Problemi iz matematike, fizike, hemije ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
MOLIM VAS ... Treba mi za sutra ... :]

Ajde de. To ti je buđava proporcija. Ide ovako:

↑6min.... 15hl..... 180m
↑xmin.... 20hl..... 120m

Napiše ovo ovako u dva reda, strelica znači da smo pretpostavili da izvalčenje traje više od 6 minuta. Za više od 6 minuta, vadi se više od 20 litara vode, pa strelice idu u istom smeru i kod količine. Takođe za više minuta moguće je izvući vod sa veće dubine, pa i tu strelice stoje u istom smeru:


↑6min.... ↑15hl..... ↑180m
↑xmin.... ↑20hl..... ↑120m

Sad prateći strelice pišemo proporciju:

x:6=20:15=120:180

x*15*180 = 6*20*120

x*2700=14400

x= 5,33min

http://www.matematiranje.com/zadaci/proporcije.pdf
 
Poslednja izmena:
Imam jedan zadatak... A ovim zadacima sa brzinom se poodavno nijesam bavio i stao mi je mozak i sramota me što ne znam ovo da uradim, a imam neodoljiv utisak da je ovo lagan zadatak :rumenko:

Kolona vojnika dužine 50 metara kreće se konstantnom brzinom. U jednom trenutku sa čela kolone krene vojnik i krećući se konstantnom brzinom stigne do začelja kolone, preda poruku i bez zadržavanja se vrati nazad. Za vrijeme dok se on vratio na čelo kolone, kolona je prešla 50 metara. Koliki put je prešao vojnik?

Pomagajte ljudi :lol:
 
Pošto je v=const, ubrzanje automobila ne postoji. Snaga se definiše kao ''rad koji je izvršen u toku određenog vremena''.

Dečak istrči 100 metara za 4 min, ali to isto rastojanje tata pređe za 1,5 min, što znači da njih dvojica nemaju istu snagu.
Izvršili su isti rad (A=F*s), ali je tati za to delo trebalo mnogo manje vremena (on ima veću snagu).


Stoga se snaga izražava kao P=A/t .
Ukoliko je v=const ono je lako izračunljivo v=s/t .
Snaga je jednaka preko rada sledećem F=A/s .
Ako izraziš vreme preko brzine i pređenog puta, dobićeš sledeću jednakost t=s/v ,
a ovu istu jednakost zameniš u definiciju snage.
Time ćeš dobiti sledeći izraz P=(A/s)*v .
A*s=F , a to je ono što se traži => P=F*v => F=P/v=490N .

Samo još napomenuti da je ova sila zapravo ona potrebna kako bi se svladali svi otpori kretanju. Kada bi ova sila bila manja od otpora, automobil bi usporavao, a kad bi bila veća, automobil bi ubrzavao. Zašto se svi odmah zapetljaju u formule, a da ne pojasne prvo sebi šta se zapravo traži i kojim putem treba ići da bi se dobilo rešenje.

Zadatak si veoma korektno uradila, ali prosečnom učeniku ovako nešto izgleda kao manipulisanje formulama, što je bez dobre veze sa onim što se dešava u fizičkom sistemu noseance.

Hvala vam, jasno mi je, bas je ocigledno... :/
 
Imam jedan zadatak... A ovim zadacima sa brzinom se poodavno nijesam bavio i stao mi je mozak i sramota me što ne znam ovo da uradim, a imam neodoljiv utisak da je ovo lagan zadatak :rumenko:

Kolona vojnika dužine 50 metara kreće se konstantnom brzinom. U jednom trenutku sa čela kolone krene vojnik i krećući se konstantnom brzinom stigne do začelja kolone, preda poruku i bez zadržavanja se vrati nazad. Za vrijeme dok se on vratio na čelo kolone, kolona je prešla 50 metara. Koliki put je prešao vojnik?

Pomagajte ljudi :lol:

Krajnje zbunjujuć zadatak. Ako se vojnik u suprotnom smeru kretao istom brzinom kao i ostatak kolone, tada je prešao 25 metara, a u povratku je morao da pređe dužinu kolone +50 metara koje je kolona preša. Ja bih rekao da je odgovor 125 metara.
 
jel moze neko da mi pomogne oko resawanja zadataka..???
1. Reakcije nemetala:
Napisati proizwode reakcije i odrediti koeficijente.
C+O2----->
S+O2----->
CO2+H2O---->
SO2+H2O------->

2.REakcije:Napisati proizwode reakcije i odrediti koeficijente.
Na+O2---->
K+O2---->
Ca+O2------>
Al+O2---->
CaO+H2O------>
MgO+H2O----->
 
jel moze neko da mi pomogne oko resawanja zadataka..???
1. Reakcije nemetala:
Napisati proizwode reakcije i odrediti koeficijente.
C+O2-----> CO (ugljenik +2, kiseonik -2)
-----> CO[SUB]2[/SUB] (ugljenik +4, kiseonik -2)
S+O2-----> SO[SUB]2 [/SUB](sumpor +4, kiseonik +2)
CO2+H2O----> H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] (karbonatna ili ugljena kiselina)
SO2+H2O-------> H[SUB]2[/SUB]SO[SUB]3[/SUB] (sumporasta kiselina)

2.REakcije:Napisati proizwode reakcije i odrediti koeficijente.
Na+O2---->Na[SUB]2[/SUB]O (natrijum +1)
K+O2---->K[SUB]2[/SUB]O (kalijum +1)
Ca+O2------>CaO (kalcijum +2)
Al+O2---->Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB] (aluminijum +3)
CaO+H2O------>Ca(OH)[SUB]2[/SUB] (kalcijum +2)
MgO+H2O----->Mg(OH)[SUB]2[/SUB] (magnezijum +2)

Nisam izjednačila reakcije. Mrzi me :lol:

Hemijski elementi sa kiseonikom daju okside. U zavisnosti da li su oni metali (Na, K, Ca, Mg, Al...) ili nemetali (C, N...) stvaraju se anhidridi baza, odnosno, kiselina.
Pošto ovo nisu oksido-redukcione reakcije oksidacioni broj (u oš se to naziva valenca) je pre i posle reakcije isti.
 
Krajnje zbunjujuć zadatak. Ako se vojnik u suprotnom smeru kretao istom brzinom kao i ostatak kolone, tada je prešao 25 metara, a u povratku je morao da pređe dužinu kolone +50 metara koje je kolona preša. Ja bih rekao da je odgovor 125 metara.

vojnik i kolona imaju konstantne brzine, ali su to dve različite brzine,
jer jedino na taj način vojnik može da dođe do početka kolone.
U suprotnom nikada ne bi došao do početka iste.

težak je zadatak :lol:
 
Imam jedan zadatak... A ovim zadacima sa brzinom se poodavno nijesam bavio i stao mi je mozak i sramota me što ne znam ovo da uradim, a imam neodoljiv utisak da je ovo lagan zadatak :rumenko:

Kolona vojnika dužine 50 metara kreće se konstantnom brzinom. U jednom trenutku sa čela kolone krene vojnik i krećući se konstantnom brzinom stigne do začelja kolone, preda poruku i bez zadržavanja se vrati nazad. Za vrijeme dok se on vratio na čelo kolone, kolona je prešla 50 metara. Koliki put je prešao vojnik?

Pomagajte ljudi :lol:

Meni označeni deo nije baš najjasniji. Jel se to vreme meri otkad je vojnik krenuo sa čela kolone ili otkad je krenuo da se vraća?
 
Nisam izjednačila reakcije. Mrzi me :lol:

Hemijski elementi sa kiseonikom daju okside. U zavisnosti da li su oni metali (Na, K, Ca, Mg, Al...) ili nemetali (C, N...) stvaraju se anhidridi baza, odnosno, kiselina.
Pošto ovo nisu oksido-redukcione reakcije oksidacioni broj (u oš se to naziva valenca) je pre i posle reakcije isti.

Nije ti dobra reakcija kiseonika sa K . Naime K nece dati obican oksid prilikom sagorevanja na vazduhu, on ce dati superoksid ako me secanje dobro sluzi cija je formula KO[SUB]2[/SUB] a oksidaciono stanje kiseonika je -1/2 ;) Proveri ovo u udzbeniku za II razred gimnazije ali mislim da je to ta fora .

I kod reakcije CO[SUB]2[/SUB] sa vodom bih dodao povratnu strelicu jer bi po tvojoj jednacini znacilo da je H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] i te kako postojana sto nije . Na primer ne mozes otici u prodavnicu i reci "Dajte mi litar karbonante kiseline" jer ona ne postoji u svom obliku H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] koji mi hemicari upotrebljavamo samo zbog lakoce . Stavise ispravnije je reci "vodeni rastvor ugljenik IV oksida" jer to karbonanta kiselina u sustini jeste . Ona u svom obliku H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] postoji izuzetno kratak vremenski period i spontano se razlaze na polazne supstance .
 
Poslednja izmena:
Da li bi neko bio ljubazan da mi napise izomere 1-pentena, i po mogucnosti da objasni kako da pisem izomere kod alkena. Hvala unapred. :heart:

Izomere kod alkena pises gotovo isto kao i kod alkana stim sto se ovde javlja i izomerija polozaja . Zasto polozaja? Pa zato sto sada ovde mozes da "setas" funkcionalnu grupu (kod alkena dvostruka veza, kod alkina ce biti trostruka veza, kod alkohola OH grupa itd) . Dakle isto pocnes prvo sa petoclanim nizom pa prosetas vostruku vezu na prvom, drugom mestu . Pazi sad ovo, ako je stavis na 3. mestu to se ne bi racunalo kao trece mesto vec kao drugo . Zasto ? Zato sto se brojanje zapocinje od one strane kojoj je funkcionalna grupa bliza, pa ako stavis na 3. mestu brojanje bi se pocelo sa leve strane sa koje bi to bilo drugo mesto . Pa posle skratis niz na 4. C-atoma , isto tako izresetas kombinacije, i na kraju skratis na 3-C atoma i isto tako izresetas kombinacije . Pazi, uvek moras da imas isti broj ugljenikovih atoma i vodonikovih atoma . Dakle kad skracujes niz na 4 i 3 C atoma, moras tu razliku da dodas u bocni niz (tzv. razvu) kao metil odnosno dimetil (ili etil) grupu . Jos jedna stvar na koju treba paziti je ta da se kod ovih formula uvek gleda najduzi normalni niz, a sve ostalo su racve .


Kad probas sam da uradis evo ti resenja pa proveri

Pentenes.gif
 
Nije ti dobra reakcija kiseonika sa K . Naime K nece dati obican oksid prilikom sagorevanja na vazduhu, on ce dati superoksid ako me secanje dobro sluzi cija je formula KO[SUB]2[/SUB] a oksidaciono stanje kiseonika je -1/2 ;) Proveri ovo u udzbeniku za II razred gimnazije ali mislim da je to ta fora .

I kod reakcije CO[SUB]2[/SUB] sa vodom bih dodao povratnu strelicu jer bi po tvojoj jednacini znacilo da je H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] i te kako postojana sto nije . Na primer ne mozes otici u prodavnicu i reci "Dajte mi litar karbonante kiseline" jer ona ne postoji u svom obliku H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] koji mi hemicari upotrebljavamo samo zbog lakoce . Stavise ispravnije je reci "vodeni rastvor ugljenik IV oksida" jer to karbonanta kiselina u sustini jeste . Ona u svom obliku H[SUB]2[/SUB]CO[SUB]3[/SUB] postoji izuzetno kratak vremenski period i spontano se razlaze na polazne supstance .
Fizikohemičar ili hemičar pitanje je sad:think:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top