. Pozz
    Janidebi

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

lexa, hvala na odgovoru, ali meni ipak nije jasno kako si ti u prvom primeru promenio znak, a u drugom ne. ili je bilo obrnuto, nzm... ako znas neko pravilo, zakon, ako uposte postoji za ovo...(ne verujem) ...ili tako nesto... logika nekad moze da izneveri.

Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

Pa iz primera gore možeš videti da se znak definitivno menja kada je X na drugom mestu, posle minusa. Onda odradiš još jedan primer: X - 2 < 4 ==> X < 4 + 2 ==> tačno! Znači, ako je X na prvom mestu, opet se NE menja znak. I tako proveriš sve što te interesuje. Nema potrebe da to učiš napamet, kao pravilo. Čak i ako se radi o nekim ogromnim jednačinama koje vi, verujem, još dugo nećete imati. Kod sabiranja, isključivog, verujem da se znak nikada ne menja, kao i kod množenja.
    Janidebi

Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

A deljenje, recimo... imaš X/6 < 7; X < 6*7 ==> tačno, jer da bi nejednačina ostala ispunjena, sve manje od 42 dolazi u obzir. A obrnuto: 42/X < 7 ==> X < 42/7; ali ako je X manje od 6 tebi rezultat RASTE, zato što je X ispod razlomačke crte, pa što je veće X ==> rezultat je sve manji. Znači, znak se menja. I tako eto, sve ti je obrađeno
    Janidebi

Elita fantom piroman (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    91

U principu gledas da li je X proporcionalno ili obrnuto proporcionalno rezultatu i tako odredjujes
    Treba mi svet, otvoren za poglede....

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Kad se vec prica o nekim nejasnocam ja imam jedan problem pri resavanju trigonometrijskih jednacina i recimo dobije se rezultat na pr :

x=pi/3+2kpi ili x=pi/4+kpi i slicno nije mi potpuno jasno sta predstavlja koeficient k.

Ako ima neko raspolozen da mi precizno objasni sta bukvalno predstavlja koeficient k ?

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Nidza995 Pogledaj poruku
    oke, hvala. pitacu ako bude nesh. hmmm, muci me jos jedna stvar, nije zadatak.... ja sam matish uvek najbolje znao u raz. ali samo imam jednu slabu taku - nejednacine. mozes li ti ili neko drugi da mi kaze kada se u nejednacinama menja znak??????
    Vidi ovako sam ja to resio ako je u pitanju primer 4-X < 2 ==> -X < 2-4 sada kad je nepoznata ostala sa negativnim predznakom celu nejednacinu MORAS pomnoziti sa ( -1) sto je pravilo pri resavanju i jednacina i nejednacina i kada to uradis sve ce doci na svoje mesto i nemoras posebno voditi brigu kada treba da promenis znak i to izgleda ovako:
    ( - X < 2 -4) *(-1) ==> X>2 i to je to i neme GRESKE !!!!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

hmmm...ovako...i moj cale je dobar matematicar, ali ga ja nikad nisam slusao. on mi uvek kaze da treba raditi postupno, a na da se preskace 2-3 reda, kao sto to radim ja. od sad cu morati korak po korak(iako me mrzi) npr. dacu vam primer, kako sam oduvek trebao da radim(dacu primer u jednacini, jer mi je tako lakse:
    4+x = 19
    4 + x - 4 = 19 - 4
    x = 15
    ranije sam radio ovako, sto je bilo pogresno kod nejednacina:
    4 + x = 19
    x = 19 - 4
    x = 15
    hih, sad ce verovatno neko da kaze, kakve to veze ima sto nisam pisao ponovo -4...itd, ali kod nejednacina samo ovako postupno(kao u prvom primeru) i nema sanse da se pogresi!!!

Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

Citat Original postavio honijat Pogledaj poruku
    Kad se vec prica o nekim nejasnocam ja imam jedan problem pri resavanju trigonometrijskih jednacina i recimo dobije se rezultat na pr :

x=pi/3+2kpi ili x=pi/4+kpi i slicno nije mi potpuno jasno sta predstavlja koeficient k.

Ako ima neko raspolozen da mi precizno objasni sta bukvalno predstavlja koeficient k ?
    K ti je proizvoljan broj. Pošto se sin/cos j-ne "ponavljaju", tj. periodične su, K ti dođe nešto kao od 0 do beskonačno..... mada se to i naglasi uvek na dnu rešenja, pa bi sama ta definicija trebala da ti objasni..... znači, koliko god da ti je K, grafik će uvek da izgleda isto, s tim da je u pitanju ceo broj.
    Janidebi

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lexa Pogledaj poruku
    K ti je proizvoljan broj. Pošto se sin/cos j-ne "ponavljaju", tj. periodične su, K ti dođe nešto kao od 0 do beskonačno..... mada se to i naglasi uvek na dnu rešenja, pa bi sama ta definicija trebala da ti objasni..... znači, koliko god da ti je K, grafik će uvek da izgleda isto, s tim da je u pitanju ceo broj.
    Ma u principu ja to i razumem ali koji su to uslovi zadatka kada ja mogu ili trebam zameniti to k sa nekim celim brojem. Dali mogu da kazem da kada umesto k uvrstim neki ceo broj da tada imam tacno oznacen ugao i da vise nema mogucnosti za neka druga resenja.

carlos4607 nije na forumu
    гледам,ћутим и више се не чудим ...
    Zainteresovan član carlos4607 (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Tвоје решење је укупан број решења триг. једначине .
    Први део се односи на једно и јединствено решење тј. то је САМО једно решење извучено из целе области - у овом случају периодичности ф-је.

К је коефицијенат који може бити 0,±1,± 2,± 3...

Триг. ф-је су периодичне и да не би рецимо,при испитивању графика таквих ф-ја морали да их испитујемо на цијелом подручју дефинисаности,ми прво одредимо период тих ф-ја тј. област у подручју дефинисаности који је исти за свако следеће понављање ф-је.
    Ако ти је период напр. 2π то значи да се та ф-ја исто понаша на сваком следећем или претходном делу области дефинисаности после рецимо , (0 - 2π ) .Значи да после овог почетног интервала долази следећи - (2π ,4π ) , па онда дође (4π , 6π )...итд.Исто је и за претходне делове тј, ....(-4π , - 2π ) па (-2π ,-0).

Уочи да кад замениш к са било којим целим бројем укључујући и нулу добијеш неки број који задовољава услове дате једначине.Провери тако што ћеш тај број заменит у твоју једначину и ако добијеш да ти је лијева страна једнака десној - значи да си добро радио.
    Ми заправо,кад решавамо неку триг.једначину цртамо график две или више ф-ја и њихове пресечне тачке су заправо решења почетне једначине.
    Е да не би сваку ту пресечну тачку тј. решење дате једначине писали јер их код триг.једначина има безброј(сем ако нема неки ограничавајући услов) уведено је то к .И ми практично са једним написаним решењем обухватамо скуп свих могућих решења.
    " Без муке се пјесна не испоја,
    без муке се сабља не сакова..."

Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

Ma u principu ja to i razumem ali koji su to uslovi zadatka kada ja mogu ili trebam zameniti to k sa nekim celim brojem. Dali mogu da kazem da kada umesto k uvrstim neki ceo broj da tada imam tacno oznacen ugao i da vise nema mogucnosti za neka druga resenja.
    Razlog zašto se stavlja to K je zato što je funkcija periodična. Znači, rešenje ti je ISTO ZA SVAKO K.
    Kada ne bi stavio to K, ispalo bi kao da postoji samo jedno rešenje. Ali ugao od 30 stepeni je potpuno isti kao ugao od 390 (360 + 30). I to tako može da se vrti u nedogled.
    Janidebi

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Razlog zašto se stavlja to K je zato što je funkcija periodična. Znači, rešenje ti je ISTO ZA SVAKO K.
    Kada ne bi stavio to K, ispalo bi kao da postoji samo jedno rešenje. Ali ugao od 30 stepeni je potpuno isti kao ugao od 390 (360 + 30). I to tako može da se vrti u nedogled.
    Leksa upravo to sam i hteo da znam da ukoliko bi napisao ovako x=pi/3+2*k*pi azatim ovo ponovo napisem ovako x=pi/3+2*3*pi ==>x=pi/3+6*pi , dali mogu da kazem da se ovde resenje nalazi tacno u jednoj tackii to na 1080 stepeni od pocetne tacke pi/3 i da nema drugih resenja ?
    I jos nesto dali mogu da kazem kada pisemo 2*k*p da se resenje nalazi uvek u istoj tacki posle svakog kruga, a kada pisemo samo pi*k onda se resenja nalaze na svako 180 stepeni itd ?

Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    774

Ovo drugo možeš, ovo prvo ne može baš tako da se kaže. To ti je kao kvadratna jednačina. Imaš, recimo, dva rešenja: 2 i 4. I sad, iako je 2 jedno od rešenja, to ne menja činjenicu da je i 4 rešenje

Jedno je kada posmatraš krug, ali druga priča je kad razvučeš sinusoidu po X-osi pa vidiš da zaista imaš neograničen broj rešenja...
    Janidebi

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ovo drugo možeš, ovo prvo ne može baš tako da se kaže. To ti je kao kvadratna jednačina. Imaš, recimo, dva rešenja: 2 i 4. I sad, iako je 2 jedno od rešenja, to ne menja činjenicu da je i 4 rešenje

Jedno je kada posmatraš krug, ali druga priča je kad razvučeš sinusoidu po X-osi pa vidiš da zaista imaš neograničen broj rešenja...
    Vazno je da je ovo drugo ok a i za ono prvo ja znam da nemogu bukvalno da napisem resenje u kome postoji k isto tom resenju da odredim bilo koji broj umesto k ali u nekakvom famoznom slucaju kada bi mi uslov zadatka ogranicavao resenje na recimo 1080 stepeni posle pocetne tacke pi/3 dali bi to mogao zapisati kao pi/3+6*pi. I jos nesto koji uslov mi diktira dali cu pisati 2*k*pi ili k*pi.
    Leksa hocu dobro da ti naplatim onu cokoladu.
    Salim se samo mi odgovara diskusija sa tobom !!

Početnik
    Učlanjen
    01.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Palo mi je nesto na pamet kako da objasnim ono sto me zanima.
    Imamo recimo proizvodnju spiralnih opruga i sada treba zadati masini momenat ili ugao nakon koliko savijanja punog krug treba zicu odseci pa da to kazemo da je to na recimo 1080 stepeni posle pocetne tacke pi /3 i da to zapisemo kao pi/3+6*pi.
    Poslednji put ažurirao/la honijat : 28.09.2009. u 01:32

Ističe se /una/ (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    274

Sramota me, ali ne mogu da resm ovaj zadatak
    Integral, e na 3x kroz e na x + 2. e na 3x sam napisala kao e na 2x puta e na x i uvela smenu, t=e na x, ali dalje ne ide, sto verovatno znaci da nisam dobro pocela.

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1700

Citat Original postavio /una/ Pogledaj poruku
    Sramota me, ali ne mogu da resm ovaj zadatak
    Integral, e na 3x kroz e na x + 2. e na 3x sam napisala kao e na 2x puta e na x i uvela smenu, t=e na x, ali dalje ne ide, sto verovatno znaci da nisam dobro pocela.
    e3x/ex+2 = e3x-x-2=e2x-2

sad uvedes smenu t=2x-2 i onda je lako.

resenje je 1/2*e2x-2

Ističe se /una/ (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    274

Citat Original postavio Paganko Pogledaj poruku
    e3x/ex+2 = e3x-x-2=e2x-2

sad uvedes smenu t=2x-2 i onda je lako.

resenje je 1/2*e2x-2
    ex+ 2

Zaslužan član
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1700

Aha. Onda je malo komlikovanije:

Onda ovako:

[e3x/ex+2]dx

Uvedes smenu ex=t pa je exdx=dt

sad pazljivo :

[e3x/ex+2]dx= [e2x/ex+2]*exdx

umesto ex stavis t a umesto exdx stavis dt pa imas:

t2/t+2]dt

sto je nepravi razlomak. podelis gornju jednacinu sa donjom pa dobijes

[t-2+4/t+2]dt

a od toga je integral:

t2/2-2t+4ln(t+2)

posle vratis smenu pa dobijes:

e2x-2ex+4ln(ex+2)+C

Ističe se /una/ (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    274

Citat Original postavio Paganko Pogledaj poruku
    Aha. Onda je malo komlikovanije:

Onda ovako:

[e3x/ex+2]dx

Uvedes smenu ex=t pa je exdx=dt

sad pazljivo :

[e3x/ex+2]dx= [e2x/ex+2]*exdx

umesto ex stavis t a umesto exdx stavis dt pa imas:

t2/t+2]dt

sto je nepravi razlomak. podelis gornju jednacinu sa donjom pa dobijes

[t-2+4/t+2]dt

a od toga je integral:

t2/2-2t+4ln(t+2)

posle vratis smenu pa dobijes:

e2x-2ex+4ln(ex+2)+C
    Hvala ti. Ja sam stigla do t2/t+2]dt
    ali dalje nisam znala.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

evo jedno prosto pitanje. kada se kaze ugljovodonik misli se na formulu C2O4, a ne na CH4. znam vec da je CH4 metan, ali treba mi pomoc ako naidjem na slicne slucajeve. mora li da se pamte imena jedinjenja?

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •