Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni treba pomoć...........

Krećući se ravnomerno ubrzano telo za prvih 5 s pređe put od 30 cm , a za sledećih 5 s put od 80 cm. Odrediti početnu brzinu i ubrzanje tela.

Hvala!

kako obe etape jednako traju, t1=t2=5s (u daljem tekstu t2 je t na kvadrat, samo da napomenem da ne dođe do zabune)
s1=30cm
s2=80cm
a=const-ravnomerno ubrzano kretanje
a=?
V0=? brzina na samom početku kretanja, početku 1.etape

v1=v0+at
s1=v0t+(at2)/2
brzina na kraju 1. etape, posle prvih 5s je v1, a to je početna brzina u 2. etapi kretanja
v2=v1+at
s2=v1t+(at2)/2
sada samo zamenimo
s2= (v0+at)t+(at2)/2
kako je v0=(s1-(at2)/2)/t, sledi
s2= ((s1-(at2)/2)/t +at)t+(at2)/2
s2=s1-(at2)/2+at2+(at2)/2=s1+at2
a=(s2-s1)/t2=2cm/s2
v0=(s1-(at2)/2)/t =1cm/s
to bi bilo to:D
 
Poslednja izmena:
Treba mi pomoc oko jednog zadatka iz analiticke hemije. Postoje vise nacina resavanja istog pa bih zamolio da mi neko ko zna odradi na dva ili tri razlicita nacina.
Unapred hvala svima i evo zadatka:

Nadjeno je da pH vrednost sircetne kiseline iznosi 0,80% njene pk vrednosti. Preracunati stepen disocijacije sircetne kiseline u ovom slucaju ako znamo da k sircetne kiseline je 1,8x10[SUP]-5[/SUP]?

Jos dva su skoro ista kao tipovi zadataka jedino se menja u prvom delu gde kod jednog umesto 0,80% stoji 2/3, a kod drugoga da je pH = pk.

Hvala jos jednom?:brus:
 
evo ovako treba mi pomoc oko dva zaatka....

1) napisati proizvode sledecih hemijskih reakcija:

Pb[SUP]2+[/SUP]+CrO[SUB]4[SUP]2-[/SUP][/SUB]

2Ag[SUP]+[/SUP]+Cr[SUB]7[/SUB][SUP]2-[/SUP]

nisam siguran da li sam dobro shvatio kako treba zadatak da se uradi,pa bi me zanimalo objasnjenje i konacan izgleda zadatka...

2) Formulisati nazive sledecih hemijskih jedinjenja:

[Ag(NH[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB]]Cl

K[SUB]2[/SUB][Ni(CN)[SUB]4[/SUB]]

ovaj drugi zadatak je koliko znam dosta tezak ali ako neko ima neku tabelu na osnovu cega se ti nazivi odredjuju i... ili ako moze samo da malo pojasni

unaprad hvala za odgovore.... :))

pozzz.....
 
evo ovako treba mi pomoc oko dva zaatka....

1) napisati proizvode sledecih hemijskih reakcija:

Pb[SUP]2+[/SUP]+CrO[SUB]4[SUP]2-[/SUP][/SUB]

2Ag[SUP]+[/SUP]+Cr[SUB]7[/SUB][SUP]2-[/SUP]

nisam siguran da li sam dobro shvatio kako treba zadatak da se uradi,pa bi me zanimalo objasnjenje i konacan izgleda zadatka...

2) Formulisati nazive sledecih hemijskih jedinjenja:

[Ag(NH[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB]]Cl

K[SUB]2[/SUB][Ni(CN)[SUB]4[/SUB]]

ovaj drugi zadatak je koliko znam dosta tezak ali ako neko ima neku tabelu na osnovu cega se ti nazivi odredjuju i... ili ako moze samo da malo pojasni

unaprad hvala za odgovore.... :))

pozzz.....



Za ovaj drugi sam siguran da ti pise u knjizi :)
Imas pravila po kojima izvodis nazive :)
 
Treba mi pomoc oko jednog zadatka iz analiticke hemije. Postoje vise nacina resavanja istog pa bih zamolio da mi neko ko zna odradi na dva ili tri razlicita nacina.
Unapred hvala svima i evo zadatka:

Nadjeno je da pH vrednost sircetne kiseline iznosi 0,80% njene pk vrednosti. Preracunati stepen disocijacije sircetne kiseline u ovom slucaju ako znamo da k sircetne kiseline je 1,8x10[SUP]-5[/SUP]?

Jos dva su skoro ista kao tipovi zadataka jedino se menja u prvom delu gde kod jednog umesto 0,80% stoji 2/3, a kod drugoga da je pH = pk.

Hvala jos jednom?:brus:

ne razumem zašto ti je potrebno više načina, kada su sve to varijacije na istu temu...ovako je najjednostavnije, bar bi trebalo da bude...

CH3COOH+H20CH3COO- + H30+
K=([CH3COO-][H3O+])/([CH3COOH][H20])=1.8*10^-5
Ka=K*[H20]= ([CH3COO-][H3O+])/ [CH3COOH]
[H20]=55 mol/dm3 (nadam se da znaš zbog čega iznosi ovoliko)
Ka=10^-3
pKa=-logKa=3
pH=0.80pKa=2.4
pH=-log[H3O+]
[H3O+]=10^-2.4
stepen disocijacije: α=N/Nu (količnik broja molekula koji su disosovali i ukupnog broja molekula)
disocijacijom 1 mola sirćetne kis. nastane 1 mol acetatnog jona, tako da je ukupan broj CH3COO- u rastvoru zapravo jednak broju molekula sirćetne kiseline koji su disosovali, a onda je
α= [CH3COO-]/[CH3COOH], a kada preformulišemo izraz za K sledi da je
α= [CH3COO-]/[CH3COOH]= K*[H20]/[H30+]=Ka/[H30+]=10^-3/10^-2.4=10^-0.6 ≈0.25


pod b) i c) samo preračunaj...
nadam se da je ovo ok...pozz!
 
Evo ti jedno plastično, alternativno objašnjenje:

Podeli put na 4 brzine. Koristićemo prostu progresiju :) valjda se tako zove :lol:

Nema početne, znači da je V0 = 0
Pošto se telo kreće RAVNOMERNO ubrzano, znači da na svaki sekund dobija u istoj meri na brzini. Zapišimo to kao: V1 = V0 + ž; V2 = V1 + ž; V3 = V2 + ž (ž zbogradi zauzetosti većine "normalnih" slova :)))) ) elem;
Iz boldovanog se lako može videti da je V1 zapravo ž. V2 je 2*ž, V3 je 3*ž.
Sad ide onaj bitni deo, a tiče se pojma srednje brzine. Ne bi se smeo zanemariti deo od nulte pozicije do pozicije na prvoj sekundi, jer je telo u međuvremenu imalo brzinu i to sa istim tim ubrzanjem.
Srednja brzina na drugoj sekundi se dobija: V2sr = (V0 + V1 + V2)/3 (jer se prosta aritmetička sredina dobija kada sve zadate vrednosti podelimo njihovim ukupnim brojem);
Srednja brzina na trećoj sekundi: V3sr = (V0 + V1 + V2 + V3)/4
Kada sve to pretvorimo u "ž", dobijemo: V2sr = 3*ž/3 = ž; zatim: V3sr = 6*ž/4 = 3*ž/2
Sad se seti onog odnosa iz zadatka: V3sr = V2sr + 1/2 (metara u sekundi, ali ću izbeći da to pišem nadalje iz... očiglednih..... razloga...)
3*ž/2 = ž + 1/2 ==> ž = 1
Vrati se na srednju brzinu u trećoj sek. jer je ona to što ti treba, izračunaš je, znajući da je ž = 1; dobiješ da je V3sr = 3/2 (met. u sek)
Na ovaj način si dobio informaciju o putu fiksno za 3 sekunde; tj. ovaj isti put bi telo prešlo za te tri sekunde i da se kretalo ovako kako jeste u zadatku, i da se kretalo ravnomernom brzinom koju smo sad izračunali kao V3sr ==> S3 = V3sr*3(sek.) ==> S3 = 9/2, to jest: 4,5 metara.

Kao što su, kako videh, i ostali izračunali.
Neko je u knjizi iz ne-znam-kog razloga, podelio put sa dva.

Pozz ;)




Može li neko da mi objasni odakle obrazac V[SUB]1[/SUB]= V[SUB]0[/SUB]+ a (Lexa je ubrzanje (a) obeležila sa ž) Zar obrazac ne ide V= V[SUB]0[/SUB]+at ?
Kod Lexe nigde nema t (vreme). Gde se izgubilo?:confused:
 
Poslednja izmena:
Voz prelazi most dužine 171 m za 27 sekundi, a pored pešaka koji se kreće brzinom 1 m/s nasuprot vozu prolazi za 9 sekundi.Izračunati brzinu voza i njegovu dužinu.

v1-brzina voza
v2-brzina pešaka
v-brzina peska i voza
s-duzina voza

v1=s1/t1
v1=6,3m/s

1/3 x v1+v2=v
2,1m/s+1m/s=3,1m/s

s=3,1m/s x 9s
s=27,9m

Dužina voza je 27,9m , a brzina 6,3m/s.

Ispravite me, ako grešim... POZDRAV!!! ;)
 
Hvala ti. Ne znam što ti smetaju privatne poruke. Napisao sam na engleskom jer mi je dosadilo da po stoti put pišem pomoć, pomoć, pomoć.......danas skoro svako zna engleski(makar osnovne stvari).......znam šta je dvojni razlomak i kako se rešava. Ma ovo nije ni bilo teško nego sam zaboravi o da izvučem s ispred zagrade i sve se izmešalo.....ali svejedno hvala!

Molim te pomozi mi i oko ovoga...znam da ti dosađujem i da sigurno imaš mnogo pametnija posla nego da ipunjavaš moje hirove, ali meni to mnogo znači. Nemam kome da se obratim za pomoć, i da hoću da uzimam časove ne mogu, jer živim u malom mestu gde jedva i škola radi....

Ovo je rešenje jednog zadatka,to su izrazi iz kojih treba da se dobije rešenje, nije bitan zadatak, samo iz ovoga ne znam da izvučem ono što mi treba. Opet algebra, ali ovo je stvarno teže...

d[SUB]1/SUB]/(V - u) = d - d[SUB]1/SUB]/(V + u)

i ovaj izraz

d/(V- u)+ d - d[SUB]2/SUB]/ (V + u) = d/(V + u) + d[SUB]2/SUB]/(V - u)

Dalje piše: ako uvedemo smene V - u = V[SUB]1/SUB] i V + u = V[SUB]2/SUB] i iz ovih jednačina nađemo odnos V[SUB]2/SUB]/V[SUB]1/SUB], njihovo izednjačavanje daje d - d[SUB]1/SUB]/d[SUB]1/SUB] = d[SUB]2/SUB]/d - d[SUB]2/SUB] .

Nije mi jasno kako su došli do toga.
Kako da dođem do toga da je V[SUB]2/SUB]/V[SUB]1/SUB] jednako toliko i toliko...
Oznojih se od kucanja...................
Znam da si reka o da je ovo poslednj put da mi pomažeš, ali ja se nadam da će se ovo kucanje isplatiti.....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top