Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Može li mi neko pomoći oko ovog zadatka............


Авион лети, брином V[SUB]1[/SUB] = 180km/h по правој линији, између два града. Кад му остане да прелети d = 320 km мање него што је прелетео, он повећа брзину на V[SUB]2[/SUB] =250km/h. Одредити растојање између градова ако је средња брзина авиона на целом путу V[SUB]sr[/SUB]= 200km/h .Занемарити време потребно за узлетање и слетање.

U rešenju piše.....................


Растојање између градова је S= 2x - d јер је S[SUB]1[/SUB]= x и S[SUB]2[/SUB]= x - d . Средња брзина је V[SUB]sr[/SUB] = (2x - d) / x/V[SUB]1[/SUB] + (x - d)/V[SUB]2[/SUB]. Сређивањем се добија V[SUB]sr[/SUB] = (2x- d)V[SUB]1[/SUB]V[SUB]2[/SUB] / x(V[SUB]1[/SUB] + V[SUB]2[/SUB]). Zar ovde ne fali + V[SUB]1[/SUB]d ? Из последње релације налазимо

x = dV[SUB]1[/SUB](V[SUB]2[/SUB] - V[SUB]sr[/SUB]) / 2V[SUB]1[/SUB]V[SUB]2[/SUB] - V[SUB]sr[/SUB](V[SUB]2[/SUB] + V[SUB]1[/SUB])

Kako da dođem toga?:confused::confused::confused:
HVALA.............:)
 
Može li mi neko pomoći oko ovog zadatka............


Авион лети, брином V[SUB]1[/SUB] = 180km/h по правој линији, између два града. Кад му остане да прелети d = 320 km мање него што је прелетео, он повећа брзину на V[SUB]2[/SUB] =250km/h. Одредити растојање између градова ако је средња брзина авиона на целом путу V[SUB]sr[/SUB]= 200km/h .Занемарити време потребно за узлетање и слетање.

U rešenju piše.....................


Растојање између градова је S= 2x - d јер је S[SUB]1[/SUB]= x и S[SUB]2[/SUB]= x - d . Средња брзина је V[SUB]sr[/SUB] = (2x - d) / x/V[SUB]1[/SUB] + (x - d)/V[SUB]2[/SUB]. Сређивањем се добија V[SUB]sr[/SUB] = (2x- d)V[SUB]1[/SUB]V[SUB]2[/SUB] / x(V[SUB]1[/SUB] + V[SUB]2[/SUB]). Zar ovde ne fali + V[SUB]1[/SUB]d ? Из последње релације налазимо

x = dV[SUB]1[/SUB](V[SUB]2[/SUB] - V[SUB]sr[/SUB]) / 2V[SUB]1[/SUB]V[SUB]2[/SUB] - V[SUB]sr[/SUB](V[SUB]2[/SUB] + V[SUB]1[/SUB])

Kako da dođem toga?:confused::confused::confused:
HVALA.............:)

Mislim da si hteo da napišeš da U tom izrazu nedostaje -d x v1 ... Da, nedostaje... ŠTAMPARSKA GREŠKA, VEROVATNO! Kako da dođeš do rezultata? Zameni već poznate brojevne vrednosti u onom izrazu gde ti nedostaje... Nemoj da zaboraviš da je on jednak srednjoj brzini na celom putu... POZZZZZ ;)
 
Poslednja izmena:
Dali moze neko da mi pomogne oko ovog zadatka?

Data je pravilna sestostrana prizma u kojoj je upisan valjak cije se baze poklapaju sa bazama prizme .
Povrsina valjka iznosi 24 m^2 a dijagonala osnog preseka valjka sa bazom valjka zaklapa ugao od 60 stepeni.
Izracunati povrsinu prizme.
Molim ljude koji poznaju ovu vrstu zadataka da mi samo ukazu na to dli je ovaj zadatak uz ove podatke uopste moguce resiti
i ako jeste kako treba doci bar do jos jednog podatka naprimer : visina ili poluprecnik a ja cu dalje lako.

Zahvaljujem se u napred !
 
Poslednja izmena:
Мени треба, не формула, да знам колика је закривљеност орбите земље око сунца под условом да је округла а не елиптична?. Исто би ми добро дошло да знам колико је површина земље закривљена на 45-тој паралели?. хвала унапред.
 
Dali moze neko da mi pomogne oko ovog zadatka?

Data je pravilna sestostrana prizma u kojoj je upisan valjak cije se baze poklapaju sa bazama prizme .
Povrsina valjka iznosi 24 m^2 a dijagonala osnog preseka valjka sa bazom valjka zaklapa ugao od 60 stepeni.
Izracunati povrsinu prizme.
Molim ljude koji poznaju ovu vrstu zadataka da mi samo ukazu na to dli je ovaj zadatak uz ove podatke uopste moguce resiti
i ako jeste kako treba doci bar do jos jednog podatka naprimer : visina ili poluprecnik a ja cu dalje lako.

Zahvaljujem se u napred !
Može da se izračuna, prvo dobiješ poluprećnik baze valjka, ali rešenje nije preterano "lepo" odmah da ti kažem, i nadam se da ste radili trigonometriju. Ako hoćeš postupak, napisaću ti, sad me mrzi.

Vrlo lep zadatak, inače.
 
Dali moze neko da mi pomogne oko ovog zadatka?

Data je pravilna sestostrana prizma u kojoj je upisan valjak cije se baze poklapaju sa bazama prizme .
Povrsina valjka iznosi 24 m^2 a dijagonala osnog preseka valjka sa bazom valjka zaklapa ugao od 60 stepeni.
Izracunati povrsinu prizme.
Molim ljude koji poznaju ovu vrstu zadataka da mi samo ukazu na to dli je ovaj zadatak uz ove podatke uopste moguce resiti
i ako jeste kako treba doci bar do jos jednog podatka naprimer : visina ili poluprecnik a ja cu dalje lako.

Zahvaljujem se u napred !

Ovako:

Ne mogu da crtam sliku, pokusaj ti pa ces videti. Duzina precnika valjka je 2r posto je ugao 60 stepeni (to je ugao izmedju dijagonale valjka osnog preseka i precnika) i iz toga sledi da mozes da nadovezes do jednakostranicnog. E sad iz toga mozes da nadjes koliko ti je H (preko r), i koliko ti je r (trebalo bi da dobijes na kvadrat, ali nemoj menjati). r dobijas tako sto iz obrazca za povrsinu valjka zamenis H i sredis.
Dalje... Poluprecnik valjka ti je visina jednog od 6 trouglova u bazisu sestostrane prizme, a znamo da je taj trougao jednako stranicni ( dakle onaj u bazisu prizme ) i iz toga mozes da nadjes a ( stranu sestougaonika) i nju ces takodje dobiti preko r.
Dalje... Primenis obrazac za povrsinu sestostrane prizme i zamenis a sa onim sto si dobio u predhodnom koraku, sredis to malo i dobijes resenje sa r. Sad zamenis to r( koje si dobio u drugom koraku) i vidis da li nesto moze da se sredi i to bi bilo to... :) Poz
 
Мени треба, не формула, да знам колика је закривљеност орбите земље око сунца под условом да је округла а не елиптична?. Исто би ми добро дошло да знам колико је површина земље закривљена на 45-тој паралели?. хвала унапред.

45-a paralela?! Širina je 45 stepeni?
 
A ja te pitam šta je 45-a paralela? Pošto imam neke podatke ali nisam sigurna mogu li ti koristiti.

Мени треба да установим да ли је генерал Хитлеру подвалио намерно или из незнања. Кад је Хитлер био у Паризу један његов сс генерал му је рекао да може видети Лондон ако постави телескоп на Ајфелов Торањ. Међутим други генерал из пешадије му је објаснио да је то немогуће, јер да Ајфелов Торањ није довљно висок, па да постави и најачи телескоп не би могао видети Лондон. Од Париза до Лондона има 300 километара зрачном линијом, а Ајфелов Торањ је 380 метара висок. Зашто су генерали дали различите одговоре?
 
Ammm :)))) zanimljivo. Al' nema veze sa ovim što ja imam. U svakom slučaju, uzmi refrakciju u obzir, problem nije samo geometrijski. To jest, sunce zađe ispod horizonta nešto ranije nego što smo mi to u stanju da vidimo, pa su tako i veće šanse da se toranj može videti.

Тачно тако. Изгледа једноставно, али није. Мора се узети у обзир све могуће препреке у посматрању, мерењу и приликама свих врста. Оба генерала су завршила исте школе, али је пешадијски генерал имао и праксу и због тога је израчунао да то није могуће са те висине. Међутим ни ја данас не могу тачно установити са које висине се може видети Лондон из Париза?
 
Dijegonale strana kvadra su dužine 15, koren iz 481 i koren iz 544. Izračunati dužinu dijegonale kvadra.

Nije potrebna pomoć, ne morate da se mnogo angažujete crtežiama itd... Samo sam naletela na ovaj zadatak i mislim da je vrlo zanimljiv... Možemo da proćaskamo... POZDRAV!!!;)
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top